Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUS

buksolek 30 Gru 2017 22:01 3678 19
 • STEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUSSTEROWNIK Cyfrowy Webasto W-BUS

  Witam.
  Tym razem chciałbym zaprezentować sterownik, który wykorzystuje do komunikacji protokół W-BUS, w zasadzie protokół jest opisany w całości na stronie https://sourceforge.net/p/libwbus/libwbus/ci/master/tree/webasto_wbus.txt pozostaje jednak zapakować wszystko w całość, uruchomić i przetestować. Cała Elektronika w zasadzie opiera się o transmisję danych opartą o rs232 realizowaną na sprzętowym interfejsie mikroprocesora AVR. Jeżeli chodzi o same piece, to należy rozróżnić te opisane Standheizung, czyli pełne ogrzewania oraz Zuheizer, czyli dogrzewacze montowane często w VW golf V, touran caddy i wielu innych oraz w grupie VAG. Oczywiście sterownik jest w stanie uruchomić obydwa piece oraz te np z Mazdy 6 często przerabiane na pełne ogrzewania

  Jeżeli chodzi o działanie sterownika, to wysyła on polecenia takie same jak program testowy WTT. Na samym początku po podłączeniu zasilania wysyła komendę kasującą wszystkie błędy, następie oczekuje na sygnał wejścia +12v. Jeżeli zostanie wykryty sygnał, sterownik wysyła polecenie uruchomienia pieca. Dodatkowo w trakcie pracy odczytuje temperaturę cieczy i po przekroczeniu +35 st. C podaje sygnał na wyjściu na przekaźnik dmuchawy kabiny. Ta opcja przydatna jest tylko w dogrzewaczach, ponieważ pełne ogrzewania posiadają takie wyjście. Nie musimy się martwić o pozostałe parametry pracy jak brak płomienia czy niskie napięcie zasilania, ponieważ za wszystko odpowiedzialny jest oryginalny sterownik znajdujący się w piecu. Dodam, że sterownik jest w stanie zastąpić oryginalne zegary 1533, co daje nam możliwość stosowania np. dodatkowych modułów GSM lub uniwersalnych radiolinii.

  Teoretycznie prezentowany sterownik jest w stanie uruchomić każdy piec, który da się uruchomić programem Thermo Test po protokole W-BUS. Płytka PCB jest mojego autorstwa i została zaprojektowana w EAGLU, również program został napisany w 100 % przeze mnie.
  Szukam osób chętnych do przetestowania sterownika. Jeżeli testy kolegów potwierdzą działanie sterownika na większej ilości piecyków, udostępnię schemat oraz wsad testowy. Podkreślam, że wykorzystałem tylko część informacji zawartych w darmowej bibliotece.


  Fajne!
 • #2 31 Gru 2017 09:39
  tijo_tomek
  Poziom 9  

  Witaj!!
  Po prostu spadłeś mi z nieba!! Posiadam TTC od M6 i Twój sterownik jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Ja swoje webasto chcę wykorzystać jako ogrzewanie domku letniskowego podczas mojej nieobecności...W domku jest wifi więc załączenie będę realizował przy pomocy przełącznika Sonoff z pomiarem temperatury, w domku koza z płaszczem wodnym z przygotowanymi złączami do webasta...ot taki mój śmieszny projekt..

  Jestem bardzo zainteresowany przetestowaniem Twojego dzieła...

 • #3 31 Gru 2017 11:56
  bartek90_04
  Poziom 1  

  Chętny w Zuheizer w Touran

 • #4 31 Gru 2017 15:03
  przemo89_2006
  Poziom 9  

  Witam, tez bylbym zainteresawany testami urzadzenia, mam thermotop-a sterowanego po w-bus, ciekawe czy ruszy....

 • #5 31 Gru 2017 18:46
  PiotrPiask
  Poziom 8  

  Cześć
  świetne rozwiązanie i bardzo chętnie przetestuje , zajmuje się systemami ogrzewania postojowego . wcześniej oddawałem do przeprogramowania sterowniki piecyków z cyfrowego sterowania na analogowe i kosztowało 100zł + 20 zł wysyłka
  pozdrawiam

 • #6 31 Gru 2017 18:49
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  

  To tak robimy listę czy jak?

 • #7 02 Sty 2018 16:08
  wesoł2008
  Poziom 10  

  ciekawa sprawa. Tez bym sie pisal. Tez mam w touranie piec sterowany cyfrowo.

 • #8 03 Sty 2018 10:33
  comit
  Poziom 11  

  Wykorzystuje u siebie z powodzeniem sterownik wykonany na pajaka. Podaje tylko dwa polecenia- start pieca podany dwa razy oraz podtrzymanie wysylane co 10s.
  Zatrzymanie pieca zrobione na zasadzie braku sygnalu podtrzymania - po 10 s piec automatycznie wygasza.
  Webasto z mazdy6.

