Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Ankieta] Co zrobić z podforum Arduino

tmf 04 Sty 2018 22:41 4272 136
  • #91 04 Sty 2018 22:41
    tzok
    Moderator Samochody

Freddie Chopin napisał:
    Wystarczy przenieść dział Arduino gdzieś indziej.
    Tylko gdzie będzie bardziej pasował niż do Mikrokontrolerów? Co z RPi? Co z Discovery? Czym one się różnią od Arduino pod względem "filozofii"?

• Relpol
  • #92 04 Sty 2018 22:44
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

oloam napisał:
    Uwazasz, ze nauczyciele w przedszkolu to osoby bez specjalizacji i doswiadczenia? Nie obraz sie ale biszesz bzdury. Moja polowka jest po pedagogice wlasnie dla dzieci (nie wiem jak to sie dokladnie nazywa ale chyba wszczesnoszkolna) i uwierz (mi nie wiem tego na 100%) ale wymagania sa wieksze niz dla 'normalnych' pedagogow. Widac teraz ze uwazasz sie wlasnie za tego 'normalnego' pedagoga i po prostu nie poradzisz sobie z nauczaniem wczesnoszkolnym. Skoro ty sobie nie poradzisz, daj szanse innym - przekladajac to na na forum, omijaj wszystkie posty ze slowem arduino...

Nie jest sztuka nauczyc kumatego, sztuka jest nauczyc kogos bez wiedzy.

I jaki to ma związek? Czy ktoś tu pisał, że praca w przedszkolu jest prostsza niż cokolwiek innego? "Twoja połówka" chyba z własnej woli poszła na takie kierunek i z własnej woli pracuje w takim miejscu no nie? Nas natomiast się nikt nie pytał czy chcemy to robić, a wręcz teraz, gdy mówimy wprost, że NIE CHCEMY, to się w kółko sugeruje opcje typu "zatkajcie sobie uszy i patrzcie w drugą stronę". To bez związku tak czy siak, bo jednak w jednym budynku czy w jednym pomieszczeniu nie uczy się jednocześnie zerówka i maturzyści, a generalnie tak właśnie wygląda koegzystencja Arduino i "reszty" w tym dziale.

• #93 04 Sty 2018 22:50
    gaskoin
    Poziom 38  

Ja mam genialne rozwiązanie żeby wilk był syty i owca cała.

Proponuję po prostu przenieść Arduino do osobnego działu. Braki w ruchu w dziale mikrokontrolery skompensujemy dalszą dyskusją w tym temacie

• Relpol
  • #94 04 Sty 2018 22:52
    Freddie Chopin

tzok napisał:
    Tylko gdzie będzie bardziej pasował niż do Mikrokontrolerów? Co z RPi? Co z Discovery? Czym one się różnią od Arduino pod względem "filozofii"?

Ej, naprawdę zaczynają mi opadać ręce. Na to pytanie odpowiedziałem już z 10x i w kółko to samo.
    1. Gdzie będzie pasowało lepiej? Jako osobny dział "główny", na tym samym poziomie co Mikrokontrolery.
    2. Co z RPi? Obojętne - nie o tym jest ta dyskusja i nie widzę powodu żeby na decyzję o Arduino miały wpływ ewentualne zmiany związane z działami typu RaspberriPi czy IoT.
    3. Discovery to PCB z przyklejonym do niego mikrokontrolerem. Nie ma żadnego specjalnego języka/frameworka dla Discovery, nie ma specjalnego IDE dla Discovery, nie ma magicznego bootloadera specjalnie do Discovery, nie istnieje ogromna społeczność poszukiwaczy gotowców i składaczy klocków dla Discovery. Nie istnieje żadna "filozofia" Discovery czy Nucleo, w przeciwieństwie do istniejącej i będącej podstawą tej dyskusji "filozofii" Arduino. Zupełnie bez znaczenia jest to, że do Nucleo można podłączyć moduły Arduino. To już naprawdę nudne, że w co trzecim poście trzeba piać, że nie chodzi w tej dyskusji o fizyczną płytkę Arduino (PCB, mikrokontroler, garść elementów pasywnych i jakieś goldpiny), tylko o całą "otoczkę".

• #95 04 Sty 2018 22:56
    oloam
    Poziom 20  

Freddie Chopin napisał:
    I jaki to ma związek?

Ano taki :
    Marek_Skalski napisał:
    W tej chwili mam wrażenie, że dział Mikrokontrolery cofa się w rozwoju i jest pewnego rodzaju oczekiwanie, że doświadczeni specjaliści będą prowadzić zajęcia w przedszkolu. Czy tego oczekujesz?

Freddie Chopin napisał:
    Ta analogia jest naprawdę świetna!

Rozwinalem analogie.
    Freddie Chopin napisał:
    "Twoja połówka" chyba z własnej woli poszła na takie kierunek i z własnej woli pracuje w takim miejscu no nie? Nas natomiast się nikt nie pytał czy chcemy to robić, a wręcz teraz, gdy mówimy wprost, że NIE CHCEMY, to się w kółko sugeruje opcje typu "zatkajcie sobie uszy i patrzcie w drugą stronę".

Przeciez nikt cie nie zmusza do odpowiedzi w arduino, ba nawet jest prosba zebys to omijal. Co to znaczy NIE CHCEMY? Jak za kilka tygodni powiecie NIE CHCEMY dzialu ARM to tez bedzie musial byc przeniesiony? A co z tymi, ktorzy mowia a my CHCEMY?

• #96 04 Sty 2018 23:02
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Widzę, że dyskusja robi się co raz bardziej niepoważna. Jedni się sprzeczają o Javę, inni wartościują przedszkolanki, tragedia.
    Jeśli chcecie coś zmienić to dyskutujcie poważnie, bo jak poważnie ma takie rozmowy traktować administracja forum? Jutro ma się odbyć dyskusja na ten temat, a ponieważ z obu tematów zrobiliście śmietnik, trudno bedzie wyciągnąć z tego jakiekolwiek argumenty za lub przeciw. W efekcie zamiast konstruktywnych zmian, może się okazać, że niewiele się zmieni, bo sami we własnym gronie nie potraficie dojść do porozumienia.
    Ale abstrahując od tego. Proste pytanie, oczekuję prostych odpowiedzi.
    1. co, jeśli by przenieść Arduino, IoT i RPi do jakiegoś działu w ramach projektowania - np. platformy sprzętowe, czy coś w tym stylu i w ramach takiego podforum zrobić podfora Arduino (być może), RPi, ESP, Inne, w tym wszystkie platformy programowane przy pomocy wszelakich HALi (w tym ARM programowany nie na rejestrach)?
    2. dlaczego wszyscy upierają się, że muszą wchodzić w mikrokontrolery i widzieć niechciane podforum Arduino? Dlaczego (a piszą to w większości ARMowcy) nie chcecie wchodzić w Mikrokontrolery/ARM i nie widzieć całej reszty, która przecież was nie interesuje? Pomijam mikrokontrolery ogólne, czy początkujący, bo w pierwszym dziale tematów niewiele, a w drugim, może być podobnie jak w Arduino?
    Prosiłbym o jakieś sensowne argumenty, bez alegorii i innych przypowieści o dzieciach, przedszkolankach itd. Czy kwestia jest tylko taka, że zbiorczo to się nazywa mikrokontrolery, a gdyby się nazywało układy z krzemu, a ARM byłoby pdforum, to byłoby ok?
    Zakładając, że np. Arduino nie zostałoby jednak wydzielone (głosowanie użytkowników wyszło raczej negatywne) to jakie macie inne propozycje? Czy to jest na zasadzie Nicea albo śmierć, czy macie jakieś inne konstruktywne propozycje? Przy głosowaniu 60:40 za utrzymaniem status quo wypadałoby jednak pomyśleć nad jakimś kompromisem.

• #97 04 Sty 2018 23:04
    linuxtorpeda
    Poziom 20  

Najlepiej będzie, jak admin sam podejmie inicjatywę i zrobi to, co uważa za słuszne. Reszta i tak się dostosuje. Każdy wybór będzie zły, bo głosów "za" do "przeciw" jest 50:50.

• #98 04 Sty 2018 23:11
    oloam
    Poziom 20  

tmf napisał:
    1. co, jeśli by przenieść Arduino, IoT i RPi do jakiegoś działu w ramach projektowania - np. platformy sprzętowe, czy coś w tym stylu i w ramach takiego podforum zrobić podfora Arduino (być może), RPi, ESP, Inne, w tym wszystkie platformy programowane przy pomocy wszelakich HALi (w tym ARM programowany nie na rejestrach)?

Wg mnie dobty pomysl, z tym moze moze powstac problem dla zakladajacego temat, w ktorym dziale ma zalozyc post.
    tmf napisał:
    dlaczego wszyscy upierają się, że muszą wchodzić w mikrokontrolery i widzieć niechciane podforum Arduino?

Napisalem to wczesniej - dla wygody, majac w dziale wszystko pod reka, moze uda mi sie pomoc komus z dzialu arduino, czy innych , ktore chcecie wydzielic. W przeciwnym przypadku (jak wydzielicie dzial) raczej nie bede tam zagladal chocby z tego powodu, dla ktorego inni nie chca ich w dziale mikrokontrolery.

• #99 04 Sty 2018 23:14
    gaskoin
    Poziom 38  

tmf napisał:
    co, jeśli by przenieść Arduino, IoT i RPi do jakiegoś działu w ramach projektowania - np. platformy sprzętowe, czy coś w tym stylu i w ramach takiego podforum zrobić podfora Arduino (być może), RPi, ESP, Inne, w tym wszystkie platformy programowane przy pomocy wszelakich HALi (w tym ARM programowany nie na rejestrach)?

Na razie mowa tylko o Arduino, nie ma co dyskusji podciągać o HALa. Chodzi tylko o to, że Arduino to takie bardziej Lego Mindstorms niż programowanie mikrokontrolerów. Sam pomysł moim zdaniem ok.

tmf napisał:
    Zakładając, że np. Arduino nie zostałoby jednak wydzielone (głosowanie użytkowników wyszło raczej negatywne) to jakie macie inne propozycje? Czy to jest na zasadzie Nicea albo śmierć, czy macie jakieś inne konstruktywne propozycje? Przy głosowaniu 60:40 za utrzymaniem status quo wypadałoby jednak pomyśleć nad jakimś kompromisem.

Jeżeli mamy nie przenosić działu Arduino, co z resztą wynika z ankiety, to trzeba umożliwić osobom proste filtrowanie działów.
    Dondu już pytał kto chętny do napisania skryptu.

W ogóle by się przydał taki dashboard na którym wybierasz sobie kategorie, z których mają być zgrupowane tematy, ale to trochę inna historia.

• #100 04 Sty 2018 23:19
    Freddie Chopin

tmf napisał:

Na początku to dobry pomysł, ale niby czemu miałyby tam być dział o programowaniu ARM "nie-na-rejestrach"? W takiej formie - nonsens. Bez tego ostatniego - ok. Mam nadzieję, że to nie jest zagrywka w stylu "możemy zrobić to co chcecie, ale gratis zrobimy też to czego na pewno nie chcecie - albo żadne, albo obydwa". Nikt tutaj czegoś takiego nie proponował, więc skąd taki pomysł?

tmf napisał:
    2. dlaczego wszyscy upierają się, że muszą wchodzić w mikrokontrolery i widzieć niechciane podforum Arduino? Dlaczego (a piszą to w większości ARMowcy) nie chcecie wchodzić w Mikrokontrolery/ARM i nie widzieć całej reszty, która przecież was nie interesuje? Pomijam mikrokontrolery ogólne, czy początkujący, bo w pierwszym dziale tematów niewiele, a w drugim, może być podobnie jak w Arduino?

Po pierwsze dlatego, że w dziale głównym są również interesujące tematy (np. ten (; ). Po drugie dlatego, że nie mam ochoty przeglądać TYLKO działu o (np.) ARM - całkiem chętnie przeglądam też wszystkie inne, poza Arduino. Po trzecie - najważniejsze - potencjalny nowy użytkownik nie będzie wchodził do poddziałów jak będzie chciał zobaczyć co się tu dzieje, tylko zobaczy że bardzo spory procent dyskusji tyczy się Arduino i to raczej na niezbyt górnolotnym poziomie, więc po prostu pójdzie sobie gdzieś indziej - bez nowych użytkowników zainteresowanych głównie odpowiadaniem forum będzie coraz bardziej świeciło pustkami. Forum Arduino sobie poradzi doskonale bez działu Mikrokontrolerów.

• #101 04 Sty 2018 23:41
    grko
    Poziom 33  

Freddie Chopin napisał:

Na początku to dobry pomysł, ale niby czemu miałyby tam być dział o programowaniu ARM "nie-na-rejestrach"? W takiej formie - nonsens. Bez tego ostatniego - ok. Mam nadzieję, że to nie jest zagrywka w stylu "możemy zrobić to co chcecie, ale gratis zrobimy też to czego na pewno nie chcecie - albo żadne, albo obydwa". Nikt tutaj czegoś takiego nie proponował, więc skąd taki pomysł?

No według mnie nie byłby to taki zły pomysł. Wszystkie tematy z HAL, SPL itd i tak kończą się krytyce danej biblioteki przez ludzi piszących na rejestrach. Niejako sprowadza się to do tego samego co w tematach o Arduino i "rekomendacjach" przejścia na rejestrologie. W tych pierwszych tematach powiedzmy, że poziom lekko wyższy niż w Arduino ale nie jakoś specjalnie.

W sumie to niekoniecznie ten dział HAL, SPL etc nie byłby jakimś złym pomysłem pod warunkiem, że pozostanie w dziale o mikrokontrolerach.

Do wydzielenia działu arduino mam pewne wątpliwości to działy IOT, RPI, i Układy Programowalne powinny być według mnie przeniesione.

• #102 05 Sty 2018 00:23
    tplewa
    Poziom 38  

@grko & @tmf

To jak są traktowane odpowiedzi na temat HAL itp. np. odnośnie "cudownego" wynalazku od ST - wszyscy wiedzą. Mało kto chce pomagać bo nikt do końca nie wie jak to działa ;)

Tłumaczone było to wiele razy. Programowanie mikrokontrolerów to indywidualny wybór danej osoby jak to robi i czy używam bibliotek czy sam je pisze (jak ma na to czas i chęci). Czy przykładowo jak Freddie Chopin zamiast klepać kod w FREE RTOS pisze swojego RTOS-a itd.

Nie ma tutaj znaczenia czy AVR czy ARM - bo wybierając jedne i drugie procki ma się totalną dowolność jak to się będzie robić. Można sobie i interpreter basica napisać i dalej w tym programować ;) Albo i własne IDE czy kompilator jak ktoś czuje taką potrzebę ;)

W przypadku Arduino jest to stworzone całościowe rozwiązanie, a wykraczanie i klepanie w pure C (bez Wiring itd. ) to już nie jest arduino tylko klepanie w C.

Zresztą cała filozofia Arduino jest opisana... Założenie proste void setup () + void loop () i tyle... przy kompilacji cala reszta (include/main) jest dodawane poza uzytkownikiem bez jego wiedzy itd. Wiec nawet trudno kogoś odesłać do nauki C/C++ bo zobaczy "int main" i się zapyta co to i gdzie jest loop...

Jak ktoś się decyduje na Arduino to sam wybiera taką drogę i tyle (chce używać całej platformy, chce używać wiring, chce używać rozwiązań dla Arduino).

Ma też inny wybór może uczyć się jak wielu tutaj C/C++ i poznawać mikrokontrolery bez tego - jak się nauczy zacznie pisać innym biblioteki do Arduino jeśli będzie miał taką ochotę i tutejszy dział Arduino będzie mu totalnie do tego zbędny.

Wiem wiem można zrobić więcej odpalić FreeRTOS - ale na serio ile osób w dziale Arduino robi takie sprawy jak pisanie pod FreeRTOS czy choć by bardziej rozbudowane projekty typu RepRap itp. ? Trzeba patrzeć na poziom działu Arduino, a nie to co może dobry programista zrobić za pomocą Arduino (bo taki nie potrzebuje tego działu)...

To samo używanie samych modułów od arduino i klepanie w AVR Studio to nie Arduino.

Ja mogę napisać że na AVR-y piszę w XCode pod MAC OS to sam już nie wiem gdzie to pasuje... Zapewne na jakieś forum Apple...

Oczywiście dotyczy to też RB Pi itp. bo to podchodzi pod typowe programowanie wbudowane pod Linuxem (najczęściej)... Poza RB Pi równie dobrze można dodać platformy x86 na małych płytkach typu PicoItx itp. Nawet jak ktoś pisze moduły do kernela to dalej daleka droga co samego ARM-a... Ale nie wnikam dlaczego akurat tutaj jest RB PI :)

Zresztą pomijając już to czy to Arduino czy coś innego - to początkujący powinni zacząć zabawę od czegoś takiego jak algorytmy i struktury danych... bo bez tego to im nawet framework który robi loda nie pomoże ;) (ot taka smutna prawda).

• #103 05 Sty 2018 01:09
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #104 05 Sty 2018 09:03
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:

Na początku to dobry pomysł, ale niby czemu miałyby tam być dział o programowaniu ARM "nie-na-rejestrach"?

Z prostej przyczyny - podział musi być logiczny i wynikać z jakiś przesłanek. Skoro chcemy wydzielić Arduino i inne platformy, bo programuje się je w odłączeniu od sprzętu (wydzielenie na zasadzie, bo nie chcę ich oglądać nie jest argumentem), to tak samo w innych sytuacjach, gdzie nie programuje się mikrokontroler, a korzysta z jakiegoś frameworka należałoby wydzielić. Tu trafiałyby tematy związane właśnie z SPL, ASF itd.
    Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:

Po pierwsze dlatego, że w dziale głównym są również interesujące tematy (np. ten (; ). Po drugie dlatego, że nie mam ochoty przeglądać TYLKO działu o (np.) ARM - całkiem chętnie przeglądam też wszystkie inne, poza Arduino.

Ale to by załatwiała planowana funkcjonalność dostosowywania obrazu forum. Czyli wchodzisz na swoje konto i widzisz taki obraz forum jaki chcesz.

grko napisał:
    Do wydzielenia działu arduino mam pewne wątpliwości to działy IOT, RPI, i Układy Programowalne powinny być według mnie przeniesione.

Tu mam podobną opinię.

gaskoin napisał:
    Jeżeli mamy nie przenosić działu Arduino, co z resztą wynika z ankiety, to trzeba umożliwić osobom proste filtrowanie działów.
    Dondu już pytał kto chętny do napisania skryptu.

W ogóle by się przydał taki dashboard na którym wybierasz sobie kategorie, z których mają być zgrupowane tematy, ale to trochę inna historia.

Myślę, że do tego to zmierza. Dzięki temu każdy użytkownik dostosowałby sobie forum do swoich potrzeb.

• #105 05 Sty 2018 09:37
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Z prostej przyczyny - podział musi być logiczny i wynikać z jakiś przesłanek. Skoro chcemy wydzielić Arduino i inne platformy, bo programuje się je w odłączeniu od sprzętu (wydzielenie na zasadzie, bo nie chcę ich oglądać nie jest argumentem), to tak samo w innych sytuacjach, gdzie nie programuje się mikrokontroler, a korzysta z jakiegoś frameworka należałoby wydzielić. Tu trafiałyby tematy związane właśnie z SPL, ASF itd.

Przeniesienie działów o Arduino jest "nielogiczne" tylko jeśli upierasz się przy tym że musi istnieć wręcz "matematyczny" algorytm decyzyjny dla użytkowników i moderatorów, ale koniecznie oparty tylko i wyłącznie o JEDNĄ cechę. To jest naprawdę proste i zupełnie nie rozumiem prób skomplikowania tego na siłę. Arduino to kompletne rozwiązanie - płytka, schemat, opis pinów, bootloader, IDE, wariant języka programowania, społeczność w której główne skrzypce grają gotowce i składanie klocków, pewnie coś jeszcze o czym zapomniałem. Uparcie staracie się sprowadzić ten podział tylko do jednej z tych rzeczy żeby wykazać jego bezsensowność, np. "jak przenosić Arduino to trzeba też przenieć Nucleo, bo to takie same płytki, nawet trochę kompatybilne" albo "Arduino to przecież AVR". Spójrzcie szerzej i nastąpi jasność. Przesłanek do podziału jest pełno, począwszy od niezadowolenia niektórych użytkowników, poprzez zupełnie odmienną od "reszty" filozofię użytkowania, aż po ilość tematów o Arduino, która to jak dla mnie sama w sobie uzasadnia potrzebę stworzenia nowego działu (na pierwszej stronie działu Mikrokontrolery ~1/3 tematów jest o Arduino).

Skoro przeciwnicy przenoszenia działu Arduino tak bardzo lubują się w roztrząsaniu sztucznie stworzonych problemów, to gdzie będę musiał założyć temat, jak będę miał problem z jakimś interfejsem który został zainicjalizowany w HALu ale jest już używany "bezpośrednio"? O - tu jest taki temat - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3415719.html . Sam czasem nawet tak robię przy co bardziej zakręconych interfejsach.

Jak macie już robić takie zagrywki, to lepiej nic nie zmieniajcie, przynajmniej sprawa jest jasna że macie gdzieś opinię wieloletnich użytkowników - najważniejsze jest Arduino, więc wszystko musi być pod nie podporządkowane.

tmf napisał:
    Ale to by załatwiała planowana funkcjonalność dostosowywania obrazu forum. Czyli wchodzisz na swoje konto i widzisz taki obraz forum jaki chcesz.

Dobrze że pominąłeś to co opisałem jako "najważniejsze" zarówno w swojej odpowiedzi jak i w tym co zacytowałeś. Prawie jakby tego nie było (; Po raz n-ty napiszę, że to jaki widzę obraz forum i to czy widzę tematy o Arduino ma marginalne znaczenie względem pozostałych kwestii.

tmf napisał:
    Myślę, że do tego to zmierza. Dzięki temu każdy użytkownik dostosowałby sobie forum do swoich potrzeb.

Filtrowanie działów a subskrypcja wybranych działów to są dwa zupełnie różne rozwiązania.

• #106 05 Sty 2018 10:14
    tmf

@Freddie Chopin Niestety dyskusja z toba pomimo moich prób nie jest konstruktywna. Ty widzisz tylko jeden argument "Bo ja tak chcę" i nie zauważasz innych. Rozwiązanie musi być kompleksowe, a nie doraźne. Bo potem pojawi się np. .NET na urządzenia embedded, Java na embedded i będzie mnóstwo niepowiązanych forów, z pokrywającą się tematyką. A czy wspomniany temat pasuje bardziej do takiego działu, czy "ARM na rejestrach" to w dużej mierze decyduje użytkownik. Nie ma też problemu, aby temat toczył się w jednym dziale z linkiem do niego w innym - już obecnie forum taką możliwość daje.
    Co do planowanej funkcjonalności - obserwujesz sobie forum ARM i do tego dodajesz fora jakie chcesz. I tyle. Niesądzę, aby administracja forum była chętna na wydzielenie samego Arduino, które jest podforum i nikt z Armowców widzieć go nie musi. Jeśli robić jakieś zmiany to kompleksowe, które rozwiążą jakiś szerszy problem na dłuższy czas. A że ankieta pokazuje mniej więcej stosunek 60 do 40, to też nie jest jakimś wielkim argumentem do robienia zmian dla samych zmian. Tak jak pisałem - istotny jest konstruktywny kompromis. Jeśłi nie widzisz takiej możliwości to dyskusja jest bez sensu.

• #107 05 Sty 2018 10:25
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Jeśli robić jakieś zmiany to kompleksowe, które rozwiążą jakiś szerszy problem na dłuższy czas.

Nie ma żadnego "szerszego" problemu, wiec nie wiem co dokładnie byś chciał rozwiązywać na dłuższy czas. Jest tylko jeden problem.

• #108 05 Sty 2018 10:54
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    tmf napisał:
    Jeśli robić jakieś zmiany to kompleksowe, które rozwiążą jakiś szerszy problem na dłuższy czas.

Nie ma żadnego "szerszego" problemu, wiec nie wiem co dokładnie byś chciał rozwiązywać na dłuższy czas. Jest tylko jeden problem.

Czyli wszystko sprowadza się do jednego - "nie lubię Arduino i nie chcę widzieć tych tematów". Jak dla mnie to nie argument. IMHO sensowne jest wyjście od stwierdzenia "pewne tematy nie pasują do działu mikrokontrolerów, bo są związane bardziej z programowaniem z użyciem frameworków i dlatego warto je wydzielić" lub "inna organizacja dzialu Projektowanie" ułatwiłaby nawigację w podforach". Sam chyba rozumiesz, że zmiana, "bo kogoś ne lubię" jest bez sensu. Dlatego wolałbym mieć raczej obraz tego jak widzicie strukturę całego działu. Bo tak samo można powiedzieć, że "układy programowalne" mają się kompletnie nijak do mikrokontrolerów. A jakoś nikt do tej pory z tego powodu nie psioczył.
    Weż też pod uwagę, że jeśli mamy wprowadzić zmiany w forum wbrew opinii 60% uczestników ankiety, to jednak muszą one być podyktowane jakąś logiką i wiarą, że tak będzie lepiej, także dla Arduinowców, a nie po prostu chęcią ich wyrzucenia "bo ich nie lubimy i nie chcemy ich w naszej piaskownicy".

• #109 05 Sty 2018 11:00
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

@tmf Problemem jest zaśmiecanie działu Mikrokontrolery tematami, które nie mają nic wspólnego z uC. Na przykład tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3415974.html
    Bierzesz udział w dyskusji i nie widzisz, że temat nie ma nic wspólnego z Arduino i powinen być w dziale Projektowanie? Temat raportowałem i będę tak robił z każdym jednym, który nie dotyczy Arduino. Czy to jest lepsze rozwiązanie niż walnąć na głównej stronie dział Arduino i pozwolić tam umieszczać wszystkie opowieści dziwnej treści tym użytkownikom, którzy nie mają jeszcze pojęcia o elektronice? Przecież obecność hasła Arduino na głównej stronie przyciągnie więcej zainteresowanych, niż chowanie Arduino gdzieś na 3 poziomie wtajemniczenia ;)

• #110 05 Sty 2018 11:13
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Czyli wszystko sprowadza się do jednego - "nie lubię Arduino i nie chcę widzieć tych tematów".

To już sam powiedziałeś - ja tego nie pisałem.

tmf napisał:
    Jak dla mnie to nie argument. IMHO sensowne jest wyjście od stwierdzenia "pewne tematy nie pasują do działu mikrokontrolerów, bo są związane bardziej z programowaniem z użyciem frameworków i dlatego warto je wydzielić" lub "inna organizacja dzialu Projektowanie" ułatwiłaby nawigację w podforach".

To też sam powiedziałeś - problem o którym debatujemy w tym wątku to "spora ilość postów z roszczeniową postawą i oczekiwaniem na gotowca" i tak się (nie-)stety składa, że 99% tego problemu dotyczy Arduino. Może nie jest to politycznie poprawne ani w duchu bezgranicznej tolerancji, ale to jest problemem, a nie że coś tam jest frameworkiem czy kwestie organizacji działu.

tmf napisał:
    Dlatego wolałbym mieć raczej obraz tego jak widzicie strukturę całego działu.

Tak żeby w jednym dziale pisali ludzie nastawieni na nauczenie się czegoś, a w drugim pisali ludzie którzy uczyć się niczego nie mają ochoty tylko chcą sobie pomigać LEDem, zrobić drukarkę 3d czy ambilight do telewizora. Ludzie używający HALa, SPLa, .NET czy jakiegokolwiek frameworka - ale nie Arduino - raczej pasują do tej pierwszej kategorii.

tmf napisał:
    Bo tak samo można powiedzieć, że "układy programowalne" mają się kompletnie nijak do mikrokontrolerów. A jakoś nikt do tej pory z tego powodu nie psioczył.

Bo ludzie którzy chcą takich układów użyć wiedzą co robią i chcą się czegoś nauczyć, a takie rzeczy się miło czyta nawet jak nie rozumiesz 50% tego o czym tam piszą. Na tym właśnie polega różnica miedzy wysokim a niskim poziomem na forum.

tmf napisał:
    Weż też pod uwagę, że jeśli mamy wprowadzić zmiany w forum wbrew opinii 60% uczestników ankiety, to jednak muszą one być podyktowane jakąś logiką i wiarą, że tak będzie lepiej, także dla Arduinowców, a nie po prostu chęcią ich wyrzucenia "bo ich nie lubimy i nie chcemy ich w naszej piaskownicy".

Ankieta dotyczy tylko Arduino. Jeśli chcesz na podstawie ankiety która wprost i jednoznacznie dotyczy tylko Arduino przeogranizować coś czego ta ankieta zupełnie niedotyczy, to czemu spodziewasz się konstruktywnej i spokojnej dyskusji? Jeśli chcesz zmieniać organizacje innych działów tak jak to zaproponowałeś, to usuń tą ankietę i zrób nową - obstawiam że wtedy będzie Ci trudniej uzasadnić wprowadzenie zmiany której będzie przeciwne z 94% głosujących (założyłem że 5% głosów będzie z czystej złośliwości). Jest nawet przysłowie na to co teraz chcesz przedstawić jako troskę o kompromis - "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu".

Nikt - powtórzę: NIKT - nie zgłaszał problemu z organizacją działu ARM czy podobnych. No chyba że poważnie będziemy teraz traktować głosy niektórych obrońców pozostawienia Arduino tutaj, w których udowadniali, że "a u was Murzynów biją" pokazując że i w innych działach są tematy nastawione na gotowce, zupełnie bez uwzględnienia proporcji (zapewne różnica o kilka rzędów wielkości)?

Kompromis może być taki - każdy temat w którym ktoś oczekuje gotowca lub zdradza roszczeniową postawę ląduje natychmiast w koszu, nawet jak są w nim odpowiedzi podające autorowi "na tacy" rozwiązanie. Bo inny "kompromis" to już mamy teraz. Są tu dwa "obozy": jeden w którym oczekiwanie gotowca i postawa roszczeniowa jest traktowane jako ostateczne przewinienie zasługujące najwyżej na złośliwe uwagi, oraz drugi, w którym taka postawa jest postrzegana jako coś zupełnie prawidłowego i fajnego. Jak one się mogą ze sobą wg Ciebie dogadać? Oczywiście są osoby które czują się członkami obydwóch "obozów" - takie osoby mogą naprawdę wchodzić na dwa osobne działy forum, chyba że im się nie chce, to już nie moja wina i nie mój problem że ktoś jest leniwy, mogę to skwitować najwyżej złośliwą uwagą...

• #111 05 Sty 2018 11:28
    drobok
    Poziom 28  

Cytat:
    nie lubię Arduino i nie chcę widzieć tych tematów

dodatek do przeglądarki pt. tempermonkey (chrome) lub pokrewne (np greasemonkey)
    nowy skrypt z zawartością:
    Kod: javascript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Usuwa to wszystkie wyniki z poddziału arduino przy wyświetlaniu działu mikrokontrolery. Generalnie można by też dołożyć następną stronę na koniec wyników, ale to wymagało by 2zapytań do serwera (1 normalne + drugie listujące kolejną stronę) przy każdym wejściu do działu.

• #112 05 Sty 2018 11:39
    michalko12

tmf napisał:

Na razie powinna zapaść decyzja "ok, robimy z tym porządek", a następnie powinien być założony wątek do dyskusji na temat szczegółów. Na pewno wszyscy skorzystają na tym posunięciu.

tmf napisał:

Nie "ARMowcy" tylko osoby, które tu najwięcej pomagają. To dzięki nim ten dział jeszcze istnieje i chyba powinni mieć coś do powiedzenia. Zauważ, że tendencja ilości osób pomagających jest spadkowa i można tylko domniemać, że to dzięki ogólnemu spadkowi poziomu całego działu Mikrokontrolery. Jeśli poziom całego działu Mikrokontrolery nie zostanie podniesiony to nie wróżę najlepszej przyszłości temu działowi.

Gdzie bym nie zajrzał wszędzie Arduino jest odzielone od reszty. Ostatnio trafiłem na majsterkowo.pl, portal gotowców, tam też Arduino != AVR.

[[Ankieta] Co zrobić z podforum Arduino

• #113 05 Sty 2018 12:00
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    Kompromis może być taki - każdy temat w którym ktoś oczekuje gotowca lub zdradza roszczeniową postawę ląduje natychmiast w koszu, nawet jak są w nim odpowiedzi podające autorowi "na tacy" rozwiązanie. Bo inny "kompromis" to już mamy teraz. Są tu dwa "obozy": jeden w którym oczekiwanie gotowca i postawa roszczeniowa jest traktowane jako ostateczne przewinienie zasługujące najwyżej na złośliwe uwagi, oraz drugi, w którym taka postawa jest postrzegana jako coś zupełnie prawidłowego i fajnego. Jak one się mogą ze sobą wg Ciebie dogadać?

Ale to jest problem natury filozoficznej i IMHO nierozstrzygalny. Co jest postawą roszczeniową? Czasami ktoś napisze "pomóżcie mi zrobić taki a taki układ" i jeden to odbierze jako postawa roszczeniowa, a inny nie. A w dyskusji dowiesz sie dopiero, że autorowi chodzi o to, żeby się czegoś nauczyć i dostać kilka wskazówek. Powiem szczerze, że nie widzę problemu z takimi postawami. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcę komuś dać gotowca, to go nie daję. Jeśli ktoś inny da, mnie to nie przeszkadza. Od tego jest forum. Tak jak już pisałem, jeśli zadaję pytanie w innym dziale to chcę uzyskać odpowiedź, niekoniecznie mnie obchodzi cała problematyka związana z danym tematem. Czy to jest postawa roszczeniowa? Prawdopodobnie tak, ale od tego właśnie jest forum. Co innego, gdy ktoś arogancko się zachowuje.
    A że tego typu postawy dominują w Arduino to tylko chwilowe. Jak się rozpanoszy Arduino z ARMami lub inne frameworki embedded, to ten sam problem będzie dotyczył działu ARM. Nie ma co się oszukiwać, to, że póki co nie ma aż tylu niskopoziomowych pytań w dziale ARM, wynika wyłącznie z mniejszej popularności. Dlatego właśnie pisałem, że jak robić zmiany to kompleksowo rozwiązujące problemy obecne i przyszłe, a nie doraźnie.
    Trzeba też pamiętać, że użytkownicy są na różnym poziomie wtajemniczenia i nie od razu wszyscy wszystko wiedzą i dla takich osób też jest to forum. Gdyby dziennie były setki nowych tematów to miałoby to jakiś sens. Przy obecnej ilości nie stanowi to problemu.
    Marek_Skalski napisał:
    tmf Problemem jest zaśmiecanie działu Mikrokontrolery tematami, które nie mają nic wspólnego z uC. Na przykład tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3415974.html
    Bierzesz udział w dyskusji i nie widzisz, że temat nie ma nic wspólnego z Arduino i powinen być w dziale Projektowanie?

Owszem i być może tam zostanie przeniesiony. Kwestia w którą stronę potoczy się dyskusja. Swoją drogą po prostu zaraportuj i tyle. Przy ilości tematów jakie mamy, nawet jeśli napiszesz dziennie 10 raportów typu "temat powinien wylądować w dziale "tytuł działu" nie będzie problemu. A zapewne na przyszłość także autor będzie lepiej dobierał działy. Natomiast jest to też dobry przykład na to dlaczego trzeba dobrze przemyśleć strukturę i niekoniecznie wywalać arduino. Użytkownicy często umieszczają wątek w dziale, który jest aktywniejszy, bo to zwiększa szansę na odpowiedź. Jeśli się przesunie arduino poza mikrokontrolery to może się okazać, że nikt tam nie zagląda i takie tematy i tak będą zakładane w mikrokontrolerach i zrobi się śmietnik, bo będą trafiać już na kompletnie losowe podfora.

Jak na razie to co widzę jest sensowne i da się zrobić od ręki to zmienić tekst reklamujący Arduino, aby umieścić dodatkowo podstawowe info o zasadach pisania postów i wymogach (kod, co zrobiłeś do tej pory i schemat) + odnośnik do FAQ z szerszym omówieniem tematu, co da też potem podstawy do ew. usuwania postów, które nie spełniają tych kryteriów. Dwa - nie pisać jeśli nie che się pomóc, raportować tematy niezgodne z tematyką działu. Myślę, że gdybyśmy się trzymali tych prostych reguł to problem udałoby się praktycznie wyeliminować. A w każdym razie można przeprowadzić taki eksperyment i nie będzie to się wiązało z koniecznością robienia rewolucji.

Dodano po 10 [minuty]:

michalko12 napisał:
    Na razie powinna zapaść decyzja "ok, robimy z tym porządek", a następnie powinien być założony wątek do dyskusji na temat szczegółów. Na pewno wszyscy skorzystają na tym posunięciu.

Ta już zapadła, skoro o tym rozmawiamy. Pytanie jest jakie mamy możliwości. Bo na razie mamy dwie skrajności, ale lepiej byłoby mieć szersze spektrum opcji.

michalko12 napisał:
    Nie "ARMowcy" tylko osoby, które tu najwięcej pomagają. To dzięki nim ten dział jeszcze istnieje i chyba powinni mieć coś do powiedzenia. Zauważ, że tendencja ilości osób pomagających jest spadkowa i można tylko domniemać, że to dzięki ogólnemu spadkowi poziomu całego działu Mikrokontrolery. Jeśli poziom całego działu Mikrokontrolery nie zostanie podniesiony to nie wróżę najlepszej przyszłości temu działowi.

Dlatego przeciez prowadzimy tą dyskusję. Gdybyśmy (piszę o moderatorach działu) nie uważali waszego wkładu za istotny i ważny, to przy wynikach ankiety dawno dyskusja byłaby zamknięta i zostałoby tak jak jest.
    Spadkowa liczba osób pomagających, szczególnie ekspertów, jest ważnym problemem. Tylko nie wiem, i osobniście nie do końca jestem przekonany, bo nie mam na to dowodów, że wynika ona z Arduino, czy raczej jest to ogólna tendencja i zamieranie forów na korzyść innych form. Pamiętasz grupy news? Ich forumła w pewnym momencie się wyczerpała i umarły. Może fora czeka to samo? A może raczej trzeba się wstrzelić w jakąś niszę?
    Tu problem jest szerszy i w jakiś sposób związany z polską mentalnością. Np. były pomysły, aby wzorem SO zrobić widok, w którym posty byłby szeregowane względem przydatności. W tym celu wprowadzono system "Pomocny post" - niestety niewiele osób z tego korzysta i nie da sie zrobić żadnej statystyki promując dobre odpowiedzi.

• #114 05 Sty 2018 12:04
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Ale to jest problem natury filozoficznej i IMHO nierozstrzygalny. Co jest postawą roszczeniową? Czasami ktoś napisze "pomóżcie mi zrobić taki a taki układ" i jeden to odbierze jako postawa roszczeniowa, a inny nie. A w dyskusji dowiesz sie dopiero, że autorowi chodzi o to, żeby się czegoś nauczyć i dostać kilka wskazówek. Powiem szczerze, że nie widzę problemu z takimi postawami. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcę komuś dać gotowca, to go nie daję. Jeśli ktoś inny da, mnie to nie przeszkadza. Od tego jest forum. Tak jak już pisałem, jeśli zadaję pytanie w innym dziale to chcę uzyskać odpowiedź, niekoniecznie mnie obchodzi cała problematyka związana z danym tematem. Czy to jest postawa roszczeniowa? Prawdopodobnie tak, ale od tego właśnie jest forum. Co innego, gdy ktoś arogancko się zachowuje.

Ej, porównujmy sprawiedliwie. Jeśli na forum samochodowym (chyba wcześniej podawałeś przykład o samochodach, ale to mało istotne) pytasz o to jak coś samemu naprawić i wymienić, to dostaniesz np. odpowiedź "odkręć koło, zdejmij hamulec, wymień tarczę, przeczyść zaciski, zmontuj z powrotem wszystko" i to jest OK. Ale gdybyś zdradził tam duszę prawdziwego Arduinowca to w następnym poście byś napisał "a możesz mi nagrać filmik na którym widać jak wszystko dokładnie robisz, albo choć zrobić instrukcje obrazkową + info o tym jakie klucze muszę użyć, gdzie je kupić, w którą stronę kręcić i ile razy? ewentualnie czy mógłbyś do mnie przyjechać i mi to zrobić?". Następnie inni użytkownicy zaczną Cię pytać czy Ci się coś nie pomieszało, więc odpiszesz im, że "tylko sobie chciałeś tarcze wymienić i nie zamierzasz zostać technikiem samochodowym i do tego nie masz kompletu wszystkich kluczy, więc o co im chodzi?".

Nie idźmy też w extrema. Owszem - spytanie na forum zdradza, że ktoś oczekuje pomocy. Niemniej jednak od oczekiwania pomocy do "roszczeniowego oczekiwania na rozwiązanie podane na tacy w formie lekkostrawnej" jeszcze daleko. No bo chyba jak ktoś w dziale Arduino napisze, że chciałby robić 2 rzeczy jednocześnie (vide ostatni temat o oświetleniu schodów), ale nie wie jak, to oczywiście napisanie mu "zrób to nieblokująco" jest - jakby się uprzeć - podaniem rozwiązania na tacy. Tyle że chyba wiadomo, że typowemu Arduinowcowi takie rozwiązanie nie wystarczy - albo musisz zrobić za niego całą robotę, albo dać mu linka do gotowca.

Przez niekorzystne proporcje tematów "Arduino vs. reszta" spada poziom forum - to jest główny wątek o którym debatujemy... Piszesz o tym, że spadek poziomu to trend światowy więc nic się z tym nie da zrobić, więc nawet nie ma co próbować, ale na takim StackOverflow jakoś poziom ani ruch nie spada... Tyle że tam właśnie durny temat nawet jak będzie miał odpowiedzi to ląduje w koszu. Tyle że zmiana tych mechanizmów, podobnie jak kompletne przeorganizowanie mechaniki forum, wymagałaby "tylko" zmiany silnika forum z phpbb na coś zupełnie innego (np. discourse), a taka opcja zapewne w ogóle nie wchodzi w grę.

• #115 05 Sty 2018 12:17
    tmf

Freddie Chopin napisał:
    Wciąż wyjątkowo skutecznie unikasz odniesienia się do naszych argumentów że przez niekorzystne proporcje tematów "Arduino vs. reszta" spada poziom forum, tak jakby ta kwestia była zupełnie nieistotna... Tylko nie pisz o tym, że spadek poziomu to trend światowy więc nic się z tym nie da zrobić, więc nawet nie ma co próbować, bo na takim StackOverflow jakoś poziom ani ruch nie spada...

Co do pierwszego jest zgoda i nie ma co o tym dyskutować. Pytanie brzmi jak najlepiej temu zaradzić, a tu właśnie część osób ma opory przed rozwiązaniem - wyrzucić.
    Co do SO to nie porównujmy tego do forum, zupelnie inna forumuła. Tak jak pisałem, były dyskusje o wprowadzeniu najlepszych elementów z SO, ale bierność użytkowników to uniemożliwia. Gdyby czytający masowo głosowali na posty, to wiele problemów by się rozwiązało samych, a przynajmniej byłyby dane do tego aby rozwiązana oprzeć na faktach, a nie mitach.
    Tu zresztą ciągle dyskutujemy jak polepszyć system oceny postów, czy da się jakoś promować aktywnych i pomocnych użytkowników, żeby np. mogli jakoś wyróżniać posty itd. Kwestia otwara i wszelkie sugestie są mile widziane.

Freddie Chopin napisał:
    Nie idźmy też w extrema. Owszem - spytanie na forum zdradza, że ktoś oczekuje pomocy. Niemniej jednak od oczekiwania pomocy do "roszczeniowego oczekiwania na rozwiązanie podane na tacy w formie lekkostrawnej" jeszcze daleko. No bo chyba jak ktoś w dziale Arduino napisze, że chciałby robić 2 rzeczy jednocześnie (vide ostatni temat o oświetleniu schodów), ale nie wie jak, to oczywiście napisanie mu "zrób to nieblokująco" jest - jakby się uprzeć - podaniem rozwiązania na tacy. Tyle że chyba wiadomo, że typowemu Arduinowcowi takie rozwiązanie nie wystarczy - albo musisz zrobić za niego całą robotę, albo dać mu linka do gotowca.

No ale nic nie musisz. Nawet nie musisz mu odpisywać. Jeśłi ktoś mu poda rozwiązanie to też dobrze. Forum jest od pomagania. Czasami porywam się na projekt, który mnie przerasta w pewnych elementach, albo zawiera elementy, których nie chcę zgłębiać. Np. chcę użyć JPEG w pisanej aplikacji i wyświetlać go na LCD. Pytam na forum, czy ktoś wie jak wyświetlić JPG na LCD. Moge dostać odpowiedź "użyj biblioteki xx" i jest git, a mogę dostać odpowiedź "przestudiuj najpierw dokument "The JPEG 2000 Still Image Compression Standard", a w ogóle to najpierw udaj się na forum matematyczne, bo sorry, ale z taką wiedzą tego nie zrobisz. Nie ukrywam, że ten drugi wariant by mnie rozeźlił, nawet jeśli autor może i ma rację, a moja postawa jest roszczeniowa.

