Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RS21KLBG - Chłodziarka przestała chłodzić

serenus 01 Sty 2018 13:27 1194 6
  • #1 01 Sty 2018 13:27
    serenus
    Poziom 9  

Witam.

Lodówka Side by Side Samsung RS21KLBG model RS21KLBG1/XEO
    Opis problemu:
    Przestała chłodzić lodówka, a zamrażarka działa bez zarzutu. Wyświetlacze wskazują tak jak trzeba czyli temperatury tak jak są w rzeczywistości np. lodówka zadana 3°C i aktualna 16°C. Pierwsza obserwacja - wentylator nie załącza się przy zamkniętych drzwiach.

Lodówkę rozebrałem po wstępnym rozmrożeniu - obudowa na początku lekko trzymała lodem, ale po 2-3 godzinach odpuściła... Wentylator nie był oblodzony więc wykluczam mechaniczne zablokowanie lodem. Klapka nawiewu do lodówki pozostała w pozycji otwartej więc jej ew. zablokowanie też nie mogło być przyczyną. Tak wyglądała po rozebraniu
    Samsung RS21KLBG - Chłodziarka przestała chłodzić
    Te czarne (brązowe) ziarna to kawa, która się wysypała w lodówce :-) W tej chwili jest już wszystko rozmrożone. Co należy teraz sprawdzić aby usunąć usterkę? Ja obstawiam, że padł wentylator. A jaka jest Wasza opinia?
    Edit.
    Wentylator sprawdzony - chodzi bez zarzutu po podłączeniu pod AKU (12V) - razem z wiatrakiem. Jakieś Wasze inne propozycje?
    Z góry dzięki za pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2018 13:45
    zhudomel
    Specjalista AGD

Sprawdzić grzałkę i bezpiecznik termiczny na jej zasilaniu.

2
  • #3 01 Sty 2018 13:50
    serenus
    Poziom 9  

zhudomel napisał:
    Masz na myśli grzałkę do odmrażania? Czy ona występuje jako oddzielna część - bo na wykazie części jej nie widzę?

1
  • #4 01 Sty 2018 14:53
    zhudomel
    Specjalista AGD

serenus napisał:
    Masz na myśli grzałkę do odmrażania?
    Tak.
    serenus napisał:
    Czy ona występuje jako oddzielna część
    Razem z parownikiem.

0
  • #5 01 Sty 2018 19:03
    serenus
    Poziom 9  

Testy zrobione bezpiecznik - jest ok - miernik piszczy jak ta lala :-) Pierwszą sprawdziłem grzałkę odmrażania odpływu - spalona - znalazłem rozwiązanie problemu, ale na wszelki wypadek sprawdziłem grzałkę parownika i to samo - też spalona. Widocznie musiała się któraś spalić już wcześniej, a teraz doszła druga i stąd problem. Teraz będę poszukiwać grzałki parownika bez parownika i wiem, że już taka występuje, bo grzałka odpływu to nie problem. Jak złożę, przetestuję dam znać co i jak.

Po ponownym przemierzeniu grzałek okazało się, że uszkodzona jest tylko grzałka parownika - źle ustawiłem miernik i stąd ten błąd. Zdecydowałem się jednak wymienić obie grzałki bo grzałka od odpływu mocno sfatygowana jest... Mam do Was pytanie czy jest sens przy okazji coś wymienić? Co jeszcze często pada?
    Nie mam ochoty za 2 tygodnie tego znowu rozkręcać :-)

1
  • #6 06 Sty 2018 15:47
    serenus
    Poziom 9  

zhudomel napisał:

Padnięta była jedynie grzałka parownika. Wymienione, złożone. Działa. Dzięki za sugestie.

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sty 2018 16:22
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

serenus napisał:
    Wymienione, złożone. Działa.

Bardzo ważne jest by poprawnie zamontować bezpiecznik.
    Ma on być zapięty do parownika a nie do grzałki!

1