Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 110/140 remont/ przeróbka

audiomaniak07 30 Gru 2017 16:20 384 8
  • #1 30 Gru 2017 16:20
    audiomaniak07
    Poziom 12  

Witajcie. Jakiś czas temu, moj przyjaciel, powiedzial że ma na strychu altusy 110 i chce je wyrzucić. Powiedzialem że jak ma je wyrzucić to chętnie je wezmę i tak też się stało. Ptroblem w tym, że są mocno zniszczone i przerabiane. Chciałem je odrestaurowac niestety na oryginał się nie uda ponieważ w jednej jest powiekszony otwór o włożony glosnik 30cm. Pomyslalem ze druga tez tak przerobie i kupię oryginalne głośniki z altusow 140. Co myslicie o takiej przeróbce? Czy głośnik ze 140 będzie gral gorzej w obudowie 110 od oryginału 110?

0 8
  • #2 30 Gru 2017 16:41
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

audiomaniak07 napisał:
    Czy głośnik ze 140 będzie gral gorzej w obudowie 110 od oryginału 110?

Oczywiście że gorzej: powierzchnia membrany zwiększy się ok. 1,4 raza a pojemność obudowy zostanie ta sama a nawet nieco zmaleje. Należy się zatem spodziewać wzrostu dolnej częstotliwości granicznej, a co gorsze - wystąpieniu silnego rezonansu na tej częstotliwości, co da brzmienie jeszcze bardziej pudełkowe niż w oryginale. Chyba najmniejszym złem (o ile nie wchodzi w grę wymiana ścianki czołowej) będzie wykonanie pierścienia redukcyjnego nałożonego na powiększony otwór od czoła; poza niewielkim zwiększeniem pojemności przyniesie to pewną korzyść w postaci wyrównania odległości GDN i GDM od ucha słuchacza, ale efekty o ile w ogóle dadzą się zauważyć - będą raczej wynikiem autosugestii. A potem, o ile się okaże że taka przeróbka ma ręce i nogi - zrobić to samo z drugą kolumną.

0
  • #3 30 Gru 2017 17:03
    audiomaniak07
    Poziom 12  

A ogólnie, 110 grają ładnie? Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem , a ceny na alledrogo osiągają po 1000pln za parę. Czy ta cena przeklada się na jakość dzwieku?

0
  • #4 30 Gru 2017 17:12
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Hahah 1000zł? Dobre :D Nigdy za A110 bym tyle nie dał.
    Osobiście mam A140 z GDN30/80 I GDWK 9/120.
    Altusy z GDWT raczej ładnie nie grają.
    Ogólnie Altusów bym nie kupował, ale jak już je masz i są w stanie w jakim są to nie mam pomysłów....

0
  • #5 30 Gru 2017 19:17
    marian133
    Poziom 37  

audiomaniak07 napisał:
    A ogólnie, 110 grają ładnie? Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem , a ceny na alledrogo osiągają po 1000pln za parę. Czy ta cena przeklada się na jakość dzwieku?

Za 1.000zł można zrobić własne kolumny które jakościowo zabiją Altusy.
    Taka cena jest na aukcjach ponieważ jest specjalnie windowana dla maniaków Tonsili, którym nie przetłumaczysz że za tą samą cenę mogą mieć coś lepszego.
    Za tą kasę którą trzeba by było włożyć w regenerację tych kolumn wolał bym złożyć monitory na STX-ach: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25544-...X)-T-10-200-8-PC-(lub-PCX)-projekt-by-Pawel-S

Sprawdzony projekt, słyszałem i polecam.
    Głośniejsze nie będą, ale zdziwisz się jak będą miały lepszy bas (jakościowo) od Altusów :)

Jeśli chcesz więcej basu to składasz to: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24374-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985

0
  • #6 30 Gru 2017 21:36
    audiomaniak07
    Poziom 12  

Głośnik basowy 14cm grający ładniej od basu 25 cm? Ciekawi mnie to...

0
  • #7 30 Gru 2017 21:44
    marian133
    Poziom 37  

audiomaniak07 napisał:
    Głośnik basowy 14cm grający ładniej od basu 25 cm? Ciekawi mnie to...

Pisząc o basie piszę o całości (głośnik + obudowa + filtracja), nie o samym głośniku.
    Większy głośnik wytwarza bardziej naturalny bas, natomiast większy głośnik w słabej obudowie + kiepskiej filtracji zagra gorzej niż mały w dopracowanej obudowie i dobrą filtracją.

0
  • #8 31 Gru 2017 11:03
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

audiomaniak07 napisał:
    A ogólnie, 110 grają ładnie?

Wszelkie typy Altusów wyglądają na wyjątkowo niewydarzone. GDWT ma zbyt wysoką skuteczność zarówno względem GDM (który konsekwentnie powinien być głośnikiem również tubowym) jak i GDN które pracują niby to w obudowie BR, ale z otworami zbyt małymi aby mogły skutecznie promieniować, podwyższając efektywność. Nie można było ich powiększyć, bo to wymagałoby znacznego powiększenia objętości obudowy. Dalej, zastosowano zwrotnice 6dB/okt które teoretycznie powinny dawać mniejsze zniekształcenia fazowe niż zwrotnice wyższych rzędów - ale to pod warunkiem że ich częstotliwości graniczne by się pokrywały. Tymczasem GDN zostaje od góry przycięty na długo zanim do pracy włączy się GDM, tak samo zrobiono z GDM względem GDWT. Zapewne przy tak niskim rzędzie filtrów obawiano się przeciążenia GDM i GDWT, więc rozsunięto poszczególne granice pasm. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt że w najsilniejszym Altusie 140 włączono w szereg z GDM kondensator o pojemności zaledwie 6,8µF zamiast 10µF jak w pozostałych? I to pomimo że chodziło o największy i najmocniejszy ze stosowanych tam średniotonowców GDM18/80, który jest w efekcie cięty od dołu dużo wyżej niż słabsze od niego GDM10/60 i GDM12/60 stosowane w słabszych odmianach. Zaczyna on działać dopiero od 3kHz, a przecież nie zaleca się lokować częstotliwości podziału w zakresie największej czułości słuchu! Do robienia łomotu nadaje się toto niezgorzej, ale tylko na kameralnych imprezkach a nie komercyjnych dyskotekach o estradach już nie mówiąc. A Ty chciałbyś jeszcze pożenić potężny GDN30/60 z niewielkim GDM12/60 który w oryginalnym Altusie 110 miał za zadanie zaspokoić potrzeby półtorakrotnie słabszego GDN25/40/3...
    Cytat:
    Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem , a ceny na alledrogo osiągają po 1000pln za parę. Czy ta cena przeklada się na jakość dzwieku?

Szczerze mówiąc też nie słyszałem ich osobiście, ale ich krytyka tych sprzętów jest powszechna i jak wynikałoby z powyższego wywodu - całkiem wiarygodna. Na cenach, w przeciwieństwie do innych dyskutantów nie wyznaję się zupełnie, ponieważ to co się produkowało po roku 1980 pozostaje poza sferą moich zainteresowań. Mierziłaby mnie perspektywa cyklicznej wymiany gąbkowych zawieszeń gdy te się rozsypią. Zgromadziłem pokaźną kolekcję rozmaitych zespołów z głośnikami produkowanymi w latach wcześniejszych na zawieszeniach bawełnianych i gumowych, i to mi wystarczy.

Dodano po 10 [godziny] 55 [minuty]:

marian133 napisał:
    Większy głośnik wytwarza bardziej naturalny bas, natomiast większy głośnik w słabej obudowie + kiepskiej filtracji zagra gorzej niż mały w dopracowanej obudowie i dobrą filtracją.

Tylko żeby przypadkiem Autor tematu nie zrozumiał z powyższego, że można cokolwiek poprawić w altusowych basach poprzez poprawę filtracji, tj zastosowanie bardziej złożonej zwrotnicy. Bo jeszcze jaki cwaniak wciśnie mu za ciężką kasę coś co rzekomo miałoby zapewnić idealne odtwarzanie basów. Zwrotnica zaczyna wszak oddziaływać na GDN gdzieś przy kilkuset kHz a nawet wyżej, podczas gdy dla odtwarzania basów istotny jest zakres poniżej 100Hz. Na to poza samym głośnikiem ma wpływ obudowa, a konkretnie jej rodzaj (zamknięta, BR, TL, labiryntowa etc) oraz jej pojemność, przy czym generalnie im większy głośnik tym większa musi być pojemność. Zwrotnica ma natomiast wpływ na odtwarzanie częstotliwości średnich, i ewentualnie wysokich, gdy są stosowane tłumiki w torach średnio-i wysokotonowym. Tego co zastosowali w Altusach nawet tłumikami nazwać nie sposób, bowiem prawdziwy tłumik powinien zawierać nie tylko rezystory szeregowe, ale i równoległe, tak aby w każdym położeniu zwrotnica "widziała" obciążenie równe znamionowej impedancji głośnika. To co jest obecnie sprawia że wraz ze zwiększaniem tłumienia dla GDM i GDWT przesuwamy w dół dolne granice pasm odtwarzanych przez te głośniki, a chyba nie o to chodzi.

0
  • #9 31 Gru 2017 13:47
    marian133
    Poziom 37  

Tomek Janiszewski napisał:
    Tylko żeby przypadkiem Autor tematu nie zrozumiał z powyższego, że można cokolwiek poprawić w altusowych basach poprzez poprawę filtracji, tj zastosowanie bardziej złożonej zwrotnicy. Bo jeszcze jaki cwaniak wciśnie mu za ciężką kasę coś co rzekomo miałoby zapewnić idealne odtwarzanie basów.

Zrozumie co zechce :)
    Podałem przykład dobrych i tanich kolumn (FX200) gdzie bas jest 2x tańszy (i mniejszy) a i tak lepiej zagra to na basie niż oryginalne Altusy 110. Reszta głośników też jest lepsza (GDM-14-150-SCX + PCX) więc całościowo mamy lepsze kolumny w tej samej cenie (mowa o DIY).

Miejsce Altusów jest u koneserów (na pewno nie dobrego dźwięku) staroci z PRL-u a nie w domu jako sprzęt stereo. Szkoda na nie kasy i naszego słuchu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo