Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Ankieta] Co zrobić z podforum Arduino

tmf 05 Sty 2018 12:50 4497 136
  • #121 05 Sty 2018 12:50
    gulson
    Administrator Systemowy
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • #123 05 Sty 2018 13:21
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

dondu napisał:
    Przecież u nas jest dokładnie tak samo

Nie jest tak samo, bo wszystko jest wrzucone razem do innego worka - Mikrokontrolery, a tam Arduino jest na równi z elektroniką analogową i zabawy z prądem.

• #124 05 Sty 2018 13:23
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

michalko12 napisał:
    dondu napisał:
    Przecież u nas jest dokładnie tak samo

Nie jest tak samo, bo wszystko jest wrzucone razem do innego worka - Mikrokontrolery, a tam Arduino jest na równi z elektroniką analogową i zabawy z prądem.

Ależ jest dokładnie tak samo tylko u nas jest więcej działów :)
    AVR Arduino i RaspberyPi są na tym samym poziomie u nas jak i na wskazanym przez Ciebie przykładzie.

• #125 05 Sty 2018 13:31
    michalko12

gulson napisał:
    Według mnie dział Mikrokontrolery wygląda w porządku, ale dział Projektowanie za bardzo "spuchł" i zrobił się tam nieporządek.

@gulson
    Tak swoją drogą, to nie wiem co w Projektowaniu i tworzeniu robi dział Elementy Elektroniczne - zamienniki i identyfikacja, przecież to bardziej nadaje się do Serwis RTV.

Dodano po 36 [sekundy]:

dondu napisał:
    AVR Arduino i RaspberyPi są na tym samym poziomie u nas jak i na wskazanym przez Ciebie przykładzie.

Ty wiesz swoje, ja wiem swoje.

• #126 05 Sty 2018 13:33
    gulson
    Administrator Systemowy
  • #127 05 Sty 2018 13:34
    dondu

michalko12 napisał:
    dondu napisał:

Ty wiesz swoje, ja wiem swoje.

Michał, proszę Cię :)

Łatwo to porównać do przypadku BMW w samochodówce.

Wyróżniliśmy Arduino, by nie mieszano go z AVR. Umieściliśmy je na jednym poziomie.

Podział wygląda więc tak:

Cytat:
    Mikrokontrolery
    | -- Arduino
    | -- AVR
    | -- ARM
    | -- RaspberyPi
    | -- ...
    | -- Pozostałe

Wy chcecie zrównać Arduino z mikrokontrolerami w ten sposób:

Cytat:
    Mikrokontrolery
    | -- AVR
    | -- ARM
    | -- RaspberyPi
    | -- ...
    | -- Pozostałe
    Arduino

To tak samo jakbyśmy chcieli wyłączyć BMW z Samochodówki:

Cytat:
    Samochody Serwis
    |-- Samochody elektryczne
    |-- Samochody Bazar
    |-- Ciężarowe
    |-- Osobowe
    |-- BMW

Ciągle czekam na odpowiedź na zadane pytanie na PW.

• #128 05 Sty 2018 13:38
    gulson
    Administrator Systemowy

Aby uspokoić dzisiaj będzie dyskutowane rozwiązanie, przykład:

Cytat:

Mikrokontrolery
    | -- AVR
    | -- ARM
    | -- ...
    | -- Pozostałe
    Płytki developerskie (moduły elektroniczne)
    | -- Arduino
    | -- ESP82xx
    | -- Raspberry

Więc to nie jest tak, że nie dostrzegamy ogromnego rozwoju wszelkich płytek dev i tego jak ten rynek będzie rósł i jakich użytkowników będzie przyciągał.

• #129 05 Sty 2018 13:38
    Freddie Chopin

dondu napisał:

Bynajmniej. Raczej tak samo jakbyście chcieli z samochodówki wyłączyć coś w stylu "tuning folią karbonową" (nie chce mi się myśleć nad lepszym przykładem).

• #130 05 Sty 2018 13:44
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    dondu napisał:

Bynajmniej. Raczej tak samo jakbyście chcieli z samochodówki wyłączyć coś w stylu "tuning folią karbonową" (nie chce mi się myśleć nad lepszym przykładem).

Mój przykład jest właściwy, bo BMW to takie same zjawisko jak Arduino :)

• #131 05 Sty 2018 13:58
    tplewa
    Poziom 38  

@dondu

Wiesz problem jest taki że czasy po części się zmieniają. Elektronika się zmienia i prędzej czy później jak forum ma mieć jakiś sens będzie trzeba to wszystko przeorganizować.

Tak jak wspomniałem np. o RB PI - systemy wbudowane są coraz bardziej popularne i to na procesorach ARM i na x86. Obecnie zrobienie sobie czegoś samemu na ARM z MMU pod Linuxa to też nie problem. Tutaj o ile projektowanie takiej elektroniki owszem ma związek z mikrokontrolerami, to już same programowanie pod Linuxem niezbyt wiele - ot bliżej tutaj do PCta na którym ktoś sobie Linuxa odapli.

Ktoś wspomniał o .NET w systemach wbudowanych... ale to jest rzeczywistość obecna,a nie przyszłość ile to odpalić sobie Androida na ARM i używać Xamarin ?
    idac daklej i telefony z Androidem można sobie podciągnąć - wszak mają ARM-a ;) a to że się klepie np. w Java jaka to różnica... Nawet Eclipse się używa ;)
    Więc czy pasuje do Mikrokontrolery czy nie... IMHO nie

Kolejna sprawa to byłem niedawno sobie zobaczyć co tam w świecie Microchipa słychać - ot takie szkolenie między innymi odnośnie PIC32MZ i tworzenia interfejsów graficznych. Zabrałem sobie małego laptopa (ot 11.6") na takie wypady do napisania niewielkiego kodu jakoś tam się sprawdza... A tutaj Microchip Harmony - i praktycznie jak w Windows Forms wszystko do "wyklikania" myszką - do napisania sumarycznie była chyba jedna linijka kodu :] oj co ja się namęczyłem na tak małej matrycy :D Gdzie takie coś w tym wypadku się nadaje ? hmm dział klikanie ?

