Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 4B: Głośnik plazmowy z trafo WN od odb. TV

eRBe1 31 Gru 2017 11:39 8019 18
  • Witam.
    W drugiej części artykułu: Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 4 omówię, zgodnie z zapowiedzią, montaż i uruchomienie chińskiego KIT-u głośnika plazmowego wykonanego z wykorzystaniem cewki wysokiego napięcia od odbiornika TV.
    Od razu na początku muszę zaznaczyć, że zawiódł on moje oczekiwania (podobnie zresztą, jak ten omawiany w pierwszej części artykułu z cewką Tesli), jeśli chodzi o skuteczność działania. Trzeba również stwierdzić, że z pewnych względów nie polecam go do wykonania dla początkujących elektroników, choćby ze względu na konieczność montażu elementów SMD.
    Poniżej zdjęcie całego zestawu KIT.

Jak widać, w skład zestawu dostarczanego zamawiającemu, wchodzi torebka z częściami elektronicznymi oraz płytką drukowaną, cewka wysokiego napięcia i iskiernik porcelanowy. Na fotografii, pod płytką widać złożoną kartkę papieru - to najprawdopodobniej instrukcja, oczywiście w języku mandaryńskim. Ja niestety nie miałem szczęścia jej otrzymać, choć nie wiem dlaczego (może jakiś bardzo ciekawski pan celnik zaglądał do opakowania, a potem zapomniał włożyć ją z powrotem, a może pakujący zestaw chiński pracownik jej nie włożył?), więc przed złożeniem całości musiałem grzebać na rozmaitych stronach internetowych, by znaleźć sposób montażu urządzenia.
    Oczywiście, jak zwykle, płytka jest bardzo dobrze opisana, ale w pewnym momencie musiałem i tak sprawdzić sposób jej montażu z innego źródła. Chodziło o brak dwóch elementów, ale o tym później.
    Sama torebka z częściami wygląda, jak na zdjęciu poniżej.

Co będzie potrzebne do złożenia głośnika? Na pewno lutownica umożliwiająca lutowanie elementów SMD, jakiś uchwyt do przytrzymania płytki podczas lutowania elementów, miernik uniwersalny i duuużo cierpliwości.
    Zatem, rozpakowujemy torebkę z częściami i przystępujemy do składania urządzenia.
    I tu napotykamy na pierwszy problem. Jeśli element jest fabrycznie opisany - wszystko OK. Gorzej, gdy brak na nim opisu, który to został przeniesiony na jego opakowanie, co pokazuje zdjęcie poniżej (górny rząd elementów).

Napisy na pierwszym i trzecim opakowaniu elementu nie budzą wątpliwości, ale na drugim i czwartym są nie do odczytania. I dlatego jest potrzebny miernik uniwersalny.
    Moje zdanie jest takie, że ten sposób opisywania elementów nie jest dobrym pomysłem.
    Zwróciliście na pewno Koledzy uwagę na to, że niektóre opakowania na elementy nie są puste. No właśnie; kilka części pozostało, choć nie wiem, po co i dlaczego akurat te zostały zdublowane.
    Na kolejnej fotografii widać zmontowaną płytkę. Montaż jest dwustronny, co w połączeniu z użyciem elementów SMD powoduje znaczące zmniejszenie rozmiarów płytki. Znalezienie właściwego miejsca do wlutowania danego elementu nie nastręcza żadnych kłopotów, bo oznakowanie, czy też informacje naniesione na płytce są doskonałe.

Zwracam uwagę na włącznik dwupozycyjny (górna część fotografii). Przed podłączeniem źródła zasilania należy go ustawić w położenie OFF.
    Na zdjęciu poniżej końcowy sposób połączenia ze sobą elementów wchodzących w skład zestawu głośnika.

