Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuję ciche PSU

11 Sie 2005 22:57 3721 59
  • Poziom 19  
    Najgłośniejszym elementem mojego komputera okazał się zasilacz. Ponieważ nie dość tego jest on jeszcze słabej firmy postanowiłem go wymienić na coś lepszego a przede wszystkim cichszego. Obecnie zasilacz ma 300W sądzę, że następny powinien mieć 350W-400W (może nie potrzebuję aż tyle, sugerowałem się tym, że komp jest na procesorze P4 Prescott 2.8GHz 1MB HT który trochę prądu ciągnie). Mogę na niego przeznaczyć do ok. 200zł ewentualnie troszeczkę więcej. Wiem, że w tej cenie pasywnego nie znajdę :-) ale szukam najcichszego jaki może być. Chodzi o to by był cichy przy obciążeniu moim kompem, a nie, że jest cichy do 100W a później jak odkurzacz… Mam na oku HuntKey HK-350AP – co sądzicie o tym zasilaczu? Może możecie polecić jakiś lepszy – cichszy. Z góry dziękuję za Wasze propozycje.
  • Poziom 12  
    w tej cenie bez problemu można kupić Chiftec 360W HPC-360-302 DF dwa wentylatory Active PFC (co do PFC był już piękny artykuł na temat bardzo wątpliwej przydatności dla użytkownika). Kable w otulinie z siateczki i właśnie patrzę na niego :) 340W MAX, 12V-204W, +5VSB - 10W. Spokojnie wystarczy pod P4 wszelkiej maści.
    Jeśli jednak kupisz zasilacz który odpowiada ci mocowo i jakościowo a jedynie wentylator będzie kiepski, zawsze możesz go wymienić na coś w stylu silent TC pro (koszt ok. 18zł.) z wbudowanym czujnikiem temp. utrzymuje temp. w zasilaczu nie zwiększając bez potrzeby obrotów.
    Z autopsji: na AthlonieXP 1,5 z chłodzeniem WC , Codegen 300W miał 1300 obrotów. Wadą (bo zawsze takie są) jest to, że niektóre wentylatory np. wspomniany wyżej przez 2.3 sekundy stoją całkowicie wydając z siebie cichy pisk, i ruszają po chwili nabierając rozpędu wraz ze wzrostem temperatury. Trudno to opisać ale wspominam o tym, by się ktos nie zdziwił czemu nie kręci. Zasilać wentylek można z płyty głównej FAN1, FAN2, FAN3 i miec nawet podgląd obrotów.
  • Poziom 19  
    Oto zasilacze, kóre więły udział w teście podamym przez jankolo:
    * Fortron Aurora 350W - 3 (niskie obroty) oraz 5 (wysokie obroty)
    * Zalman ZM400B-APS - 1
    * Topower TOP-350P5 - 1
    * Topower TOP-400P5 - 1
    * Topower TOP-450P5 - 1
    * Tagan TG380-UO1 - 1
    * Tagan TG420-UO1 - 1
    * Revoltec Chromus RPS-450V1 - 2
    * be quiet! BQT P4-400W-S1.3 - 1
    * Enermax EG365AX-VE(G) - 2 (niskie obroty) oraz 3 (wysokie obroty)
    * Modecom FSP350-60PN(PF) - 3
    * Modecom FSP400-60PFN - 2
    * NeoTEC X3800 - 3
    * NeoTEC V4200 - 2
    * NeoTEC V4202 - 2
    * Qoltec Freeze Power Q3558PII - 3
    * Qoltec Big Power Q42512A - 3
    * Antec NeoPower 480 - 2
    * Antec TruePower 380 - 2
    * Antec TruePower 430 - 2
    * Chieftec HPC-360-302 DF - 3

Te modele są wg. testu najcichsze:

* Zalman ZM400B-APS - 1
    poszukuję ciche PSU
    399zł benchmark.pl
    * Topower TOP-350P5 - 1
    poszukuję ciche PSU
    199zł zenfist.pl
    * Topower TOP-400P5 - 1
    285zł
    * Topower TOP-450P5 - 1
    339zł
    * Tagan TG380-UO1 - 1
    poszukuję ciche PSU
    239zł zenfist.pl ale jest jeszcze model 330W za 199zł - jak sądzicie, chyba będzie miał podobną głośność
    * Tagan TG420-UO1 - 1
    339zł
    * be quiet! BQT P4-400W-S1.3 - 1
    poszukuję ciche PSU
    350zł

Czyli wybierając z tego testu zasilacze o głośności "1" w cenie do 200zł dostaję tylko dwa modele:

Topower TOP-350P5 oraz Tagan TG330-UO1

Poza testem biorę pod rozwagę HuntKey HK-350AP o, którym wspominałem wcześniej oraz ewentualnie Chiftec 360W HPC-360-302 DF, zaproponowany przez forumowicza.

Niestety nie jestem w stanie porównać głośności zasilaczy, które nie więły udziału w teście. Wydaje mi się jednak, że zasilacz z wentylatorem 14cm (czyli HuntKey) będzie cichszy niż z dwoma. Myle się?
  • Poziom 16  
    Ja mam chiefteca 420w z 2 wiatrkami i jest cichutenki. Zaleta 2 wiatrakow jest to ze kreca sie 2 ale wolniej i praktycznie ich nie slychac :]
  • Poziom 19  
    Wybór padł na HuntKey HK-350AP.
  • Poziom 19  
    k4be: e... co?
    Chieftec, jest znacznie tańszy od HuntKey'a ale uznalem, ze wybieram lepsze PSU. Może nie jest to tak rozreklamowana marka Chieftec ale...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak na razie nie zabrał głosu w dyskusji kolega TONI_2003, którego wiedza o zasilaczach jest niekwestionowana. Proponuję poprosić go o wypowiedź.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Ja osobiście polecam Fortrony - najtańsze z najlepszych.

Na to odpowiem Ci tym:
    Cytat:
    Poziom hałasu generowanego przez ten zasilacz, przy średnim obciążeniu, jest znośny, jednak przy większym poborze mocy zasilacz staje się dość głośny.

Przerażiłeś mnie porównaniem HuntKey'a do Codegena - którego właśnie wymieniam. Płacę za zasilacz HuntKey 205zł, Chieftec'i są tańsze - ale czy lepsze?
  • Poziom 31  
    poczytaj uważnie ten test który podałem - to jest dobre rozeznanie po 'firmach' zasilaczy ;)
    Zrobiłem sobie tabelkę:

Dobre:
    Antec
    BeQuiet
    Chieftec
    Hiper
    ModeCom
    SilverStone
    Tagan
    Fortron
    Topower
    Zalman

