Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Finansowana instalacja fotowoltaiczna w wysokości 85%

grzegorz-grg 02 Kwi 2018 10:23 5391 77
  • #61 02 Kwi 2018 10:23
    elezibi
    Poziom 15  

" ...... W końcu idziemy w ekologię no nie. To po co to dotują?........."

Na takie pytanie kiedyś otrzymałem taką odpowiedź:

(dotyczyło to dotacji do kolektorów na 45%)

Biorą 100 baniek z jakiegoś programu UE na dotację do kolektorów
    Ludzie dokładają drugie ponad 122 (55%)

Mamy Vat od 222 baniek (ok 51 baniek)
    Mamy dochodowy od dotacji 100 baniek (19 bańki)

Pomijając interesy firm(zawyżanie cen, itp) , banków (bo kredyt obowiązkowy)
    Wzięli z UE 100 baniek by dać na kolektory a odebrali ok 70 baniek w postaci podatków.

Ponoć realna kwota wsparcia dla kolektorów była 8 do 15 % (a oficjalnie 45%)

• #62 02 Kwi 2018 12:58
    hostii
    Poziom 22  

elezibi podoba mi się twoje tłumaczenie ...

harlejowiec napisał:
    O stosowaniu falowników 3f nad 1f nawet przy małych mocach to szkoda mi nawet dyskutować jak nie masz pojęcia o co chodzi.

Pojęcie jest takie że takich inwerterów nie ma, nie widziałem inwertera 3kW na 3f....
    harlejowiec napisał:
    Dotacja dotacją a rozliczenie z ZE to co innego. W końcu idziemy w ekologię no nie.

czy aby napewno ? jakby instalacja nie zwracała się lub po 25 latach, pokaż mi kto by zamontował ? Ja nie..

harlejowiec napisał:
    A jak bym chciał na tym zarabiać to bym sobie hektary kupił i całą powierzchnię PV wypełnił.

każdy może tak zrobić, a efekt znany, podobnie jak z wiatrakami wtopa....

harlejowiec napisał:
    A i dopytaj o własność tej instalacji na 5 lat bo dotyczy to nie tylko samej instalacji PV ale i całej instalacji w domku. Popytaj o konkrety na tych spotkaniach a nie o to co ładnie napisali na ulotkach. Porozmawiaj z tymi co porezygnowali z tego projektu i dlaczego.

No niestety umowy nie miałem w ręku także nikogo nie znam co taką instalacje ma, ale nawet zakładając co piszesz to tylko 5 lat gdzie, po tych 5 latach już jesteś na zero z taką dotacą, no chyba że kwh które oddajesz nie należą do ciebie tylko do gminy...

• #63 02 Kwi 2018 14:19
    cuuube
    Poziom 15  

elezibi napisał:
    Ponoć realna kwota wsparcia dla kolektorów była 8 do 15 % (a oficjalnie 45%)
    robiąc remont instalacji w 2011r założyłem zbiornik multiwalentny z dwiema wężownicami za namową instalatora bo są dotacje i moda na solary i przeciągnąłem z piwnicy na poddasze rurki pod nie (na szybko podjąłem decyzję , bez analizy dotacji) . Później po roku zacząłem rozważać solary i okazało się to co opisujesz - zarabiają wszyscy tylko nie ten kto to zakłada . Myślałem , że teraz choć trochę się to zmieniło , ale nie do końca . W przypadku Pv , są troszkę większe profity

harlejowiec napisał:
    dopytaj o własność tej instalacji na 5 lat bo dotyczy to nie tylko samej instalacji PV ale i całej instalacji w domku
    ale tylko do inwertera . Idąc tym tropem , można by uznać , że trzeba "oddać" im cały dom na tę 5 lat . Gmina nie zamierza odbierać instalacji , jeśli nie zostaną naruszone warunki umowy czy konkursu na dotację . Np ingerowanie w instalację powoduje rozwiązanie umowy , zwrot instalacji oraz zwrot dotacji z odsetkami.

hostii napisał:
    chyba że kwh które oddajesz nie należą do ciebie tylko do gminy...
    kWh wyprodukowane przez PV należą do Ciebie , gmina nie wymaga płacenia sobie w zamian płatności do ZE , ani nie nakazuje przekazywać części czy całości wyprodukowanych kWh na siebie. Chodzi o zmniejszenie obciążenia środowiska Co2 , gdzieś były wyliczenia ile ton trucizny ma być mniej wyemitowane do atmosfery w przypadku wdrożenia programu w gminie w której mieszkam .