Oczywiście należy przestrzegać oznaczonej biegunowości źródła zasilania, bo jego zamiana grozi uszkodzeniem układu.
    Nie bardzo tylko wiem po co wyjście na uzwojenie pierwotne cewki WN ma oznakowanie + i -. Podobnie zresztą ma się sprawa z wyjściem cewki WN na iskiernik. To pozostanie słodką, chińską tajemnicą. Próbowałem zamieniać miejscami te połączenia ale nie dawało to żadnego efektu, zgodnie zresztą z moimi przypuszczeniami.
    Jeszcze jedna uwaga przy okazji: kiedyś czytałem, że lepsze wyniki w takim urządzeniu osiąga się stosując cewkę WN bez zespolonej diody prostowniczej - napięcie wyjściowe powinno być zmienne. Takie cewki były stosowane w starych odbiornikach TV. Patrząc na oznakowanie na fotografii powyżej uważam, że trafo WN dołączone do zestawu ma wbudowaną diodę, co nie jest korzystne dla pracy całego zestawu.
    Włączamy źródło dźwięku (MP3, walkman itp.) uważając, by było jak najdalej od iskiernika, włączamy zasilanie (przełącznik w położenie ON - świeci się dioda LED) i powinno zagrać. Proszę zwrócić uwagę na to, że na płytce brak jest jakichkolwiek elementów regulacyjnych, więc urządzenie powinno działać natychmiast po uruchomieniu.
    Jakie mam uwagi odnośnie eksploatacji głośnika:
    1. Słaba głośność dźwięku. Dla jej polepszenia można się pobawić wstawiając iskiernik w odpowiednią obudowę z tubą (przykłady takich obudów można znaleźć w Internecie);
    2. Tranzystor roboczy silnie się nagrzewa. Mamy, podobnie jak w przypadku głośnika plazmowego z cewką Tesli, dwie możliwości: większy radiator dla tranzystora, z równoczesnym wyciągnięciem go poza płytkę lub chłodzenie radiatora wentylatorem. Można też zastosować obie metody równocześnie i to jest chyba optymalne rozwiązanie. Brak działania spowoduje w krótkim czasie "ugotowanie" tranzystora IRF 2907.
    3. Proponuję w miejsce zespolonego trafo WN, wstawienie kompletnej cewki WN od starego typu telewizora.
    4. Ostatnia uwaga: podczas eksploatacji głośnika należy zastosować środki ostrożności jak do prac z urządzeniami zasilanymi wysokim napięciem.

I to by było w zasadzie tyle. Chętnie odpowiem na wszystkie dodatkowe pytania. Mam również taką sugestię: jeśli ktoś pokusi się o zakup takiego zestawu i będzie miał jego schemat poproszę o dodanie go do postu. Z góry dziękuję.
    Tymczasem się pożegnam, życząc Koleżankom i Kolegom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM 2018 ROKU. Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 31 Gru 2017 18:19
    japycz321
    Poziom 25  

Może by tak pokusić się przed wrzuceniem takiego tematu o pousuwanie krzaczków chociażby z tytułu?

• #3 31 Gru 2017 20:28
    eRBe1
    Poziom 5  

U mnie, po otwarciu, strona wyświetla się bez krzaczków, więc może warto zmienić kompa lub coś w oprogramowaniu??? A może Kolega za wcześnie wszedł na stronę - jeszcze przed korektą. Pozdrawiam

• #4 31 Gru 2017 22:00
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Sty 2018 09:05
    japycz321
    Poziom 25  

eRBe1 napisał:
    U mnie, po otwarciu, strona wyświetla się bez krzaczków, więc może warto zmienić kompa l

Tak, kupie nowy komputer bo Twój wpis mi się nie wyświetla : - )

Ale sprawdziłem, i w niektórych przeglądarkach nie działa on prawidłowo. Ciekawe zjawisko bo to jedyny wpis który się tak zachowuje.

Windows 10 x64 Google Chrome widok klasyczny:

Windows 10 x64 Opera widok "nowoczesny":

Windows 10 x64 Microsoft Edge widok "nowoczesny":

Windows 7 x32 Mozilla Firefox widok "nowoczesny":

Android 6.0.1

• #6 01 Sty 2018 20:53
    lechoo
    Poziom 39  

Prawdopodobnie autor swoje posty pisze w Wordzie albo innym edytorze i później kopiuje na Elektrodę - stąd te krzaczki w tekście. W wersji mobilnej nadal się wyświetlają zamiast cudzysłowów:
    Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 4B: Głośnik plazmowy z trafo WN od odb. TV Uruchamianie chińskich KIT-ów cz. 4B: Głośnik plazmowy z trafo WN od odb. TV

• #7 02 Sty 2018 12:07
    eRBe1
    Poziom 5  

Witam Kolegów.
    Odpowiadam "hurtowo". Odnośnie "cierpliwości" to miałem na myśli montaż elementów SMD, co wymaga nieco precyzji, a z nią zawsze wiąże się cierpliwość.
    Odnośnie "krzaczków" to rzeczywiście piszę tekst w Wordzie i dalej operacja typu "kopiuj - wklej". Efekt jest trochę wkurzający, bo po wciśnięciu WYŚLIJ, wszystko jest OK. W poście nie ma żadnych krzaczków. Ale po kilku minutach znikają wszystkie ś, ź i ć, a krzaczki pojawiają się w miejscu ą. Potem mam dodatkową robotę z korektą, co jest wkurzające.
    U mnie jest przeglądarka Internet Explorer w Win 7. Jeśli po moich zabiegach korekcyjnych nadal są u Kolegów krzaczki, to chyba ze stroną Elektrody nie wszystko jest w porządku. Ja poza korektą nic nie mogę zrobić. Pozdrawiam

• #8 02 Sty 2018 13:18
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Sty 2018 20:56
    alek25
    Poziom 23  

