Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup pojazdu - od kogoś kogo nie ma w dowodzie rejestracyjnym?

bomm 01 Sty 2018 16:28 1293 24
  • #1 01 Sty 2018 16:28
    bomm
    Poziom 3  

Chce kupic skuter 50ccm. Skuter ma ważny przegląd do 2019r. lecz nie ma ubezpieczenia, właścicielka mówi że nie przerejestrowala go na siebie a chce go sprzedać. Jak taki zakup powinien prawidłowo wyglądać? Bo gdyby byl na nią zarejestrowany to sprawa prosta -umowe spisujemy kupna-srzedazy i tyle, a tutaj w dowodzie jest inny właściciel dlatego chce spytać jak prawidłowo tego dokonać żeby potem nie było problemów?

0 24
  • #2 01 Sty 2018 16:45
    brofran
    Poziom 37  

bomm napisał:
    właścicielka mówi że nie przerejestrowala go na siebie a chce go sprzedać.

To niech Cię skontaktuje z tym poprzednim włąścicielem i z nim możesz sporządzić umowę kupna-sprzedaży . Tylko taka opcja .

0
  • #3 01 Sty 2018 16:51
    pusty20
    Poziom 22  

bomm napisał:
    ..lecz nie ma ubezpieczenia...

I zaległe OC zapłaci za Panią "właścicielkę"?

0
  • #4 01 Sty 2018 16:56
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

brofran napisał:
    To niech Cię skontaktuje z tym poprzednim włąścicielem i z nim możesz sporządzić umowę kupna-sprzedaży . Tylko taka opcja .

Jak to sobie wyobrażasz, jeśli właściciel z dowodu zgłosił sprzedaż w WK i widnieją tam dane "tej Pani"? Najszybsza metoda na zrobienie sobie problemów.

Piszesz umowę K-S z obecną właścicielką i musi Ci dołączyć oryginał umowy K-S między nią, a właścicielem z dowodu - czyli jak ona go kupowała. Bez poprzedniej umowy nie zarejestrujesz pojazdu. Obowiązkowo ubezpieczasz go na siebie w dniu zakupu. UFG i tak "dojedzie" odpowiednie osoby za brak ciągłości OC.

Wszystkie dane muszą się zgadzać i zachowywać ciągłość między dokumentami.

2
  • #5 01 Sty 2018 17:43
    bomm
    Poziom 3  

Dziarski Hank napisał:
    Piszesz umowę K-S z obecną właścicielką i musi Ci dołączyć oryginał umowy K-S między nią, a właścicielem z dowodu - czyli jak ona go kupowała. Bez poprzedniej umowy nie zarejestrujesz pojazdu. Obowiązkowo ubezpieczasz go na siebie w dniu zakupu. UFG i tak "dojedzie" odpowiednie osoby za brak ciągłości OC.

Wszystkie dane muszą się zgadzać i zachowywać ciągłość między dokumentami.

O taką odpowiedzi mi chodziło.
    To znaczy że jeśli właścicielka bedzie mieć umowe K-S z poprzednim właścicielem to musi mi dać oryginał tej umowy i mogę smialo kupować, a jeśli jej nie ma to nie kupuje. I co dalej? Najpierw trzeba pójśc do wydziału komunikacji czy do urzędu skarbowego?

0
  • #6 01 Sty 2018 18:03
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

Dostajesz oryginał umowy K-S. ORYGINAŁ - ksera w WK nie przyjmą. Sprawdzasz, czy zgadzają się na niej wszystkie dane osoby z dowodu i osoby, od której chcesz teraz zakupić pojazd. Sprawdzasz datę na umowie.
    Piszesz umowę K-S z osobą, która widnieje na poprzedniej mowie jako kupujący. Jeśli na umowie "z Panią" jest współwłaściciel, musi on także być na Twojej umowie jako sprzedający.

Weryfikujesz, czy wszystkie dane się zgadzają. To jest bardzo ważne. Nie ma tam miejsca na pomyłki. Jakiekolwiek kombinowanie ze strony kupującego i jego własne tłumaczenia i interpretacje w stylu "nie dam Ci umowy, bo to moja umowa" albo "wpisz jako sprzedającego męża" a na poprzedniej umowie jest żona, od razu dyskwalifikują zakup. Nie zarejestrujesz potem takiego pojazdu.

Tego samego dnia wykupujesz ubezpieczenie OC na pojazd. Krytycznie ważne jest, żeby zrobić to tego samego dnia. Przy wydziałach komunikacji albo centrach handlowych są często "budki" z agentami ubezpieczeniowymi.

Na urząd skarbowy masz 14 dni od daty sporządzenia umowy. Nie przegap tego terminu. W deklaracji podatkowej wpisujesz rzeczywistą szacunkową wartość pojazdu, niekoniecznie kwotę z umowy. Urzędnik i tak przy składaniu deklaracji zapewne zajrzy w swoją "magiczną książeczkę" z szacunkowymi wartościami pojazdów. To tak informacyjnie dla tych, co kupują samochód za 20 tysięcy i wpisują na umowie i deklaracji podatkowej połowę tego. Szybki sposób na narobienie sobie problemów.

Po przerejestrowaniu pojazdu idziesz do agenta, który sprzedał Ci polisę OC, celem aktualizacji danych (właściciel, numer rejestracyjny pojazdu).

1
  • #7 01 Sty 2018 18:14
    bomm
    Poziom 3  

Dziekuje za tak wyczerpującą odpowiedź, teraz jestem już mądrzejszy.
    Dowiedziałem się że OC skończyło sie dwa miesiące temu, dlatego wole spytać - czy napewno po zakupie nikt mnie nie obciąży kosztami za to niezapłacone OC?

0
  • #8 01 Sty 2018 18:17
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

Ciebie - nie. Dlatego musisz wykupić polisę tego samego dnia, w którym stajesz się właścicielem pojazdu. Kategorycznie odpada także powrót na kołach tym pojazdem po zakupie z racji braku polisy - do domu zabierasz go na przyczepce innym pojazdem i nie wyjeżdżasz na drogę, dopóki nie będziesz miał polisy. Za te dwa miesiące przerwy UFG obciąży karą tego, do kogo należał w tym czasie pojazd.

1
  • #9 01 Sty 2018 18:32
    bomm
    Poziom 3  

A da sie przez internet wykupić OC? Wtedy od razu bym to załatwił, bo jak dojade do domu to moge nie zdążyć z tym OC bo do 17 przewaznie pracują.
    Nie bardzo mam czym go przywieźć. Miałem troche inny pomysł może troche "ryzykowny" - mam taki sam skuter model ten sam wszystko identyczne, oplacony ubezpieczony i tak sobie pomyślalem że gdyby wziąć tablice rejestracyjną z niego i dowód i przełozyć do tamtego żeby tylko do domu dojechać bo 70km to nie tak daleko.

0
  • #11 01 Sty 2018 18:42
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

Da się, potwierdzenie zawarcia polisy otrzymasz wtedy na maila, a po jej opłaceniu (zwykle masz na to 7 dni) dostaniesz zwykle listownie resztę dokumentów.

Rozwiązanie z drugiego akapitu - zapomnij o tym. A jak spowodujesz stłuczkę albo ktoś w Ciebie wjedzie? Przewidzisz to? Policjant na miejscu zdarzenia sprawdzi zgodność danych pojazdu z dokumentami i jesteś załatwiony na całego. Taki głupi pomysł można potem spłacać przez połowę życia. Wpadniesz w poślizg, uszkodzisz jakąś nową s-klasę, która będzie jechała z naprzeciwka i będziesz ją musiał naprawić z własnej kieszeni.

Jak chcesz mieć jeszcze potwierdzenie z pierwszej ręki, to udaj się do jakiegoś agenta ubezpieczeniowego i przedstaw temat.

0
  • #12 01 Sty 2018 18:50
    andrzej20001
    Poziom 42  

Nadmienię że bardzo ważne jest wpisywanie godziny zakupu\sprzedaży

1
  • #13 01 Sty 2018 18:51
    japycz321
    Poziom 25  

bomm napisał:
    Nie bardzo mam czym go przywieźć. Miałem troche inny pomysł może troche "ryzykowny" - mam taki sam skuter model ten sam wszystko identyczne, oplacony ubezpieczony i tak sobie pomyślalem że gdyby wziąć tablice rejestracyjną z niego i dowód i przełozyć do tamtego żeby tylko do domu dojechać bo 70km to nie tak daleko.

