Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parę zdjęć mojego modelarstwa i szopka bożonarodzeniowa

31 Gru 2017 15:39 5706 25
  • #2 31 Gru 2017 17:03
    fysiek
    Poziom 23  

R-MIK napisał:
    rs6000 napisał:
    A kolega zrobił kiedyś jakiś model czegokolwiek ? kolega pokaże to się pozachwycamy i będziemy mieć właściwą definicję modelu ;)

Trochę modeli infrastruktury kolejowej zrobiłem. I nie ma tam sytuacji, ze dziecko jest większe niż lokomotywa.

Luuudzie, jakie wy macie problemy. Nigdy nie twierdziłem, że jestem jakimś guru w dziedzinie modelarstwa i raczej nigdy nie będę....i szczerze mówiąc ja w tym problemu nie widzę. Kolega R-MIK udowadnia swoją wyższośc w temacie pokazując zdjęcia MODELU do którego tak na dobrą sprawę można by się w wielu miejscach przyczepić. Jedno tylko pytanie, po co miałbym się czepiać, skoro komuś to sprawia radośc, niech tak będzie. Co...tak dla zasady żeby się przyczepić...całe szczęście nie mam takiej natury. Jak już pisałem, fakt - w kilku miejscach mogłem popełnić jakieś błędy w skalowaniu, ale w tym przypadku nie to jest ważne i z tego co widzę, tylko koledze R-MIK to przeszkadza, bo nikt inny do mnie w tej sprawie jeszcze nie napisał.

• #3 31 Gru 2017 17:17
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 31 Gru 2017 17:18
    fysiek
    Poziom 23  

Oczywiście, że nie. Jest tylko mała różnica między wyrażeniem swoich poglądów i konstruktywnej krytyki, a powiem wprost czepialstwem dotyczącym drobnego słowa, czy różnic konstrukcyjnych wynikających z toku rozumowania odmiennym dla każdego.

Proszę bardzo...przykład pierwszy i ostatni, bo szkoda temat kontynuować. Brązowy domek na łuku toru. Widząc jak się zachowują wózki wagonów i fakt widoczny na jednym ze zdjęć, że wagon w zasadzie odsłania połowę toru to mam pewne obawy co do prawidłowej odległości. A możesz mi pokazać w którym miejscu jakiekolwiek ze zwierząt jest większe od człowieka, lub conajmniej nienaturalnie duże...bo co do worków to pełna zgoda. Możesz się przyczepić, i tu potwierdzam...nie potrafię szyć! Równie dobrze ja mógłbym się doczepić , że nie potrafisz malować, bo wszystko jest cukierkowo ładne, błyszczące i bez jakiegokolwiek zabrudzenia, co raczej ciężko osiągnąć w warunkach realnych.

• #5 31 Gru 2017 17:42
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Sty 2018 01:06
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Sty 2018 09:55
    rs6000
    Poziom 25  

Ja siedzę w skali 1:14, co można sprawdzić na forum rctruck.pl (mój nick Sławek) ;)
    Różnica jest taka, że tam wszystko sie buduje od zera w części z większości we własnym zakresie zrobionych elementów, a w części z przerobionych gotowych części. Jednak całości nie da sie nigdzie kupić jako gotowca, aby tylko pomalować ;)
    Jeden z przykładów http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=1066
    I jeden z dwóch projektów nad którym obecnie pracuje http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=3428 - tu dodatkowo,własna elektronika sterująca ;)
    Apropos kosztów, "zabawka" z pierwszego linku to koszt ponad 10tysi :D

Pozdr
    Sławek

• #9 01 Sty 2018 10:07
    Pyzaczek
    Poziom 18  

fysiek napisał:
    w którym miejscu jakiekolwiek ze zwierząt jest (...) nienaturalnie duże.

Przepraszam za ten post ale zostałem niejako wywołany do tablicy :)
    Otóż w tym:Parę zdjęć mojego modelarstwa i szopka bożonarodzeniowa
    Ja twierdzę, że proporcje są bardzo ważne. Powodują naturalność sceny. W stajence masz owcę wielkości krowy, postaci ze stajenki są chyba ze trzy razy większe od tych z wioski. Oczywiście dla dzieci nie ma to znaczenia, ale mnie to trochę drażni. Jeszcze raz proszę abyś tego nie brał za bardzo do siebie. Umieściłeś swoją ciężką pracę na forum, więc musisz spodziewać się jakiejś tam krytyki. Co z tym zrobisz to już wyłącznie Twoja sprawa.
    Do siego Roku.

• #10 01 Sty 2018 10:51
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 01 Sty 2018 11:32
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 01 Sty 2018 13:04
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 01 Sty 2018 13:15
    rs6000
    Poziom 25  

Dla tych co nie chcą się rejestrować ;)

Koparka w skali 1:14, hydrauliczna, w pełni funkcjonalna ;) całość zrobiona przeze mnie, poza kołami i mostami napędowymi od modelu crawlera w skali 1:18.

