Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W Arduinowym Nowym Roku ...

michalko12 02 Sty 2018 09:08 7173 172
  • Pomocny post
    #31 02 Sty 2018 09:08
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #32 02 Sty 2018 09:22
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

R-MIK napisał:
    Może jakiś komunikat "Nie znasz C, nie zakładaj tematu. Jeśli już się zdecydujesz bierz pod uwagę, ze zostaniesz zeszmacony".

Ty tak na poważnie?

• #33 02 Sty 2018 09:38
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #34 02 Sty 2018 09:44
    tronics
    Poziom 37  

Z jednej strony rozumiem frustrację kolegi michalko12, z drugiej ostatni argument jest nie na miejscu. Z ciekawości przeglądnąłem zakładki tematyczne i w "Mikrokontrolery" są tematy o programatorach i problemach ze sterownikami. Są tematy dotyczące porad projektowych (np. źródło napięcia odniesienia), są tematy o IDE, są tematy dot. błędnej implementacji algorytmu, a nie powiązane stricte z samym mikrokontrolerem ;) Zatem moim zdaniem nie IoT czy Arduino wprowadziło "bordello", bo poszerzenie tematyki działu o sprawy luźno związane z samą specyfiką mikrokontrolerów odbyło się wcześniej. Jeśli chodzi o modułowce (arduino i spółka) to wcale bym się nie obraził gdyby trafiły do osobnej kategorii, w końcu to w dużej mierze zupełnie inna bajka, a "jak podłączyć xxxxx do arduino" to powtarzające się pytania. Elektroda to też nie "ośla łączka" żeby prowadzić każdego po podstawach C czy C++, tutaj jest zgubny efekt arduino gdzie amatorom wydaje się, że to taki prosty, lekki język "arduino" ot digitalWrite, analogWrite, serial.print itp. A nie, to jest tylko zestaw funkcji dodanych przez arduino.h i inne, zaś składnia i kompilator to C++ i nie można pozwalać na podejście "nauczę się arduino, ale nie chcę się uczyć C++", a w szczególności "pomóżcie mi z arduino, bo NIE CHCE mi się uczyć C++".

• Pomocny post
    #35 02 Sty 2018 09:54
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

dondu napisał:
    Moje zdanie wszyscy znacie - problem załatwi indywidualna lista forów, które chce się widzieć.
    Temat jest na liście TODO, ale niestety jako moderatorzy nie mamy wpływu na kolejność prac - o tym decyduje Gulson, gdyż tylko on wie, jakie ma priorytety i możliwości.
    Niemniej jednak za chwilę ponownie zgłoszę, że to istotny temat do realizacji.

Możliwość wyłączania poszczególnych for nigdy nie zostanie wprowadzona. Jak już coś masz mu zgłaszać, to lepiej to, że wiele osób chciałoby przeniesienia działu Arduino i podobnych gdzieś poza Mikrokontrolery. To jest jakieś 5 sekund roboty.

No chyba że zysk z reklam jaki generują takie flame-wars jakie tu mają miejsce jest tak duży, że to też nie wchodzi w grę - wtedy wystarczy to powiedzieć, a nie dorabiać jakieś teorie o tym jak to biedni Arduinowcy poza tym działem nie dostaną żadnej pomocy i w ogóle smuteczek.

dondu napisał:
    Jednakże problem jest wyolbrzymiony - wielokrotnie podkreślam (tym którzy mają problem z Arduino i początkującymi ) - nie czytajcie tych tematów i się w nich nie udzielajcie - zostawcie to innym, a zamiast zakładki "Ogólne" klikajcie tylko te zakładki subforów, które Was interesują.

Problem nie jest wyolbrzymiany. Załóżmy że jesteś ambitnym gościem ze sporą wiedzą, który szukaj odpowiedzi na jakieś pytanie o dowolnym mikrokontrolerze (ARM, AVR, PIC, cokolwiek). Może masz tu konto, może nie, w każdym razie w pierwszym przypadku nie pamiętasz hasła, więc każda z opcji napisania tutaj nowego tematu wymaga pewnego zachodu. Wchodzisz wiec do działu i zanim zaczniesz się rejestrować lub odzyskiwać hasło, sprawdzasz o czym tu specjaliści debatują. I co widzisz? ~50% wątków jest na poziomie przedszkola (nie chodzi o to czy ktoś czegoś nie wie, tylko o nastawienie "dajcie gotowca, bo ja nic nie kumam i nie chcę się nauczyć"). Ambitny człowiek który mógłby wzbogacić forum postanawia sobie jednak darować założenie tutaj konta i idzie szukać odpowiedzi na własną rękę...

