Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie bram± -zmiana 315MHz na 433 MHz

dgaleza 30 Dec 2017 12:07 2166 5
    dgaleza
    Level 20  
    Witam serdecznie,
    Mam taki problem i chcę sprawdzić jak go omin±ć :)
    Otóż robiłem sterownik do bramy na Arduino (poprzedni się spalił a nowy był ciut za drogi). Do sterowania wykorzystałem moduł
    https://botland.com.pl/produkty-wycofane/1733-modul-radiowy-4-kanaly-315mhz-pilot.html
    ze względu na to że był najtańszy i zależało nam na czasie.
    I wszystko pięknie działa, brama się otwiera automatycznie lub na stałe itd.

Po miesi±cu jednak, mojej mamie przestał się podobać pilocik (fakt nie jest cudem designu) i kupiła sobie pilot samokopiuj±cy, jednak od jest w częstotliwo¶ci 433,92 MHz i niestety nie działa.
    Czy jest jaka¶ możliwo¶ć zmiany na odbiorniku częstotliwo¶ci (widzę, że jest tam jaki¶ potencjometr, ale nie wiem czy to ma jakie¶ znaczenie). Ewentualnie jakie¶ inne sposoby? Chyba że trzeba wymienić na co¶ takiego:

https://pl.aliexpress.com/item/1PC-433-MHz-Ne...mote-Control-Receiver-module/32818069907.html

Pozdrawiam
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    es2
    Level 16  
    dgaleza wrote:
    Czy jest jaka¶ możliwo¶ć zmiany na odbiorniku częstotliwo¶ci (widzę, że jest tam jaki¶ potencjometr, ale nie wiem czy to ma jakie¶ znaczenie)

Masz generator/wobulator/oscyloskop/miernik częstotliwo¶ci dobrej klasy? Tak w granicach 100000zł wystarczy.
    Można oczywi¶cie zrobić bez sprzętu ale trzeba mieć do¶wiadczenie, którego nie masz (jak bys miał nie byłoby pytania).
    Mnie osobi¶cie nie chciałby sie przerabiać, kupiłbym odbiornik za 3..4zł na "Aledrogo".
  • Helpful post
    excray
    Level 40  
    Da się przerobić ten odbiornik na pasmo 433. To s± najczę¶ciej proste odbiorniki superreakcyjne z pojedynczym obwodem rezonansowym. Wystarczy wymienić w takim obwodzie kondensator na mniejszy tudzież cewkę, ale łatwiej kondensator. Resztę doregulować ¶rubk± na rdzeniu cewki. Niemniej tak jak pisał es2 - skoro zadałe¶ to pytanie to znaczy, że dla Ciebie jest to niemożliwe. Lepiej kup sobie za grosze gotowy odbiornik na pasmo 433MHz. Zreszt± ja zrobiłbym dokładnie tak samo bo po prostu taniej i szybciej i pewniej niż przerabiać obecny odbiornik.
    es2
    Level 16  
    excray wrote:
    Da się przerobić ten odbiornik na pasmo 433. To s± najczę¶ciej proste odbiorniki superreakcyjne z pojedynczym obwodem rezonansowym. Wystarczy wymienić w takim obwodzie kondensator na mniejszy tudzież cewkę, ale łatwiej kondensator. Resztę doregulować ¶rubk± na rdzeniu cewki. Niemniej tak jak pisał es2 - skoro zadałe¶ to pytanie to znaczy, że dla Ciebie jest to niemożliwe. Lepiej kup sobie za grosze gotowy odbiornik na pasmo 433MHz. Zreszt± ja zrobiłbym dokładnie tak samo bo po prostu taniej i szybciej i pewniej niż przerabiać obecny odbiornik.

Bez żadnego sprzętu taka przeróbka to łut szczę¶cia, można robić godzinę można tydzień. Maj±c niezbyt zaawansowany sprzęt (oscyloskop za 1000..2000zł) i do¶wiadczenie, od paru minut do paru godzin. Maj± dobry sprzęt (ale i widzę) kilka, kilkana¶cie minut.
    Gdybym miał super sprzęt, to chciałoby mi się to przerabiać (nawet po to aby czego¶ się nauczyć), ale z tym co mam (wszystko warte jakie¶ 10000zł) wolę kupić gotowe rozwi±zanie a czas po¶więcić na co¶ co mnie bardziej interesuje i przynosi wymierne korzy¶ci.