Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dla tych co laser padł w cd-rw lite-on

m_nich 11 Sie 2005 23:58 3567 35
  • #1 11 Sie 2005 23:58
    m_nich
    Poziom 11  

Ciekawostka, w cd-rw począwszy od modelu 24XX koncząc na 48XX (nie wiem jak z 52xx) jest identyczny laser te same wyprowadzenia itd. a co lepsze kupując cd-rw z alegro 24xx nowe (leżaki magazynowe) za 35zł. można sobie naprawić dużo szybszą która ma laser uszkodzony. Najpierw spróbowałem z 32xx i wyszło, więc zabrałem sie za 48xx i co lepsze tez wyszło (oczywiście wymiana samego lasera) jak na razie nagrywałem na max z prędkością 32x i poszło dobrze... ogólnie to troszkę dziwne bo chyba lasery powinny się różnić w tych modelach jakie jest wasze zdanie na ten temat ???

0 29
  • #2 12 Sie 2005 01:24
    przemo666
    Poziom 22  

Mnie tam to wcale nie dziwi. To normalne i powszechnie spotykane ze producenci uzywaja tych samych czesci do produkcji roznych modeli napedow i laser nie jest tu wyjatkiem. Sama optyka sie zabardzo nie rozni nawet pomiedzy napedami roznych producentow, wiec bardzo mozliwe ze nawet laser z nagrywarki innej firmy by dzialal. Poszczegolne modele roznia sie miedzy soba glownie elektroniką i firmware. Na upartego moznaby wymienic sama diode laserowa i wtedy koszt naprawy bylby jeszcze nizszy. Problemem mogloby byc tylko dobranie odpowiedniej mocy takiej diody.

0
  • #3 12 Sie 2005 02:43
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Nie dziwi mnie to wcale te lite-ony to straszne padaki, czekam tylko aż mi się popsuje 3 raz i definitywnie żegnam się z tą firmą.

0
  • #4 12 Sie 2005 09:54
    d3m0l
    Poziom 12  

To oczywiste, konstrukcyjnie między tymi modelami nie ma różnicy (jesli chodzi o laser, Zwiększanie prędkości polegało na lepszej stabilizacji silników, większej prędkości obrotowej, większej prędkości próbkowania (strzelania) lasera. Sama zaś wiązka lasera zostaje ta sama, no chyba, że wejdziemy w technologię DVD czy niebieski laser 400um.
    Co do poasowania od innych modeli innych firm, to małe szanse z dopasowaniem, chodź sporo producentów daje te same standardowe bebechy np. na bazie PHILIPSa jak w starszych modelach HP, PHILIPS, SONY . W nowych modelach widziałem masę różbych rozwiązań np. podwójne sanki pod głowicą z jedna i dwoma zembatkami itd. Tym wszystkim steruje elektronika, która nie poradzi sobie z innymi rozwiązaniami.
    -----
    Moja mała uwaga, czasem uszkodzenie lasera następuje na skutek usmażenia soczewki (widoczne pod lupą pęcherzyki) a lasery działają. Można taką soczewkę śmiało wymienić na dowolną inną ale jest to praca iście zegarmistrzowska. Chodź raz mi się udało :D

0
  • #5 12 Sie 2005 09:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 15 Sie 2005 02:08
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

1) Co do napędów LiteON, to nie zgodzę się z tym, że często padają.
    Złożyłem masę komputerów bazujących na tych urządzeniach i działają bez zarzutu. Oczywistym jest to, iż zawsze trafi się urządzenie wadliwe. Prędzej, czy później. Ktoś w końcu na nie trafi, ale nie ma co budować opinii o całej firmie na bazie jednego napędu.

2) Oczywistym jest, że pewne partie urządzeń (w tym LiteON) są budowane na bazie tej samej elektroniki i fizycznie nie różnią się niczym.
    Podstawowa różnica to bios. To dzięki temu właśnie możliwe jest zmienianie napędów z wolniejszych na szybsze etc, to szybkość nie jest tu jedynym wyznacznikiem. (czasem ważniejsze jest to, jak napęd zapisuje płyty: stała prędkość kątowa, strefowo... itd.)
    Aktualizacja biosu i po sprawie. Mamy co chcemy.
    Na www.cdrinfo.pl znaleść można listy napędów, wraz z opisami, dotyczące tego z jakiego napędu można zrobić jaki.
    To samo tyczy się napędów DVD. Udało mi się (dawne już czasy) z LiteONa, który zapisywał tylko DVD+R/W zrobić model wyższy z obsługą DVD+/-R/W.

