Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka (zasilacz do laptopa Acer)

Fabian147 01 Sty 2018 20:31 555 15
  • #1 01 Sty 2018 20:31
    Fabian147
    Poziom 4  

Witam, mam pytanie odnośnie ładowarki do laptopa Acer, chodzi o ten transformator, zasilacz na wejściu (input) ma 100-240 V 1.6 A a na wyjściu (output) 19 V (3.42 A) no i ten zasilacz się zepsuł, więc go podmieniłem odcinając go i skręcając inny zasilacz od starego laptopa HP, tylko ten ma na wejściu (input), wiadome 100-240 V, 1.2 A a na wyjściu (output) 19,5 V (3.33 A). Laptop chodzi, ładowanie też, ale czy z czasem coś się nie przepali, gdyż o 0,5 V napięcie jest większe i jednocześnie w starym to było 3.42 A, a w tym jest mniejsze 3.33 A, nwm czy to też jakieś ma znaczenie ten Amper. Liczę na dobre i szczere odpowiedzi. Proszę nie odsyłajcie mnie żebym SB poszukał odpowiedzi, bo mi chodzi akurat o te dane które podałem, szukałem, ale każdy uczestnik forum pytał miał podobne pytania, no ale inne napięcie, więc mi to nic nie dało, szukam odpowiedzi na pytanie powyżej.

0 15
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2018 20:35
    Kasek21
    Poziom 43  

Możesz tak zostawić.

0
  • #3 01 Sty 2018 20:45
    Fabian147
    Poziom 4  

Kasek21 napisał:
    Możesz tak zostawić.
    Oki, a zauważyłem teraz jak podłączyłem słuchawki to w nich lekko buczy, a gdy odłączę ładowarkę to przestaje, czy mniejsze natężenie ma na to wpływ? Bo miałem na starym 3.42 A, a na tym teraz 3.33 A, czy po prostu tylko przez mniejsze natężenie, wolniej się laptop ładuje? I dlatego buczy, w sumie przy pełnej baterii powinno ustać, ale nwm czy dobrze myślę.

0
  • Katalog Megger
  • #4 02 Sty 2018 00:37
    310artur
    Poziom 43  

Buczenie z woltami i amperami związku nie ma. 0,5V różnicy to raczej w granicach tolerancji (błędu) i nie zaszkodzi. Mniejsza moc w teorii może zaszkodzić ale zasilaczowi ewentualnie pojawi spadek napięcia przy maksymalnym obciążeniu. Jednak różnica też jest mała w granicach błędu.
    Jeśli jednak już trzymać się teorii i cyferek to fartownie owe zasilacze mają niemal identyczną moc (iloczyn napięcia i natężenia jakbyś na fizyce spał) to 64,98W stary i 64,935W nowy.

Buczenie to za pewne występowało też na starym zasilaczu. Jeśli jesteś pewien że nie to jest ono raczej efektem innej konstrukcji zasilacza. Słyszysz zakłócenia z przetwornicy (której to nie wiem). Zignoruj je i już.

0
  • #5 02 Sty 2018 00:57
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Zasilacz do HP to dziadowski zamiennik, więc może buczeć z głośników, bo jakość tego wynalazku jest mocno podważalna - w sumie bałbym się to podłączać do swojego laptopa. Na Twoim miejscu kupiłbym za 35-30zł używany oryginał z Allegro i przestał katować laptopa tym dziadostwem.

Warto sprawdzić, czy w gnieździe, do którego się ten wynalazek podłącza jest bolec uziemiający i czy faktycznie jest on do czegokolwiek podłączony. Przy podłączeniu do gniazda bez uziemienia szanse na wystąpienie przydźwięku są spore.

0
  • #6 02 Sty 2018 10:19
    miecho18
    Spec od komputerów

dt1 napisał:
    Zasilacz do HP to dziadowski zamiennik, więc może buczeć z głośników, bo jakość tego wynalazku jest mocno podważalna - w sumie bałbym się to podłączać do swojego laptopa.

Dokładnie. Buczenie może oznaczać spore tętnienia napięcia na wyjściu zasilacza i prędzej czy później dojdzie do uszkodzenia laptopa. Szukaj oryginalnego zasilacza.

0
  • #7 02 Sty 2018 18:30
    Fabian147
    Poziom 4  

Kurcze to co w końcu? Albo można ładować i się nic nie stanie, albo nie można? bo sie cos zepsuje, pytanie co? Jedni piszą ze tak, drudzy ze nie, dlaczego nie można jak według obliczeń kolegów u góry )0,5 V jest ok, a dlaczego zasilacze do HP sa dziadowski, przecież maja to samo w środku co inne, a moc wyjściowa chyba jest najważniejsza nie firma, napięcie płynie te same, tylko ze 0,5 v więcej. Ładowarka nowa około 100, 150zł, także na polskie pieniądze dobra dniówka na budowie, dlatego proszę o wypowiedzi z wytłuczeniem czy można i dlaczego?, czy nie można i tez dlaczego, bo jak jednak można, to po co mam marnować 150zł, jak bedzie zasilacz ładował poprawnie. (TEN CO JEST).