Takie działanie to przestępstwo. Nikt tu Cie nie powie idz i tak zrób bo w razie czego to Ty poniesiesz konsekwencje. Realnie, szansa na sprawdzenie np numerów ramy vin czy jak to sie nazywa w skuterze, pewnie podobna do tej na wygranie w lotto. Pytanie też które elementy są częściami zamiennymi które można wymienić bez konsekwencji.

1
  • #14 01 Sty 2018 18:54
    bomm
    Poziom 3  

Jechać ostroznie albo polnymi drogami :) żartuje. W sieci pisze że potwierdzenie OC przychodzi na email i wystarczy wydrukować, więc jakbym oplacił przelewem od razu po zakupie skutera to może zaraz by mi przysłali ta polise na email i mógłbym wrócić tym skuterem do domu?

Dodano po 1 [minuty]:

andrzej20001 napisał:
    Nadmienię że bardzo ważne jest wpisywanie godziny zakupu\sprzedaży

Na umowie wpisać też godzine zakupu?

0
  • #15 01 Sty 2018 18:56
    andrzej20001
    Poziom 42  

Skuter na busa ,przyczepke.

0
  • #16 01 Sty 2018 18:57
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

Na przykład w AXA, po wypełnieniu całości przez stronę internetową dostajesz potwierdzenie zawarcia polisy na maila, robisz przelew, drukujesz potwierdzenie przelewu i dokumenty od nich i możesz już normalnie jeździć.

Cytat:
    Szanowny Panie,

dziękujemy za wybór naszej oferty.

W załączeniu znajdzie Pan potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia wraz z drukiem przelewu bankowego, Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) oraz Informację dla Konsumentów.

Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia jest dowodem na objęcie pojazdu ochroną ubezpieczeniową przez AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. i jest ważne przez 30 dni od daty zakupu ubezpieczenia xx-xx-2017. Prosimy wydrukować potwierdzenie oraz, po opłaceniu składki, dowód wykonanej płatności i nosić przy sobie obydwa te dokumenty do czasu otrzymania oryginalnej polisy.

Polisę, certyfikat i inne niezbędne dokumenty prześlemy do Pana po zaksięgowaniu wpłaty, listem poleconym na Pana adres korespondencyjny. Jeśli płatność została już uregulowana, dziękujemy za wpłatę. Jeśli jeszcze nie, prosimy o uregulowanie płatności na podany w druku nr rachunku bankowego.

1
  • #18 01 Sty 2018 19:29
    strucel
    Poziom 28  

Dziarski Hank napisał:

Na urząd skarbowy masz 14 dni od daty sporządzenia umowy. Nie przegap tego terminu. W deklaracji podatkowej wpisujesz rzeczywistą szacunkową wartość pojazdu, niekoniecznie kwotę z umowy. Urzędnik i tak przy składaniu deklaracji zapewne zajrzy w swoją "magiczną książeczkę" z szacunkowymi wartościami pojazdów. To tak informacyjnie dla tych, co kupują samochód za 20 tysięcy i wpisują na umowie i deklaracji podatkowej połowę tego. Szybki sposób na narobienie sobie problemów.

Deklaracje pcc3 od 6 lat można złożyć przez internet, plus taki że nie traci się czasu na wizytę w urzędzie i pomija zaglądanie w książeczkę przez urzędnika. Do pewnej kwoty (motorower pewnie będzie się łapał) nie płaci się podatku.

0
  • #19 02 Sty 2018 17:10
    JacekCz
    Poziom 36  

bomm napisał:
    Chce kupic skuter 50ccm. Skuter ma ważny przegląd do 2019r. lecz nie ma ubezpieczenia, właścicielka mówi że nie przerejestrowala go na siebie a chce go sprzedać. Jak taki zakup powinien prawidłowo wyglądać? Bo gdyby byl na nią zarejestrowany to sprawa prosta -umowe spisujemy kupna-srzedazy i tyle, a tutaj w dowodzie jest inny właściciel dlatego chce spytać jak prawidłowo tego dokonać żeby potem nie było problemów?

Na ile się orientuję dwie umowy A->B, B->C zgodne ze stanem faktycznym, choćby B nie starał się o rejestrację, przechodzą w wydziale komunikacji.
    Wtedy C udowodnia własność, to jest TYLKO tzw ruchomość i żadni notariusze nie są wymagani.

