Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez

andrzej123456 31 Gru 2017 01:25 2910 34
  • Zacznę przewrotnie.
    Czytasz różne posty a tam:
    -palił się dobrze
    -palił się bez dymu
    -szybko się spalił
    -miał w/g sprzedającego "100mgj"
    Czyli twierdze, że do tej pory amator nie może określić wartości opałowej opału, jakim pali w własnym CO .
    Co z tego wynika?
    Totalne straty finansowe spowodowane nabijaniem w przysłowiowa butelkę kupujących węgiel i inne opały.
    Inną stroną tego zagadnienia jest brak możliwości pomiarowych w przypadku własnych modyfikacji pieców CO.
    Postanowiłem coś zmienić w tym temacie.

W znalezionych artykułach wszyscy twierdzą, że należy przeprowadzić poważne badania w kalorymetrach laboratoryjnych, a moim zdaniem jest wyjście znacznie prostsze.
    Od wielu lat na rynku są mierniki ciepła, dlaczego więc nie można z nich skorzystać bezpośrednio?
    Ponieważ ich skala jest wyrażona w MWh.
    Jeśli będziesz przeprowadzał testy to pójdą setki kilogramów opału w powietrze, a czas testu będzie bardzo długi.
    Dopadłem nareszcie jakiś miernik ciepła przeprowadziłem, na nim swoje doświadczenia.Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bezPomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bezPomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez
    Wstępnie chciałem ingerować w elektronikę miernika, ale płyta wewnętrzna przepływomierza ściągnęła mnie na ziemię - to naprawdę skomplikowany detal.
    Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bezPomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez

Jak na wytwór z przed 10 lat to zaawansowana rzecz.
    Jednocześnie zabezpieczona przed dużym polem magnetycznym nielojalnego użytkownika.
    Zasilanie układu -bateria litowa.
    Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bezPomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez.
    Po krótkich rozmyślaniach decyzja w sprawie zwiększenia czułości ciepłomierza zapadła.
    Była nią prosta ingerencja w układ mechaniczny, który wielokrotnie spowalniał liczenie przepływu cieczy podobnie, jak w liczniku wody.
    Usuń z miernika wszystkie zębatki:
    Na jednej z nich jest element magnetyczny, który należy wykorzystać do modyfikacji podanej w pliku- zmiana czułości, przepływka.
    Po prawidłowej modyfikacji zainstaluj ciepłomierz w własnej sieci grzewczej (najlepiej w obrębie jednego pomieszczenia).
    Nie zapomnij o montażu czujnika temperatury na rurze zasilania, a ciepłomierza na powrocie:
    Tą metodą uzyskujesz niesamowite narzędzie pomiarowe, które w przyszłości pozwoli ci zaoszczędzić na finansach.

Na filmie pokazano działanie ciepłomierza po modyfikacji.
    Bez modyfikacji tak częste sygnały LED są niemożliwe.
    Czytasz i myślisz jak to wykorzystać?
    Od kilku lat nie kupuję węgla w ciemno, idę do kilku dystrybutorów opału i kupuje próbki po 10 kg, następnie spalam jak najszybciej i mierzę ciepło uzyskane.
    Wyniki są zaskakujące; niekiedy lepiej jest kupić opał tańszy (gorszy,) a zostanie nam więcej w kieszeni.
    Sam fakt braku konkretnej jednostki ciepła w mierniku przeskalowanym zupełnie nie dyskfalifikuje pomiarów,
    bo przecież wszystkie pomiary są realizowane tym samym przyrządem.

Kilka pomiarów :
    Rodzaj opału.....waga opału....waga popiołu.....ilość jednostek ciepła

1.brykiet................5,5..........0,5.....................8
    2.węgiel gruby........4.............0,5.....................7,5
    3.węgiel drobny......5.............0,4.....................7
    4.drewno...............6..............0,1....................3
    5.brunatny.............6.............0,7....................3,5
    6.miał...................6..............1,5....................2,5

I na koniec artykułu pomiar, który zrujnuje równowagę psychiczna wielu z kolegów;
    czy nadmuch w piecu CO jest opłacalny?
    Test realizowałem na własnym piecu dolnego spalania - opał brykiet rekord.
    Dodam że zastosowana turbina to oryginalny wytwór z DDR, z płynną regulacją, ustawiona na maksymalny nadmuch.
    Ze względu na szybki wzrost temperatury w piecu musiałem pompę przełączyć na 2 bieg - Willo 4-biegowa.
    1-spalenie 5kg, obieg powietrza grawitacja, czas 4h = ilość jednostek ciepła -5
    2-spalenie 5kg obieg powietrza turbina , czas 2h=ilość jednostek ciepła-5

Wynik tego pomiaru niszczy wiele teorii internetowych na temat przewagi pieców o ciągu grawitacyjnym nad wymuszonym turbiną.
    Możliwe, że popełniłem jakiś błąd?