• #64 03 Kwi 2018 15:16
    jaskiniowiex
    Poziom 16  

Mam do grona takie dwa pytanka, nad którymi się zastanawiam.
    Otrzymałem dofinansowanie do powietrznej pompy ciepła 85 % do grzania bieżącej wody. Audytor już był itp, wszystko super. Ale ciężko powiedzieć kiedy to będą zakładać, przetargi na wykonawstwo będą dopiero jesienią. Finalnie chciałbym mieć dwie takie pompy którymi mógł bym ogrzewać i dom .
    Jest coś takiego ( pytałem w urz gminy ), jeżeli ktoś posiada już pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne na domu to dotacji już nie otrzyma. Teraz gdybym w okresie letnim założył ta pierwsza pompę sam. Potem za pół roku przypuszczam że zimą przyszli by mi montować tą druga pompę z dotacji, na pewno zobaczyli by z tej firmy że już jedną pompę mam :). Czy mogą mi zerwać umowę i to dofinansowanie .
    Druga sprawa, przez pięć lat ta jedna pompa będzie od gminy i przez nich serwisowana.
    Bo faktycznie dopiero po 5 latach dostaje się ją na własność za złotówkę .
    Czy mogą się dowalać jak zrobię po ich montażu mały upgrade zaworów w kotłowni ??
    Czy jest w jakiś sposób dokumentowane, sprawdzane .
    Chodzi o przełączanie tych pomp, do grzania wody bieżącej albo w obieg w centralnego ogrzewanie . Rzekomo ta gminna ma służyć tylko do grzania wody bieżącej /użytkowej .
    Ale wiadomo o co chodzi :) Każda może służyć do wspomagania centralnego ogrzewania.

Zastanawiam się jak to ugryżć. Czy czekać ??. Powera z instalacji fotowoltaicznej mam tyle że głowa boli, a jak uzbroję moje dwa trackery to już wcale.

• #66 10 Kwi 2018 22:36
    harlejowiec
    Poziom 25  

cuuube napisał:
    ale tylko do inwertera . Idąc tym tropem , można by uznać , że trzeba "oddać" im cały dom na tę 5 lat . .

Instalacja ma być opomiarowana (impedancja pętli zwarcia, rezystancja izolacji, itd.). Każda zmiana w instalacji np. dołożenie gniazdka elektrycznego lub jakiegoś światła zmienia te parametry.

• #67 11 Kwi 2018 06:43
    Edek45
    Poziom 28  

harlejowiec napisał:
    Każda zmiana w instalacji np. dołożenie gniazdka elektrycznego lub jakiegoś światła zmienia te parametry.

Ale bzdury.

• #68 20 Kwi 2018 13:02
    zonzi
    Poziom 9  

Jaskiniowiex. Pytanie na jakim etapie jest gmina. Bo na początku zbierają chętnych, robią wstępne projekty i składają wniosek o dotacje. Na tym etapie można być zakwalifikowanym a na kolejnym odpaść z powodów technologicznych.
    Dopiero po uzyskaniu dotacji przez Gminę i wybraniu wykonawcy podpisujesz umowę i wpłacasz kasę.

Wczoraj montowali u mnie pompę CO+CWU 14kW. Jakiś rok po zgłoszeniu do projektu i 5 miesięcy po zakwalifikowaniu się do finansowania.

Koszty niekwalifikowane dodatkowe - zawory od strony podłogówki, zasilania, pompa obiegowa do CO, sprawdzenie szczelności, dodatkowe zaworki i coś tam jeszcze - 600 PLN. Stojak / fundament pod pompę kosztowałby 400 PLN, wykonałem we własnym zakresie.

Zdjęcia instalacji były robione. Przeglądy w cenie instalacji.

• #69 20 Kwi 2018 20:52
    jaskiniowiex
    Poziom 16  

Wszystko mam na tak z audytu . Z tego co wiem maja robić jakiś przetarg na wykonanie .

