Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Finansowana instalacja fotowoltaiczna w wysokości 85%

grzegorz-grg 15 Sty 2018 07:33 7155 93
    Maly
    Poziom 28  
    Podatek ma wejść ogólnie od pobierania wody ze studzien przydomowyh (Nowy twór Wody Polskie) Co też dla mnie jest jawnym złodziejstwem (jakoś do wykopania studni nikt się nie dokładał)
    Od wymiany geotermalnej przez pompy ciepła jeszcze nie słyszałem.
  • Fabryka Prądu
    zbujowachata
    Poziom 8  
    Ta informacja dla społeczności to zawsze jest niepełna i jak najkrócej aby zapracowany ,,obatel,,
    nie był poinformowany a niech się sam naumie .Taki przykład sąsiada ,zgłoszenie do projektu
    parasolowego inst. 5 KWh z dofinansowaniem UE 85% do tego 3 odwierty po 100m pompa zasilana
    z fotowoltaiki przy braku słońca oczywiście z sieci i ma z głowy ogrzewanie podłogowe i energia.
    Sam jestem ciekaw jak szybko z bilansuje się wkład inwestujacego -za kilka miesiecy będzie wiadomo,
    ale nie tak do końca bo już wróbelki ćwierkają że mądrale pracują nad podatkiem od pobierania wody
    z ujęcia termalnego bo to przecież woda nie jest własnością ani właściciela działki ani UE chyba najlepiej
    obciążyć UE , chciała nam dać nowości to niech płaci !!!
    Sam projekt nie jest zły ale te polskie wady systemowo genetyczne PRL-u , od razu pod projekt podpina
    sie każdy kto tylko może i na siłe próbuje az do skutku ,,oskubać,,tego któremu pomoc UE jest należna
    jak ,,psu buda,, ,w RP nie istnieje taka opcja jak myślenie obywatelskie korzystne właśnie dla ,,obatela ,,
    które zakłada wyrównanie poziomu starej i nowej UE - TO JEST TAK jak w tej anegdocie z żłobem do karmy
    ten ma lepiej kto się dorwie ,nieważne jakim sposobem !!
    Na końcu pytanie na forum ?? czy ktoś otrzymuje zapłatę za niewykorzystaną energię od PGE
    jeżeli sam sfinansował instalację n/p 5KWh i czy wogóle PGE będzie zechciała odbierać taka zieloną
    energię -ciekaw jestem czy to ja się mylę ??
    Tech132
    Poziom 22  
    zbujowachata napisał:

Na końcu pytanie na forum ?? czy ktoś otrzymuje zapłatę za niewykorzystaną energię od PGE
    jeżeli sam sfinansował instalację n/p 5KWh i czy wogóle PGE będzie zechciała odbierać taka zieloną
    energię -ciekaw jestem czy to ja się mylę ??

Ustawa mówi że możesz odebrać energię z zakładu energetycznego 1KW do 0,8 KW lub do 0,7 KW ,masz rok od rozliczenia na wykorzystanie nadwyżki ,a nie wykorzystana energia przepada .
    cuuube
    Poziom 18  
    Ktoś się orientuje jak z podatkiem dochodowym od tego dobrodziejstwa - dotacji?
    https://biuletyn.piszcz.pl/podatek-dochodowy-...-przez-gminy-ze-srodkow-z-programu-prosument/
    Na końcu jest zapis " pewność co do istnienia obowiązku podatkowego można uzyskać w zasadzie dopiero po wydaniu przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej w tej sprawie lub też w drodze uzyskania interpretacji indywidualnej przez poszczególne osoby fizyczne."
    KrisPier
    Poziom 15  
    Nie jest to finansowane z programu Prosument, a na zasadzie użyczenia instalacji na 5 lat. Oczywiście mówimy tu o różnych miejscach, instalacjach i być może zapisach w umowie konkretnej Gminy. Przynajmniej użyczenie jest na Podkarpaciu.
    cuuube
    Poziom 18  
    W Wlkp też jest to użyczenie, ale jednak jest w tym wszystkim dotacja oraz z grubsza te same Urzędy, które je rozdają. Dlatego pytam czy ktoś się orientuje w tej kwestii.
    cuuube
    Poziom 18  
    Dziś w wiadomościach na Polsacie o 18:50 mówili , że gdzieś Skarbówka wycofała się ze swej interpretacji przepisów odnośnie dotacji 85% . W 2017 były montaże i Gmina pytała Urząd Skarbowy co i jak z dochodowym od dotacji z Unii - odpowiedź była taka że nie trzeba płacić . Teraz zmienili zdanie i jednak trzeba zapłacić . Podobno część ludzi którzy otrzymali dotacje zapłacili , a część chce walczyć ... Sprawa trafiła do ministerstwa finansów i do ministerstwa rozwoju ...metoda spychologi widać dobrze działa . Wydać decyzję umieli , ale wytłumaczyć i wycofać już się nie chcą
    Maly
    Poziom 28  
    No tak, a podobno prawo nie działa wstecz. Burdel jak nie wiem co
  • Fabryka Prądu
    cuuube
    Poziom 18  
    Odnalazłem co trzeba...
    Chodzi o gminę Bychawa
    http://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/