Fajne! Ranking DIY
  • #2 31 Gru 2017 09:59
    stanislaw1954
    Poziom 41  

andrzej123456 napisał:
    1-spalenie 5kg obieg grawitacja czas 4h =ilość jednostek ciepła -5
    2-spalenie 5kg obieg pompa 2 bieg czas 2 h=ilość jednostek ciepła-5

Wynik tego pomiaru niszczy wiele teorii internetowych na temat przewagi pieców
    o ciągu grawitacyjnym nad wymuszonym turbiną.
    Możliwe że popełniłem jakiś błąd ?
    Ta sama ilość węgla - 5 kg? ale przy spalaniu naturalnym, czas spalania 4 godź, a przy wymuszonym 2 godź. więc jednak jest różnica.

• #3 31 Gru 2017 10:13
    andrzej123456
    Poziom 12  

Dlatego artykuł trochę działa na nerwy .
    Wszyscy z zasady podają że podczas nadmuchu są większe straty .
    I gloryfikują miarkowniki ciągu .
    Nie sugeruje w tym artykule co ma bu stosowane.
    Może czas na głęboki rekonesans wiedzy.
    A kto z tych autorytetów dokonał chociaż jednego pomiaru .
    Osobiście wiele szukałem nawet na stronach producentów pieców (wyłącznie współczynniki mocy z których dla użytkownika nic nie wynika) .

• #4 31 Gru 2017 10:18
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nie chodzi o działanie na nerwy, ale wyraźne zaznaczenie

andrzej123456 napisał:
    grawitacja czas 4h
    andrzej123456 napisał:
    obieg pompa 2 bieg czas 2 h
    Z tego wniosek, że w grawitacji będzie dłużej się paliło i to DWUKROTNIE.

• #5 01 Sty 2018 01:04
    darek80l
    Poziom 7  

andrzej123456 napisał:

Dodam że zastosowana turbina to oryginalny wytwór z ddr z płynną regulacją ustawiona na max wydmuch.
    Ze względu na szybki wzrost temperatury w piecu musiałem pompę przełączyć na 2 bieg-willo 4 biegowa.

Zastosowanie wentylatora z dużą wydajnością w oczywisty sposób przyśpieszy spalanie się "paliwa".

andrzej123456 napisał:

1-spalenie 5kg obieg grawitacja czas 4h =ilość jednostek ciepła -5
    2-spalenie 5kg obieg pompa 2 bieg czas 2 h=ilość jednostek ciepła-5

Ilość paliwa jest ta sama więc wynik powinien być bardzo zbliżony.

andrzej123456 napisał:

Wynik tego pomiaru niszczy wiele teorii internetowych na temat przewagi pieców
    o ciągu grawitacyjnym nad wymuszonym turbiną.
    Możliwe że popełniłem jakiś błąd ?

Patrz punkt pierwszy - max wydajność dmuchawy musiało skutkować przyśpieszonym spalaniem się paliwa. O ile dobrze pamiętam to w metodzie spalania od góry jaka jest szeroko lansowana zaleca się zmniejszenie prędkości (i tym samym wydajności) posiadanego wentylatora.

U siebie wywaliłem dmuchawę i zastosowałem miarownik ciągu. Mam przerobiony piec SAS NWT na GS i palę zgodnie "z zasadami od góry". Jestem zadowolony , trochę sypkiej sadzy jako produkt uboczny. Jako , że jeszcze "chwila" i nie będzie można kupić "śmieciaka" pozostanie przejść na podajnik na groszek , pelet a może pompe ciepła. Na razie cieszę się , że piec działa bezawaryjnie a ja ocieplam (etapami) dom .
    Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Darek

• #6 01 Sty 2018 12:59
    andrzej123456
    Poziom 12  

K.stanislaw1954-
    Ma pan zupełną rację - przecież w artykule jest ta dana(2 razy dłużej)
    Może szybko wyjaśnię poco zrealizowałem ten cały korowód noworoczny.
    W większości literatury podczas dyskusji nad przewagą miarkownika nad turbiną jest podana informacja że turbiny zdecydowanie za dużo podają powietrza i wydmuchują ciepło do komina.
    I to jest fakt potwierdzony w moim doświadczeniu.
    średnio temperatura spalin na miarkowniku oscyluje 60-120 st.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3414246&highlight=
    Podczas pracy z turbiną wynosiła ok 200 st.
    A jednak wynik pomiaru ciepła przekazanego do odbiornika był podobny!!!
    I to jest dla mnie bardzo zaskakujące .
    Albo ta metoda posiada jakiś błąd pomiarowy.
    Natomiast czułość tak przerobionego ciepłomierza jest duża .
    Podane wartości jednostek dotyczą pierwszej czarnej cyfry a po przecinku mamy jeszcze 2 czerwone które pominąłem w tabeli wyników.

• #7 01 Sty 2018 13:10
    Xantix
    Poziom 40  

andrzej123456 napisał:
    A jednak wynik pomiaru ciepła przekazanego do odbiornika był podobny!!!
    I to jest dla mnie bardzo zaskakujące .
    Albo ta metoda posiada jakiś błąd pomiarowy.

Mnie to nie zaskakuje. Błąd urządzenia pomiarowego i niepewna metodologia tych "badań" to i wyniki mogą być kiepskie.

andrzej123456 napisał:
    Natomiast czułość tak przerobionego ciepłomierza jest duża .