Link

Ta druga koparka gąsienicowa, też mojej produkcji :)

To tylko jeden z bardzo dużej ilości projektów, nie tylko hobbystycznych (choć powiązanych z hobby), od zaprojektowanej i zbudowanej frezarki CNC do drukarki 3D o nazwie X3D COREXY, ale to nie miejsce aby się tym chwalić ;)

Pozdr

• #16 01 Sty 2018 13:21
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 02 Sty 2018 18:02
    vodiczka
    Poziom 42  

Pyzaczek napisał:
    postacie ze stajenki są chyba ze trzy razy większe od tych z wioski. Oczywiście dla dzieci nie ma to znaczenia, ale mnie to trochę drażni.
    To kwestia konwencji, buduje się szopki gdzie wszystkie postacie są w jednej skali i szopki gdzie postacie ze stajenki są większe od pozostałych. Czasem wszystkie, czasem tylko Święta Rodzina.
    Ponadto - w realu, ktoś kto stoi 50m dalej od obserwatora, wydaje się mniejszy niż osoba w odległości 1 m. Na makiecie osiąga się ten efekt przez zmienną skalę w zależności odległości od miejsca obserwacji.

• #19 02 Sty 2018 23:58
    Piottr242
    Poziom 15  

R-MIK napisał:
    Piottr242 napisał:
    Jaki jest koszt dekodera DCC wykonanego samodzielnie?

Taki z netu, na PIC18 ok 20zł ale funkcjonalność kiepska (nie ma rozpędzania, zwalaniania, ABC). W AVT był (złożony) za 50zł (ABC i inne wodotryski łącznie z SUSI). Problemem były tam jednak L2722. Zrobiłem nowa wersję z A49xx ale projekt nie został ukończony.
    Dekoder z dźwiękiem ok 150zł ale też nie wyszedł poza fazę prototypu (brak inwestora).

Nasuwa się pytanie, skoro klawiaturę komputerową można zrobić za 15 zł a klona Arduino za 29 zł razem z marżą, cłem, i narzutami, to czy takiego dekodera nie można zrobić "po chińsku" za 15 zł? Co decyduje o tym, że fabryczny kosztuje tyle, ile kosztuje? Własnościowe oprogramowanie, zastrzeżony protokół transmisji, drogi sterownik mocy, mikrokontroler?

Czy po prostu dekoder jest tak nieprzyzwoicie drogi dlatego, że stosuje się go do nieprzyzwoicie drogiego hobby ;-)?
    (Jakbym miał zadekoderyzować wszystkie moje lokomotywy w TT przy użyciu dekoderów Tilliga, to za te same pieniądze bym mógł sobie kupić wypasiony syntezator Novation...)

• #20 03 Sty 2018 00:30
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 03 Sty 2018 09:08
    Alana
    Poziom 37  

Też się w to bawię...

Sensowna centralkę tj klon projektu NANOX da się złożyć za mniej niż stówę. Do tego manipulator Roco Multimouse oraz klon interfejsu Genli i ma się naprawdę solidny zestaw DCC. Wsady do procków i schematy z sławetnej strony PACO/POWS, polecam.

A co do prawdziwego DIY w modelarstwie kolejowym - rozjazdy koledzy kupują czy robią swoje? Ja od jakiegoś czasu robię swoje, i to od zera tj od projektu w CAD.
    Parę zdjęć mojego modelarstwa i szopka bożonarodzeniowaP10300..JPG Download (1020.84 kB)

• #22 03 Sty 2018 09:56
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 05 Sty 2018 18:07
    CMS
    Moderator

rs6000 napisał:
    Dla tych co nie chcą się rejestrować ;)

Koparka w skali 1:14, hydrauliczna, w pełni funkcjonalna ;) całość zrobiona przeze mnie, poza kołami i mostami napędowymi od modelu crawlera w skali 1:18.

Link

Ta druga koparka gąsienicowa, też mojej produkcji :)

To tylko jeden z bardzo dużej ilości projektów, nie tylko hobbystycznych (choć powiązanych z hobby), od zaprojektowanej i zbudowanej frezarki CNC do drukarki 3D o nazwie X3D COREXY, ale to nie miejsce aby się tym chwalić ;)

Pozdr

Po obejrzeniu filmu, padłem...
    Do tej pory zbieram resztki szczęki z podłogi.
    były momenty, gdy zastanawiałem się, czy to na pewno są modele, a nie film z placu budowy.
    Rewelacja. To już nawet nie są modele, to są po prostu, zminiaturyzowane maszyny.

Rozumiem, że wszystko co widzimy na filmie, jest twojej produkcji?

• #24 05 Sty 2018 18:46
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 06 Sty 2018 07:41
    rs6000
    Poziom 25  

Dziękuję za miłe słowa ;)
    Nie wszystko moje, część ;) to filmik ze spotkania forumwego, jest nas kilkunastu w Polsce którzy aktywnie się w to bawimy i spotykamy się 5-6 razy w roku na weekend ;)
    Co do zasilania napędu, to w tym przypadku wykorzystałem złącze obrotowe (slip ring) https://www.adafruit.com/product/1196

Pozdr

• #26 15 Sty 2018 22:07
    wosiu1000
    Poziom 9  

Witaj
    Piękna makieta. Proponuję zapoznać się ze standartem - "sTTandart".
    Pozdrawiam.