3) Cóż oznacza magiczne

Cytat:
    400um
    przy niebieskim laserze?
    Jestem fizykiem, więc zakładam, że chodziło o długość fali światła, która mogła by wynosić 400nm! Bądźmy zatem ściśli. Wiązka 400um pozwoliłaby na zapis informacji o rzędy wielkości masywniejszych objętościowo, niż te, które dziś jesteśmy w stanie zapisywać na nośnikach optycznych... tego tyczyła się moja praca inżynierska :)

0
  • #7 15 Sie 2005 08:55
    jannaszek
    Poziom 39  

nie mam żadnych złych doświadczeń z liteon-wręcz przeciwnie

0
  • #8 15 Sie 2005 10:14
    tata1
    Poziom 20  

LiteOn to firma która robiła napędy z początku dla "wielkich światowych graczy", zanim zaczęła sprzedawać masowo pod swoją marką sprzedawała dla DELLa i CoMPAQa, w USA kupiłem CD-RW VERBATIM i okazało się że to LiteON, nawet panela przedniego nie zmienili, podobnie w DELLu, też panel pozostał ten sam. Niektóre firmy zakładaję swoje panele przednie do napędu i wtedy cieżko od razu pozać czyj to faktycznie napęd. Niedawno wpadło mi w ręce COMBO SONY i od razu po panelu było widać że to LITEON.
    Tak że uważam LiteONa za dobrą markę skoro "wielcy" się nie boją wkładać go do swoich sprzętów to musi być dobry.

0
  • #9 15 Sie 2005 10:22
    Orochimaru
    Poziom 31  

Swego czasu kupiliśmy z 4 kumplami po nagrywarce LiteOn 48x i wszystkie się bardzo dobrze spisywały... póki nie padły.
    Wszystkie w przeciągu pół roku.
    Niby to tylko 4 sztuki, ale jak wszystkie wokół ciebie zaczynają padać to się zastanawiasz czy to nie przypadkiem jakiś szmelc.
    Wszyscy dostaliśmy nowe i od tego czasu (ok 2 lata) chodzą bez zarzutu.

0
  • #10 15 Sie 2005 10:57
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! ... być może bywają lepsze i gorsz modele czy serie tych napędów i stąd może wynikać rozbieżność zdań sam jednak tej firmy nie polecam i tyle .

0
  • #11 15 Sie 2005 13:03
    k4be
    Poziom 31  

ja powiem coś na temat samsunga... koleżanka 5 lat temu kupiła cdrom tej firmy, zużył się po roku (działa, choć kiepsko, do tej pory). Jednak ten napęd mógł odczytać tak porysowaną płytę, że żaden inny napęd nawet jej nie rozpoznał. Ja znowu zakupiłem dvdrom tej firmy - po miesiącu padł (nie wiem czy nie z winy codegena...). Wymienili na nowy i już półtora roku chodzi jak nowy... zobaczymy co z nim będzie.
    Znowu mam nagrywarkę liteon - jeszcze na gwarancji - i ma coraz większe problemy z odczytem i zapisem. Ciekawe, jak będzie działać, kiedy dostane naprawioną albo nową z serwisu.
    Za to napędy LG działają dokładnie tylke, ile mają gwarancji, potem natychmiast padają (nie dotyczy mojej byłej nagrywarki, która po remoncie działa u koleżanki już swój 4. rok bez problemu, zanim ją koleżance dałem to się psuła co parę płyt, dlatego się jej pozbyłem :) ).

