Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUS

buksolek 30 Dec 2017 22:01 17592 47
e-mierniki
 • STEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUS

  Witam.
  Tym razem chciałbym zaprezentować sterownik, który wykorzystuje do komunikacji protokół W-BUS, w zasadzie protokół jest opisany w całości na stronie https://sourceforge.net/p/libwbus/libwbus/ci/master/tree/webasto_wbus.txt pozostaje jednak zapakować wszystko w całość, uruchomić i przetestować. Cała Elektronika w zasadzie opiera się o transmisję danych opartą o rs232 realizowaną na sprzętowym interfejsie mikroprocesora AVR. Jeżeli chodzi o same piece, to należy rozróżnić te opisane Standheizung, czyli pełne ogrzewania oraz Zuheizer, czyli dogrzewacze montowane często w VW golf V, touran caddy i wielu innych oraz w grupie VAG. Oczywiście sterownik jest w stanie uruchomić obydwa piece oraz te np z Mazdy 6 często przerabiane na pełne ogrzewania

  Jeżeli chodzi o działanie sterownika, to wysyła on polecenia takie same jak program testowy WTT. Na samym początku po podłączeniu zasilania wysyła komendę kasującą wszystkie błędy, następie oczekuje na sygnał wejścia +12v. Jeżeli zostanie wykryty sygnał, sterownik wysyła polecenie uruchomienia pieca. Dodatkowo w trakcie pracy odczytuje temperaturę cieczy i po przekroczeniu +35 st. C podaje sygnał na wyjściu na przekaźnik dmuchawy kabiny. Ta opcja przydatna jest tylko w dogrzewaczach, ponieważ pełne ogrzewania posiadają takie wyjście. Nie musimy się martwić o pozostałe parametry pracy jak brak płomienia czy niskie napięcie zasilania, ponieważ za wszystko odpowiedzialny jest oryginalny sterownik znajdujący się w piecu. Dodam, że sterownik jest w stanie zastąpić oryginalne zegary 1533, co daje nam możliwość stosowania np. dodatkowych modułów GSM lub uniwersalnych radiolinii.

  Teoretycznie prezentowany sterownik jest w stanie uruchomić każdy piec, który da się uruchomić programem Thermo Test po protokole W-BUS. Płytka PCB jest mojego autorstwa i została zaprojektowana w EAGLU, również program został napisany w 100 % przeze mnie.
  Szukam osób chętnych do przetestowania sterownika. Jeżeli testy kolegów potwierdzą działanie sterownika na większej ilości piecyków, udostępnię schemat oraz wsad testowy. Podkreślam, że wykorzystałem tylko część informacji zawartych w darmowej bibliotece.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  buksolek
  Level 10  
  Offline 
  buksolek wrote 70 posts with rating 87, helped 0 times. Live in city Bartoszyce. Been with us since 2005 year.
 • e-mierniki
 • #2
  tijo_tomek
  Level 11  
  Witaj!!
  Po prostu spadłeś mi z nieba!! Posiadam TTC od M6 i Twój sterownik jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Ja swoje webasto chcę wykorzystać jako ogrzewanie domku letniskowego podczas mojej nieobecności...W domku jest wifi więc załączenie będę realizował przy pomocy przełącznika Sonoff z pomiarem temperatury, w domku koza z płaszczem wodnym z przygotowanymi złączami do webasta...ot taki mój śmieszny projekt..

