Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pole elektrostatyczne/elektromagnetyczne a urządzenia elektroniczne.

30 Gru 2017 21:39 378 5
 • Poziom 2  
  Witam!
  Wiem że urządzenia elektroniczne nie lubią elektrostatyczności lecz dosłownie 10 minut temu na biurku bawiłem się (robiłem wyładowania z pinu od transformatorka, coś troche jak tesla, zamykałem obwód pojemnością swojego ciała czy cóś bo wystarczyło że przyłożyłem ręke do pinu od transformatorka i pojawiała się iskra) rozkręconą elektryczną łapką na muchy i zobaczyłem że głośniki zaczęły "pikać" (coś jak alfabet morsa) a komputer zaczął świrować, zawieszał się oraz zamiast pisać, zaczął otwierać nowe okna itp (na pewno to była jakaś kombinacja klawiszy), ogólnie dziwne rzeczy...
  Czy właśnie zrobiłem z elektrycznej łapki na muchy narzędzie niszczące elektronike? :D
 • IGE-XAO
 • Poziom 9  
  Na pewno urządzenie generujące dużą ilość zakłóceń, ale mogące uszkodzić elektronikę.
  Objawy ustąpiły, czy nie? Po twoim opisie wnioskować mogę że zakłóciłeś lub uszkodziłeś sterownik w klawiaturze.
 • IGE-XAO
 • Poziom 2  
  Po odłączeniu łapki na muchy i zrestartowaniu komputera wszystko jest ok. Lecz ciekawi mnie samo to zjawisko
 • Poziom 9  
  Najprościej.
  Każda elektronika pracuje z wykorzystaniem prądu elektrycznego, który jest przetwarzany w potrzebny sposób. Każdy przewód, każda ze ścieżek na płytce drukowanej a nawet same połączenia wewnątrz układów scalonych działają jako mniejsze lub większe anteny, reagujące na otaczające je zakłócenia. Ty wygenerowałeś bardzo silne zakłócenia które zostały odebrane przez owe anteny i doprowadziły do błędów w pracy urządzeń, ale na szczęście nie do ich uszkodzenia.
  Taka sama zasada jest z piorunami. Potrafią zakłócać sygnał telewizyjny na odległości dziesiątek kilometrów, a odpowiednie urządzenia meteo wyłapują obecność piorunów z odległości setek kilometrów (badają występowanie tych zakłóceń).
  Ty uzyskałeś takie mini-pioruny, o co prawda mniejszej sile rażenia, ale nie będące bez znaczenia dla pobliskiej elektroniki. Zostały one zebrane poprzez okoliczne przewody/ścieżki drukowane/układy scalone na tyle silnie że miało to wpływ na ich pracę
 • Poziom 43  
  To czy kawałek przewodu lub ścieżki będzie efektywną anteną zależy od częstotliwości zakłóceń, a że podczas iskrzenia powstają impulsy o krótkim czasie narastania a więc szerokim widmie częstotliwości, wiele ścieżek czy przewodów stanowi dla nich dobre anteny.

  Zapalając łuk z trochę większego generatora wysokiego napięcia, zdziwiłem się że resetował się komputer stojący w odległości odległości 4m, jednak był to specyficzny przypadek bo obudowa tego komputera nie była metalowa, a w środku było dużo, za długich przewodów, a więc był bardziej podatny. Niektóre, źle zaprojektowane urządzenia, resetowały się od wyładowań elektrostatycznych z palca w obudowę.
 • Poziom 2  
  Dziękuje za odpowiedzi.