• #116 05 Sty 2018 12:27
    michalko12

tmf napisał:
    a już zapadła, skoro o tym rozmawiamy.

No tak, zadaję sobie sprawę z tego - "filtry; indywidualne listy for". Czyż nie?

• #117 05 Sty 2018 12:31
    dondu

@michalko12
    Od wczoraj czekam na odpowiedź na pytanie, które zadałem Ci przez PW. Zerknij w pocztę proszę.

• #118 05 Sty 2018 12:40
    Freddie Chopin

tmf napisał:
    Tak jak pisałem, były dyskusje o wprowadzeniu najlepszych elementów z SO, ale bierność użytkowników to uniemożliwia. Gdyby czytający masowo głosowali na posty, to wiele problemów by się rozwiązało samych, a przynajmniej byłyby dane do tego aby rozwiązana oprzeć na faktach, a nie mitach.

Nie wiń użytkowników że nie używali funkcji która nie miała absolutnie żadnych efektów, bo po co mieliby to robić? Gdyby od razu zostało wprowadzone coś powiązanego z tą oceną (np. kasowanie temtów po przekroczeniu jakiegoś tam progu na minusie), to co innego, ale tak? Klikać dla klikania?

tmf napisał:
    Co do pierwszego jest zgoda i nie ma co o tym dyskutować. Pytanie brzmi jak najlepiej temu zaradzić, a tu właśnie część osób ma opory przed rozwiązaniem - wyrzucić.

Nie wyrzucić, tylko podzielić - na arduinowców i "resztę". Jedni i drudzy sobie przecież doskonale poradzą sami! Przecież nie powiesz mi chyba, że istotna większość rozwiązań problemów z działu Arduino pochodzi od osób które zadeklarowały się, że nie zamierzają wchodzić na nowe, wydzielone forum, jeśli takowe powstanie. Większość odpowiedzi w tematach o Arduino pochodzi od użytkowników Arduino. Większość odpowiedzi w "reszcie" tematów pochodzi od "reszty" użytkowników - procent w którym to się zazębia jest bardzo mały, a przeniesienie działu Arduino gdzieś indziej wcale nie oznacza że tenże procent zazębienia się spadnie natychmiast do zera - przecież nie ma zakazu wchodzenia na inne działy w forum czy ograniczania się tylko do jednego.

tmf napisał:
    No ale nic nie musisz. Nawet nie musisz mu odpisywać. Jeśłi ktoś mu poda rozwiązanie to też dobrze. Forum jest od pomagania. Czasami porywam się na projekt, który mnie przerasta w pewnych elementach, albo zawiera elementy, których nie chcę zgłębiać. Np. chcę użyć JPEG w pisanej aplikacji i wyświetlać go na LCD. Pytam na forum, czy ktoś wie jak wyświetlić JPG na LCD. Moge dostać odpowiedź "użyj biblioteki xx" i jest git, a mogę dostać odpowiedź "przestudiuj najpierw dokument "The JPEG 2000 Still Image Compression Standard", a w ogóle to najpierw udaj się na forum matematyczne, bo sorry, ale z taką wiedzą tego nie zrobisz. Nie ukrywam, że ten drugi wariant by mnie rozeźlił, nawet jeśli autor może i ma rację, a moja postawa jest roszczeniowa.

Wszystko fajnie, tyle że akurat w Arduinowym świecie nie przeszłaby ani jedna, ani druga odpowiedź i to jest problem. Wg mnie przyzwolenie na takie "gotowce na poziomie Arduino" obniża poziom forum, nie wiem jak miałbym Ci to udowodnić - dla mnie to po prostu logiczne, że niektórzy mogą nie chcieć być członkami forum lub do niego dołączyć, jeśli naprawdę SPORA część wątków to "jak migać dwoma LEDami z różną częstotliwością na Arduino" przy których jedyną akceptowalną przez autora odpowiedzią będzie gotowy kod który wystarczy skopiować bez żadnych modyfikacji, ewentualnie są to wątki o praktycznie zerowym związku z mikrokontrolerami (jak wykryć spadające obiekty, jak zmierzyć odległość między dwoma urządzeniami, co użyć zamiast przekaźnika [albo raczej "jak podłaczyć MOSFETa"] - trzy przykłady z zaledwie kilku ostatnich dni).

Wg Ciebie podzielenie tych działów spowoduje problemy, ale naprawdę nie wiem jakie... Osobiście spodziewam się, że problemy z przenoszeniem tematów będą naprawdę marginalne i bez porównania z tym, że teraz w zasadzie co drugi temat o AVR czy o Arduino jest w dziale ogólnym, więc też trzeba je przenosić... Napisać przyklejony temat o tym "gdzie powinien trafić mój wątek" (nawet się deklaruje pomóc wam w napisaniu go, chyba że oczekujecie matematycznego algorytmu bez żadnego pola dla własnej interpretacji i kreatywności - wtedy oczywiście odpadam) i tyle.

• #119 05 Sty 2018 12:46
    michalko12

Powie tak, ten post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16937490#16937490 to manipulacja bo gdyby nie było działu Arduino w Mikrokontrolerach to większość, jak nie wszystkie, trafiłoby do działu AVR. Gdyby trafiły do działu Arduino, który byłby wydzielony i autorzy nie otrzymaliby pomocy, wtedy spokojnie można by przenieść je do działu AVR.

Kilka wątków z kilku lat...
    Próbujecie przewidywać przyszłość, a nie potraficie wyciągać wniosków z tego co już macie.

• #120 05 Sty 2018 12:49
    Freddie Chopin

gulson napisał:
    Przeniosłem Arduino, IoT i Raspberry tymczasowo, aby wszyscy mogli ocenić do forum Projektowanie.
    Zajęło mi to kilka sekund, nie trzeba nic przeprogramować, a dzięki temu sprawdzicie, jak to mogłoby mniej więcej wyglądać (chociaż nie jestem tego zwolennikiem).

Właśnie to zauwazyłem (; Przez moment było bardzo fajnie (;

gulson napisał:
    Według mnie dział Mikrokontrolery wygląda w porządku, ale dział Projektowanie za bardzo "spuchł" i zrobił się tam nieporządek.

Widzę np. takie opcje:
    1. podzielić na "Projektowanie" i "Projektowanie początkujący", choć to dosyć problematyczna opcja i chyba zbyt wiele nie zmieni;
    2. zakazać pisania w dziale "nadrzędnym", czyli bezpośrednio w "Projektowanie", wątki mogą być tylko w subforach - nie wiem czy to możliwe do zrobienia;
    3. osobny dział dla Arduino;

Szukaj w 5mln produktów