Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu, proszę o pomoc

02 Sty 2018 10:30 312 15
  • Poziom 3  
    Witam. Niedawno zakupiłem w okazyjnej (300) cenie taki komputerek:
    Intel Q6600
    Asus P5Q SE2
    Gigabyte HD7790
    Kingston 8GB 4x2GB
    Antec VP500
    WD 320GB
    Dvd od LG

Całość i tak warta dużo więcej tak więc bez namysłu pojechałem kupić. Na miejscu zobaczyłem że w środku podłączony jest "bzyczek" który kiedyś pikaniem sygnalizował problemy z komputerem, brak pikania uznałem za dobry znak. Z racji tego że facet w domu nie miał monitora nie miałem jak go sprawdzić, jednak stwierdziłem że za takie pieniądze warto zaryzykować. Dziwne było to że brak Windowsa, a dvd po wyjechaniu tacki od razu się chował, ale gość mówił że po prostu przytrzymywał tackę wkładał płytę i działało. Przyjeżdżam do domu, podłączam komputer do tv, brak obrazu. Zagadka jednak polega na tym, że zamiast czarnego ekranu jest menu telewizora z informacją że podłączono urządzenie lecz brak sygnału i proszę sprawdzić źródło. Kupiłem przejściówkę dvi-hdmi żeby zobaczyć czy inne wejścia będą działać, to samo. Zauważyłem że dioda HDD ciągle świeci. Gdy podłączam klawiaturę i myszkę jest dziwna sprawa, gdy wkładam wtyczkę do połowy to mysz się świeci, gdy włożę do końca to gaśnie, w każdym wejściu usb. Ktoś ma domysły w czym może być problem? Bardziej karta czy bardziej płyta? Mnie wydaje się że grafika poszła, może oba? Kupić mocniejszą kartę i za jakiś czas przesiąść się na nowe intele, czy wymienić teraz całą platformę i zostawić kartę? Zasilacz i obudowę mam z głowy, planuję zakup hd6450 w moim mieście za 25zl i sprawdzić czy będzie działać, a może macie jakiś inny pomysł?

Ps. To nie wina tv, ps3 działa.
  • Poziom 43  
    Ćóż, cena dziwnie atrakcyjna jak na ww. specyfikację.
    Bzyczek ma wydawać 1 sygnał, że wszystko ok. Widać nie-ok.
    Na początek sprawdź, czy we właściwą stronę ów bzyczek zamontowany polaryzacją.

W skrócie odłączamy:
    HDD, DVD
    patrzymy, czy bzyczek robi 1 pip.
    GPU
    patrzymy, czy bzyczek robi 1 pip długi, 2 krótkie.
    RAM (cały)
    patrzymy, czy bzyczek robi 1 pip długi, 3 krótkie lub 2, 3 krótkie.

Dodano po 3 [minuty]:

Posiadasz BIOS AMI:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60914.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html

Poczekaj z zakupem karty grafiki na konkluzję:
    Jeśli bzyczek jest sprawny, a płyta z samym CPU oraz podłączonym zasilaczem, ale całkowicie bez RAM nie wydaje żadnych sygnałów oznacza to, że najpewniej jest uszkodzona.
  • Poziom 43  
    Odłącz wszystko - zostaw tylko płytę, CPU i zasilacz - czy jak włączysz komputer buzzer wydaje jakieś dźwięki?
  • Poziom 3  
    Faktycznie głośniczek nie wydaje żadnego dźwięku, być może jest uszkodzony lub źle podłączony. Co do podłączania głośniczka zawsze miałem problem z tymi malutkimi kabelkami i wtyczkami załączę zdjęcie czy na pewno dobrze są podłączone:
    Brak obrazu, proszę o pomoc
    Kabelki od głośniczka to ten czerwony i czarny w lewym dolnym rogu.
  • Poziom 43  
    @Kasek21 Jeszcze przepraszam, że się "wetnę" → nie próbuj @aa94 "na siłę" zrzucać winę na GPU. Skoro płyta w ogóle nie bootuje, to jeszcze za wcześnie na to aby obwiniać konkretny podzespół. Może np. HDD "trzymać" start.
    Chciałem tylko "wspomnąć" → masz kondensatory starego typu na płycie.
    Sprawdź dokładnie ich stan wizualny, czy czubki nie są spuchnięte, lub pęknięte.
  • Poziom 43  
    aa94 napisał:
    być może jest uszkodzony lub źle podłączony.

Wątpię :)

Zamień kabelki miejscami.
  • Poziom 3  
    Po wyjęciu ramu, hdd i grafiki i dvd bzyczek wydaje jeden długi i dwa krótkie dźwięki, lampka od płyty pali się na zielono.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zostaw tylko jeden moduł pamięci i sprawdź - masz jakąś grafikę na PCI-E?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kurczę, chyba miał rację - GPU uszkodzone zdaje się, a ja źle napisałem kody w poście #2.

Dodano po 40 [sekundy]:

Kasek21 napisał:
    masz jakąś grafikę na PCI-E?

Jeju przecież pisał w #1 - HD7790 ;D
    aa94 napisał:
    planuję zakup hd6450 w moim mieście za 25zl i sprawdzić czy będzie działać.

Coraz bardziej sensowne to powyższe. ;)
  • Poziom 3  
    Gdy zostawiłem jedną z kości komputer uruchamia się, mogę normalnie wejść do biosu. Okazuje się że jedna z kości jest walnięta. Dziękuję za pomoc, ciesze się że zakup rzeczywiście był udany :)
    Właśnie instaluje Windowsa 10.
    Dziękuję i szczęśliwego Nowego roku wszystkim.
  • Poziom 43  
    Aha. A czy zamieniałeś kości w slocie? Sprawdź jeszcze jak się zachowują w różnych slotach.
    Kości pojedynczo testuj bootowalnym memtestem:
    http://memtest.org/download/5.01/memtest86+-5.01.usb.installer.zip
    Co ważne EDIT (zwłaszcza dla płyt gigabyte) - najlepiej wykonać reset CMOS przy każdej zmianie "ułożenia" RAM.
    Z tym zmienianiem slotów chodzi o sprawdzenie, czy to nie właśnie slot uszkodzony, lub co gorsza jeden kanał IMC. Na pewno warto sprawdzić.

Dodano po 1 [minuty]:

aa94 napisał:
    właśnie instaluje Windowsa 10.

Zamieść jeszcze SMART dla "świętego spokoju".
  • Poziom 43  
    safbot1st napisał:
    Co ważne dla płyt gigabyte - najlepiej wykonać reset CMOS przy każdej zmianie "ułożenia" RAM.

Przecież to ASUS :)
  • Poziom 43  
    @Kasek21 Remis 1:1. Dodałem "zwłaszcza" tak, aby nie było widać, że przeczytałem złą linijkę posta #1. ;D
  • Poziom 3  
    Dobra uwaga, być może to uszkodzone sloty. Niedługo skończę instalacje i zobaczę, trochę szkoda by było slotów, zwłaszcza że płyta obsługuje nawet 16GB co mnie niemało zdziwiło.
  • Poziom 3  
    wszystkie sloty działają, jedna z kości okazała się wadliwa. nie ukrywam iż raduje się bo okazuje się że płyta jest w pełni sprawna

edit: coś mnie podkusiło i przedmuchałem sloty jeszcze raz, włożyłem wszystkie kości i ruszyło. faktycznie cudowne uzdrowienie. teraz może nawet i wiedzmin 3 na średnich ruszy. ależ jestem wesół. tak dawno nie miałem komputerka ostatni jaki miałem to był 10 lat temu q6600 z hd4850. teraz nie dość że mam znów q6600 i łezka się w oku kręci, to praktycznie za psi grosz mam fajne części :D