Gdyby link miał wygasnąć to wkleję

VAT od dotacji – solary kotły
    27 listopada 2017

Smutna informacja dla uczestników projektu „Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w trosce o środowisko naturalne na terenie Gminy Bychawa”.

Gmina Bychawa informuje, że w związku z pismem Ministra Rozwoju z dnia 30 października 2017 r. znak DKF-IV.7517.142.2017.DK obowiązana jest naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług (VAT) od środków z dotacji otrzymanej z Unii Europejskiej.

W związku z tym przedkładamy rozliczenie udziału mieszkańca uwzględniające podatek VAT od dotacji z UE i prosimy o dokonanie dopłat na rachunek bankowy wskazany w umowie – wartość odpowiadająca zamontowanym urządzeniom.

Jednocześnie wyjaśniamy, że Gmina Bychawa uzyskała w dniu 1 sierpnia 2017 r. interpretację indywidualną od Ministra Finansów, z której to wynika, że dotacja ze środków unijnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z tą interpretacją Gmina naliczyła wartość udziału mieszkańca, w którym nie przewidziano zapłaty VAT od środków unijnych.
    W ostatnim czasie zmieniło się nastawienie organów podatkowych odnośnie obowiązku opodatkowania dotacji otrzymanych z Unii Europejskiej, z których Gmina finansuje urządzania dla swoich mieszkańców (indywidualne gospodarstwa domowe).

Nie zastosowanie się do wytycznych Ministra Rozwoju grozi sankcjami karno-skarbowymi dla Gminy.

Prosimy o zrozumienie zaistniałej sytuacji i dokonanie dopłat określonych w załączonym do niniejszego pisma rozliczeniu do dnia 30 grudnia 2017 r.
    cuuube
    Poziom 18  
    Poznań obrobił się z oceną merytoryczną wniosków
    http://wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_reso.../Lista_po_ocenie_merytorycznej.pdf?1522221097

zobaczymy co z tego będzie

hmmm

po zliczeniu kwot z listy wyszło mi ,że do dyspozycji powinno być ponad 400 milionów złotych .. Samorząd ogłaszał , że ma 90 , ale kwota może ulec zmianie . Bardzo ciekawi mnie co w obecnej sytuacji zrobią . Moja gmina jest w pierwszej 50tce , jednak to daleko poza wyznaczoną pulą .
    ciekawy jest fakt , że sporo zjadają firmy - nawet po 14 milionów dotacji , jedna . W wytycznych konkursu był zapis , że mogą brać udział jednak nie spodziewałem się takiego zmasowanego ataku . W innych programach o , których czytałem nie było mowy o udziale firm - tylko i wyłącznie mieszkańcy gmin
    nawasaqi
    Poziom 12  
    U mnie 2 lata temu był nabór wniosków tylko dla osób fizycznych na domy mieszkalne nie można mieć działalności w domu zarejestrowanej... teraz jest przetarg an wykonawcę w Mikołowie. Instalacja 5kW. Koszt to projekt jakieś 150zł o ile dobrze pamiętam i teraz 85% daje dofinansowanie z Unii 1% pokrywa gmina reszta + VAT ja czyli jakieś 4080zł płace ja. Ale jeśli firma zrobi za mniejszą kwotę to mi zwrócą
    Z chęcią bym wypierdzielił z dostają oczywiście piec na ekogroszek i wstawił jakiś energetyczny + pompę ciepła.
    cuuube
    Poziom 18  
    2 lata od naboru do przetargu , ale masakra .
    Orientujesz się ile gmin złożyło wnioski , a ile było kasy do wydania ? Bo ja się trochę zmartwiłem obecnym stanem rzeczy w Poznaniu
    Edek45
    Poziom 28  
    A mnie nie przysługuje dofinansowanie bo w poprzednim roku miałem mniej niż 2000kWh. Nie opłacało się oszczędzać na prądzie.
    hostii
    Poziom 23  
    Sama fotowoltaika, a ja chciałem PC to odwalili bo za mało chętnych ale 48 miejsce mojej gminy dobrze nie wróży. Teraz jak jeszcze VAT trzeba zapłacić od dotacji to będzie nie ciekawe

Ogólnie te kwoty które podawali były naprawdę z kapelusza, firmy zaprzyjaźnione które pewnie wygrają ewentualny przetarg nieźle skasują, bo wiadomo wszystko ustawione.
    cuuube
    Poziom 18  
    Moja gmina też ma 48 miejsce na liście . Ja z kolei nie wpisałem się na pompę ciepła ponieważ mam kocioł pelletowy w połowie żywota (może nawet nie) , a po drugie przy tak dużej instalacji jaką chciałbym zamontować - 6 kwp , nie dam rady finansowo na chwilę obecną . Pisałem już kilka razy w kilku miejscach "... w moim przypadku na razie teoretycznie wyszło ok 8 tysięcy za 6 kwp + audyt + ewentualny VAT od dotacji powinno zamknąć się w kwocie 15 tysięcy i to jest moja granica bo za około 25 tysięcy można położyć 6 kwp za gotówkę , to już nie będzie 85% ale przyczyni się ewentualnie skarbówka " .
    Chociaż żal nie skorzystać nawet z takiej opcji , bo zapewne dzięki obecnej władzy żadnych dopłat w najbliższym budżecie unijnym po 2020r , nam nie przyznają . Może sam sprzęt spowszechnieje i PC będą w cenach kotłów , zobaczymy...
    dzibus1
    Poziom 13  
    cuuube napisał:
    . Może sam sprzęt spowszechnieje i PC będą w cenach kotłów , zobaczymy...

Chyba raczej niemożliwe. Czynniki, które obecnie są w użyciu chyba po 2020 roku będą zakazane i z tego powodu upadło dużo fabryk szczególnie w Kanadzie. Będą nowe, bardzie eko i pompy na C02. Firmy produkujące pompy i sprężarki,muszą przeorganizować produkcję. Poniosą duże koszty. W mojej opinii nie ma raczej szans na obniżkę cen pomp ciepła. Sam ma w domu dwa urządzenia na R410A. Kompresor to jeszcze może gdzieś kupię, ale nie wiem jak będzie z czynnikiem. Pompa PC działa już ponad 6 lat .
    hostii
    Poziom 23  
    cuuube napisał:
    Moja gmina też ma 48 miejsce na liście . Ja z kolei nie wpisałem się na pompę ciepła

OO widzę że kolega po sąsiedzku :D jak zrobią nową drogę moja instalacja będzie bardziej się w oczy rzucała......, i ciekawe bo mi dzwonili że za mało chętnych było na PC i nie mogą złożyć wniosku bo nie jest uzyskana minimalna wartość eko wyrażana w KW ......
    elezibi
    Poziom 15  
    "......bo nie jest uzyskana minimalna wartość eko wyrażana w KW ......"
    Mam wrażenie że "prościej" jest rozdystrybuować dotację na duże projekty,
    generalnie to co dociera do odbiorców indywidualnych to promile,
    z takimi małymi to "tyko kłopot" "oszczędzać chcą" no i jest ich dużo to roboty papierkowej dużo.

Określa się nas mianem "plankton", chyba dlatego że już nic mniejszego w wodzie nie pływa.
    cuuube
    Poziom 18  
    Jak nie mogą złożyć wniosku ? Kto i dokąd ? Gmina złożyła i przeszła weryfikację o czym wyżej...
    O jakiej drodze piszesz ? aaaa już chyba wiem.... Od ronda koło Novolu
    Do mnie nikt nie dzwonił , a jak piszę do tych od projektu to nikt nie odpisuje. Gmina też milczy .
    harlejowiec
    Poziom 25  
    Ja z PV zrezygnowałem choć gmina bardzo kolorowo to opisywała.

Oto dlaczego jestem za nie:
    1. Na montaż był przewidziany falownik 1f a nie 3f.
    2. Energetyka nie kupuje od nas energii tylko bilansuje (nadwyżka idzie do sieci i za to nam nie zapłacą).
    3. 5 lat nie moja instalacja.

Doszedłem do wniosku żeby sobie samemu zrobić tj. założyć inwerter (falownik) i sukcesywnie dokładać panele. Z rachunków można wyliczyć ile tych paneli aby się zbilansowało. Bo tylko na bilansowanie można sobie pozwolić ustawa jest jaka jest, miało być że za każdą kWh będą płacić ale jak wyszło tak wyszło. Właściciele wiatraków też zostali zrobieni w konia.
    hostii
    Poziom 23  
    harlejowiec napisał:
    2. Energetyka nie kupuje od nas energii tylko bilansuje (nadwyżka idzie do sieci i za to nam nie zapłacą).