"Rozwiązanie" że wątki wymrą same jak nikt nie będzie tam odpowiadał to też nie rozwiązanie, chyba że wg Ciebie bardzo zachęcająco do rejestracji będzie wyglądało forum na którym ~50% wątków jest z kategorii "dajcie mi" i nie ma żadnej odpowiedzi. Jeśli w tematach o Arduino mają sobie pomagać tylko użytkownicy Arduino, to nie wiem jaką dla nich różnicą będzie przeniesienie tego forum gdzieś indziej. Jak dla mnie żadną.

Czy od przeniesienia działu przybędzie wątków o innych sprawach? Moim zdaniem - w dłuższej perspektywie czasowej - owszem. Zanim pojawił się tu dział-na-specjalnych-prawach o Arduino to wg mnie interesujacych wątków było dużo więcej. Teraz czasem nic ciekawego nie pojawia się przez kilka dni pod rząd, więc nie ma się co dziwić że z nudów zajrzy się do działu o Arduino żeby przeżyć szok i tak właśnie powstają kolejne flame-wars...

Jeśli ostatecznym celem jest liczba kliknięć i liczba postów, to być może taktyka specjalnego traktowania działu Arduino ma sens, jednak wg mnie to dosyć krótkowzroczne podejście...

tmf napisał:
    Weźcie tez pod uwagę, że tu negatywnie wypowiedziało się zaledwie kilka osób, bardzo cennych dla forum i dlatego wasz głos jest istotny, Z drugiej strony mamy znacznie więcej przeciwnych głosów, czego efektem jest to, że forum zmierza w kierunku w jakim zmierza - czyli łagodzenia zasad i dopuszczania działów typu Arduino.

Jestem pewny, że tego nie policzyłeś (; Z pewnością przeciwników nie jest "znacznie więcej". Jak dla mnie jest ich mniej-więcej zero, gdyż w tym wątku chyba nikt nie wypowiedział się w 100% przeciwko temu pomysłowi. Większość głosów jest albo "przenieść" albo "możecie sobie przenieść, mi to obojętne".

Dodano po 9 [minuty]:

R-MIK napisał:
    Pkt 1 nie da sie zweryfikować z treści, ale 2 i 3 tak. To może byc zrobione z automatu, brak syntax - nie można założyć tematu, brak załącznika lub obrazka - to samo.

50% tematów w Arduino by zniknęło.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W Arduinowym Nowym Roku ...

no (; Z pewnością (; Dobre pytanie wcale nie musi zawierać obrazka ani kodu. Nawet jeśli schemat i kod są potrzebne, bo może ktoś woli dać linka do dokumentacji (schemat) + linka do githuba (kod).

tronics napisał:
    Z jednej strony rozumiem frustrację kolegi michalko12, z drugiej ostatni argument jest nie na miejscu. Z ciekawości przeglądnąłem zakładki tematyczne i w "Mikrokontrolery" są tematy o programatorach i problemach ze sterownikami. Są tematy dotyczące porad projektowych (np. źródło napięcia odniesienia), są tematy o IDE, są tematy dot. błędnej implementacji algorytmu, a nie powiązane stricte z samym mikrokontrolerem Zatem moim zdaniem nie IoT czy Arduino wprowadziło "bordello", bo poszerzenie tematyki działu o sprawy luźno związane z samą specyfiką mikrokontrolerów odbyło się wcześniej.

Tu chodzi o proporcje. O ile faktycznie mamy do czynienia z postami typu "jak zainstalować sterowniki do programatora X" czy "w IDE na łindołsie coś mi nie działa", to jednak obstawiam, że jest ich mniej niż innego typu tematów. Zresztą tak czy siak nie są to tematy typu "nie działa mi, czy ktoś może mi się połączyć przez teamviewer i mi naprawić, bo ja nie umiem i nie chcę się uczyć, albo niech do mnie przyjdzie i mi zrobi". W przypadku tematów o których jest ten wątek wygląda to jednak nieco inaczej...

• #36 02 Sty 2018 09:58
    michalko12

Proponuje przyjrzeć się temu forum, widzicie tą logikę w konstrukcji działów? Ode mnie brawa dla admina tego forum!