A kalibrowałeś go po tej przeróbce? Urządzenie pomiarowe bez kalibracji nie może być wykorzystywane w pomiarach bo jest duże ryzyko przekłamań i niepewności pomiarowych.

• #8 01 Sty 2018 13:11
    andrzej123456
    Poziom 12  

Zapomniałem dodać że po modyfikacji straciliśmy prawdziwą jednostkę ciepłomierza
    -MWH .
    Nie była mi ona potrzebna ponieważ wykorzystywałem pomiary porównawcze.
    Ale nic nie stoi na przeszkodzie na włożeniu do pieca grzały elektrycznej z małym licznikiem KWH w szeregu i dokonania pomiaru ciepła a wynik już będzie miał wartość rzeczywistą w KWH

• #9 01 Sty 2018 13:37
    strucel
    Poziom 29  

Wg mnie to do kompletu potrzebny byłby jeszcze analizator spalin po to aby mieć pewność że cały węgiel spalił się do CO2 i nie produkujemy CO.

• #10 01 Sty 2018 13:49
    andrzej123456
    Poziom 12  

Zakładam że proces spalania z przewymiarowana turbiną (na max) przebiega prawidłowo .
    Jeśli chodzi o pracę na miarkowniku to złe spalanie można wywnioskować po obecności smoły w układzie wydechowym pieca.

• #11 01 Sty 2018 14:00
    Xantix
    Poziom 40  

andrzej123456 napisał:
    Zakładam że proces spalania z przewymiarowana turbiną (na max) przebiega prawidłowo .

A skąd takie założenie? Czym jest ono umotywowane i na jakiej podstawie się takie coś zakłada?

• #12 01 Sty 2018 14:37
    andrzej123456
    Poziom 12  

Kol.Xantix -
    -przypominam że w tytule jest -warunki domowe - a nie laboratoryjne.
    -kalibracja potrzebna gdybym podawał przy cyferkach jakąś jednostkę
    -z wyników porównania opału wnioski mogą mówić nam że odczyty sa zbieżne wartościami ksiażkowymi
    -układ pomiarowy był nie zmieniany dla pomiaru opału i dla porównania wyników cieplnych (miarkownik -turbina)

-dla ciekawskich podaję kartę katalogową ciepłomierza nowszego (bo mojego doświadczalnego starocia nie znalazłem -może ktoś pomoże znaleźć)

Praca tych urządzeń jest dopuszczalna w szerokim zakresie temperatury i przepływu.

-

• #13 02 Sty 2018 19:47
    Xantix
    Poziom 40  

andrzej123456 napisał:
    -kalibracja potrzebna gdybym podawał przy cyferkach jakąś jednostkę

Kalibracja urządzenia pomiarowego jest potrzebna ZAWSZE!

• #14 03 Sty 2018 08:01
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. xantix
    Zupełny błąd myślowy
    Jeśli zamiast kilograma weźmiemy dowolna wagę to dalej systemy wagowe będa się miały b. dobrze o czym świadczą różne systemy ( funty ,cale)
    Czy będę ważył na wadze funtowej czy kilogramowej to zawsze powiem który ciężar jest większy.!!!!!który opał miał większą kaloryczność lub który system palenia dał w efekcie więcej jednostek cieplnych (nieważne jakich!)

To się nazywa skala porównawcza a nie wymierna .

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

GDZIE ONI SĄ CI WSZYSCY POMIAROWCY -czy naprawdę nikt nie mierzył kaloryczności opału ????
    ponawiam prośbę do ludzi pracujących z tym problemem zawodowo.
    Niech ktoś się odezwie na temat artykułu o pomiarach .

Dodano po 9 [godziny] 52 [minuty]:

darek80l
    --Ilość paliwa jest ta sama więc wynik powinien być bardzo zbliżony.--

Jeśli spalanie odbywałoby się w zamkniętym kalorymetrze to tak by było.
    Ale spalamy w piecu gdzie straty występują znaczne.

Zawsze myślałem że zbyt duża dawka powietrza powoduje zwiększone straty.
    I tak jest pogląd na większości stron o tym temacie.
    A tu wynik sprzeczny z tym faktem.

Dlatego ten pomiar zrobiłem chociaż nie wierzę mu do końca .
    Może ktoś ma leprze doświadczenia w tym temacie.

• #15 03 Sty 2018 20:41
    Xantix
    Poziom 40  

andrzej123456 napisał:
    Zupełny błąd myślowy
    Jeśli zamiast kilograma weźmiemy dowolna wagę to dalej systemy wagowe będa się miały b. dobrze o czym świadczą różne systemy ( funty ,cale)
    Czy będę ważył na wadze funtowej czy kilogramowej to zawsze powiem który ciężar jest większy.!!!!!który opał miał większą kaloryczność lub który system palenia dał w efekcie więcej jednostek cieplnych (nieważne jakich!)

Ty nie masz pojęcia o czym bredzisz. Kalibrację urządzenia przeprowadza się po to, żeby sprawdzić czy wykonuje poprawne, powtarzalne pomiary. Na razie to ja mogę powiedzieć, że wyniki masz w obu przypadkach równe bo tak ci się udało.

andrzej123456 napisał:
    Zawsze myślałem że zbyt duża dawka powietrza powoduje zwiększone straty.
    I tak jest pogląd na większości stron o tym temacie.
    A tu wynik sprzeczny z tym faktem.