Chyba ze ktoś mi napisze dobre wytłumaczenie dlaczego nie? i co tak naprawdę może sie uszkodzić to go posłucham i wynagrodzę dawajac pkt

Troszkę tez nie rozumiem, według was mniejsze napięcie, może aczkolwiek uszkodzi laptopa przez ładowanie, a większe nie, lecz inni twierdza ze 0,5v to jak by tego 0,5 nie było, wiec sie nic nie stanie kolejni ze sie stanie ?, Ok czytając to wszystko, na mój chłopski rozum skumałem ze te ampery to moc, która moze pobrać laptop przez ładowanie w maksymalnym punkcie ładowania, czyli laptop nie pobierze wiecej niz 3.42A wiec jak bym dał ładowarke z natezeniem 5A, to wtedy mogło by sie cos uszkodzić,a ten zasilacz z HP ma mniejsze natezenie, lecz większe napiecie. Jedynie jak cos miało by sie stac to tylko przez to wieksze napiecie tak? A teraz lapek nie osiagnie nawet tak szybkiego ładowania jak powinien tak? to dlaczego ma sie cos stać?

dt1 napisał:
    Warto sprawdzić, czy w gnieździe, do którego się ten wynalazek podłącza jest bolec uziemiający i czy faktycznie jest on do czegokolwiek podłączony. Przy podłączeniu do gniazda bez uziemienia szanse na wystąpienie przydźwięku są spore.

Nwm czy to wgl ma sens, ładowarka ma wtyczkę na wejście PE do bolca, tylko teraz nie kumam po co? Kable od zasilaczy musiałem przeciąć by podmienić zasilacze i po przecięciu u dwóch zasilaczy sa dwa przewody jeden jako L drugi jako N a pisze tak bo jak włożę do gniazdka odwrotnie wtyczkę, to napięcie pojawi sie na innej stronie wiec na pewno w zasilaczu nie ma zrobionego mostka bo z zasilacza by musiały wyjsc 3 przewody ( a jak by tak było to po podłączeniu wtyczki odwrotnie wtedy by się coś upaliło) ,i zasilacza na pewno wychodzą dwa przewody do końcówki która wkłada sie do ładowanai, wiec po co oni rb ten bolec ochrony i na co? chyba ze jest i nie mam pojęcia jak jest to zrobione.

0
  • #8 02 Sty 2018 19:20
    dt1

Fabian147 napisał:
    Kurcze to co w końcu? Albo można ładować i się nic nie stanie, albo nie można?

Musisz rozróżnić dwie rzeczy. Nie chodzi tu o napięcie, nawet jeśli podłączysz zasilacz 20V to również niewiele się stanie. Ten zasilacz jest po prostu beznadziejny jakościowo - i nawet gdyby miał parametry identyczne jak oryginał nie jest to nic dobrego do zasilania tym laptopa.

Fabian147 napisał:
    dlaczego zasilacze do HP sa dziadowski, przecież maja to samo w środku co inne

Jak zauważyłeś jest to zasilacz "do HP", nie HP. Jest to zamiennik przeciętnej jakości. Gdyby to był oryginał, to nie byłoby problemu ani przeciwwskazań aby go podłączyć zamiast zasilacza 19V do innego komputera.

Fabian147 napisał:
    moc wyjściowa chyba jest najważniejsza nie firma, napięcie płynie te same, tylko ze 0,5 v więcej.

Czekam z niecierpliwością na Twój kolejny post w niedalekiej przyszłości pod tytułem: "Zasilałem laptopa z g*.* zasilacza, teraz się nie uruchamia, pomóżcie proszę". To znaczy jeśli będziesz miał pecha, bo może po prostu dziadostwo się spali w rok czy dwa nie psując nic za sobą, a może, wbrew założeniom samego skośnego co to produkował, będzie też działać. Kto tam wie... :)

Fabian147 napisał:
    Ładowarka nowa około 100, 150zł, także na polskie pieniądze dobra dniówka na budowie

Nikt Ci nie każe kupować nowej. Jest sporo używanych oryginałów, które kosztują z wysyłką poniżej 50zł, a mają dużo życia przed sobą. Przy czym w przeciwieństwie do tego pudełka z kabelkami, co to chcesz koniecznie wykorzystać, są bezpieczniejsze.

Fabian147 napisał:
    na mój chłopski rozum skumałem ze te ampery to moc, która moze pobrać laptop przez ładowanie w maksymalnym punkcie ładowania, czyli laptop nie pobierze wiecej niz 3.42A wiec jak bym dał ładowarke z natezeniem 5A, to wtedy mogło by sie cos uszkodzić,

Chłopski rozum zawiódł już na tym etapie. Lepiej nie wymyślać fizyki od nowa, tylko przeczytać taką, która do tej pory obowiązuje i ma się dobrze.

Fabian147 napisał:
    Nwm czy to wgl ma sens, ładowarka ma wtyczkę na wejście PE do bolca, tylko teraz nie kumam po co? Kable od zasilaczy musiałem przeciąć by podmienić zasilacze i po przecięciu u dwóch zasilaczy sa dwa przewody jeden jako L drugi jako N a pisze tak bo jak włożę do gniazdka odwrotnie wtyczkę, to napięcie pojawi sie na innej stronie wiec na pewno w zasilaczu nie ma zrobionego mostka bo z zasilacza by musiały wyjsc 3 przewody ( a jak by tak było to po podłączeniu wtyczki odwrotnie wtedy by się coś upaliło) ,i zasilacza na pewno wychodzą dwa przewody do końcówki która wkłada sie do ładowanai, wiec po co oni rb ten bolec ochrony i na co? chyba ze jest i nie mam pojęcia jak jest to zrobione.

Jeśli ładowarka korzysta tylko z dwóch kabli to rzeczywiście nie ma to sensu. Ja widziałem jej model z gniazdem 3 pinowym, więc założyłem, że takie powinieneś mieć, ale różne partie mogły mieć różne gniazda zasilające. Spodziewałem się w zasilaczu takiego gniazda:

Ładowarka (zasilacz do laptopa Acer)

0
  • #9 02 Sty 2018 19:36
    Fabian147
    Poziom 4  

ok, kupie nowa dzięki raz jeszcze chłopaki.
    Pomyliłem się gniazdo jest 3 pionowe, wiec dobrze sie spodziewałeś, także zwracam honor, ale i tak z zasilacza wychodzą dalej dwa kable. (do wtyku gniazda z 3 pionami idą 3 kable, lecz z zasilacza wychodzą tylko dwa kable,do końcówki ładowarki wiec teraz domyślam sie ze zabezpieczenie jest wbudowane w wzmacniaczu i 3 żyła nie wychodzi dalej do wtyku do laptopa.

0
  • #10 02 Sty 2018 19:42
    dt1

To kupuj od razu z kablem, bo coś tam ciąłeś, a po opisach ciężko stwierdzić, co tam teraz masz.
    Oryginały do Acerów produkują firmy Delta (Delta Electronics), LiteOn, HIPRO. Twój oryginalny model był firmy LiteON. Potrzebujesz zasilacza 19V/3.42A, ale jeśli to będzie 19V/4.74A to też nic się nie stanie. Wtyczki do większości Acerów mają wymiary 5.5x1.7mm, ale to potwierdź w zależności od modelu laptopa. Nie musisz szukać ładowarki specjalnie do Twojego modelu, gdyż do 90% komputerów Acer będzie pasować ten sam jeden model ładowarki. Napięcie się musi zgadzać (19V), prąd może być 3.42A lub większy i wtyk musi się zgadzać.

0
  • #11 02 Sty 2018 19:44
    Kasek21
    Poziom 43  

Tak, żyła zabezpieczająca kończy się w zasilaczu - bo i gdzie miałaby się kończyć? :P

0
  • #12 03 Sty 2018 19:53
    Fabian147
    Poziom 4  

Kasek21 napisał:
    Tak, żyła zabezpieczająca kończy się w zasilaczu - bo i gdzie miałaby się kończyć? :P
    , wiesz jestem młodym elektrykiem, nie elektronikiem, i tak jak w instalacjach domowych, myślałem ze zawsze dochodzi żyła ochrona od początku do końca wtyczki, czyli jak np z rozdzielni do gniazdka do bolca, a potem dalej do odbiornika, a tu do odbiornika nie dochodzi tylko do zasilacza a z zasilacza juz nie.

0
  • #13 03 Sty 2018 21:13
    310artur
    Poziom 43  

Zależy od laptopa są i takie w których dochodzi (mają 3 żyły od zasilacza do laptopa) ale i są takie gdzie do laptopa dochodzą dwie tylko i to chyba częstsze. Nigdy nie chciało mi się sprawdzać (bo zasilacz ciężko rozebrać) gdzie i jak dokładnie się ten uziom kończy ;) . Swoją drogą jak laptop jest metalowy (obudowa) a uziemienia nie ma to strach taki chiński wynalazek do ładowania użyć. Czy oni tam sensownie pierwotną stronę od wtórnej odseparują to już tylko ich dobrej woli zależy.

