Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie/ustawienie ogrzewania podłogowego i grzejników (mieszane).

nikon255 02 Sty 2018 12:14 7491 31
  • #1 02 Sty 2018 12:14
    nikon255
    Poziom 5  

Witam,

na wstępie chciałbym wspomnieć, że dużo już czytałem i w zasadzie tylko zestaw mieszający podłogówki nie daje mi spokoju. Dość sensowne wydaje się sterowanie przy pomocy czujnika pogodowego i krzywych, ale nie wiem czy zawór mieszający i termostat się z tym dogada. Poniżej szczegóły:
    1. Piec: Ariston Class One 24kW - dwufunkcyjny bez zasobnika
    2. Ogrzewanie, dwa rozdzielacze. Dół pompa z zaworem mieszającym, góra rozdzielacz na grzejniki i podłogówka w łazience z powrotu + RTL.
    - cały dół: podłogówka z mieszaczem Emmeti TM3, 6 obwodów. Łącznie koło 55 m2. 2x salon, kuchnia, gabinet, łazienka i wiatrołap.
    - góra: 3 pokoje na grzejnikach z termostatami, łazienka drabinka z termostatem, plus podłoga na powrocie z grzejników z RTL
    3. Dom bliźniak, 110m2, porotherm 24 + styropian 15, strop ocieplony wełną 25
    4. W salonie kominek bez płaszcza

Nie mam żadnych czujek, termostatów wewnętrznych, ani czujnika zewnętrznego. Domek był już wyposażony w system jak wyżej. Myślałem o doposażeniu pieca w czujnik pogodowy i opanowaniu krzywej grzewczej dla utrzymania stałej temperatury wewnątrz. Niestety coś mi mówi, że system grzania podłogowego jest ustawiany termostatem na sztywno i pogodówka z dobraną krzywą nic tu nie pomoże. Instalator niestety starej daty i jakiekolwiek zmiany do ogrzewania kwituje "Paaanie, toż to wywalanie pieniędzy w błoto". Druga opcja, to grzanie piecem pod grzejniki, termostaty odkręcone na na maksa i ręczna regulacja termostatu od podłogówki. Tutaj chyba też się przyda czujnik pogodowy.

Będę wdzięczy za porady jak efektywnie opanować ten typ ogrzewania.

Pozdrawiam.

0 29
  • SterControl
  • Pomocny post
    #2 02 Sty 2018 13:56
    ls_77
    Poziom 31  

Efektywnie to się nie da :idea:
    Można tylko i wyłącznie metodą prób i błędów znaleźć jakąś krzywą grzewczą, która najbardziej będzie odpowiadała użytkownikom. Oczywiście potrzebny jest regulator pogodowy z czujnikiem temp. zewnętrznej. Trzeba ustawiać krzywą grzewczą pod grzejniki, tak by zapewnić odpowiednią temp. na grzejniki ponieważ na podłogówkę i tak będzie podmieszanie w rozdzielaczu podłogowym. W takim układzie jak masz zainstalowany niestety regulacja pogodowa nie będzie realizowana dla podłogówki, gdyż jak sam już zauważyłeś tutaj masz regulację termostatyczną - stałotemperaturową. Możesz jedynie znaleźć swoją ulubioną temp. jaka ma wpływać w o.p. tak by dała odpowiednią temp. w pomieszczeniach. Prawdopodobnie trzeba ją będzie korygować ze zmianą temp. zewnętrzną - jak spadnie mocno temp. na zewnątrz to podnieść temp. na o.p. i odwrotnie, jak temp. na zewnątrz będzie wyższa to obniżyć temp. na o.p.
    Niestety jest to bardzo częste rozwiązanie stosowane przez hydraulików/instalatorów. I wielu użytkowników później zostaje z przysłowiową ręką w nocniku.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - zamontowanie układu sterowania o.p. za pomocą termostatów przewodowych (jeśli są już poprowadzone przewody) lub bezprzewodowych - np. Danfoss Link. Można też połączyć z grzejnikami przez głowice elektroniczne, ale i tak zalecany jest regulator pogodowy do kotła tak by kocioł pracował z jak najniższą temp. wody w CO.

0
  • #3 02 Sty 2018 14:38
    nikon255
    Poziom 5  

A sama czujka zewnętrzna nie starczy? Ten piec ma już przyłącze pod czujkę temperatury zewnętrznej i wybór sterowania za pomocą tejże czujki . Sam proces dobierania krzywej jak poniżej?
    - wybieram w opcji pieca sterowanie czujnikiem zewnętrznym,
    - wybieram krzywą,
    - ustawiam opcje Auto,
    - termostaty grzejników otwarte na max,
    - kontroluje czy temp. w pokojach z grzejnikami jest stała w nocy i rano?

Będę wdzięczny za łopatologie. Trochę tematu liznąłem, ale to nadal mało :)

0
  • SterControl
  • #4 02 Sty 2018 14:51
    ls_77
    Poziom 31  

Niestety kotłów i automatyki Aristona nie znam.
    Niektórzy producenci kotłów jak np. Termet mają możliwość podpięcia tylko czujnika temp. zewn. i ustawianie krzywej grzewczej z poziomu kotła.
    Niektórzy producenci jak Vaillant czujnik temp. zewnętrznej współpracuje tylko z regulatorem pogodowym.
    Może znajdziesz w instrukcji lub napisz pytanie do działu technicznego Ariston to może coś podpowiedzą.

0
  • #5 02 Sty 2018 15:00
    nikon255
    Poziom 5  

Wygląda na to, że podejdzie sam czujnik zewn. Ponadto w instrukcji Emmeti wspominają coś o "electric servomotor" zamiast głowicy termostatycznej do tego zestawu. Wiesz coś więcej o tego typu rozwiązaniach? Cena niezła...

0
  • Pomocny post
    #6 02 Sty 2018 15:37
    ls_77
    Poziom 31  

No widzisz - teraz masz otwiera ci się możliwość rozbudowy mieszania wody w podłogówce w funkcji temperatury zewnętrznej. Niestety musisz dokupić siłownik i regulator. Niestety cena firmowego zestawu Emmeti jest wysoka, ale zawsze możesz kupić siłownik Emmeti (tak by pasował do zaworu mieszającego w szafce z rozdzielaczem o.p.) i sterownik zaworu mieszającego polskiego producenta np. Tech Sterowniki taki:
    https://www.techsterowniki.pl/products/sterowniki-do-zaworow-mieszajacych/st-430
    taki:
    https://www.techsterowniki.pl/products/sterowniki-do-zaworow-mieszajacych/st-431n-1
    lub taki:
    https://www.techsterowniki.pl/products/sterowniki-do-zaworow-mieszajacych/i-1
    Oba mają możliwość regulacji pogodowej i dodatkowo możliwość regulacji pokojowej po zastosowaniu termostatu pokojowego, a nawet niektóre mają możliwość sterowania WiFi

1
  • #7 02 Sty 2018 15:54
    nikon255
    Poziom 5  

Dzięki za nakierowanie.

W tym wypadku niezbędne będą poniższe pozycje?
    - do pieca: pogodówka,
    - do pompy: zawór, sterownik i pogodówka?

Czy pójdzie sterownik i piec pod jedna pogodówkę podłączyć?

0
  • #8 02 Sty 2018 16:08
    ls_77
    Poziom 31  

No niestety nie da rady sterownika i kotła (pieca) podłączyć pod jedną pogodówkę.
    Kocioł będzie miał swoją pogodówkę, a sterownik ogrzewania podłogowego swoją.

Potrzebujesz:
    - do kotła (pieca): pogodówka, czyli czujnik temp. zewnętrznej.
    - do ogrzewania podłogowego: sterownik (któryś z Tech-ów) i siłownik.

Sterownik Tech (którykolwiek) ma już w komplecie czujniki: temp. zewnętrznej i temp. wody płynącej w rurze. Siłownik musi być ~230V sterowany 3-punktowo, czyli albo oryginał Emmeti, ale jak się przyjrzysz zdjęciom na stronie Emmeti, to jest to siłownik firmy Siemens SSA31 i tu masz jego cenę: http://www.skleparmatura.pl/siemens/elektryczne-1/46149.html

Na kotle ustawiasz taką krzywą grzewczą żeby było dobrze na grzejniki na górze, a na sterowniku Tech ustawiasz krzywą grzewczą tak by było dobrze na dole tam gdzie ogrzewanie podłogowe.

0
  • #9 02 Sty 2018 17:15
    nikon255
    Poziom 5  

Zapowiada sie obiecująco. Oby wypaliło :)

Dziękuję za pomoc!

0
  • #10 02 Sty 2018 20:44
    ls_77
    Poziom 31  

Tutaj masz instrukcję instalacji i obsługi twojego rozdzielacza do podłogówki. W niej są pokazane dwa schematy (str. 6) gdy jest regulacja termostatyczna (jak u ciebie) i regulacja automatyczna - to co byś chciał mieć. W obu przypadkach kocioł pracuje na grzejniki indywidualnie.
    Link

0
  • #11 02 Sty 2018 22:34
    nikon255
    Poziom 5  

Czyli zalozenia odnosnie podwojnej pogodowki i sterownika z zaworem do podlogowki sa poprawne. Przez 2 tyg sie doksztalcalem takze znam te wszystkie instrukcje prawie, ze na pamięć. Gorzej ze zrozumieniem.

Nadal nie rozumiem jak regulowac element 6. Zawor kalibracyjny i obejscia. Z tego co widze on sie nie ustawia automatycznie. Jak go ustawiac? Czy jest jakies minimum temperatury zasilania tego ukladu mieszającego?

0
  • Pomocny post
    #12 03 Sty 2018 08:05
    ls_77
    Poziom 31  

Generalnie ten zawór obejściowy powinien być mniej więcej dopasowany do mocy jaką daje twoja podłogówka. Tak jak w tabeli na str. 10. U ciebie jest ~55m2 podłogówki. Daje ona średnio 50W/1m2, czyli moc twojego układu to ~2750W. Z tej tabeli wynika że nastawa obejścia powinna wynosić 0. Ewentualnie gdybyś miał osobno zamykane pętle podłogówki przez siłowniki termiczne, to można by było trochę bardziej otworzyć ten zawór by-pasowy.

0
  • #13 03 Sty 2018 10:47
    nikon255
    Poziom 5  

Tez coś próbowałem policzyć i tak ogólnie mi wyszło, że nastaw 0 będzie najodpowiedniejszy. Wysokość wznoszenia 2,8m dla 2750W, przepływ ok. 0,5m3/h. Przy 4000W 3,1m i 0,75m3/h. Patrząc na charakterystykę pompy
    wychodzi 2 bieg na pompie z lekkim zapasem.

Dobrze mi wyszło?

PS. Ten nastaw przepływu 0-5 fizycznie kluczem przekręcam?

2
  • #14 03 Sty 2018 13:08
    ls_77
    Poziom 31  

Tam chyba powinien być otwór na klucz imbusowy, tylko nie wiem czy są jakieś wskazania.

0
  • #15 03 Sty 2018 14:44
    nikon255
    Poziom 5  

Wyglada na regulacje kluczem plaskim. To sie nastawia recznie czy samo sie kreci?

0
  • #16 03 Sty 2018 15:31
    ls_77
    Poziom 31  

Rzeczywiście kluczem płaskim. Fizycznie nigdy tego nie widziałem - tylko na schematach. Musisz ręcznie kręcić, tylko powinien gdzieś być jakiś punkt/znacznik odniesienia.

0
  • #17 03 Sty 2018 15:53
    nikon255
    Poziom 5  

Patrząc od frontu jest kreseczka na godzinie 15. Także wszystko się zgadza. Czas zakupic pogodowke do pieca, pobawic sie krzywymi pod grzejniki i sprawdzic czy wszystko dziala :) Pozniej czas na elektrozawor i sterownik do podlogowki. Oczywiscie bede dawac znac na biezaco.

0
  • #18 03 Sty 2018 19:37
    ls_77
    Poziom 31  

Czekam z niecierpliwością na to rozwiązanie podłogówka + siłownik + sterownik ;-)

0
  • #19 03 Sty 2018 20:16
    nikon255
    Poziom 5  

A to jakies innowacyjne rozwiazanie, moze nie wypalic? Nie strasz! :D

0
  • #20 05 Sty 2018 09:37
    nikon255
    Poziom 5  

Jeszcze kwestia przepływu.
    50 W x 55 m2 x 0,86 / 5'C = 473 l/h

Mam 6 pętli, czyli:
    473 / 6 = 78,83 l/h średnio na pętle

Przepływomierze są w l/min
    78,83 l/h tj. 1,32 l/min

Z tego wychodzi, że średnio na wszystkich przepływomierzach powinno być ok. 1,5l/min. Podnoszenie wyszło 2,8m, czyli pompę mogę ustawić na 3 (będzie z ogonkiem :))

Tak w zasadzie temat chyba został wyczerpany. Oczywiście hydraulik, który to uruchamiał źle ustawił system. Pompa cisnęła na maxa, a bypass był na 3 zamiast na 0. Trochę pogrzeje w chacie i zacznę ustawiać przepływ pod zadana temperaturę. Przepływ ewentualnie redukować przepływomierzem czy tym regulatorem na dolnej belce?

Proszę o info czy mój tok rozumowania jest poprawny.

2
  • #21 05 Sty 2018 14:49
    ls_77
    Poziom 31  

Powinno być wszystko OK.

Przepływ reguluj przepływomierzami. Te dolne pokrętła to do odcinania lub montażu siłowników termicznych.

0
  • #22 05 Sty 2018 14:56
    nikon255
    Poziom 5  

To super. Trochę się zmartwiłem, gdy jednocześnie na wszystkich pętlach mogłem ustawić przepływ maksymalnie na poziomie ~ 2l/min.

0
  • #23 19 Lut 2018 09:50
    nikon255
    Poziom 5  

Ogrzewanie trochę już pochodziło i mam kilka kolejnych zagwozdek. Grzałem na otwartych termostatach grzejnikowych niższa temperaturą (ala system pogodowy), ale zauważyłem że termostat z podłogi nie jest w stanie puścić wody o zadanej temperaturze. Wyszło, że minimalna temperatura wody w CO przed mieszaczem OP to 55'C (instrukcja zestawu podłogowego)... Ustawiłem na piecu 50'C, termostaty na grzejnikach na jakieś 2,5 i podłogę na 25-27'C. W każdym pokoju mam około 20-21'C przy małym minusie na zewnątrz. Po kilku dniach zauważyłem, że piec załączał się ze 100% mocy, aż gwizdał. Domyślam się, że to przez "zimna" wodę z podłogi. Chwilowo dostaje 20'C na powrocie i załącza 100% mocy. Zmniejszyłem moc pieca do 30% (7kW, minimalna modulowana moc koło 3kW) i powolne odpalanie na 40%. Nadal załącza się na pełną moc (teraz już 30%) później moduluje na minimum i sobie pyka minutę lub dwie. W związku z powyższym mam dwa pytania:

1. jest sens stosować sterowanie pogodowe? Minimalne zasilanie OP to 50-55'C. Przy zasilaniu CO 40'C, na termostacie podłogowym ustawiam np 25'C, a on maksymalnie wyciąga 20'C. Pewnie ustawienie około 30-35'C dałoby zasilanie OP koło 25'C.
    2. czy pokojowy czujnik modulowany (zamocowany w pokoju z grzejnikiem) w jakimś stopniu będzie w stanie ustabilizować pracę pieca?

Pewnie pogodowe do pieca i do podłogi z elektrozaworem byłoby w stanie wyciągnąć jakieś 30'C na zasilaniu OP przy temp na piecu rzędu 40'C przy prawie całkowitym otwarciu zaworu, ale to już chyba za dużo elektroniki i kosztów.