• #37 02 Sty 2018 10:13
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    Problem nie jest wyolbrzymiany. Załóżmy że jesteś ambitnym gościem ze sporą wiedzą, który szukaj odpowiedzi na jakieś pytanie o dowolnym mikrokontrolerze (ARM, AVR, PIC, cokolwiek). Może masz tu konto, może nie, w każdym razie w pierwszym przypadku nie pamiętasz hasła, więc każda z opcji napisania tutaj nowego tematu wymaga pewnego zachodu. Wchodzisz wiec do działu i zanim zaczniesz się rejestrować lub odzyskiwać hasło, sprawdzasz o czym tu specjaliści debatują. I co widzisz? ~50% wątków jest na poziomie przedszkola (nie chodzi o to czy ktoś czegoś nie wie, tylko o nastawienie "dajcie gotowca, bo ja nic nie kumam i nie chcę się nauczyć"). Ambitny człowiek który mógłby wzbogacić forum postanawia sobie jednak darować założenie tutaj konta i idzie szukać odpowiedzi na własną rękę...

Jeśli to istotnie taki kumaty, ambitny człowiek, to kliknie w zakładkę ARM i dozna olśnienia - same ambitne tematy, profesjonalne wątki, nikt nie pyta jak skonfigurować IO, czy też o inne rzeczy, które w nocie są utajnione, typu, czy potrzebny jest zewnętrzny kwarc do transmisji przez UART...

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:
    Weźcie tez pod uwagę, że tu negatywnie wypowiedziało się zaledwie kilka osób, bardzo cennych dla forum i dlatego wasz głos jest istotny, Z drugiej strony mamy znacznie więcej przeciwnych głosów, czego efektem jest to, że forum zmierza w kierunku w jakim zmierza - czyli łagodzenia zasad i dopuszczania działów typu Arduino.

Jestem pewny, że tego nie policzyłeś (; Z pewnością przeciwników nie jest "znacznie więcej". Jak dla mnie jest ich mniej-więcej zero, gdyż w tym wątku chyba nikt nie wypowiedział się w 100% przeciwko temu pomysłowi. Większość głosów jest albo "przenieść" albo "możecie sobie przenieść, mi to obojętne".

Zawsze oceniasz problem z własnej perspektywy, niedopuszczając możliwości, że prawda może być inna. Musisz mi uwierzyć na słowo, że przed założeniem działu Arduino odbyły się konsultacje i przeprowadzona została analiza liczby postów oraz liczby za i przeciw. I wyszło jak wyszło, mimo, że jak podkreślam, nie byłem zwolennikiem takiego działu, jednak przekonały mnie argumenty.
    Owszem, poziom jest jaki jest. Tylko nie bardzo widzę, żeby usunięcie tego działu coś zmieniło. Elektronika m.in. dzięki Arduino stała się popularna i dostępna, gromadząc co raz szersze grupy ludzi. A to wymusza pewne obniżenie poziomu, bo nie jest to już działka "elitarna". Z drugiej strony, jesteś w stanie przytoczyć naprawdę ciekawe, czy ambine dyskusje z działu np. ARM? To, że póki co nie ma tam może aż tak żenujących pytań jak w Arduino, wynika wyłącznie z tego, że ze względu na większą złożoność, początkujący je na razie omijają. Ale już jest Arduino zero, z ARM na pokładzie i pewnie wkrótce sytuacja się zmieni.

Freddie Chopin napisał:
    Możliwość wyłączania poszczególnych for nigdy nie zostanie wprowadzona.

Gdyby zamiast tu bić pianę, założyć temat na forum,które wskazałem, czy też bombardować gulsona na PW taką prośbą, to założę się, że ta funkcjonalność byłby już wprowadzona. Zresztą jak widać stopniowo możliwość dostosowania konta jest wprowadzana.

• #38 02 Sty 2018 10:23
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #39 02 Sty 2018 10:28
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Jeśli to istotnie taki kumaty, ambitny człowiek...

Bycie kumatym i ambitnym nie oznacza automatycznie obycia z każdym możliwym skryptem forum, szczególnie z takim po customowych modyfikacjach.

tmf napisał:
    Musisz mi uwierzyć na słowo, że przed założeniem działu Arduino odbyły się konsultacje i przeprowadzona została analiza liczby postów oraz liczby za i przeciw. I wyszło jak wyszło, mimo, że jak podkreślam, nie byłem zwolennikiem takiego działu, jednak przekonały mnie argumenty.

Czyli - zrobiliście sobie wewnętrzne konsultacje w zamkniętym gronie nie pytając nikogo z userów o zdanie. Teraz gdy userzy protestują, piszesz że "na sucho przeanalizowaliśmy teoretyczne argumenty i wyszło nam, że teoretycznie będzie dobrze"... Czy to że propozycja przeniesienia tego działu gdzieś indziej wraca jak bumerang nie jest całkiem dobrym argumentem, żeby jednak sprawę przemyśleć ponownie? Poza tym - po raz któryś piszę - niech sobie będzie taki dział! Tylko niekoniecznie jako pod-dział w forum Mikrokontrolery. Albo skoro te argumenty były takie przekonujące, to może warto i nas spróbować nimi przekonać, bo tłumaczenie że "starszyzna zdecydowała, a wam nic do tego" są trochę słabe...

tmf napisał:
    Owszem, poziom jest jaki jest. Tylko nie bardzo widzę, żeby usunięcie tego działu coś zmieniło.

Nikt go nie chce usuwać, tylko przenieść gdzieś indziej. Też nie bardzo widzę, żeby to coś zmieniło w poziomie działu Arduino, za to w poziomie tego działu z pewnością da efekt pozytywny.

tmf napisał:
    Elektronika m.in. dzięki Arduino stała się popularna i dostępna, gromadząc co raz szersze grupy ludzi. A to wymusza pewne obniżenie poziomu, bo nie jest to już działka "elitarna".

Jestem wręcz 100% pewny, że gdy nie było działu o Arduino to nie tylko było to więcej ciekawych tematów, ale i więcej postów. I nikt ze zwolenników przeniesienia tego działu nie podnosi argumentu jakieś "elitarności", za to już drugi raz pojawia się on u przeciwników tego ruchu. Proszę wiec nie próbować z nas robić jakiś megalomanów ogarniętych żądzą utrzymywania własnej elitarności.

tmf napisał:
    Z drugiej strony, jesteś w stanie przytoczyć naprawdę ciekawe, czy ambine dyskusje z działu np. ARM? To, że póki co nie ma tam może aż tak żenujących pytań jak w Arduino, wynika wyłącznie z tego, że ze względu na większą złożoność, początkujący je na razie omijają. Ale już jest Arduino zero, z ARM na pokładzie i pewnie wkrótce sytuacja się zmieni.

Może słowo "ciekawe" nie jest odpowiednie. Chodzi o to, czy mamy do czynienia z tematem "zrobiłem X, Y i Z, ale napotkałem problem A, który próbowałem rozwiązać najpierw przez v1, potem spróbowałem v2 i jeszcze v3, ale skończyły mi się pomysły, co może być nie tak?", czy raczej "chciałbym robić sobie drukarkę 3d, mam arduino i taki silnik, czy ktoś może mi napisać jak to podłączyć i wrzucić kod żeby zadziałało?". W żadnym dziale oczywiście nie jest tak, że 100% wątków pasuje tylko do jednej, albo tylko do drugiej kategorii, jednak w dziale Arduino jest znacząca dominacja wersji drugiej, za to w pozostałych - znacząca dominacja wersji pierwszej.

tmf napisał:
    Gdyby zamiast tu bić pianę, założyć temat na forum,które wskazałem, czy też bombardować gulsona na PW taką prośbą, to założę się, że ta funkcjonalność byłby już wprowadzona. Zresztą jak widać stopniowo możliwość dostosowania konta jest wprowadzana.

A niby co się zmieniło? Że mogę sobie więcej rzeczy ustawić w profilu? I co to zmienia? Jak dla mnie w profilu mogłoby nic nie być (;

Zresztą - opcja ukrywania tego działu nie jest rozwiązaniem i po raz kolejny to piszemy (bo nie tylko ja mam takie zdanie). Chodzi o to, żeby go przenieść gdzieś indziej. Jest to 5 sekund roboty.

• #40 02 Sty 2018 10:51
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:
    Musisz mi uwierzyć na słowo, że przed założeniem działu Arduino odbyły się konsultacje i przeprowadzona została analiza liczby postów oraz liczby za i przeciw. I wyszło jak wyszło, mimo, że jak podkreślam, nie byłem zwolennikiem takiego działu, jednak przekonały mnie argumenty.

Czyli - zrobiliście sobie wewnętrzne konsultacje w zamkniętym gronie nie pytając nikogo z userów o zdanie.

Nie było tak jak piszesz. Naprawdę wyjdź poza swój świat - bo piszesz, co inni mają zrobić, a nie zauważyłeś, że nawet w tym wątku negatywnie wypowiada się dosłownie parę osób, a aktywnych na forum jest kilkaset lub więcej (dokładne statystyki może wyciągnąć admin). Zresztą nawet w tym wątku co najmniej tyle samo osób opowiedziało się za utrzymaniem status quo, tyle, że może nie powtarzają swoich argumentów w co drugim poście, więc nie są tak widoczni.
    Ja naprawdę nie widzę problemu w tym, aby pewne posty ignorować i argumenty typu, jak wyrzucimy Arduino w inne miejsce to będzie lepiej mnie nie przekonują.
    Ale jeśli to taki istotny problem, mogę utworzyć ankietę i zobaczymy co myślą użytkownicy. Jak pisałem, mnie to rybka, gdzie bedą dyskusję o Arduino i jeśli większość będzie chciała zmian, to myślę, że admin też nie będzie miał nic przeciwko.

• #41 02 Sty 2018 10:56
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Nie było tak jak piszesz.

Nie napisałeś tez jak było, więc skąd mam wiedzieć? Po prostu opisz te konsultacje, przytocz argumenty, daj linka do tematu na forum (jeśli był) i już.

tmf napisał:
    Ale jeśli to taki istotny problem, mogę utworzyć ankietę i zobaczymy co myślą użytkownicy. Jak pisałem, mnie to rybka, gdzie bedą dyskusję o Arduino i jeśli większość będzie chciała zmian, to myślę, że admin też nie będzie miał nic przeciwko.

Jeśli w ankiecie będą tylko dwie opcje - "przenieść gdzieś indziej" i "zostawić w Mikrokontrolery" to ok. Każda dodatkowa możliwość odpowiedzi jest wg mnie zbędna i tylko zaciemni sprawę.

• #43 02 Sty 2018 11:16
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    dondu napisał:
    Moje zdanie wszyscy znacie - problem załatwi indywidualna lista forów, które chce się widzieć.
    Temat jest na liście TODO, ale niestety jako moderatorzy nie mamy wpływu na kolejność prac - o tym decyduje Gulson, gdyż tylko on wie, jakie ma priorytety i możliwości.
    Niemniej jednak za chwilę ponownie zgłoszę, że to istotny temat do realizacji.

Możliwość wyłączania poszczególnych for nigdy nie zostanie wprowadzona. Jak już coś masz mu zgłaszać, to lepiej to, że wiele osób chciałoby przeniesienia działu Arduino i podobnych gdzieś poza Mikrokontrolery. To jest jakieś 5 sekund roboty.

... zostanie wprowadzona gdyż:

dondu napisał:
    Temat jest na liście TODO.

co Gulson potwierdził w PW odpowiadając na moje dzisiejsze przypomnienie tematu.

Co do wydzielania działu, jestem i będę zawsze przeciwny temu. Arduino to przede wszystkim AVR-y i dlatego powinien być w dziale mikrokontrolerów.

Problem polega jedynie na tym, że garstka użytkowników na alergię na początkujących, a gdy się do tego dołączy magiczne słowo "Arduino" alergia ta osiąga swoje apogeum :)

Niemniej jednak będę nalegał na przesunięcie w górę na liście TODO tego tematu i potraktowanie go jako ważnego i pilnego, bo oczywiście zgadzam się z wieloma istotnymi argumentami poruszanymi w tym temacie. Wprowadzenie bowiem indywidualnych list for, jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

• #44 02 Sty 2018 11:17
    JacekCz
    Poziom 37  

michalko12 napisał:
    ... życzyłbym innym, a zwłaszcza sobie, aby dział Arduino zniknął z działu Mikrokontrolery.
    Widzę go w osobnym wymiarze, albo chociaż np. w dziale Programowanie.

Pośrednio przyznałeś, i chyba się z tym zgadzam, że dział Programowanie w swej średniej jest bardzo niskiej jakości. Na oko 70% pytań zamyka się w modyfikowaniu makr/VBA do koszmarów /prowizorek typu "baza danych w Excellu" (co, jak odbieram jest popierane przez "grupę trzymająca forum"). Dodatkowe 10% od wannabe "bardzo chciałbym przechwycić czyjś komputer".

Ciekawych, samodzielnych pytań na poziomie pojedynczych procentów.

odalladoalla napisał:
    Ależ dział "arduino" to nawet nie przedszkole a żłobek. W idealistycznych założeniach twórców "platformy" (nie forum) miał on być ścieżką rozwojowa dla przyszłych inżynierów ...

Ja odbieram, że większość/wiele pytań nie jest od hobbystów, tylko pochodna jakiegoś "sadysty nauczyciela" który zmusza do uczenia się.

Nie do końca rozumiem JAK zaszło wypromowanie Arduindo jako platformy edukacyjnego ogólnego zastosowania. Przecież konsola na pececie jest lepsza (zdanie młodego Millenialsa, z tym że ten Millenials chce się uczyć).
    Rzeczywiście założenia były idealistyczne ... jak merytorycznie odpowiedzieć na pytania, które mają elementarne braki z elektroniki i zerowe rozumienie kopiowanego kodu (plus postawa roszczeniowa)? Jeśli nie wędka, ryba to za mało ... wysmażony filet z frytkami? Nakarmić siłą przez rurkę?

drobok napisał:
    Moim zdaniem wystarczyłoby wydzielić dział z gotowcami.

Jak wsady pamięci do radioodbiorników samochodowych (które właściciel nie pamięta gdzie kupił???)

odalladoalla napisał:

Albo trzeba zaznaczyć - ten dział to dział profesjonalistów arduino mających ambicje stworzenia pojazdu eksploatującego wyprawę na Marsa za pomocą modułów arduino.

Wystarczy podniesienie poprzeczki: miganie dwoma diodami.

@michalko12 niestety Arduino jest mikrokontrolerem.

AHA. Zadałem sobie pytanie, ile dni ma Arduinowy Rok. 400? 255? Wg chińskiego kalendarza? A może w millis() ?

• #45 02 Sty 2018 11:27
    michalko12

dondu napisał:
    Wprowadzenie bowiem indywidualnych list for, jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

Nie jest i nie będzie.
    JacekCz napisał:

Znam różne urządzenia co mają AVR ni co mam nazywać je mikrokontrolerami?
    Chyba nie chciało Ci się przeczytać całego wątku i nie rozumiesz w czym problem.

• #47 02 Sty 2018 11:30
    JacekCz
    Poziom 37  

michalko12 napisał:
    JacekCz napisał:

Znam różne urządzenia co mają AVR ni co mam nazywać je mikrokontrolerami?
    Chyba nie chciało Ci się przeczytać całego wątku i nie rozumiesz w czym problem.

Przeczytałem.
    Nie posiadam lekarstwa na omawiane problemy. Tylko sarkazm został.

• #48 02 Sty 2018 11:32
    Freddie Chopin

dondu napisał:
    ... zostanie wprowadzona gdyż:

dondu napisał:
    Temat jest na liście TODO.

co Gulson potwierdził w PW odpowiadając na moje dzisiejsze przypomnienie tematu.

Nie podzielam Twojego optymizmu. Nie każ mi szukać, ale o tym że ta opcja "będzie" wydaje mi się, że słyszę już od 3 lat. Jakoś dalej jej nie ma, więc...

• #49 02 Sty 2018 12:12
    michalko12

dondu napisał:

Czego nie załatwi? Podaj proszę jakiś przykład.

Bo chodzi o rozdzielenie problemów dotyczących programowania AVR w Arduino od budowy całych urządzeń z modułów i innych dyskusji niezwiązanych z mikrokontrolerami. Takich dyskusji niezwiązanych z uC jest większość i te tematy powinny znaleźć się poza działem Mikrokontrolery.

• #50 02 Sty 2018 12:28
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    Nie podzielam Twojego optymizmu. Nie każ mi szukać, ale o tym że ta opcja "będzie" wydaje mi się, że słyszę już od 3 lat. Jakoś dalej jej nie ma, więc...

Masz rację, że to długo trwa, ale mam dzisiejsze potwierdzenie od Gulsona, że temat będzie załatwiony w miarę możliwości najszybciej jak to będzie możliwe. Nie znaczy to oczywiście, że w ciągu miesiąca :(

michalko12 napisał:
    Bo chodzi o rozdzielenie problemów dotyczących programowania AVR w Arduino od budowy całych urządzeń z modułów i innych dyskusji niezwiązanych z mikrokontrolerami. Takich dyskusji niezwiązanych z uC jest większość i te tematy powinny znaleźć się poza działem Mikrokontrolery.

Czy tak samo chcesz podchodzić do projektów realizowanych na ARM?

Jakie kryterium przydziału do forum AVR i Arduino ma być? Innymi słowy ile procent kodu musi być stricte w C, a ile w C++ dla Arduino, by temat trafił do odpowiedniego działu?

Jakie według Twojej propozycji przyjęć kryterium przydziału tematu, jeśli pytanie dot. HC-SR04 sterowanego przez płytkę Arduino UNO, programowaną w C w środowisku Atmel Studio?

Albo inny przykład: Jak przydzielić temat skoro projekt Arduino tzn. moduły Arduino, język C++ Arduino, a pytanie dotyczy wykorzystania AVR-a za pomocą rejestrów bitów, itp.?

Sztuczne podziały rodzą wiele problemów, z których być może tylko moderatorzy zdają sobie sprawę mając codzienne dylematy dot. porządków na forum.

• #51 02 Sty 2018 12:35
    Freddie Chopin

dondu napisał:
    Sztuczne podziały rodzą wiele problemów, z których być może tylko moderatorzy zdają sobie sprawę mając codzienne dylematy dot. porządków na forum.

Wyszło by w praniu. Tematy które by ktoś zakładał w złym dziale userzy by pewnie raportowali. Zresztą zapewne samo zdanie się na pytających by wystarczyło - skoro ktoś zadał pytanie "tu" a nie "tam" to pewnie miał jakiś ku temu powód. Ewentualne odstępstwa wyłapią czytający.

• #52 02 Sty 2018 12:38
    tronics
    Poziom 37  

dondu napisał:
    akie według Twojej propozycji przyjęć kryterium przydziału tematu, jeśli pytanie dot. HC-SR04 sterowanego przez płytkę Arduino UNO, programowaną w C w środowisku Atmel Studio?

Połączonych na płytkach stykowych z charakterystycznym "pająkiem" okablowania ;)
    Cytat:
    Albo inny przykład: Jak przydzielić temat skoro projekt Arduino tzn. moduły Arduino, język C++ Arduino, a pytanie dotyczy wykorzystania AVR-a za pomocą rejestrów bitów, itp.?

Z jednej strony prawda, z drugiej w środowisku Arduino z programowania "close to metal" korzysta się bardzo rzadko, a jeśli już ktoś to robi to nie musi zakładać tematów na elektrodzie, a jeśli zakłada to są to i tak tematy z dobrze opisanym problemem i prawdziwym problemem, a nie wyrazem totalnego braku umiejętności.
    Myślę, że nie byłoby tutaj takiej dyskusji gdyby każdy konsekwentnie trzymał się regulaminu. Tymczasem raz zjawi się laik i zapyta o pierdołę, od bardziej zaawansowanych użytkowników otrzyma niewybredne komentarze i sobie forum odpuści. Inny laik trafi na nieco przyjaźniejszego osobnika, który nie ma nic przeciwko temu, żeby na pytania o podstawy odpowiedzieć w postaci gotowego rozwiązania (ale bez opisania co i jak). Zatem nowy użytkownik dostanie gotowca, nie nauczy się nic i będzie wracał po więcej. Nie uważam więc aby winą było konkretnie wrzucenie arduino do działu mikrokontrolerów. Ale wydzielenie MOŻE (ale nie musi!) być pewnym wyjściem z tej chorej sytuacji.

• #54 02 Sty 2018 12:41
    Freddie Chopin

dondu napisał:
    Dlatego poczekajmy spokojnie na wprowadzenie indywidualnych list forów, a temat wydzielenia Arduino umrze śmiercią naturalną.

To może w ramach motywacji - zanim ta funkcjonalność powstanie (wg mnie - nigdy) przenieśmy ten dział gdzieś indziej, a jak już funkcjonalność będzie, to przeniesie się Arduino z powrotem tutaj. 2 x 5 sekund roboty w panelu administracyjnym.

• #55 02 Sty 2018 12:43
    michalko12

dondu napisał:
    Jakie kryterium przydziału do forum AVR i Arduino ma być? Innymi słowy ile procent kodu musi być stricte w C, a ile w C++ dla Arduino, by temat trafił do odpowiedniego działu?

Jakie według Twojej propozycji przyjęć kryterium przydziału tematu, jeśli pytanie dot. HC-SR04 sterowanego przez płytkę Arduino UNO, programowaną w C w środowisku Atmel Studio.

Albo inny przykład: Jak przydzielić temat skoro projekt Arduino tzn. moduły Arduino, język C++ Arduino, a pytanie dotyczy wykorzystania AVR-a za pomocą rejestrów bitów, itp?