Jaki pomiar taki wynik.
    Spójrz na to:
    https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/straty-kominowe/

Jak byk wychodzi, że duża zawartość powietrza drastycznie podnosi straty. I nie polemizuj z tymi wynikami, bo je robiła osoba, która na pewno się na temacie zna.

• #16 03 Sty 2018 20:54
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. xantix

----Ty nie masz pojęcia o czym bredzisz.----
    kol. opanuj swoje nerwy bo pikawka już nie pierwszych lotów!

W ciepłomierzu nic nie było zmieniane jeśli chodzi o elektronikę a tam zaszyte jest w programie procka skalowanie .(już odsapnąłeś)

Jeśli twierdzisz że ciepłomierz nie mierzy po takiej przeróbce liniowo to tak jakbyś powiedział że on oszukuje przy dużych przepływach a przy małych nie (granice na foto dok.)
    Podczas moich pomiarów pompa 1 lub 2 bieg.
    Jeszcze raz powtarzam ,ten wynik może zrujnować dotychczasowe teorie na temat wydajności cieplnej pieca podczas pracy miarkownik -turbina .
    Szukałem w sieci i nic nie znalazłem na taki temat -pomiary .
    Tylko gdybania tak jak sz. p.

• #17 06 Sty 2018 17:12
    tomog
    Poziom 11  

Witam. Z reguły nie udzielam się takich dykusjach ( wolę czytać i poznawać "nowe" pomysły ) ale to co tutaj przedstawił kol. andrzej123456 to nie wiem nawet jak skomentować. Wiarygodność tego ciepłomierza jest bliska 0 i to nie tylko ze względu na przeróbki w przepływomierzu jakie dokonał kol. andrzej123456. Każdy ciepłomierz musi przejść legalizację co 5 lat żeby jego pomiar był wiarygodny a te z rynku wtórnego to w większości sztuki które nie przeszły legalizacji ( lepiej sprzedać za 50 zł niż oddać mosiądz na skup za 20 zł). Pracuję w ciepłownictwie 20 lat i widzę jak po 5 latach około 20% nowocześniejszych ( ultradźwiękowych ) ciepłomierzy nie przechodzi legalizacji. Problemem jest dokładność i powtarzalność pomiaru .
    Co do pomiarów jakie prezentuje kol. andrzej123456 to wpływ na nie mają następujące czynniki:
    - opisana przeze mnie niedokładność ciepłomierza + nie znana dokładność pomiaru przy danym przepływie
    - czujniki temperatury powinny być umieszczone w strudze mierzonego medium a nie przyczepione do rury i to jeszcze zaizolowanej farbą(duży wpływ na pomiar ma temperatura otoczenia a przy takim montażu nawet różnica 2 st. C znacząco przekłamuje wyniki)
    - temperatura wody podczas rozpoczęcia pomiaru powinna być taka sama a warunki atmosferyczne dla kotła identyczne( nieosiagalne )
    - czas z zarazem ilość spalonego paliwa
    Dla mnie wyniki które kol. tutaj przedstawił oraz metodologie pomiaru można podsumować tak jak jak w pierwszym poście

"-palił się dobrze
    -palił się bez dymu
    -szybko się spalił
    -miał w/g sprzedającego 100mgj "
    więc wyniki proszę brać z przymrużeniem oka. Pozdrawiam

• #18 06 Sty 2018 19:07
    andrzej123456
    Poziom 12  

k.tomog

-----------Wiarygodność tego ciepłomierza jest bliska 0-------------

Jeśli by tak było to skąd takie dość wiarygodne wyniki dotyczące powstałych jednostek cieplnych przy pomiarach różnych opałów-przecież przedstawiłem je w tabeli.

-------Każdy ciepłomierz musi przejść legalizację co 5 lat-------

przecież napisałem że w warunkach domowych czyli czytaj amatorskich

--------te z rynku wtórnego to w większości sztuki które nie przeszły legalizacji-----

te z niemiec wywala się bo nie działaja z powodu zakamienienia tak było w moim przypadku co po wyczyszczeniu nie ma wpływu na pomiar

-------- widzę jak po 5 latach około 20% nowocześniejszych ( ultradźwiękowych ) ciepłomierzy nie przechodzi legalizacji. Problemem jest dokładność ---------

zgadzam się z tym ,również używam je w pracy ale ciepłomierze które dziłaja na zasadzie wirnika poza kamieniem nie psuja się

--------nie znana dokładność pomiaru przy danym przepływie -----------

to może by faktyczny błąd pomiarowy ,z tym sie zgadzam ,pomiar przy miarkowniku był na pierwszym biegu pompy willo a przy turbinie na 2 biegu pompy willo.
    Ale musiało by nastapi przekroczenie znaczne zakresu przepływu gwarantowanego przez producenta--jest na zdjęciu -bardzo szeroki -

---------czujniki temperatury powinny być umieszczone w strudze mierzonego medium a nie przyczepione do rury i to jeszcze zaizolowanej farbą------------

w celu eliminacji wpływu różnic oporu termicznego miedzy rurą a czujnikami połaczenia termiczne zostały dokonane za pomoca blachy miedzianej (oba czujniki identyczne)

