Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza mi różnicówkę w mieszkaniu - TV winien?

maciekl90 31 Gru 2017 18:29 273 6
  • #1 31 Gru 2017 18:29
    maciekl90
    Poziom 2  

Witam,
    Od zeszłotygodniowej Wigilii mam problem z wylatującą różnicówką. Zaczęło się od tego, że w Wigilię wyrzuciło mi główny bezpiecznik znajdujący się przed domem odpowiedzialny między innymi za telewizor, dekoder, konsole itp. Od tamtej pory 2-3 razy dziennie wyrzuca mi różnicówkę. Metodą prób i błędów doszedłem do tego że powodem wywalania jest mój telewizor Samsung, gdyż RCD wyrzucało tylko wtedy gdy on był włączony. Próbowałem zmienić listwę, gniazdko (oba uziemione z bolcem) i dalej to samo. W końcu przeczytałem ten temat i postanowiłem sprawdzić moje porty HDMI i co się okazało? Że przy podłączaniu i rozłączaniu kabli HDMI dochodzi do zwarcia i tracę prąd w całym domu. Dwie rzeczy warte uwagi:
    - nie wywala mi bezpiecznika odpowiedzialnego za salon (tam znajduję się telewizor) tylko RCD
    - do zwarcia dochodzi tylko wtedy gdy telewizor jest włączony, przy wyłączonym TV (ale włączonej listwie) mogę swobodnie podpinać i odpinać kable.

Do tej pory miałem podpięte dwa kable HDMI, jeden od dekodera, drugi od Xboxa. Na początku wydawało mi się że problem dotyczy kabla ale niestety nie. Oba kable powodują zwarcie, nieważne do którego portu je podłącze (mam dwa). Dodam jeszcze że kabel antenowy mam podpięty do dekodera a nie TV (cyf. polsat). W załączniku wysyłam wam zdjęcia mojej skrzynki. Bardzo proszę was o pomoc. Po Nowym Roku mam zamiar wezwać elektryka ale jeśli da się coś zrobić z mojej strony, chętnie wysłucham waszych rad. Dzięki
    Maciej

0 6
  • Mitronik
  • #2 31 Gru 2017 19:01
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Nie podłącza się podłączonych do prądu urządzeń przewodem HDMI, bo jak ci pójdzie port HDMI po stronie konsoli lub TV to nie będzie wesoło, a coś o tym już wiem.

Niewykluczone że któreś urządzenie uległo awarii i ma przebicie na obudowę np. dekoder. Nie wywala wył nadpądowego bo widocznie powyżej 10/16A dla obwodu nie przekraczasz. A RCD wywala bo pewnie jest gdzieś upływ do PE. Ale to tylko gdybanie.

1
  • Mitronik
  • #3 31 Gru 2017 20:48
    maciekl90
    Poziom 2  

Dzięki Sylwek za odpowiedź i radę. Jednak to by znaczyło że i dekoder i konsola mają przebicie bo nieważne co podłącze do TV efekt jest ten sam i tak jak mówiłem, na obu portach. Może tutaj problem jest po stronie TV? Nawet nie wiem kogo mam tu wezwać czy elektryka czy kogoś od telewizora....

0
  • #4 31 Gru 2017 21:33
    Adam-T
    Poziom 38  

Pytanko: dekoder jaką ma wtyczkę zasilająca? I to samo jaką wtyczkę ma xbox? Z bolcem ("dziurką") ochronnym?
    Elektryk jak będzie miał odpowiedni miernik to może Ci zmierzyć tą różnicówkę przy jakim prądzie różnicowym się wyłącza.
    Nie masz przypadkiem do tv podłączonej jakiejś anteny zbiorczej?

0
  • #5 31 Gru 2017 21:33
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Które urządzenia mają wtyczkę ze stykiem ochronnym?
    Jak podłączysz wszystko razem przed włączeniem listwy zasilającej to rozumiem że też wywala różnicówkę?

Xbox mimo wtyczki zasilającej z stykiem ochronnym może nie mieć styku ochronnego w gnieździe zasilacza.

0
  • #6 01 Sty 2018 18:34
    maciekl90
    Poziom 2  

Witam ponownie i wszytkiego w Nowym Roku na wstępie :)

A więc ku mojemu zdziwieniu i dekoder i Xbox mają najprostsze wtyczki(jak do lampki nocnej...) płaskie bez bolca. Próbowałem dzisiaj różnych rozwiązań, podłączałem tylko kabel HDMI od dekodera potem od Xboxa, raz wywalało raz nie. Natomiast jak są oba podpięte to za każdym razem wyrzuca przy próbie odłączenia którekolwiek z nich (przy włączonym telewizorze). Mam dwie listwy za TV więc próbowałem podłączyć dekoder i Xboxa do drugiej listwy potem próbowałem podłączyć je oddzielnie. Tak jak wspominałem przy podłączeniu tylko jednego kabla, raz wyrzuca raz nie, gdy oba są włączone zawsze wyrzuca.
    Elektryk w tej sprawie był już u mnie w zeszłym tygodniu gdy nie wiedziałem co jest jeszcze powodem tego problemu, zmierzył mi różnicówke i z pomiaru wyszło że na 1/2 mocy nie wyrzuca w ogóle a na 1 wyrzuca po 30-33 ms, po czym Pan stwierdził że wszystko jest z nią ok. Dodam że telewizor kopie od czasu do czasu i nie wiem czy jest to "normalna" rzecz

Dzięki

0
  • #7 01 Sty 2018 19:29
    piotrdr3
    Poziom 11  

Ja proponuję sprawdzić zasilacz TV .
    Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na kondensatory w filtrze zasilacza.
    Mogą mieć upływ do masy (uziemienia).

0