 • #10 03 Sty 2018 11:06
  comit
  Poziom 11  

  W zasadzie tak, wygaszanie nie jest moze wykonane tak jak powinno byc (jest na to polecenie) ale sterownik nie rejestruje bledu.
  Wiekszość piecyków ma swoje specyficzne polecenia, ale sterowanie tez jest dwojakie - inne polecenie jest z programu diagnostycznego i wtedy w odpowiedzi mamy mase danych dotyczacych pieca jak temperatury, napiecia i fazy grzania. Inne polecenia sa wydawane przez zegar i telestart i tam juz komunikacja jest bardzo okrojona :-)
  Do podstawowej pracy wystarcza: START, PODTRZYMANIE I STOP - dodatkowo kontrola czy nie wraca jakiś błąd.
  W razie czego pisze sie na testy, mam tez sporo wlasnej dokumentacji i projektow bardziej lub mniej udanych.

 • #11 03 Sty 2018 12:58
  karwo
  Poziom 21  

  Wykonałem dla siebie podobny sterownik kilka lat temu. Po tych paru latach pracy zauważyłem że różne piece Webasto mają różne komendy startowe. Co do użytkowania - pierwsza wersja działa jako prototyp do tej pory, II wersja wykonana jakieś trzy lata temu jako gotowy moduł została przekazana znajomemu w celach testowych z różnymi typami pieca - stąd wiem że są różne komendy startu. Soft w C powstał w jeden wieczór bazując na posiadanym przeze mnie piecu.

 • #12 03 Sty 2018 14:31
  buksolek
  Poziom 9  

  Na 100 % nie odpalimy wszystkich piecyków sterowanych cyfrowo, bardziej mi chodziło o testy piecyków sterowanych cyfrowo z grupy VAG a zwłaszcza dogrzewaczy, które można dostać za fajne pieniądze. Przy okazji mazda chodzi, którą ludzie często przerabiają na pełne i sterują tak zwanym jajkiem 1533 oraz przekaźnikami czasowymi . W mim sterowniku komendy przestawia się zworka, na chwilę obecną tyko dwie bo pomimo, że pełny piec da się uruchomić komendą dogrzewania w tym trybie jak i trybie pełnego to już dogrzewacza nie uruchomimy komendą od pełnego. Z pewnością da się uruchomić inne piece sterowane po w-bus po zmianie komend. I w przyszłości można będzie wybierać komendy przełącznikiem. Na aukcji gość sprzedaje sterowniki oddzielnie do różnych marek. Pisze, że niektóre piece należy odłączyć od magistrali CAN, od BMW nie ruszy. Osobiście testowałem piece od Land Rovera gdzie WTT łączy się ale nie da się uruchomić pracy z trybu programu.
  https://www.ebay.pl/itm/Analog-to-W-bus-konve...186553?hash=item25c55fe6f9:g:Ur0AAOSwA4dWI4YB

 • #13 03 Sty 2018 15:11
  karwo
  Poziom 21  

  Mój wysyła komendę startu i bada odpowiedź i jeśli potrzeba wystawia kolejną komendę. Bez przełączników i zworek. Działa też z piecyiem z BMW z podłączoną magistralą CAN ( ale nie pamiętam jaki to konkretnie model).

 • #14 03 Sty 2018 17:15
  tijo_tomek
  Poziom 9  

  Witam!!
  To może pytanie z innej beczki...jeżeli do termistora na płytce dołożę równolegle opornik, to powinno zafałszować temperaturę pieca....czyli przy temp. otoczenia 25stC sterownik będzie myślał że jest 45 i podgrzeje tylko o 20stC i przejdzie w tryb "eco". Podsumowując: sterownik będzie myślał że jest 65stC a temp. rzeczywista będzie 40stC i poleci w tryb "eco", a mnie o to chodzi...czy jest błąd w moim rozumowaniu?

 • #15 04 Sty 2018 21:50
  damdam

  Poziom 32  

  błąd jest taki, że jak piec się przegrzeje i zagotuje wodę to nie będzie o tym wiedział.

 • #16 05 Sty 2018 12:46
  tijo_tomek
  Poziom 9  

  damdam napisał:
  błąd jest taki, że jak piec się przegrzeje i zagotuje wodę to nie będzie o tym wiedział.


  Będzie wiedział o tym już zanim się zagotuje....odwrotna logika... ;)

 • #17 05 Sty 2018 13:27
  damdam

  Poziom 32  

  kurde chyba spałem jak to czytałem ;)

 • #19 10 Sty 2018 22:50
  tijo_tomek
  Poziom 9  

  Kupiłem sterownik robiony od podstaw....rewelacja. W domku cieplutko...

 • #20 16 Sty 2018 08:25
  Jacekelb
  Poziom 13  

  tijo_tomek napisał:
  Witaj!!
  Po prostu spadłeś mi z nieba!! Posiadam TTC od M6 i Twój sterownik jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Ja swoje webasto chcę wykorzystać jako ogrzewanie domku letniskowego podczas mojej nieobecności...W domku jest wifi więc załączenie będę realizował przy pomocy przełącznika Sonoff z pomiarem temperatury, w domku koza z płaszczem wodnym z przygotowanymi złączami do webasta...ot taki mój śmieszny projekt..

  Jestem bardzo zainteresowany przetestowaniem Twojego dzieła...


  Mam podobny zestaw dołączam się do testów.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo