Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Beko WML25080M - Przy wirowaniu uruchamia się grzałka

wiesiekmisiek 04 Sty 2018 16:16 1209 41
  • #32 04 Sty 2018 16:30
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Zanim wyjąłem płytę jeszcze raz podłączyłem napięcie do pralki zrobiłem reset programu, blokada drzwi załączyła, zaświeciła kontrolka blokady (kluczyk) ustawiłem na wirowanie i play. Ruszyła pompa spustowa na chwilkę, zapaliła się kontrolka płukania, zadziałał elektrozawór wody napełniania, a na mierniku wpiętym w wyjście grzałki nadal 224V.

Zatrzymałem, wyłączyłem pralkę z sieci na chwilkę i po ponownym włączeniu i zresetowaniu programu przestawiłem pokrętłem wyboru na program prania 90 stopni bo on jest rozmieszczony o równe o 180 stopni w analogii do programu wirowania. Play i zapaliła się kontrolka blokady drzwi, za chwilkę kontrolka trybu wirowania, odezwała się pompa spustowa i zonk. Zgasła kontrolka blokady drzwi ten kluczyk (pomimo, że blokada działała nadal i nie można było drzwi otworzyć i całkowita cisza. Pali się kontrolka wirowania i pracy. Czekam 2 minuty i nadal nic, a na mierniku wyjścia na grzałkę 225V ciągle.

Blokada trzyma, silnik nawet nie zakręcił, na chwilkę znowu pompa spustowa tak jakby trwał program wirowania . Trzpień pokrętła programatora nie posiada żadnych wyłamań, wpustu frezy ok i pasuje idealnie do wejścia wybieraka programów, a więc nie ma mowy o pomyłce obrotu pokrętła, a pomimo to program wirowania jest przestawiony o równe 180 stopni. Trzymam pralkę pod prądem znowu na chwilkę pompa spustowa. Zobaczymy co dalej. Co jakiś czas słychać na krótko pompę spustową i nic się nie zmienia. Pokrętło wirowania na 900 i zmieniam. Jak coś się zmieni napiszę, a na razie chyba odpocznę i pozbieram myśli.

Silnik był sprawdzany, szczotki, cewka tacho, wirnik. Magnesu nie sprawdzałem. Wyników pomiarów nie pamiętam. Pewny jestem, że szczotki dł. 2 cm nowe mają 2,5 cm w tym typie. Po 15 minutach odpuściła blokada drzwi zgasła kontrolka pracy, ale po otwarciu drzwiczek zapaliła się ponownie kontrolka kluczyka, programu wirowania i miga kontrolka play pauza. Wyłącznik OF i za chwilkę ON i palą się nadal te opisane przed chwilką kontrolki. Czary...

Wyłączyłem na chwilkę z sieci, włączyłem ponownie palą się kontrolki tak jak wyżej, robię reset (bo być może pralka wskazuje ostatnie czynności, kontrolki gasną, ale zapala się kontrolka blokady drzwi pomimo, że te drzwiczki można otworzyć. OFF i ON i tylko świeci kontrolka drzwi. Czy da się odwrotnie wpiąć kostkę w blokadę zamka? Ja nie odpinałem tego złącza odkręciłem wkręty mocujące. Kostkę dociskałem przed zainstalowaniem blokady do frontowej osłony.

• #33 04 Sty 2018 16:33
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: wiesiekmisiek.
    Kombinujesz kolego jak przysłowiowy "koń pod górę".
    Przecież aby sprawdzić przekaźnik, czy nie jest sklejony, można miernikiem zmierzyć styki na płytce. Jeśli wylutowałeś już przekaźnik to zmierz na płytce czy przypadkiem nie ma zwarcia na tych ścieżkach pocynowanych. Można też podłączyć zasilanie 230V na płytkę (na stole) pod styki L i N na wybieraku i zobaczyć czy przypadkiem przekaźnik załącza od razu. Po drugie; hydrostat też załatwiłeś :cry: Moim zdaniem coś poknociłeś z wtyczkami. W tych pralkach nie spotkałem jeszcze sklejonego tego typu przekaźnika grzałki :|

• #34 04 Sty 2018 16:42
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Hydrostat być może załatwiłem tym dmuchnięciem... Z wtyczkami nie poknociłem nic bo je opisałem no wiem na bank, że ktoś mnie uprzedził i płytę próbował reanimować. Styki były mierzone na płytce. Ale to już wszystko nieistotne gdyż niektórzy na tym forum pomagają i chcą pomagać, ale też i są tacy którzy tylko obstawiają. Na obecną chwilę przerwa dłuższa i na razie dziękuję wszystkim osobom udzielającym konkretnych rad.

• #35 09 Sty 2018 15:24
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Chupacabra napisał:
    To jak wylutujesz zworę i napiszesz, że napięcie znikło to znaczy, że masz zwarty ten element: I koniec kropka.

Przepraszam grono Forumowiczów, ale choroba nie wybiera. Dzisiaj wylutowałem zworę, podałem napięcie 230V na wybierak i faktycznie napięcie na wyjściu do grzałki nie pojawia się. Wskazany element prze kolegę Chupacabra jest opisany 38W 76 (te cyferki 76 są poprzecznie ułożone w stosunku do początku oznaczenia). Nie wiem co to jest (wygląda jak triak, ale mogę się mylić, może ktoś podrzuci trochę wiadomości i jakąś aktualna nazwę lub w zastępstwie), ale jutro wylutuję i jak gorączka pozwoli to poszukam w sklepie elektronicznym. Te sąsiednie rezystory SMD 472 mają po 4,7K czyli tak jak książka pisze. Zamieszczam foto przed wylutowaniem.
    Beko WML25080M - Przy wirowaniu uruchamia się grzałkaprzed wylu...waniem.JPG Download (81.44 kB)

• Pomocny post
    #36 09 Sty 2018 17:14
    TONI_2003
    Moderator

wiesiekmisiek napisał:
    jest opisany 38W 76

Beko WML25080M - Przy wirowaniu uruchamia się grzałka
    Beko WML25080M - Przy wirowaniu uruchamia się grzałka

• #37 09 Sty 2018 19:58
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Dziękuję Kol. TONI_2003. Jutro po operacjach wszystkich powiadomię o wynikach.

• #38 04 Lut 2018 17:59
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Na początku bardzo przepraszam za długą nieobecność i brak wiadomości dalszych dot. tego tematu, ale to grupa tak mnie powaliła. Do rzeczy. Dzisiaj wymieniłem ten nieszczęsny tranzystorek wskazany przez Chupacabra i po podaniu zasilania do programatora na stole ( bo praleczka była już oddana do użytku po wstawieniu zastępczego zakupionego na jednym z portali) rzeczywiście napięcie nie pojawia się na wyjściu do grzałki. Kolego Chupacabra jesteś WIELKI i z tego miejsca chciałbym Ci serdecznie podziękować za właściwą diagnozę i cenny czas poświęcony w moim temacie ( oczywiście punkciki lecą ). Dziękuję też koledze TONI_2003 za rozszyfrowanie oznaczenia. Dziękuję również wszystkim forumowiczom, których zainteresował ten temat. W niedługim czasie poinformuję o dalszych testach już w pralce . Dziękuję wszystkim, pozdrawiam. Tematu jeszcze nie zamykam do czasu zakończenia
    testów w pralce.

• #40 04 Lut 2018 19:16
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Tak wlutowałem (już gorączki nie mam i pamięć wróciła), spokojnie wszystko jest OK i to na każdym programie. Dziękuję jeszcze raz.

• #41 07 Lut 2018 19:00
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Dzisiaj programator był testowany w pralce na krótkim programie i zaraz po nim na 90 stopni. Wszystko gra jak trzeba. Jeszcze raz dziękuję forumowiczom. Temat oczywiście zamykam.

• #42 07 Lut 2018 19:04
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Dzięki forumowiczom którzy zdiagnozowali niewidoczną usterkę na płycie wymieniłem tranzystor IRLML6246TRPbF ( 20V, 4,1A, 1,3W )