---------temperatura wody podczas rozpoczęcia pomiaru powinna być taka sama---

ten parametr był zachowany (60 start pomiaru -60 koniec pomiaru)

-------warunki atmosferyczne dla kotła identyczne( nieosiagalne )------

to jest oczywiste - realizowałem pomiary w jednym czasie ,pogoda słonaczna ,bez wiatru i najważniejsze realizowałem je po nagrzaniu pieca podczas normalnej eksploatacji(4h+2H)

-----czas z zarazem ilość spalonego paliwa--------

sa podane pod zdjeciem tyrbiny

-------więc wyniki proszę brać z przymrużeniem oka. Pozdrawiam-------

To niech pan zmruzy oczy czytając dane dotyczące wartości opałowych różnych opałów z tabeli.

Pod jednym faktem ma pan zupełna racje -
    1/2 bieg pompy =częstotliwosć impulsów ciepłomerza była rózna ale w/g mnie nieznacznie to moze wprowadzać błąd pomiarowy.

Odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie -dlaczego osłabiłem sie i wykonałem to doświadczenie
    odpowiedz =chciałem potwierdzić fakt dużych strat podczas pracy z turbiną !
    Bo cały czas w to wierzę (ale teraz nie na 100 proc)
    A wszyscy wielcy w koło powtarzaja jeden po drugim i nikomu sie nie chce wpiąc ciepłomierza .

istnieje jeszcze jedna możliwośc :

WSZYSCY O TYM WIEDZĄ ALE NIE MUWIĄ BO TAK JEST WYGODNIEJ Z PRZYCZYN EKONOMICZNYCH

Dodano po 13 [minuty]:

kol.kol

i jeszcze jedno niech mi ktos wreszcie powie ile procent turbina wprowadza strat?
    Bo jak odpowiedz brzmi 5% to poco ta cała gadanina na forach o paleniu co!1

Dodano po 47 [minuty]:

kol.darek80l

------
    --------------Ilość paliwa jest ta sama więc wynik powinien być bardzo zbliżony.--------

Sz p -=przecież samochodem z uszkodzonym gażnikiem na tej samej ilosci paliwa mozesz pojechać zupełnie bliżej co swiadczy o błedzie w dedykcji

• #19 06 Sty 2018 21:19
    tomog
    Poziom 11  

Widzę że kol. andrzej123456 odnosi się do konkretnych pkt. mojej wypowiedzi i odpowiadając piszesz że

" skąd takie dość wiarygodne wyniki dotyczące powstałych jednostek cieplnych przy pomiarach różnych opałów-przecież przedstawiłem je w tabeli"

ale dla kogo wiarygodne? chyba tylko dla Ciebie bo mnie nie przekonałeś i napisałem Ci dlaczego.

Co do używanego ciepłomierza to wg zdjęcia które przedstawiłeś to wynika że ma prawie 20 lat naklejka z roku 1998 a ostatnia legalizacyjna jest z 2003. Oczyściłeś go z kamienia i skąd wiesz jak mierzy, przed 2005 rokiem też czyściliśmy przepływomierze ale efekty były tylko uznaniowe bo było porównania, potem nastała legalizacja i też nie wszystko stało się proste.

" ciepłomierze które dziłaja na zasadzie wirnika poza kamieniem nie psuja się"

ale to jest główny element który wpływa na pomiar - przepływ, mam nadzieję że wiesz jak oblicza się ilość zużytego ciepła

"w celu eliminacji wpływu różnic oporu termicznego miedzy rurą a czujnikami połaczenia termiczne zostały dokonane za pomoca blachy miedzianej (oba czujniki identyczne)"

gdybyś zaizolował termicznie te połączenia przed wpływem czynników zewnętrznych to jeszcze by uszło a tak temperatura zewnętrzna ma istotny wpływ na pomiar

" realizowałem pomiary w jednym czasie ,pogoda słonaczna ,bez wiatru i najważniejsze realizowałem je po nagrzaniu pieca podczas normalnej eksploatacji(4h+2H) "

co znaczy w jednym czasie? temp zew była taka sama? temp w pomieszczeniu z licznikiem była taka sama? ciśnienie atm było takie same? wiatr miał tą samą siłę i kierunek wzgl. komina? znaczy się wszystko zmierzone i porównane? to są czynniki które mają wpływ na pomiar w warunkach nie laboratoryjnych.

Ja kwestionuje dokładność i powtarzalność pomiarów. U siebie na powrocie kotła z podajnikiem mam zamontowany ciepłomierz ultradźwiękowy Kamstrup od 9 lat, wiem że jest już po legalizacji ale ja używałem go do sprawdzenia innych parametrów ogrzewania budynku. Mój ciepłomierz wskazuje wszystkie dostępne informacje temp zas. powr. przepływ moc chwilową i ilość wyprodukowanego ciepła.
    A kiedy chciałem sprawdzić jakie parametry ma opał do niosłem do naszego laboratorium próbkę opału i przysłowiowa pani Basia laborantka za uśmiech i dobre słowo dokonywała pomiaru. I powiem tak, nie wiem gdzie kupujesz opał ale ja niezależnie czy to był czeski(brunatny) ekogroszek, nasz retopal czy to miały z Piasta albo z innych kopalni to ilość MJ/Kg zawsze się zgadzała z deklarowaną przez sprzedawcę.