Finansowana instalacja fotowoltaiczna w wysokości 85%

Jak pisałem wcześniej w ten mojej gminie wszyscy rzucili się na fotowoltaikę ponad 200 osób a na te pompy tylko 20 ponad . Czekam znowu, jak poślą jakieś pismo .
    Nie przewiduje odpadnięcia :)
    Najbardziej martwi mnie zrobienie sterowania pomp ws instalacją moja instalacja off-grid.
    Żeby to ogarnąć .
    Muszę to zrobić tak, jest w miarę dobra pogoda i duża prądu, że wystarcza na ładowanie akumulatorów, bieżące zużycie energii to i pompy pracują .
    Wieczorem musi się pompa wyłączyć razem z inverterem .
    Podobne wyłączenie będzie musiało być realizowane przy mocnym zaćmieniu żeby nie zjadało akumulatorów albo przy bardzo mocnym bieżącym zużyciu .
    Mniej więcej wiem jak to ogarnąć ale lepiej to wpierw wszystko zrobić niż opisywać i tak zmienię jeszcze ze trzy razy koncepcję :), z powodu rożnych zmian .

• #70 10 Maj 2018 10:36
    malachio
    Poziom 9  

Ci co piszą że dotacje się nie opłacają, niech napiszą które dotacje i komu. Od stycznia u mnie działa instalacja PV 1,53kWp na inwerterze mini Solis 2,0 1f + podgrzewacz elektryczny 80l. Zapłaciłem 2500zł w styczniu 2017, w styczniu 2018r po rozliczeniu projektu gmina zwracała 500zł. Czyli zostaje mi 2000zł, średnio powinienem mieć z tej instalacji 1350kWh/rok co przy moim profilu zużycia daje kwotę 375zł. Zwrot inwestycji po 5 latach i 4 miesiącach. Niech będzie że sprawność spadnie i okres ten się wydłuży do 5 lat i 6 miesięcy, po tym czasie instalacja będzie moja, i zainwestowane 2000 będą dawać rocznie ponad 300zł, choćby inwerter padł po 10latach, to instalacja zarobi na nowy i jeszcze coś zostanie.

Poprawka: źle spojrzałem na fakturę i jednak nie doliczają opłat dystrybucyjnych do energii z magazynu. Wobec powyższego poprawnie będzie:

Czyli zostaje mi 2000zł, średnio powinienem mieć z tej instalacji 1350kWh/rok co przy moim profilu zużycia daje kwotę 615zł. Zwrot inwestycji po 3 latach i 3 miesiącach. Niech będzie że sprawność spadnie i okres ten się wydłuży do 3 lat i 6 miesięcy, po tym czasie instalacja się spłaci, i zainwestowane 2000 będą dawać rocznie około 600zł, choćby inwerter padł po 10latach, to instalacja zarobi na nowy i jeszcze coś zostanie.

• #72 10 Maj 2018 14:34
    malachio
    Poziom 9  

To jest realny koszt kWh po uwzględnieniu zużycia bezpośredniego (0,55zł) i energii własnej pobranej z "magazynu" (czyli 0,8x0,3zł) średnio wychodzi za kWh jakieś 0,28xxx zł. Jeszcze pracuję nad zwiększeniem zużycia własnego, ale niestety nie dam rady wszystkiego przepiąć na tę fazę gdzie mam falownik, a o bilansowaniu międzyfazowym mogę pomarzyć:)

• #74 10 Maj 2018 15:03
    malachio
    Poziom 9  

Za przesył energii z "magazynu" doliczają opłaty przesyłowe (przynajmniej tak miałem na pierwszej fakturze z taurona).

• #76 11 Maj 2018 10:12
    malachio
    Poziom 9  

Na szczęście nie ma co reklamować, źle odczytałem i opłaty dystrybucyjne za energię odebraną pokrywa sprzedawca. Teraz to wygląda jeszcze lepiej, bo zwrot instalacji w 3 i pół roku a potem to czysty zysk, choć pewnie po 5 latach jak instalacja trafi do mnie będę ją rozbudowywał (na pewno do max mocy inwertera).

• #77 10 Wrz 2018 22:34
    sebol2934
    Poziom 11  

malachio napisał:
    Na szczęście nie ma co reklamować, źle odczytałem i opłaty dystrybucyjne za energię odebraną pokrywa sprzedawca. Teraz to wygląda jeszcze lepiej, bo zwrot instalacji w 3 i pół roku a potem to czysty zysk, choć pewnie po 5 latach jak instalacja trafi do mnie będę ją rozbudowywał (na pewno do max mocy inwertera).

Mogłbyś napisać jaki falownik i panele Ci założyli?

• #78 11 Wrz 2018 05:32
    malachio
    Poziom 9  

Solis mini 2000 i 6 paneli NSP 255W. Na dzień dzisiejszy zestaw wyprodukował 1295kWh.