Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja systemu na laptopie ze zniszczoną matrycą. (likwidacja hasła W10)

01 Sty 2018 19:59 1194 18
  • Poziom 26  
    Stara nazwa tematu "Czy można podejrzeć BIOS w laptopie ze zniszczoną matrycą?"
    Dostałem netbooka Asusa "TP 200 S" do uruchomienia. System W 10. Niestety użytkownik nie pamięta hasła. Nie założył żadnego konta live. Dodatkowo potrzaskana jest matryca i dotyk na niej. Uszkodzony zasilacz. Netbook został uruchomiony na innym zasilaczu. Zatrzymuje się na haśle do W10. Podpowiedź nie pomaga.
    Próbowałem uruchomić na obrazie W 10 (na pendrivie), ale to nic nie dało. Zgłasza się cały czas okno logowania z hasłem. Czy jest możliwość by w trakcie bootowania wejść przez HDMI, zmienić ustawienia BIOS? Obstawiam po wielu próbach, że jest to niemożliwe.. :-( aczkolwiek mogę się mylić. Myślałem by uruchomić go na linuxie i z jego poziomu usunąć hasło. Brałem też pod uwagę chntpw ale.. uruchamia się cały czas z zahasłowanym W10.
    Czy ktokolwiek miał podobny problem?
    Z matrycą rozważam jakiś przeszczep, nie musi mieć dotyku. Oryginalna kosztuje kosmos.
    Gniazda do sieci nie ma.
  • Poziom 26  
    Jako ciekawostka- język azerski ustawiony.
    Jeśli nie uruchomi się go z hasłem to po prostu użytkownik będzie miał zainstalowany nowy system. Niestety, trzeba zmienić botowanie.
  • Poziom 26  
    Udało mi się wejść do BIOSu. Niestety, nie ma opcji botowania jakie znałem.

Instalacja systemu na laptopie ze zniszczoną matrycą. (likwidacja hasła W10)

Teraz muszę stworzyć ścieżkę do pena.
  • Poziom 26  
    Prio- usunięcie hasła. Uruchomienie systemu.
    Nie da rady? Instalacja systemu na nowo, bądź zostawienie systemu na dysku, a dodanie opcji umożliwiającej uruchomienie systemu z pena.
    Wtedy są "dwa systemy". Pendrive włożony - rusza z niego. Wyjęty - botuje to co na dysku.
  • Poziom 26  
    Oczywiście, że można usunąć blokadę dla Win.
    Proszę odłączyć i wyjąć HDD. Następnie uruchamiamy...
    Maszyna się gubi - odłączamy zasilanie, łącznie z zewnętrznym zasilaczem.
    Podłączamy zasilanie główne.
    Bez paniki - o formatach i takich tam innych gadach porozmawiamy kiedy się nie da inaczej :D
    Się trochę zagalopowałem. Przecież idzie o to żeby po usunięciu HDD z systemu można było go ponownie wprowadzić.
    Najmocniej przepraszam za tę aszybkę.
  • Poziom 26  
    Co ma za sens wyłączenie dysku? :-)
    Dostawanie się do wnętrzności tego sprzętu nie jest zbyt "fajne". Śrubki, zatrzaski. :-(
    Im więcej czytam o tym UEFI tym mam bardziej mieszane odczucia.
  • Poziom 26  
    Pomimo całej niechęci do procedury...
    Jeżeli kolega chce mieć pewność, co do jakości HDD to raczej w ten sposób.
    Twarde dyski mają swoje kaprysy.
    Każde kolejne uruchomienie HDD jest zapisywane w SMART, ale każde odczytanie...
    Win-10 to tylko dodatek do całości.
    Śrubki to jest żaden problem.
  • Poziom 26  
    Pendrive sformatowany w "Rufusie". Ustawienia obrazu sytemu na GPT UEFI. Obraz nagrany na FAT 32 .Teraz znowu nierówna walka by dostać się do BIOS po HDMI.

Dla potomnych ;-)
    Wduszamy F2 i trzymamy. Wduszamy przycisk Power by uruchomić netbooka. Cały czas trzymamy F2. Po chwili uruchomi się na ekranie zewnętrznego monitora BIOS. Można puścić przycisk F2 z poczuciem dobrze wykonanej roboty ;-)

Żeby cokolwiek zainstalować muszę mieć włączoną opcję "Launch CSM". Niestety jest ona wyszarzała.

Dodatkowo muszę rozebrać matrycę by wiedzieć jakiego wszczepa szukać.

Po włożeniu pendrajwa w gniazdo USB 3.0 i wcześniejszej zmianie kolejności botowania laptop wisi na logo Asusa.
  • Poziom 26  
    Przede wszystkim - USB będzie raczej pracować raczej jako 2.0
    Przecież miałem już iść spać :-(
    Nadal rozmawiamy o dostępie do BIOS-u.
    Kolega chce za wszelką cenę przywrócić "fabryczne" nastawy z powodu braku „obrazu”.
    Proszę zatem się przyjrzeć kolegom od grafiki.
    Po tak ostatecznych posunięciach mogą się pojawić problemy z potwierdzeniem legalności OS.
    Niech będzie, że Windows sprawdza legalizację w oparciu o dane pochodzące z Systemu Podstawowego.
    Proszę pamiętać również o tym, że brakuje jednak jednego z głównych/zasadniczych elementów.
    U mnie nie ma innej możliwości jak - HDMI.
    Takie czasy, tacy ludzie...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Próbowałeś kiedyś uruchomić laptop z UEFI, ze zniszczoną matrycą, mając HDMI, dysk eMMC? Chyba nie.
  • Poziom 20  
    Do pominięcia hasła w Windows 10 używałem Kon-boot'a.