Nie odniosę się za to do wpływu turbiny ale nadal twierdzę że pomiary wykonane przez Ciebie są nie wiarygodne ze względu na ogromny wpływ wielu czynników zewnętrznych a także na stan urządzenia pomiarowego. Dział pomiarów to trudny temat, zapytaj w pracy jeśli masz taką możliwość. Pozdrawiam .

• #20 06 Sty 2018 21:41
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Myślę że kwestia pomiaru kaloryczności została rozwiązana, ale... wykorzystać podobny układ do określania chwilowej mocy kotła.
    Mam bardzo dobrze działającą grawitację, ale jednak przy włączeniu pompki instalacja pracuje z większą sprawnością. Grzejniki grzeją większą powierzchnią = większa moc, a temperatura wyjścia kotła spada (a znajduje się przy wylocie do komina). Tylko problem jest taki, że np. przy 60° wystarczy II bieg pompki, ale przy 70° trzeba już III bieg bo pompka tylko mieli przez niezamknięty zawór różnicowy. Więc połączyć sterowanie prędkością pompy z odczytem chwilowej mocy kotła wynikającej z różnicy temp. powrotu i zasilania oraz prędkości przepływu.

• #21 07 Sty 2018 00:05
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. tomog

----ale dla kogo wiarygodne? chyba tylko dla Ciebie bo mnie nie przekonałeś -----

wskocz byle gdzie i porównaj proporcjonalnie np/;
    http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-pa...azniejszym-parametrem-grzewczym,28_10923.html

---wirnik odkamieniony-ale to jest główny element który wpływa na pomiar - przepływ----
    jeśli wirnik się kreci pod wpływem grawitacji wody i nie jest zdewastowany to wytłumacz proszę co może w nim sie uszkodzić?

-----------gdybyś zaizolował termicznie te połączenia przed wpływem czynników zewnętrznych to jeszcze by uszło a tak temperatura zewnętrzna ma istotny wpływ na pomiar------

Z całym szacunkiem dla kol.ale rezystancjo termiczna opisywanego złacza jest nastepujaca
    -rura cu + blacha cu + czujnik=bardzo mała=wpływ zasadniczy
    -czujnik + blacha cu + powietrze otaczajace= b duża=wpływ pomijalny
    jak by było tak jak piszesz to trzymajac w ręku gorący czajnik metalowy parzyło by cię powietrze z ogniska które sie pali o 5 m dalej.

-----co znaczy w jednym czasie? temp zew była taka sama------

dokładnie od 12g do 18g /cisnienie stałe atmosferyczne bo na scianie mam barometr
    a temperatura zewnetrzna +/_2st(przy temperaturze kotł 60st wpływ na poziomie 1 prc.

------przysłowiowa pani Basia laborantka za uśmiech i dobre słowo dokonywała pomiaru-----

kto ma dostep do takich pomiarów ? zastanawiam się czy lepiej jest liczyć teoretycznie czy też uzyć miernika nielegalizowanego.
    4/5 świata używa mierników chińskich bez legal. i nawet pomiary się zgadzają
    Na codzien zajmuje sie pomiarami elektrycznymi które daleko nie odbiegaja od tych omawianych

• #22 08 Sty 2018 12:08
    tomog
    Poziom 11  

Widzę że dyskusja z kol. andrzej123456 nie ma sensu, ja swoje Ty swoje. Nie wiem o co Ci chodzi w zdaniu:

"wskocz byle gdzie i porównaj proporcjonalnie np/;
    http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-pa...azniejszym-parametrem-grzewczym,28_10923.html "

przecież tu to sam sobie przeczysz . Wg Twoich "pomiarów" drewno ma 3 jedn ( jakieś Twoje) a węgiel 7-7,5 czyli ok 40%, zaś wg tabeli w muratorze: drewno 18,5 MJ a węgiel 29MJ czyli ok 65%. Błąd Twojego urządzenia pomiarowego wg przytoczonych danych wynosi 25%.

Dla przykładu pomiarów w mojej kotłowni, zasyp 200 kg opału 2 próby
    - ekogroszek brunatny ( czeski), wg sprzedawcy 21 MJ/kg ----- ciepłomierz zmierzył 2,6 i 2,8 GJ
    - miał "piast", wg sprzedawcy 25 MJ/kg----- ciepłomierz zmierzył 3,3 i 3,6 GJ
    -pellet drewniany, wg sprzedawcy 18,5 MJ/kg -----ciepłomierz zmierzył 2,3 i 2,2 GJ
    Miernik wtedy posiadał jeszcze legalizację ( zamontowany na powrocie kotła, czujniki w pochwach )a opał przeszedł badanie w kalorymetrze. I wiem że moje pomiary tez obarczone są wieloma błędami i nie biorę ich jako pewnik.