0
  • #12 15 Sie 2005 14:27
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

Cytat:
    Niedawno wpadło mi w ręce COMBO SONY i od razu po panelu było widać że to LITEON

Po panelu niewiele można poznać. Obudowa obudową, a elektronika elektroniką.
    Należy otworzyć napęd i po układach dojść, czy jest to model tożsamy z tym, produkowanym przez innego producenta.
    Jakiś szum informacyjny się pojawił chyba.
    Aby nie siać dezinformacji: to LiteON, jako początkowo producent OEM
    opiera swoje napędy do dziś na podzespołach innych producentów.
    Ostatnio właśnie na tapętę poszło SONY. (Stąd "S" w oznaczeniu modeli LiteONa). Lekka modyfikacja. Inny panel i jest LiteON.
    Nie zmienia faktu, że niektóre miarodajne testy wykazują, że firma ta radzi sobie ze składaniem na tyle dobrze, że jej nagrywarki wypadają w testach odrobinę lepiej, niż macierzyste modele.
    A co do wadliwych napędów - być może chodzi właśnie o "kiepskie" serie.
    Nie można również zapomnieć o odsetku napędów - podobnie jak w przypadku dysków twardych - uszkadzanych w transporcie, zanim jeszcze trafią do użytkownika.
    Jeśli idzie o nowe urządzenia - to jest gwarancja i nie ma co płakać, bo przy wadzie ujawniającej się po pół roku - dostaje się na ogół nowszy - lepszy model.

0
  • #13 15 Sie 2005 15:23
    tzok
    Moderator Samochody

...a miałeś nie siać dezinformacji - to właśnie LiteOn robi napędy dla Sony a nie na odwrót. Literka S w oznaczeniu oznacza, że producentem pick-up'u jest Sony (a SX - Sanyo) ale reszte robi LiteOn. Jeśli rozbierzesz nagrywarkę Sony np. DRU-700A to na płytce zobaczysz logo... LiteOn, zresztą firmware od tej nagrywarki można wgrać do SOHW-812s/832s i na odwrót.

0
  • #14 15 Sie 2005 15:35
    dedopl
    Poziom 26  

Pierwsza nagrywarke CD kupilem uuuuu pare ladnych lat temu...
    byla to YAMAHA za jak na tamte czasy duze pieniadze o zawrotnej predkosci x8!!!
    Ja katowalem ja ponad 2 lata kumpel robil to samo, niedawno wrocila sie do mnie wraz z kompem który ja obslugiwal, poczciwe 166mmx. Wymontowalem nagrywarke....zalozylem do kompa i co... dalej wypala jak nowa, juz tacka razem z plyta wypada calkowicie,
    Zostawiam ja z sentymentu...

ps.czasem tylko rozkrecam ja zeby ja z kurzu wyczyscic gdyz ma w sobie wentylator i duzo sie tam smieci zbiera.
    ps.szkoda ze nie ma liczniku kopi w nagrywarkach jak to jest w ksero :)

0
  • #15 15 Sie 2005 15:38
    tronic1
    Spec od komputerów

No a mi własnie przed kilkoma dniami padł Lite-On 52x32x52 po 1.5 r.exploatacji.Gwarancja 2 lata.A i tak wolę napedy które padają w czasie gwarancji jak zaraz po.

0
  • #16 15 Sie 2005 15:57
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

:arrow: tzok
    jak zwykle w takich przypadkach polecam:
    www.cdrinfo.pl
    I to chyba tyle. Puki co - LiteON bazuje na podzespołach innych.
    Był producentem OEM nie mającym własnej wytwórni komponentów półprzewodnikowych. Stąd strategia zakupu części i składania ich pod własnym logo, znana skondinąd z rynku komputerowego i szeroko praktykowana.

0
  • #17 15 Sie 2005 16:09
    aleksdm
    Poziom 13  

Przed laty miałem nagrywarkę Yamaha x 8 - był to wtedy najlepszy model za który trzeba było zapłacić jakieś chore pieniądze (ponad 1000 zł). Nagrałem nią ok. 300 płyt.
    Nagrywareczka padła mi na amen dokładnie w tydzień po skończeniu się rocznej gwarancji i panowie z serwisu orzekli, że lepiej kupić nową, bo koszt naprawy jest porównywalny z ceną nowej nagrywarki (akurat wtedy nagrywarki staniały).
    Teraz mam Lit-on'a od kilku lat. Działa bezbłędnie - nagrał już ponad 2000 płyt i nic nie wskazuje na to, by miał paść.
    Podczas tych kilku lat eksploatacji robiłem już aktualizację firmware i jest OK.
    Należy jednak pamiętać, by w trakcie nagrywania dużej ilości płyt robić przerwy pozwalające ostygnąć laserowi ....
    Tyle z moich doświadczeń:D
    pzdr
    Alek