Złe:
    Logic
    Feel

Bardzo złe:
    Codegen
    Huntkey
    Megabajt
    Tracer

Możesz poprosić też o info TONI_2003 który jest o wiele lepszym specjalistą w tych zasilaczach ode mnie :)
  • Moderator
    Witam ! ... dziękuję za uznanie kolego jankolo , ale że już mnie znużyło pisanie ciągle w sumie o tym samym no bo ile w końcu można pisać o czymś skoro głównym problemem nie są potrzeby lecz z nalezienie kompromisu pomiędzy czyś co mogło by spełnić nasze wymagania , a czymś co nas wszystkich przytłacza . Wiadomo że jak by nie patrzeć na nasze problemy to i tak sprowadzają się do wspólnego mianownika czyli kasa , kasa i jeszcze raz kochane pieniążki ! Jeśli jeszcze do tego dochodzą tak szczególne wymagania jak ilość decybeli dochodzących do szanownego ucha. Pozostaje uchylić czapki dla ludzi robiących swego rodzaju testy i mających do tego odpowiedni sprzęt i spełniający podczas niego odpowiednie warunki symulacji pracy zasilacza w zamkniętej obudowie ( zresztą już sama obudowa sporo potrafi zrobić w tym względzie ) . Wszelkie testy na ucho nie mają racji bytu ! Zapewne najlepszym rozwiązaniem byłoby robienie samemu pewnych
    modyfikacji , ale nie obniżając obroty wentylatorów w naszych zasilaczach !
    Takie rozwiązania są według mojego skromnego zdania jak dla mnie nie do przyjęcia !
    Natomiast moją skromną propozycją byłoby zastosowanie bardzo dobrej jakości wentylatorów cichych o zmniejszonej szybkości obrotowej i lepiej wykonanymi kształtami łopatek jak również ich staranniejsze wykonanie ( wykończenia krawędzi ) czy zastosowanie dwóch lub nawet trzech wentylatorów ewentualnie kombinacje jeden duży drugi mniejszy . Wielkim polem do popisu zapewnie byłoby wymienienie radiatorów wewnątrz zasilaczy na bardziej rozbudowane lub jeszcze lepiej z bardziej szlachetnego materiału poprawiłoby to zdecydowanie komfort pracy nawet tych zasilaczy z dolnej półki jako że moim zdaniem większość awarii zasilaczy powstaje na skutek szoku termicznego zastosowanych elementów i sytuacji z tym związanych ! Powracając do samego sedna sprawy chyba jeszcze długo nie będzie nic innego do wybrania jak zasilacze firmy CHIEFTEC oczywiście odpowiedni model dla konkretnej konfiguracji oraz co jest bardzo ważne o odpowiednim zapasie mocy . Faktem że nie są demonami pod kątem ilości decybeli , ale nie plasują się na tak złym miejscu tym bardziej że sam to słyszę na co dzień i nie narzekam po prostu więcej słyszę mój boksowany wentylator na procesorze ! Kończę me przynudzanie , ale być może na dłużej mnie nie zobaczycie na forum .
    Pozdrawiam wszystkich jacy rozumieją że zasilacz nie jest marnym ogniwem naszego komputerka !
  • Poziom 19  
    Jak już wam oznajmiłem wybrałem zasilacz HuntKey HK350-AK. Dziś zainstalowałem go w swoim komputerze. Nie urzekł mnie cichością swojej pracy – nie jest cichszy od mojego poprzedniego PSU (jednak ono było chłodzone wentylatorem 92mm pracującym na 5V – praktycznie niesłyszalny, ale zasiłka się grzała :( dlatego musiałem ją wymienić). Nie robiłem testów w stresie, w idle na +12V mam 12.06V a na +5V mam 5.16V innych linii jeszcze nie sprawdzałem. Jak podacie mi jakiś program, którym zrobić stres to zrobię lepszy test.

Jednak widać, że muszę PSU chłodzić cieczą, albo zamontować sobie lepsze (większe i z lepszego materiału) radiatory (tylko gdzie je zmieścić?)… Bo cichszego fabrycznie zasilacza do 200zł chyba jednak nie znajdę…
  • Poziom 31  
    takaba napisał:
    (...)Bo cichszego fabrycznie zasilacza do 200zł chyba jednak nie znajdę…

Zawsze możesz próbować szukać jakiegoś Fortrona / Tagana na Allegro, może w 200zł się zmieścisz (oba na pewno cichsze od Chiefa 420 i Huntkey'a - miałem je, więc mam porównanie :) )
  • Poziom 19  
    rzymo: forthony są chyba jednymi z głośniejszych zasilaczy. Tangana oczywiście, że moge kupic, ale:
    1) one są ciche pod malym obciazeniem a potem...
    2) nie chłodzą obudowy, więc i tak potrzeba dodatkowego wentylatora :-/
    A jest jakas roznica miedzy HuntKey'em a Chieftec'em w głośności czy jakości?
  • Poziom 30  
    k4be napisał:
    poczytaj uważnie ten test który podałem - to jest dobre rozeznanie po 'firmach' zasilaczy ;)
    Zrobiłem sobie tabelkę:

Dobre:
    Antec
    BeQuiet
    Chieftec
    Hiper
    ModeCom
    SilverStone
    Tagan
    Fortron
    Topower
    Zalman

Złe:
    Logic
    Feel

Bardzo złe:
    Codegen
    Huntkey
    Megabajt
    Tracer

Możesz poprosić też o info TONI_2003 który jest o wiele lepszym specjalistą w tych zasilaczach ode mnie :)

A gdzie wsadziłbyś NeoTEC`a??? Zastanawiam się nad tym: http://sklep.proline.pl/shop.php?prodid=4e454f5445435f4d4158494d55535f34343057

Plusy:
    - 9 MOLEXów
    - odpinane molexy
    - duży i wolnoobrotowy 140mm wentyl - cichy!!!
    - podwójna linia +12V
    - aktywne PFC
    - moc 440W (480 w szczycie)
    - 3 lata gwarancji

Minusy: tutaj liczę na Was!!!
  • Poziom 19  
    Dydzio: IMHO NeoTEC jest podobny do HuntKey'a tylko, że droższy :)
    Możesz go spokojnie kupić, ale zastanów się nad HuntKey'em.
  • Moderator
    Kolega Dydzio tylko biadoli i biadoli , a i tak zrobi po swojemu :D ... nie pogodzisz tych dwóch aspektów sprawy by było cicho i bezpiecznie i na dodatek długo terminowo .
    Szukaj dwóch wentylatorów na pewno będzie ciszej niż na jednym .
    Lecz i tak słowo cisza będzie subiektywnym indywidualnym odczuciem każdego z nas!
  • Poziom 30  
    Akurat w moim przypadku cisza jest nieco w tle; bardziej zależy mi na niezawodności i prądach kilka twardzieli w kompie)
  • Moderator
    Więc inaczej dlaczego chcesz iść w ciemno :cry: pozwolę sobie zacytować :
    „Firma NeoTEC to chyba najmłodszy producent zasilaczy ATX dostępnych na polskim rynku. Choć firmowane logiem "N" urządzenia dopiero pojawiają się na sklepowych półkach, to już znajdują nabywców. PSU produkowane są w fabryce Shenzhen Chiyuan Industrial. Z jej linii montażowych schodzą także produkty Huntkey, więc na brak doświadczenia w tworzeniu zasilaczy i niską jakość wyrobów raczej nie możemy narzekać. NeoTEKi dostępne są jedynie na polskim rynku, toteż próżno szukać ich recenzji i porównań na zagranicznych stronach. Czy zasada "dobre, bo polskie (choć wyprodukowane w Chinach ;-) )" sprawdzi się? „
    Mnie on też się podoba , ale bym go nie kupił ! :D
    Czy mam rację czy nie to już moja sprawa , ale nie lubię być królikiem doświadczalnym . :|
  • Poziom 19  
    jeśli jesteś hadrcorowcem, to możesz mieć dwa PSU: jeden byłby od całego kompa a drugi ciągnąłby napędy :D.
    Swoją drogą TONI_2003 ma racje, trudno naleść i ciche i wydajne PSU. W końcu zasilacz jak każda przetwornica im więcej prądu musi dostarczyć tym więcej ciepła wydziela a jego odprowadzenie generuje trochę dB.
    W końcu nawet PSU za 900zł chłodzone pasywnie pod pełnym obciązeniem nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, więc i tak potrzeba wentylatora by chłodzić budę :)
  • Poziom 30  
    Skoro tak stawiasz sprawę, to od wczoraj jestem hardcorowcem, bo kompa zasilam zwykłym zasilaczem ATX, a ten jeden, nieszczęśny dysk osobnym zasilaczem AT 300W :D Ale na dłuższą metę takie rozwiązanie nie wchodzi w grę!!!