Nie twierdzę zarazem, że ubezpieczenia czy inne procedury nie będą szukały pieniędzy od B.
    Nie wypowiadam sie również w/s czegoś co Ty tutaj niedopowiedziałeś, albo poprzednia właścicielka (np formalnie skasowany itd)

Dodano po 4 [minuty]:

brofran napisał:
    bomm napisał:
    właścicielka mówi że nie przerejestrowala go na siebie a chce go sprzedać.

nie jest to zgodne z prawem.
    A już zwłaszcza, że używasz słowa "tylko".

0
  • #20 02 Sty 2018 19:38
    brofran
    Poziom 37  

JacekCz napisał:
    nie jest to zgodne z prawem.

W swoim pierwszym poście autor nie napisał że została zawarta pisemna umowa K-S z poprzednim właścicielem . Domniemywałem iż przejęcie skuterka nastąpiło " na gębę " .
    Dlatego napisałem " ...tylko... " . Dalsza dyskusja rozjaśniła wszystkie kwestie . :|

0
  • #21 02 Sty 2018 21:31
    bomm
    Poziom 3  

Tak, osoba która chce mi sprzedać skuter ma spisaną umowe K-S z poprzednim właścicielem więc nie kupiła go "na gębę".

0
  • #22 03 Sty 2018 02:20
    Citek
    Poziom 22  

Dodam do tematu, że jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC to w razie kontroli policji itp. nie jest potrzebne potwierdzenie w wersji papierowej - wystarczy np. mieć go w wersji elektronicznej na telefonie.

0
  • #23 03 Sty 2018 09:18
    kowal011
    Poziom 16  

Miałem podobną sytuację ze skuterem. Wykup polisę OC w dniu kupna pojazdu i z głowy (poprzedni właściciel liczył, że zapłacę za 5 lat leżenia skutera w szopie i się zdziwił).

0
  • #24 03 Sty 2018 10:53
    michalek1988
    Poziom 21  

Dowiedz się u agenta bądź na infolinii, o te brakujące 2 miesiące. Czy Twoja polisa będzie trwać od dnia jej zawiązania, czy masz uregulować ten okres, a jeśli tak to czy i w jaki sposób możesz się przed tym obronić, mam na myśli zapis w umowie K-S. Prześledziłeś czy ten okres z pewnością nie jest dłuższy? znając nr VIN możesz podzwonić u ostatniego ubezpieczyciela. Jeśli chodzi o pieniądze to trzeba być zawsze bardzo ostrożnym. Poproś o nr VIN, tablice, nr polisy. Z tymi danymi dopiero upewnij się co do przeglądu, ubezpieczenia.

0
  • #25 03 Sty 2018 13:53
    eurotips
    Poziom 35  

Jeszcze jedna kwestia, bardzo ważna: czy poprzedni właściciel żyje ?
    żeby nie wyszło że w grę wchodzą nieuregulowane sprawy spadkowe,
    skutera nie przyjęła bo w Pakiecie" było jeszcze "trochę" pożyczek do spłacenia.
    A i kwestia kto zapłaci karę za brak terminowego opłacenia OC nie będą wtedy takie oczywiste. Trochę mnie to dziwi że ktoś pożałował 40 zł na OC wiedząc że będzie sprzedawał, ale czy wypowiedział ? pewno nie, więc jeśli nie było wypowiedzenia i składka w całości opłacona za poprzedni rok to jest przecież kontynuacja ale w IVRP za takie coś jest potężna kara i konieczność formalnego wypowiedzenia przy sprzedaży, a kto ma to zrobić jeśli właściciela nie ma, to kolejny zonk, nie przeniesiesz takiego ubezpieczenia do innej firmy co może skutkować chamskim zawyżeniem składki podstawowej przy rekalkulacji.

Mocno śmierdzi mi ta sprawa, powstrzymaj się lepiej od tego "Okazyjnego" zakupu bo może ci to sporo krwi zepsuć.

A jeszcze co do polis Online np w AXA,
    nie wykupisz polisy jeśli nie podasz w formularzu nowego n-ru rejestracyjnego,
    czyli na starą polisę rejestrujesz na miękkie okładki i dopiero wykupujesz polisę,
    w tym przypadku tak nie da rady, tylko u agenta i dopiero rejestracja.

0