0
  • #18 15 Sie 2005 19:49
    k4be
    Poziom 31  

ten LG o którym pisałem wyżej był sprowadzany z Wrocławia, bo był superszybki (24x8x40x) i supertani (245zł przy cenach z tamtych czasów rzędu 320zł)

0
  • #19 15 Sie 2005 21:05
    tzok
    Moderator Samochody

alt_ctrl_del napisał:
    :arrow: tzok
    jak zwykle w takich przypadkach polecam:
    www.cdrinfo.pl
    I to chyba tyle. Puki co - LiteON bazuje na podzespołach innych.
    Był producentem OEM nie mającym własnej wytwórni komponentów półprzewodnikowych. Stąd strategia zakupu części i składania ich pod własnym logo, znana skondinąd z rynku komputerowego i szeroko praktykowana.

Przed laty LiteOn zaczynał jako firma progukująca płytki drukowane do różnych podzespołów komputerowych. Nigdy nie produkowali półprzewodników i nie twierdzę że jest inaczej. Oni tylko składają napędy z podzespołów innych producentów, ja tylko staram się pokreślić, że napędy z logo Sony są składane przez LiteOn'a m. in. z podzespołów produkowanych przez Sony.

0
  • #20 15 Sie 2005 22:29
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

No i OKI :)
    I już się rozumiemy.
    pozdrawiam

0
  • #21 15 Sie 2005 23:21
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Zależy jak się komuś trafi, ja marudze, bo mam LITE-ON CD-RW SOHR-5238S i cholera mnie bierze, pierwszy padł chyba po niecałych 6ciu tygodniach, fakt że dużo nim spawałem ale bez przesady, potem już pare miesięcy później i w biosie pokazyały mi się jakieś krzaki (@@@###&&%^*& itp itd) i wogóle kompa z nią nie mogłem włączyć, w październiku ubiegłego roku dostałem niby nową, już kiepsko czyta płyty, jak nagram cos powyrzej x40 to powstaje cd kompatybilne tylko z tą nagrywarką...
    Mam starą nagrywarke hp cd writer plus, cholernie wolną bo 4x2x32x ale ma już....ładnych pare lat, nie miałem nawet powodu (do tej pory!!!!) żeby ją rozebrać (czyścić czy cokolwiek), coś takiego podziwiam a lite on u mnie sobie przechlapał solidnie

0
  • #22 16 Sie 2005 00:52
    gzeho.p
    Poziom 14  

zgazam się z "Szczepaniii" liteon może nawet i są super extra tylko mają jeden problem kompatybilne sa tylko ze sobą, a najgorzej jest z płytkami cdrw z moich doświadczeń wynika że ponad 50% rw nagranych na liteonach czyta się tykoi na liteonach, trochę pomagało jeśli się najpierw płytkę full farmatneło na jakimś inym napędzie(Teac)

Pozdrawiam

0
  • #23 16 Sie 2005 01:58
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Właśnie, bym zapomniał cd-rw w tej nagrywarc to jedna wielka pomyłka, używam nero express a cd-rw w zwykłych napędach to albo nagrane "puste" płyty albo "niewłaściwy nośnik", tylko w nagrywarkach (i to też nie wszystkich) widać zawartość płytki.

0
  • #24 16 Sie 2005 02:01
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

Heh... i tu wtrącę swoje trzy grosze.
    Problem stanowi albo sam NeroExpress, który często daje conajmniej "dziwne rezultaty" na rozmaitych napędach, albo aktywny mechanizm zapisu na płyty systemu WindowsXP.
    Polecam Nero w pełnej wersji i wypróbowanie kilku jego wersji, aby dobrać najwłaściwszą dla swojego napędu. Do tego kontrola ASPI i powinno być OK.
    NeroExpress wygląda mi na protezę, która nie spełnia niestety swojej funkcji.