Witam , zazwyczaj nie piszę w temacie audio , ale tym razem wtrącę swoje 3 grosze. Głośnik plazmowy jest alternatywą dla głośników wysokotonowych więc nie należy się spodziewać ani szerokopasmowości ani głośności . Generalnie aby uzyskać minimalne zniekształcenia dźwięku nośna powinna być co najmniej 100kHz jak we wzmacniaczach klasy D - a jak one brzmią to wie każdy , raczej nie brzmią. Konstrukcje audio pracują z nośną 27Mhz co zostało wykorzystane w konstrukcji DIY opisanej na stronie http://www.plasmatweeter.de/eng_plasma.htm . Opis doświadczalnej konstrukcji głośnika też jest na elektrodzie.pl : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3051626.html
    Wiec ów kit należy bardziej traktować jako ciekawostkę niż urządzenie użytkowe.

• #10 03 Sty 2018 11:42
    eRBe1
    Poziom 5  

R-MIK napisał:
    eRBe1 napisał:
    Odpowiadam "hurtowo". Odnośnie "cierpliwości" to miałem na myśli montaż elementów SMD, co wymaga nieco precyzji, a z nią zawsze wiąże się cierpliwość.

Cierpliwośc jest potrzeba w elementach THT a nie SMD. Element trzeba włożyć w otwory, PCB obrócić, czasem przytrzymać, przylutować, obciąć nóżki (bardzo często). Lutują SMD, klade element i lutuje. Jak jest to miniaturowy scalak np 3x3 mm, czy TQFP 64 czy 100 nóżek, to chwile trwa ułożenie (jesli nie ma się mikroskopu) później przyłapać na rogach i jazda minifalą.
    W tym urządzeniu sa ogromne elementy SMD, więc montaż jest banalny.
    Dodano po 1 [minuty]:
    eRBe1 napisał:
    tekst w Wordzie i dalej operacja typu "kopiuj - wklej"

eksportuj do txt, problemu nie będzie.

Nie ważne, jeśli chodzi o cierpliwość. Natomiast w kwestii pisania postu - spróbuję skorzystać z rady Kolegi. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

alek25 napisał:
    Witam , zazwyczaj nie piszę w temacie audio , ale tym razem wtrącę swoje 3 grosze. Głośnik plazmowy jest alternatywą dla głośników wysokotonowych więc nie należy się spodziewać ani szerokopasmowości ani głośności . Generalnie aby uzyskać minimalne zniekształcenia dźwięku nośna powinna być co najmniej 100kHz jak we wzmacniaczach klasy D - a jak one brzmią to wie każdy , raczej nie brzmią. Konstrukcje audio pracują z nośną 27Mhz co zostało wykorzystane w konstrukcji DIY opisanej na stronie http://www.plasmatweeter.de/eng_plasma.htm . Opis doświadczalnej konstrukcji głośnika też jest na elektrodzie.pl : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3051626.html
    Wiec ów kit należy bardziej traktować jako ciekawostkę niż urządzenie użytkowe.

Zgadzam się z Kolegą, że to raczej ciekawostka. Pozdrawiam

• #11 03 Sty 2018 19:19
    mychaj
    Poziom 30  

Ten ,,iskiernik" jak kolega raczył nazwać ten element to nic innego jak chyba najbardziej popularny model elektrod zapłonowych stosowanych w palnikach na olej opałowy.
    (może komuś się ta informacja przyda)

• #12 08 Sty 2018 11:34
    Chumanista
    Poziom 13  

Dostałem tą płytkę ale bez transformatora i elektrod, macie jakiś pomysł gdzie to kupić?

• #13 08 Sty 2018 13:34
    eRBe1
    Poziom 5  

Witam.
    Trafo WN można kupić np. na Wolumenie (Warszawa - nie wiem gdzie Kolega mieszka), a elektrody mogą być z gwoździ wbitych w drewno i oddalonych na 2-3 cm (odległość trzeba dobrać doświadczalnie). Trafo można również kupić na OLX.pl lub (czasem) na Allegro. Pozdrawiam

• #14 08 Sty 2018 13:36
    Chumanista
    Poziom 13  

@eRBe1, mieszkam w środku nigdzie więc potrzebuję czegoś z wysyłką. Pod jakimi hasłami powinienem szukać?

• #16 09 Sty 2018 15:41
    eRBe1
    Poziom 5  

Witam.
    Jeden z kolegów podał link do iskierników, a ja proponuj by w sprawie cewki WN wpisać na OLX i Allegro hasło: "transformator wysokiego napięcia od odbiornika TV". Powodzenia

• #18 11 Sty 2018 11:36
    eRBe1
    Poziom 5  

No nie za bardzo. Tafopowielacz to wyrażenie "gwarowe" elektroników. Proponuję jednak wpisać "transformator WN od odbiornika TV". Pozdrawiam