A co do przeróbek ciepłomierza i oczyszczenia przepływomierza to proponuję takie doświadczenie. Jeżeli naprawdę zajmujesz się pomiarami elektrycznymi. Weź i rozbierz jakikolwiek 20 letni miernik kupiony od kogoś nie znając jego stanu i nie kalibrując go ( volt., amp. czy wat.) wymień w nim kilka losowych elementów na inne o nieznanych wartościach i pochwal się na tym forum zaskakującymi wynikami pomiarów.

Tak jak pisałem wcześniej a także kol. Xantix, wartość Twoich pomiarów jest słaba a tym bardziej opieranie na nich jakiś daleko idących teorii. Pozdrawiam

• #23 08 Sty 2018 15:36
    andrzej123456
    Poziom 12  

k.tomog

------Nie wiem o co Ci chodzi w zdaniu:

"wskocz byle gdzie i porównaj proporcjonalnie np/;

wskocz tutaj do tabeli i zobaczysz to samo że drewno to zawsze mniej niz wegiel(około połowy)
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_opa%C5%82owa

Jeśli miernik przerobiony przezemnie pokazywał by głupoty to nie było by zachowanych proporcji miedzy opałami

Sama watrośc opałowa opałów jest bardzo płynna i zalezy od wielu czynników i najczęście j jest podawana jako szeroki zakres (wartośc składników stałych niepalnych , wilgotność)

----Dla przykładu pomiarów w mojej kotłowni, zasyp 200 kg opału 2 próby ----tutaj wreszcie odpowiedziałes sobie i innym dlaczego takie próby amatorskie maja sens-nie potrzeba 200kg a wystarczy 2 kg i już możesz coś powiedziec o opale

-------zasyp 200 kg opału 2 próby :------------

eko------21mj=2,6gj=====13mj
    piast-----25mj=3,3gj=====16,5mj
    pelet-----18mj=2,2gj======11mj
    koncowa wartosc to wyliczona wartośc opałowa z twojego ciepłomierza
    wniosek :
    1-albo cie sprzedawca oszukał
    2-lub straty kotłowni sa 50 proc
    3-lub ciepłomirz był żle zamontowany (powrót)

----Weź i rozbierz jakikolwiek 20 letni miernik kupiony od kogoś nie znając jego stanu i nie kalibrując go ( volt., amp. czy wat.) wymień w nim kilka losowych elementów na inne o nieznanych wartościach i pochwal się na tym forum zaskakującymi wynikami-----

śz. p. do lat 50 ubiegłego wieku szanujęce sie firmy produkowały mierniki z wieczysta gwarancja -czyli na nie nie ma wpływ czasu

Jśli chodzi o -wymiane elementów w ciepłomierzu---
    nieczyta pan dokładnie =nic w nim nie wymieniałem ,elektronika do ostatniego oporniczka została.
    Wirnik w stanie idealnym po wyczyszczeniu z kamienia śrutownicą został włozony na miejsce.
    Wywalone zostały elementy mechanik -sa wplikacg ukrytych.
    więc nie było zadnych wymian

• #24 08 Sty 2018 18:54
    tomog
    Poziom 11  

kol. andrzej123456 czy Ty jesteś typem człowieka który jak sobie coś ubzdura to trzyma się tego kurczowo nie przyjmując innych informacji? Prześlij komukolwiek kto ma pojęcie zdjęcia sposobu montażu Twojego ciepłomierza wraz z przeróbką którą "popełniłeś" i poproś o opinie na temat wiarygodności takich pomiarów. Przy spalaniu w kotle zasypowym 10 kg opału, bo wg. Ciebie i tylko Ciebie to wystarczy. Zrobiłeś po jednym pomiarze i uważasz to za wzorzec. Metodologię pomiarów masz straszną, ale tak mają ludzie najmądrzejsi i bezkrytyczni wobec siebie.

Podważasz moje pomiary które na pewno obarczone są mniejszym błędem ze wzgl. na użyty ciepłomierz a także na ilość opału i czas na to poświęcony . Piszesz o stratach w kotłowni itp a jaką przyjąłeś sprawność mojego kotła że wysuwasz tak daleko idące wnioski? Nie wiesz jaką moc ma kocioł a na jakiej pracuje ja znam te dane bo ciepłomierz je wyświetla .Jaka jest sprawność Twojego kotła? 30% ?. Odczytasz ze swojego czy wymyślisz? a może zmierzysz swoim udoskonalonym "miernikiem".

Zdecydowałem się na wpis w tym temacie tylko dlatego żeby przestrzec czytających przed braniem na poważnie pomiarów i wywodów kol. andrzej123456. Myślę że wyczerpałem temat a ocenę wiarygodności pozostawiam czytelnikom forum. Pozdrawiam

• #25 08 Sty 2018 19:15
    Xantix
    Poziom 40  

tomog napisał:
    Wg Twoich "pomiarów" drewno ma 3 jedn ( jakieś Twoje) a węgiel 7-7,5 czyli ok 40%, zaś wg tabeli w muratorze: drewno 18,5 MJ a węgiel 29MJ czyli ok 65%.

Jak było to mokre drewno to rzeczywiście mogło być 40% wartości opałowej węgla. Mokre drewno ma nieco więcej jak połowę wartości opałowej suchego.