Cos mi się wydaje, że to: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=70195058 jedyne miejsce, gdzie dostanę dobry zasilacz ;/

Teraz zwróciłem uwagę: dlaczego jeden pin jest "pusty"???
    poszukuję ciche PSU
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najprawdopodobniej jest to miejsce, gdzie w innych zasilaczach jest napięcie -5V. Sprawdź, czy Twoja płyta główna potrzebuje tego napięcia.
  • Poziom 30  
    Teraz poszperałem, tam brakuje białego kabelka, czyli chyba -5V :(
    Czy mógłbym prosić o pomoc w ustaleniu, czy moja płyta potrzebuje -5V??? W instrukcji nie widzę czegoś takiego, jak wymagania odnośnie napięć, tylko przy montażu jest opisana wtyczka ATX, a tam normalnie ten pin oznaczony jest jako -5V; nie ma żadnego NC a tym obrazku, ale nie musi to oznaczać, że płyta bezwzględnie wymaga takiego napięcia.
    Moja płyta to: Gigabyte GA-7N400S-L na nForce2

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Możesz odłączyć kabelek -5V ze wtyczki i spróbować odpalić komp :D Swoją drogą wątpię by -5V było niezbędne.
  • Poziom 35  
    Jak patrzę na te wszystkie zasilacze, to chce mi się śmiać - 10 marek, a wszystko pewnie i tak robi jedna fabryka w chinach. Osobiście za najlepsze uważam Fortrony i Delty (marki omeowe, nie mają żadnych świecących molexów i innych bajerów). Z "wynalazków" kupił bym Tagana - ma napradę solidne, poczerniane (ważne!) i "ząbkowane" radiatory, jakość wykonania jest naprawdę wysko. W teście wypadł chyba nieźle.

Jeżeli chodzi o wymianę wentylalotorów, to podpisuję się pod tym obydwojga rękoma! Po co płacić 300zł za "cichy zasilacz", jak można kupić witaraczek Papsta za 50zł. Pewnym sposobem na wyciszenie może być też kupienie zasilacza na wyrost (mam Deltę 350watów z Athlonem 1700, wiatrak chodzi na najniższych obrotach). Paradoksalnie dobre mogą być też niektóre chińskie wiatraki (polecam Ruiliany, chiny co prawda, ale robią dużo dobrego omemu dla znanych i cenionych marek), pod warunkiem, że od początku swojego życia będą podłączone np. pod 7V.

Tagan jest o tyle dobry, że ma dwa wentulatory, co jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Sprawdził to np. mój kolega, który dołożył do swojego (codegen jakiś, więc nie można sobie pozwolić a kiepski przepływ, bo PSU pójdzie z dymem) założył drugi wiatrak tłoczący powietrze. Stosunek przepływ/hałas jest rewelacyjny.

Uff, trochę tego dużo napisałem, ale chciałem podzielić się doświadczeniami zdobytymi w czasie uciszania swojego koputera (a potem innych).

--
    pozdrawiam
    Hefi
    killo(malpa)gotland.dyn.pl
  • Poziom 19  
    Też zrobiłem upgrade swojego Codegena by go wyciszyć. Jednak ostatecznie zdecydowałem, że wolę mieć porządne PSU a nie się bawić.
    Nie wiem jaką opinie reprezentuje Dyzio. Na pewno taniej (i z lepszymi efektami) będzie kupić tańsze PSU i wynienić w nim radioatory i wentylator.
  • Poziom 30  
    Chyba jednak wolałbym poświęcić te 200-300zł i mieć gwarancje na 2 lata niż grzebac w środku i oczywiście stracić gwarancję. Poza tym już i tak mam za bardzo nagrzebane w kompie...
    Szkoda, że jan_kolo odradził mi tego NeoTECa, bo byłem już prawie zdecydowany. Poza tym kupowałbym go z Prolinie, czyli tam gdzie płyte główną. W przypadku wpadki nie byłoby problemów, a tak...
  • Poziom 19  
    widzisz, pytając ludzi o zdanie można zgłupieć :D Kazdy radzi coś innego - nie wiadomo co kupić. Skoro już się zdecydowałeś na konkretny model to moim zdaniem możesz go kupić. Inaczej będziesz się wachać przez pół roku tak jak ja i nic Ci to nie przyniesie...