Chodzi o to żeby wyeliminować takie tematy z mikrokontrolerów:
    Freddie Chopin napisał:
    czy raczej "chciałbym robić sobie drukarkę 3d, mam arduino i taki silnik, czy ktoś może mi napisać jak to podłączyć i wrzucić kod żeby zadziałało?"

Przypomnę, że nie chodzi tu tylko o Arduino, ale i o inne SBC.

Jeśli ktoś napisze w dziale AVR, że programuje w Arduino i ma taki czy taki problem z procesorem to będzie dokładnie tak samo jak z Bascomem. Jeśli taki post umieści w dziale Arduino to pewnie też ktoś pomoże.

• #56 02 Sty 2018 12:44
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    dondu napisał:
    Dlatego poczekajmy spokojnie na wprowadzenie indywidualnych list forów, a temat wydzielenia Arduino umrze śmiercią naturalną.

To może w ramach motywacji - zanim ta funkcjonalność powstanie (wg mnie - nigdy) przenieśmy ten dział gdzieś indziej, a jak już funkcjonalność będzie, to przeniesie się Arduino z powrotem tutaj. 2 x 5 sekund roboty w panelu administracyjnym.

Skutek będzie odwrotny, gdyż czynnik motywujący przestanie istnieć :)

michalko12 napisał:
    Jeśli taki post umieści w dziale Arduino to pewnie też ktoś pomoże.

Michał, należy ułatwiać użytkownikom znalezienie pomocy, a nie utrudniać przez wydzielanie do różnych forum. To tak mniej więcej, jakbyś w bibliotece, kazał przenosić książki z powodu koloru okładki.

• #57 02 Sty 2018 12:45
    michalko12

dondu napisał:
    latego poczekajmy spokojnie na wprowadzenie indywidualnych list forów, a temat wydzielenia Arduino umrze śmiercią naturalną.

Sorry, ale Twoje nastawienie do tego problemu przypomina mi działania dzisiejszej władzy - " pokrzyczą, pokrzyczą i rozejdą się". Szkoda, że nie potrafisz tego dostrzec.

• #58 02 Sty 2018 12:46
    Freddie Chopin

dondu napisał:
    Ankieta jest zła, ponieważ nie uwzględnia naszej propozycji personalizacji widzianych przez użytkownika forum, która to opcja będzie wprowadzona i załatwi wszelkie problemy tych, którzy Arduino nie tolerują.

Nie uwzględnia też opcji natychmiastowego wgrywania wiedzy do prywatnych implantów mózgowych każdego użytkownika który byłby na to chętny (a'la Johnny Mnemonic), więc nie wiem w czym problem. Ankieta uwzględnia realne opcje możliwe do wprowadzenia TERAZ, a nie "kiedyśtam". Zresztą - jak napisałem Ci w drugim wątku - nie ma najmniejszego problemu aby przeniesienie działu "cofnąć" gdy już ta wiekopomna funkcja powstanie. Oczywiście jeśli Arduinowcy będą tego chcieli.

Powiedzcie mi - czemu tak bardzo bronicie tego Arduino? Jeśli ktoś ma jakiś interes w tym dziale (bynajmniej nie mam z tym żadnego problemu), to przecież może sobie w nim pisać niezależnie od tego czy dział będzie "tu" czy "tam".

• #59 02 Sty 2018 12:48
    dondu

michalko12 napisał:
    dondu napisał:
    latego poczekajmy spokojnie na wprowadzenie indywidualnych list forów, a temat wydzielenia Arduino umrze śmiercią naturalną.

Sorry, ale Twoje nastawienie do tego problemu przypomina mi działania dzisiejszej władzy - " pokrzyczą, pokrzyczą i rozejdą się". Szkoda, że nie potrafisz tego dostrzec.

Michale wręcz przeciwnie - ja widzę problem i jego rozwiązanie.
    To ja jestem osobą, która naciska na Gulsona w sprawie wprowadzenia indywidualnych list forum. Robię w tej sprawie maksymalnie tyle ile mogę.

• #60 02 Sty 2018 12:49
    Freddie Chopin

dondu napisał:
    To tak mniej więcej, jakbyś w bibliotece, kazał przenosić książki z powodu koloru okładki.

Nietrafiona analogia, bo w bibliotece dział z książkami obrazkowymi dla najmniejszych dzieci z pewnością byłby zupełnie gdzie indziej niż inne książki. Jeśli by był w ogóle...