Zamieszanie powstało bo zapytałeś czy zasilacz o tych parametrach możesz używać. Możesz jako zamiennik bo parametry są wystarczająco bliskie.
    Dalsza rozmowa nie jest o parametrach (no dobra jest ale nie o tych z etykiety) tylko o samym tym konkretnym zasilaczu.

No i tak dla jasności - szumi czyli jaki pisali mogą być tętnienia (ale czy to to sprawdzisz podpinając inny lepszy zasilacz). Nawet jako młody elektryk takie proste zjawisko rozumiesz. Tętni czyli niby masz 19V i nawet miernik pokaże 19V (wartość uśredniona zwykle z 1s ale to już w instrukcji swojego miernika sprawdź). A jakbyś tak podpiął osyloskop to się okaże że napięcie sobie radośnie lata w jakimś tam przedziale napięć. Zmienia się szybko. Problem w tanich zamiennikach jest taki że czasem zmienia się w za dużym zakresie a z czasem potrafi się całkiem zepsuć i zamiast grzecznie umrzeć poda na laptopa np. 50V i po zabawie

0
  • #14 04 Sty 2018 18:50
    Fabian147
    Poziom 4  

310artur napisał:
    Zależy od laptopa są i takie w których dochodzi (mają 3 żyły od zasilacza do laptopa) ale i są takie gdzie do laptopa dochodzą dwie tylko i to chyba częstsze. Nigdy nie chciało mi się sprawdzać (bo zasilacz ciężko rozebrać) gdzie i jak dokładnie się ten uziom kończy ;) . Swoją drogą jak laptop jest metalowy (obudowa) a uziemienia nie ma to strach taki chiński wynalazek do ładowania użyć. Czy oni tam sensownie pierwotną stronę od wtórnej odseparują to już tylko ich dobrej woli zależy.

Zamieszanie powstało bo zapytałeś czy zasilacz o tych parametrach możesz używać. Możesz jako zamiennik bo parametry są wystarczająco bliskie.
    Dalsza rozmowa nie jest o parametrach (no dobra jest ale nie o tych z etykiety) tylko o samym tym konkretnym zasilaczu.

No i tak dla jasności - szumi czyli jaki pisali mogą być tętnienia (ale czy to to sprawdzisz podpinając inny lepszy zasilacz). Nawet jako młody elektryk takie proste zjawisko rozumiesz. Tętni czyli niby masz 19V i nawet miernik pokaże 19V (wartość uśredniona zwykle z 1s ale to już w instrukcji swojego miernika sprawdź). A jakbyś tak podpiął osyloskop to się okaże że napięcie sobie radośnie lata w jakimś tam przedziale napięć. Zmienia się szybko. Problem w tanich zamiennikach jest taki że czasem zmienia się w za dużym zakresie a z czasem potrafi się całkiem zepsuć i zamiast grzecznie umrzeć poda na laptopa np. 50V i po zabawie
    No tak, ale stary lapek HP, co chodził mi az 6 lat na tym zasilaczu tez by musiał paść od ładowarki, także można gdybać, ze gorszy zmiennik, bo wy go tak nazwaliście nie padnie, tylko poda na lapka np 50v a przy zakresie dużej zmienośći nie psujac sie ale psujac laptopa,a zobacz ładowrka acer pracowała tylko 6 miesiecy i siadła, a hp leciał 6 lat i ciągle działa i na razie zasila obecny jako zmiennik, a jak by był popsuty i by podawał większe zasilanie to by musiał mi teraz lapka juz zepsuc,a w tym hp padła matryca i dysk, i go nie naprawiałem, bo w tych czasach juz sie by nie przydał z tymi parametrami. Po weekendzie kupuje nowa ładowarkę, dam znacz czy buczenie ustało.

0
  • #15 04 Sty 2018 20:26
    310artur
    Poziom 43  

Z zamiennikami tanimi jest jak z każdym masowo i tanio robionym produktem. Jak trafisz to działa wieki i nawet pasuje się tak jak powinien (sam). Inna sprawa że po 6 latach sprawny chyba już nie może być. Tam podejrzewam jakiś kondensator elektrolityczny musi być a te mają określony czas życia. Jak poczytasz noty katalogowe takowych to jest informacja ile pojemności tracą po np. 5 latach. Zużywają się mówiąc potocznie.

0
  • #16 05 Sty 2018 19:10
    Fabian147
    Poziom 4  

No ciekaw jestem ile by jeszcze pochodził, ale czas na zmianę orginalna do acer

0
  Szukaj w 5mln produktów