Kolejna sprawa jakieś tam IoT - też ostatnio bawiłem się RN2483 - ma to własny firmware i można sobie to obsługiwać przez port szeregowy. Fajne gotowe... ale dla niektórych może być ograniczeniem. Nie ma problemu w środku SX1276 + PIC PIC18LF46K22 - można sobie podpiąć PICKIT-a ściągnąć ze strony przykładowy stos LoRa i zrobić po swojemu. Teraz gdzie to zaszeregować jak można użyć na dwa odmienne sposoby. To samo z ESP jeden napisze skrypt w LUA inny będzie pisał w C (SDK do tych modułów). Niby to samo - a światy odległe.

Tak można by długo wymieniać i się spierać. Ale kiedyś to wszystko będzie trzeba uszeregować - albo po prostu zrobi się syf i ludzie uciekną.

Nie oszukujmy się elektroda stała się ogromnym forum na różne tematy - trudno to przyrównać do innych specjalistycznych forów odnośnie programowania/robotyki itd. Jest tutaj ogromna ilość ludzi o różnym temperamencie więc dochodzi do sporów. Jeden drugiemu czasem dogryza ;) tego się nie zmieni.
    Jednak trzeba czasem też pomyśleć jak można minimalizować możliwość wystąpienia takich sporów czy jak ja to mówię gównoburz...

Owszem można nie zaglądać do danego działu - ok sam jakiś czas temu powiedziałem sobie że nie napiszę w pewnym dziale ani jednego postu bo mam w pupie niepotrzebnie się denerwować (ja na tym nic nie tracę). Tylko do czego dojdziemy jak ciągle tak będzie. Zostanie trochę pieniaczy i ludzi z przerośniętym ego i tyle.

Zresztą nie od dzisiaj o elektrodzie w internecie krążą niezbyt pochlebne opinie że to wszystko na psy spada... właśnie chyba przez takie niepotrzebne spory itd.

Prawdę mówiąc macie spotkanie - to jest tam jakaś okazja do przedyskutowania wielu takich tematów. Nie tylko odnośnie Arduino - ale właśnie całości.

• #132 05 Sty 2018 14:28
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #133 05 Sty 2018 18:06
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Mam wrażenie że temat już dawno przestał dotyczyć Arduino i chwilami m.in zaczął charakteryzować różne języki programowania i środowiska.

Dobrze że temat powstał, rozwinęła się dyskusja gdyż może przełożyć się to na ciekawe próby zmian w sekcji projektowanie i tworzenie, które może się okazać z Arduino będą dość luźno związane.

• #134 05 Sty 2018 18:42
    michalko12

And! napisał:
    Mam wrażenie że temat już dawno przestał dotyczyć Arduino i chwilami m.in zaczął charakteryzować różne języki programowania i środowiska.

Normalne, chyba na elektrodzie nie znajdzie się taka dyskusja, która byłby czysto merytoryczna.

W skrócie dyskusja w tym i tym drugim wątku tyczy się:
    - podniesienie poziomu działu Mikrokontrolery, bo ten poziom upada chyba we wszystkich aspektach.
    - odłączenie for, które nie mają nic wspólnego z mikrokontrolerami (RPi, IoT)
    - porządek z Arduino, bo łapie się na dwa powyższe punkty i do tego dochodzi jeszcze w znacznej większości specyficzny typ użytkowników, a w niedługim czasie można spodziewać się też napływu millenisiów jak tylko zaczną się studiować .

• #136 05 Sty 2018 19:56
    michalko12

dondu napisał:
    Przypomnę Wam tego posta za prę lat

Tzn, że sam zakładasz w tym momencie, że jednak dział przetrwa :)

• #137 05 Sty 2018 22:02
    dondu

michalko12 napisał:
    dondu napisał:
    Przypomnę Wam tego posta za prę lat

Tzn, że sam zakładasz w tym momencie, że jednak dział przetrwa :)

:D słuszna uwaga - powinienem był napisać:

Cytat:
    Przypomnę Wam tego posta za parę lat lub Wy mnie :)

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Krótka informacja po spotkaniu adminów i moderatorów

Na razie nie ma szans na zmianę silnika forum w zakresie indywidualnych list forów.
    Decyzja o wydzieleniu Arduino i innych subforów poza mikrokontrolerami z działu mikrokontrolerów zapadła jednomyślnie.

Szczegóły wydzielenia przedstawione zostaną w przyszłym tygodniu.
    Do tego czasu zachęcamy do przedstawiania propozycji podziału w formie:

Cytat:
    Projektowanie i Tworzenie
    |-- Projektowanie Układów
    |-- Mikrokontrolery
    |-- | -- AVR
    |-- | -- ARM
    |-- | -- PIC
    |-- | -- Pozostałe
    |--
    |-- Platformy (jak to nazwać?)
    |-- |-- Arduino
    |-- |-- RaspberyPi
    |-- |-- ESP32, ESP8266, itp
    |--
    |-- Programowanie
    |-- Robotyka Modelarstwo
    |-- Projektowanie PCB
    |-- Warsztat elektronika
    itd.

lub dowolnie innego.

Pozwoli nam to na ustalenie sposobu podziału.

Propozycje proszę umieszczać w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16938867#16938867

Ankietę zamykam, gdyż decyzja już zapadła.