  Jestem bardzo zainteresowany przetestowaniem Twojego dzieła...
 • e-mierniki
 • #3
  bartek90_04
  Level 1  
  Chętny w Zuheizer w Touran
 • #4
  przemo89_2006
  Level 10  
  Witam, tez bylbym zainteresawany testami urzadzenia, mam thermotop-a sterowanego po w-bus, ciekawe czy ruszy....
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  wesoł2008
  Level 11  
  ciekawa sprawa. Tez bym sie pisal. Tez mam w touranie piec sterowany cyfrowo.
 • #8
  comit
  Level 12  
  Wykorzystuje u siebie z powodzeniem sterownik wykonany na pajaka. Podaje tylko dwa polecenia- start pieca podany dwa razy oraz podtrzymanie wysylane co 10s.
  Zatrzymanie pieca zrobione na zasadzie braku sygnalu podtrzymania - po 10 s piec automatycznie wygasza.
  Webasto z mazdy6.
 • #9
  buksolek
  Level 10  
  To prawda co piszesz ale nie odpalisz w ten sposób dogrzewacza TOP V, EVO, VEVO, po w-bus oraz nie odczytasz danych ze sterownika, poza tym jak sprawdzisz to sterownik łapie błąd transmisji po odłączeniu sygnału w celu wygaszenia.
 • #10
  comit
  Level 12  
  W zasadzie tak, wygaszanie nie jest moze wykonane tak jak powinno byc (jest na to polecenie) ale sterownik nie rejestruje bledu.
  Wiekszość piecyków ma swoje specyficzne polecenia, ale sterowanie tez jest dwojakie - inne polecenie jest z programu diagnostycznego i wtedy w odpowiedzi mamy mase danych dotyczacych pieca jak temperatury, napiecia i fazy grzania. Inne polecenia sa wydawane przez zegar i telestart i tam juz komunikacja jest bardzo okrojona :-)
  Do podstawowej pracy wystarcza: START, PODTRZYMANIE I STOP - dodatkowo kontrola czy nie wraca jakiś błąd.
  W razie czego pisze sie na testy, mam tez sporo wlasnej dokumentacji i projektow bardziej lub mniej udanych.
 • #11
  karwo
  Level 26  
  Wykonałem dla siebie podobny sterownik kilka lat temu. Po tych paru latach pracy zauważyłem że różne piece Webasto mają różne komendy startowe. Co do użytkowania - pierwsza wersja działa jako prototyp do tej pory, II wersja wykonana jakieś trzy lata temu jako gotowy moduł została przekazana znajomemu w celach testowych z różnymi typami pieca - stąd wiem że są różne komendy startu. Soft w C powstał w jeden wieczór bazując na posiadanym przeze mnie piecu.
 • #12
  buksolek
  Level 10  
  Na 100 % nie odpalimy wszystkich piecyków sterowanych cyfrowo, bardziej mi chodziło o testy piecyków sterowanych cyfrowo z grupy VAG a zwłaszcza dogrzewaczy, które można dostać za fajne pieniądze. Przy okazji mazda chodzi, którą ludzie często przerabiają na pełne i sterują tak zwanym jajkiem 1533 oraz przekaźnikami czasowymi . W mim sterowniku komendy przestawia się zworka, na chwilę obecną tyko dwie bo pomimo, że pełny piec da się uruchomić komendą dogrzewania w tym trybie jak i trybie pełnego to już dogrzewacza nie uruchomimy komendą od pełnego. Z pewnością da się uruchomić inne piece sterowane po w-bus po zmianie komend. I w przyszłości można będzie wybierać komendy przełącznikiem. Na aukcji gość sprzedaje sterowniki oddzielnie do różnych marek. Pisze, że niektóre piece należy odłączyć od magistrali CAN, od BMW nie ruszy. Osobiście testowałem piece od Land Rovera gdzie WTT łączy się ale nie da się uruchomić pracy z trybu programu.
  https://www.ebay.pl/itm/Analog-to-W-bus-konve...186553?hash=item25c55fe6f9:g:Ur0AAOSwA4dWI4YB
 • #13
  karwo
  Level 26  
  Mój wysyła komendę startu i bada odpowiedź i jeśli potrzeba wystawia kolejną komendę. Bez przełączników i zworek. Działa też z piecyiem z BMW z podłączoną magistralą CAN ( ale nie pamiętam jaki to konkretnie model).
 • #14
  tijo_tomek
  Level 11  
  Witam!!
  To może pytanie z innej beczki...jeżeli do termistora na płytce dołożę równolegle opornik, to powinno zafałszować temperaturę pieca....czyli przy temp. otoczenia 25stC sterownik będzie myślał że jest 45 i podgrzeje tylko o 20stC i przejdzie w tryb "eco". Podsumowując: sterownik będzie myślał że jest 65stC a temp. rzeczywista będzie 40stC i poleci w tryb "eco", a mnie o to chodzi...czy jest błąd w moim rozumowaniu?
 • #15
  damdam

  Level 34  
  błąd jest taki, że jak piec się przegrzeje i zagotuje wodę to nie będzie o tym wiedział.
 • #16
  tijo_tomek
  Level 11  
  damdam wrote:
  błąd jest taki, że jak piec się przegrzeje i zagotuje wodę to nie będzie o tym wiedział.


  Będzie wiedział o tym już zanim się zagotuje....odwrotna logika... ;)
 • #17
  damdam

  Level 34  
  kurde chyba spałem jak to czytałem ;)
 • #19
  tijo_tomek
  Level 11  
  Kupiłem sterownik robiony od podstaw....rewelacja. W domku cieplutko...
 • #20
  Jacekelb
  Level 13  
  tijo_tomek wrote:
  Witaj!!
  Po prostu spadłeś mi z nieba!! Posiadam TTC od M6 i Twój sterownik jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Ja swoje webasto chcę wykorzystać jako ogrzewanie domku letniskowego podczas mojej nieobecności...W domku jest wifi więc załączenie będę realizował przy pomocy przełącznika Sonoff z pomiarem temperatury, w domku koza z płaszczem wodnym z przygotowanymi złączami do webasta...ot taki mój śmieszny projekt..

  Jestem bardzo zainteresowany przetestowaniem Twojego dzieła...


  Mam podobny zestaw dołączam się do testów.
 • #21
  adrianwisniewski8874
  Level 9  
  Proszę o podanie jakiegoś kontaktu. Jestem również zainteresowany sterownikiem
 • #22
  tijo_tomek
  Level 11  
  adrianwisniewski8874 wrote:
  Proszę o podanie jakiegoś kontaktu. Jestem również zainteresowany sterownikiem


  na priv napisz
 • #23
  Jacekelb
  Level 13  
  Witam STEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUS nabyty od kolegi buksolek śmiga z Webasto termo top z Mazdy 6 z 2002r na pin 1 . Chciałem podziękować za dobrą robotę :) .
 • #24
  zakhar8318
  Level 2  
  Cześć, Chcę powtórzyć i przetestować Twój projekt, możesz pobrać oprogramowanie układowe i schemat na adres mail zakhar8318(malpa)rambler.ru
 • #25
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  zakhar8318 wrote:
  Cześć, Chcę powtórzyć i przetestować Twój projekt, możesz pobrać oprogramowanie układowe i schemat na adres


  I już całą Rosja będzie trzepać kasiorkę z tego.
 • #26
  zakhar8318
  Level 2  
  Jestem z Ukrainy. Chcę powtórzyć dla siebie, nie będzie komercyjnej dystrybucji
 • #27
  adrianwisniewski8874
  Level 9  
  Zakhar8318 jeżeli potrzebujesz to zamów u kolegi buksolek, a nie pytasz o schemat :D
 • #28
  komendant1982
  Level 2  
  Witam posiadam webasto od Mazdy 6 i przydałby mi się taki sterownik w Twoim wykonaniu do testowania. Webasto 100% sprawne, bo testowałem na WTT i działa więc testy będą miarodajne. Prędzej miałem wyprowadzony kabel diagnostyczny USB do wnętrza i odpalałem z malutkiego kompa przez WTT.
 • #29
  darkonis
  Level 10  
  Witam. Tez mam sterownik od mazdy 6 ..Myślałem że to analog i chciałem wstawić do audi a2 ale po próbach na krótko nie reagował w ogóle ..Dopiero jak przyszedł interfejs odpaliłem go po przez 1 pin z komputera ... Co z tym teraz kuź...a zrobić ?
 • #30
  tijo_tomek
  Level 11  
  Pisać do kolegi @buksolek. Tylko ja bym polecił płytkę którą zrobił od podstaw. Jest po prostu rewelacja. U mnie ogrzewa domek letniskowy.