Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakup wiertarki dla amatora, alternatywa dla BOSCH PBH 3000-2 FRE

30 Gru 2017 13:44 681 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Poszukuję jednego urządzenia - wiertarki/młota udarowego do amatorskich prac w domu. Będę wykańczał sobie mieszkanie (proste prace typu przewiercić ścianę z gazobetonu, coś wykuć w tynku gipsowym, będzie parę puszek w gazobetonie, ale parę dziur w żelbecie też będzie np. w nadprożach, mieszkanie to nie wielka płyta, tylko "nowe" budownictwo", więc wszystko z gazobetonu) + później sprzęt ma służyć przez lata do amatorskich prac, typowo domowych typu wywierć coś, wykuj bruzdę itd. Myślę, że urządzenie koło 700 - 850W mi wystarczy. Chciałbym by sprzęt był all-in-one czyli np. SDS z wymiennym uchwytem na wiertarski. Do tej pory (oczywiście amatorsko) pracowałem na sprzęcie Metabo, całkiem fajnie chodził, ale jest drogi. Chciałbym by było to jedno urządzenie, którym "obskocze" młot udarowy i zwykłą wiertarkę. Fajnie by było jakby dało radę zamieszać trochę kleju, ale nie jest to absolutnie warunek konieczny. Przewiduję duże użycie na wykończenie a następnie użytek "doraźny" :)

Od sprzętu oczekuje:
    - mocy koło 700 W wzwyż + przyzwoitą siłę udaru pneumatycznego, powyżej 2,2J
    - wymiennego uchwytu na wiertał: sds i cylindryczne czyli dwa uchwyty: sds i wiertarski na złączu szybko wymiennym jak w Metabo - w 20 sekund zmieniałem głowice (nie chcę nakładek/przedłużek na głowicę SDS z uchwytem wiertarskim)
    - wiercenia z udarem, bez udaru i kucia
    - miło by było jakby były biegi, ale nie jest mi to aż tak bardzo potrzebne, zawsze można powiercić dłużej
    - miło by było jakby dała radę zamieszać małe wiadro kleju/gipsu
    - budżet do 600 - 700 zł
    - fajnie jakby była dobra gwarancja np. 3 lata po rejestracji
    - urządzenie nie musi być z serii PRO, byleby było solidne i miało dobrą gwarancję + dobry serwis

Jak na razie znalazłem BOSCHA PBH3000-2 FRE (nie mylić z PBH 300 FRE z 1 biegiem), który ma to wszystko, ale kosztuje koło 900 zł. Ja bym chciał wydać 600 - 700 zł maks.
    Do kompletu będzie wkrętarka akumulatorowa.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 25  
    Najlepsza w tej cenie to Bosch GBH 2-26 DFR, wszędzie jest polecana, sam miałem ją kupić ale za te same pieniądze kupiłem 2-28 , polecam. Wymiana uchwytów jest łatwiejsza jak w Makicie, Metabo było dawno temu mistrzem w wiertarkach z SDS ale to co teraz wyprawiają to mnie od nich odrzuca.
  • Poziom 9  
    Wygląda rozsądnie ten 2-26 DFR, czy 2-28 to 2-26 z metalową obudową i mocniejszym silnikiem? Czy maks. 900 obrotów wystarczy do większości prac?
  • Poziom 25  
    Pewnie tak bo ta 28 jest ciężka co do obrotów to moja niby wszędzie pisze ,że też ma 900 obr/minute ale na tabliczce jest 1300. Według mnie 900 to jest optymalne i do wiercenia w metalu i do mieszania a można jeszcze je ciut zmniejszyć wyłącznikiem bo ma łagodny start.
  • Poziom 15  
    Witam.

Ogólnie w tym budżecie jak chcesz zakupić jakiś lepszy sprzęt to tego zielonego Boscha Ci raczej odradzam. Natomiast GBH 2-26 DFR jak najbardziej powinien się sprawdzić. Model ten posiada oczywiście uchwyt samozaciskowy do zwykłych wierteł.
    Posiadam dobrych kilka lat i nie narzekam. Wierci przyzwoicie, jest lekka, poręczna. Wiadomo, że udar w takim urządzeniu na wyburzanie stropów nie pozwala, ale do lekkiego podkuwania wystarczy. Przy pracach remontowych spokojnie się sprawdza. U mnie nawet było wykorzystane przy cięższych, jak burzyłem ściankę działową z cegły, czy podmurówkę pod wanną w łazience, ale to wiadomo z rozsądkiem i sporadycznie, bo to sprzęt do kucia nie jest.
    Otwornicą do puszek w pustaku, czy cegle też sobie radzi.
    Do sprzętu dobre wiertła oraz smar i powinien spokojnie długo posłużyć.

Jak nie chcesz Boscha to możesz śmiał brać coś podobnego z Makity też używałem i w zasadzie to samo co Bosch tylko inna obudowa.
  • Poziom 11  
    Witaj!

ghb 2-26 dfr spisują się świetnie u mnie od kilku lat, a nowa nie była jak ją kupiłem, chodź teraz przydało by się wymienić pierścień :) ale nic dziwnego dziesiątki tysięcy dziur od betonu komórkowego po żelbeton nigdy mnie nie zawiodła, raz w sumie ostatnio przerwała się żyła przy rękojeści, ale to całkowicie normalne :) Teraz co prawda nie produkują ich chyba w DE tylko w chinach i nie wiem jak z nimi na chwilę obecną.

Z tymi obrotami trzeba uważać, regulując obroty włącznikiem, obniżamy napięcie, co w efekcie drastycznie zmniejsza moment w tych silnikach! a klejem łatwo spalić.
    Jeśli to ma być do takich sporadycznych prac nie wiem czy nie wystarczył by ci chiński klon za 150zł, to fakt jakość inna, udar może być gorszy ale nie powinna sie szybko popsuć przy takiej eksploatacji :)

PS; Na waty w wiertarkach nie ma co patrzeć :D
  • Poziom 9  
    Obyło się bez kupna wiertarki.