• #26 08 Sty 2018 20:26
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. tomog

-----Prześlij komukolwiek kto ma pojęcie zdjęcia sposobu montażu Twojego ciepłomierza------

przesłałem milinonom znawców tematu czyli na elektrodę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    A odpowiedzi weryfikujących tylko 2 szt -ciekawe dlaczego

---- ale tak mają ludzie najmądrzejsi i bezkrytyczni wobec siebie.----

====Możliwe, że popełniłem jakiś błąd?====
    sam to napisałem -czyli jestem krytycznie również nastawiony do tak prymitywnych pomiarów które uwazałem że nie dadza żadnego sensownego rezultatu ale twierdzę że jak na razie lepiej skorzystać z tej metody niz działac zupełnie na pałe w warunkach domowych .
    A może kol podpowie jak w domu zmierzyć który z węgielków z placyku jest lepszy???

----Podważasz moje pomiary----
    soooor nie podwazam ale liczę na liczydle

21mj/kg=//=2,6gj==2600mj : 200kg=13mj

w te klocki nie jestem dobry mogłem coś popełnić!!
    daj znac czy obliczenia śą w/g ciebie dobre i przedewszystkim
    odpowiedz:
    gdzie się podziały calorie w twojej kotłowni ?

Dodano po 31 [minuty]:

kol. tomog
    ----Nie wiesz jaką moc ma kocioł a na jakiej pracuje----

moc nadał mu producen -25kw
    pracuje na mocy // ciepło z ciepłomierza w czasie zapewne da wynik mocy

--- Zrobiłeś po jednym pomiarze i uważasz to za wzorzec---
    kol. cały czas twierdze ze to orientacyjne amatorskie pomiary

PISZE W TYTULE DOMOWY A NIE LABOR Z POLIBUDY

• #27 08 Sty 2018 20:28
    tomog
    Poziom 11  

" gdzie się podziały calorie w twojej kotłowni ?"

Odpowiedź jest prosta: kocioł ma moc 25 KW a pracuje na 8-10 KW a jego sprawność to ok 85%( ale przy mocy 25 KW). W przyrodzie nic nie ginie. Wiem że kocioł przewymiarowany ale jest sprawny i na razie nie zmieniam. Dom 150m2 z użytkowym poddaszem, podpiwniczony, ocieplony. Temp. w domu 22'C w dzień w nocy 21'C instalacja grzewcza wyregulowana + zasobnik cwu 300 L 53'C.

Przykładowo przez 2 ostatnie sezony grzewcze zużyłem:
    2015/2016 - 2,4 t miału KW 24 za kwotę 1600 zł
    2016/2017 - 2,8t miału KW 23 za kwotę 1400 zł ( super cena się trafiła)
    Jak ktoś ma jakieś propozycję jak mogę zmniejszyć koszt ogrzewania bez wydawania tyś złotych to proszę pisać. Ja już nie mam pomysłów. Pozdrawiam

• #28 08 Sty 2018 20:39
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. tomog

ok wczesniej odpisałes niz ja wysłałem
    sprzedajacy gwarantował o 100% większa kalorycznośc niz uzyskałeś z pomiarów
    wiec twierdze że musiał nastapić gdzies bład pomiarowy

Dodano po 2 [minuty]:

ja zużywam 3 tony brykietu
    mieszkanie nieocieplone 130m/2
    no i co mam powiedziec że nie kupię?

• #29 11 Sty 2018 09:36
    andrzej123456
    Poziom 12  

k. tomog

----Jak ktoś ma jakieś propozycję jak mogę zmniejszyć koszt ogrzewania bez wydawania tyś złotych to proszę pisać.----
    tylko głowice elektroniczne ci pozostały.

• #30 24 Paź 2018 06:46
    andrzej123456
    Poziom 12  

No i nadszedł czas na dalsze pomiary porównawcze przeskalowanego ciepłomierza. Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez
    Zamontowałem w piecu /omawiany ten sam układ pomiarowy/promiennik podczerwieni z kuchni płytowej-ok1800w.
    Piec został szczelnie zamknięty-czyli warunki idealne -w przypadku procesu spalania występują gorące spaliny.-663
    Temperatura startowa pieca 16st:662

W szereg z grzałką zastosowano licznik kwh:661

Słabe zdjęcia z lcd licznika:
    -start-137wh--661
    -koniec-2.4kwh--673
    Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez Pomiar kaloryczności węgla w warunkach domowych piec co z nadmuchem lub bez

Po ok 2h grzania temperatura w piecu =31st.-672

Układ odbioru ciepła został zawężony do 1 kaloryfera z otwarta głowica elektroniczna.-667

Start pomiaru ciepłomierza:25,3 jednostki-664
    koniec pomiaru ciepłomierza -26,8 jednostek

Czyli wyszło 1,5 jednostki ciepła

2,4kwh-----1,5jednostk
    x ------1jednostka

czyli 1 jednostka na mierniku ciepła =1,6kwh

Pobór ciepła z pieca został przerwany po osiągnięciu temperatury -16st

Myślę że taki pomiar jest dużo wartościowszy niż teoretyzowanie i wyciąganie dziwnych wniosków.