To już było przerabiane ponad rok temu i wbrew pozorom ta ustawa jest dobra, argument jak dla mnie żaden

harlejowiec napisał:

to zależy od instalacji ale nie proponowali zbyt dużych dlatego 1F

harlejowiec napisał:

to też nie jest argument, bo w umowie jest napisane że po tym okresie przechodzi na twoją własność a użytkujesz ją jakby była twoja.

harlejowiec napisał:
    Ja z PV zrezygnowałem choć gmina bardzo kolorowo to opisywała.

Oto dlaczego jestem za nie:

Doszedłem do wniosku żeby sobie samemu zrobić tj. założyć inwerter (falownik) i sukcesywnie dokładać panele. Z rachunków można wyliczyć ile tych paneli aby się zbilansowało. Bo tylko na bilansowanie można sobie pozwolić ustawa jest jaka jest, miało być że za każdą kWh będą płacić ale jak wyszło tak wyszło. Właściciele wiatraków też zostali zrobieni w konia.

A z całego twojego posta wynika że chciałeś instalacje PV typowo w celach zarobkowych z dotacją 85%... interes życia. Dlatego zmienili tak ustawę żeby to właśnie NIE służyło w celu zarobku, tylko bilansu, bo tak każdy odrazu założył by po 40kW i to z taką dotacją, nawet kredyt zaciągnięty na tą instalację by się w mig spłacił, a profity by było ogromne. Nie po to ma być dotacja

Jedynie dlaczego ja nie poszedłem w PV to cena, niby niska ale, ale, do tego narzucenie ubezpieczenia nie wiadomo gdzie (za ile) i jeszcze 500zł za przygotowanie śmiesznego projektu instalacji elektrycznej, gdzie ja sam zgłosiłem instalacje (mam uprawnienia SEP) a rysunek zrobiłem na "kolanie". Do tego 2 lata czekania i jeszcze nie ma pewności że gmina to dostanie bo wiadomo to konkurs

Dodano po 4 [minuty]:

cuuube napisał:
    Jak nie mogą złożyć wniosku ? Kto i dokąd ? Gmina złożyła i przeszła weryfikację o czym wyżej..

Ja złożyłem wniosek na PC CWU, nawet zdążyłem zapłacić 140zł za wizje lokalną, po czym dzwonią do mnie z firmy która przygotowywała ten wniosek że jest za mało chętnych na PC (z tego co pamiętam było może z 6 osób) i nie mogą się ubiegać o to... Mój wniosek poszedł chyba do kosza a kasę oddali po 6 miesiącach... Dlatego tym bardziej jestem zdziwiony. A czy byli u Ciebie na wizji ?
    cuuube
    Poziom 18  
    Tak byli , jakieś dziewczę koło 30tki .
    O PV wniosek poszedł do weryfikacji , ale chyba nic z tego nie będzie . Zastanawiam się nad ewentualnym montażem za gotówkę...

Ta ulica , o której wspomniałeś to ta koło nowego ronda ?
    hostii
    Poziom 23  
    cuuube napisał:
    O PV wniosek poszedł do weryfikacji

A o PC także ?

cuuube napisał:
    Ta ulica , o której wspomniałeś to ta koło nowego ronda ?

tak dokładnie o tą drogę chodzi
    cuuube
    Poziom 18  
    Jak byłem podpisać papiery to zerkałem na listę i widziałem tam na pewno więcej niż 6 PC , powiedziałbym tak pi razy oko z 1/4 , może 1/3 z tych około 200 zapisanych . Może się chętni rozmyślili , albo gmina walnęła ściemę , że tylko 6 zainteresowanych było. Na co złożyli wniosek nie wiem , no na PV na pewno.

Może się spikniemy i pogadamy osobiście .
    hostii
    Poziom 23  
    cuuube napisał:
    albo gmina walnęła ściemę , że tylko 6 zainteresowanych było

Ciekawe, co by im to dało, a wniosek składałem praktycznie odrazu...

cuuube napisał:
    Może się spikniemy i pogadamy osobiście

Niema problemu, ja jestem już po dużych inwestycjach w domu więc coś mogę doradzić/odradzić :D
    harlejowiec
    Poziom 25  
    Do hostii

Dotacja dotacją a rozliczenie z ZE to co innego. W końcu idziemy w ekologię no nie. To po co to dotują? Przyjdą czasy że samochody elektryczne będą dotować. A jak bym chciał na tym zarabiać to bym sobie hektary kupił i całą powierzchnię PV wypełnił.

O stosowaniu falowników 3f nad 1f nawet przy małych mocach to szkoda mi nawet dyskutować jak nie masz pojęcia o co chodzi.

A i dopytaj o własność tej instalacji na 5 lat bo dotyczy to nie tylko samej instalacji PV ale i całej instalacji w domku. Popytaj o konkrety na tych spotkaniach a nie o to co ładnie napisali na ulotkach. Porozmawiaj z tymi co porezygnowali z tego projektu i dlaczego.