Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CBR1100 - Sterowanie licznikiem

Dariusz Goliński 30 Dec 2017 17:19 420 0
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Witam kolegów lub koleżanki
    Wymarzyło mi się aby pod czas przeglądu motorku dokonać lekkiego upgreatu elektronicznego mojej kosiarki. Jednym z etapów jest modyfikacja licznika polegająca na wysterowaniu na moment wskaźników prędkości i obrotów.
    Próbowałem już kilka rozwiązań ale to nic nie daje bo brakuje mi kilku sygnałów z poziomu ECU.
    Rozebrałem więc licznik i znalazłem dwa scalaki do których nie mam noty katalogowej.

Obroty - TB9226AN , Prędkość - TA8906L oba pochodzą z firmy NS.
    Może posiada ktoś pdf lub wie jaki impulsy wprowadzić aby ożywić te wskaźniki.
    Będę zobowiązany za pomoc .

P.S.
    Pomysł z oscyloskopem nie wypali bo motorek jest rozebrany.

Problem z TA8906L czyli prędkościomierzem rozwiązany. Po podłączeniu zasilania 12 V zegar wystawia 5V na wejściu pomiarowym które należy zwierać do masy.
    Podłączyłem tranzystor i zbudowałem prosty generator na atmega8.
    Z pomiarów okazało się aby licznik wogóle drgnął należy podać częstotliwość 125Hz ( czyli długość impulsu i długość przerwy to koło 4100 us ) natomiast podanie sygnału o częstotliwości 3.125 kHz wychyla prędkościomierz na wskazanie 326 Km/h. ( Impuls i przerwa to po 165 us )
    Niestety obrotościomierz nie wystawia sygnału pomiarowego . Zgodnie ze schematem wejście pomiarowe jest podłączone do sterownika motorku więc nie wiem co może tam być wystawiane. Próbowałem spolaryzować wejście przez rezystor do 5V i podsyłać impulsy ale to nic nie dało.
    Może macie jakieś pomysły ?

Temat z obrotomierzem rozwiązany.
    Trzeba podawać impulsy dodatnie. Taki mały układzik z 2 tranzystorami NPN zmajstrowałem i znów poszła atmega.
    Po podaniu impulsów o czasie trwania impulsu 1220 us i takiej samej przerwy ( częstotliwość około 418 Hz ) licznik pokaże około 12500 obrotów ( wychył wskazówki na koniec skali. Amplituda impulsów musi wynosić minimum 5.1 V.

Pozdrawiam.