0
  • #25 16 Sie 2005 02:11
    Szczepaniii
    Poziom 14  

W moim wypadku to się nie liczy bo;
    -winda 2k
    -nero, alcohol, clone, easy cd creator,
    zresztą cały czas posiadam tą nagrywarke HP o której wspominałm wcześniej i nią właśnie spawam płytki audio (x1 bardzo dobrze wychodzą ;-P) i płyty cd-rw czyli po prostu to czego nie moge zrobić tym lite-on'em więc bardzo wątpie aby problemy dotyczące tej nagrywarki były powiązane z jakimś oprogramowaniem.
    Pozdrawiam

0
  • #26 16 Sie 2005 02:22
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

Cytat:
    nero, alcohol, clone, easy cd creator

I to już niezdrowa mieszanka, która wszystko wyjaśnia. I tak jest dobrze, że cokolwiek daje się nagrać ;)
    Z uwagi na stan sterowników ASPI zaleca się stosowanie jednego tylko programu do wypalania płyt, gdyż instalacja każdego następnego, niesie ze sobą ryzyko nadpisania tych plików, co bywa brzemienne w skutkach... efekty są - jakie są.
    Dwa programy, sprawdzone i przetestowane to optimum i maksimum.
    Wiadome jest bowiem, że nie ma programu, który jest w stanie w 100% spełnić specyficzne czasem oczekiwania użytkownika.

0
  • #27 16 Sie 2005 02:28
    zakrecik
    Poziom 13  

jeśli chodzi o puste cdrw to niestety ale mialem kiedys nagrywarke LG x 40 (nie pamietam dokladnie modelu) i dzialy sie cuda, tzn na niektowych cdromach widzialo nagrane pliki na niekotych w ogole nie czytalo plyty. problem zniknal po wgraniu nowego softu do nagrywarki. jednak pozniej nagrywareczka sie popsula (padl eeprom) zmuszony bylem wgrac oryginalna wersje softu i oddac na gwarancje:)

0
  • #28 16 Sie 2005 02:44
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

tzok napisał:

Przed laty LiteOn zaczynał jako firma progukująca płytki drukowane do różnych podzespołów komputerowych. Nigdy nie produkowali półprzewodników i nie twierdzę że jest inaczej....

to znaczy że dwucyfrowy wyswietlacz siedmiosegmentowy LTD6740R który mam obok wyjęty z listwy z logiem LiteOna czy popularny transoptor LTV817 też nie jest produkcji LiteOna tylko umieścili tam swoje logo i oznaczenie ?

no i cała reszta optoelektroniki:
    http://www.liteon.com.tw/databook/default.htm

0
  • #29 16 Sie 2005 02:58
    Szczepaniii
    Poziom 14  

alt_ctrl_del napisał:
    Cytat:
    nero, alcohol, clone, easy cd creator

I to już niezdrowa mieszanka, która wszystko wyjaśnia. I tak jest dobrze, że cokolwiek daje się nagrać ;)
    Z uwagi na stan sterowników ASPI zaleca się stosowanie jednego tylko programu do wypalania płyt, gdyż instalacja każdego następnego, niesie ze sobą ryzyko nadpisania tych plików, co bywa brzemienne w skutkach... efekty są - jakie są.
    Dwa programy, sprawdzone i przetestowane to optimum i maksimum.
    Wiadome jest bowiem, że nie ma programu, który jest w stanie w 100% spełnić specyficzne czasem oczekiwania użytkownika.

Bez urazu ale powiem tylko "tere-fere", tylko lite-on'om to przeszkadza, jeśli przez sprzęt tej firmy mam sobie utrudniać życie.....to chyba nie tędy droga.... Mam starego, jak sobie teraz policzyłem to ma najmniej 6lat, HPka i akurat tej nagrywarce nic nie przeszkadza...

0
  • #30 16 Sie 2005 03:31
    alt_ctrl_del
    Poziom 13  

hehe... fajne podejście do tematu, ale to nie ja mam problem z nagrywaniem płyt...
    ...pomimo iż posiadam dwa napędy LiteON.
    Pierwszy to: LTR-40125S, drugi: SOHW-812S. Żaden z nich, nigdy nie sprawiał mi problemów. Co innego oprogramowanie. Różnie z nim bywa, a nie każdy użytkownik potrafi rozróżnić problemy z hardwarem i softwarem, wrzucając je do jednego worka i zwalając na sprzęt.
    A co do "tere-fere" to w ten sposób można kwitować każdą wypowiedź, tylko ile to wnosi do tematu?

http://www.cdrinfo.pl/software/slownik/slownik_w.php?ID=2177022610
    http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php

0