PS gdy miałem termostaty grzejnikowe pootwieranie i temp na CO 40'C grzejniki na górze były zimne. Jakby piec nie pompował wody do góry. Dopiero jak dałem 45'C, ruszyło i zaczęło coś grzać. Przy jakiej różnicy zasilania i powrotu piec grzeje?

0
  • #24 16 Mar 2018 01:02
    nikon255
    Poziom 5  

Do kotla dolozylem termostat pokojowy Salus i czeste zalaczenia sie skonczyly. Teraz zalacza sie na godzinke, a pozniej ponad godzinke odpoczywa. Temperatura w domu bardzo powoli spada. Takze bajka :) do podlogowki mam silownik i sterownik z pogodowka, ale narazie nie podlaczalem do mieszacza. Piec kreci pompa przez 15min po zakończeniu grzania, ale mozliwe ze ze względu na podlogowke zalacze ja na stale.

Przy -5'C, mocnym wietrze i 45'C na piecu pykal sobie 2h zeby nagrzac z 19,5 do 20 w sypialni. Niestety termostat od podlogowki w ogole nie ogarnia i na dole mam ledwo 18'C pomimo, ze na termostacie nastawione 30'C. Ten termostat ogarnia dopiero przy 55 na kotle. Jedyna opcja to silownik, ktory otworzy zawor dla wiekszego przeplywu chlodniejszego czynnika i bedzie sie przymykal w momencie grzania kotla.

1
  • #25 21 Mar 2018 09:33
    nikon255
    Poziom 5  

Siłownik ze sterownikiem zamontowany do zaworu trójdrożnego i przetestowany. Przyjemnie to działa. Na razie bez pogodówki, jeszcze nie przewierciłem ściany w sypialni :) Po odpaleniu pieca i napływie gorącej wody zawór się przymyka i stabilnie trzyma zadaną temperaturę. Po wyłączeniu pieca kiedy temperatura czynnika spada, otwiera się stopniowo do 100%. Pompa w piecu nie ma sensu chodzić dłużej niż 15min. Później czynnik i tak już jest wychłodzony, więc chodzi tylko pompa od podłogówki. Na piecu zmieniłem temperaturę CO z 45 na 50, gdyż piec wyłączał się nim dogrzał pomieszczenie z termostatem pokojowym do 20'C (ogrzewane grzejnikami). Na zewnątrz było 0'C bez wiatru. W zasadzie widzę minimalny sens w doczepianiu pogodówki. Mam już ją kupioną, więc zamontuję. Bedę musiał przypilnować czy dogrzewa pomieszczenie do zadanej nim się piec wyłączy i tyle. Dodatkowo ograniczyć górny zakres CO do 55 i pewnie będę mógł zapomnieć o ogrzewaniu :P

1
  • #26 28 Mar 2018 08:54
    nikon255
    Poziom 5  

Teraz do mnie dotarło, że dobrze zrobiony układ mieszany musi mieć raczej sprzęgło hydrauliczne. Poniższy rysunek prezentuje taki układ. Do tego zwykly termostat on/off do grzejników zalaczajacy piec i pompe i jakis madrzejszy termostat do podlogowki robiacy to samo (oba raczej w polnocnym pokoju). Uklady moga grzac razem i oddzielnie. Moj uklad grzeje tylko razem wiec musze go dobrze zgrac zeby w tym czasie rowno dogrzal grzejnikowa gore i podlogowy dol.

źródło

0
  • #27 23 Paź 2018 20:25
    nikon255
    Poziom 5  

Zaczął się sezon grzewczy i raczej mam już docelowe ustawienie. Zasada jest prosta - podłogówka musi się dogrzać w tym samym czasie, w którym nagrzeją grzejniki. Na gorze gdzie są grzejniki jest termostat on/off. Aktualnie temp CO mam na 45'C (brak jakichś super mrozów), u góry termostat na 20,8 z histereza 0,5. Przy histerezie 1 podłogówka się zbyt wychładzała, u góry było tez bez szalu. Na zmianę kaszana i zimno. Do podłogówki zawór trójdrogowy z siłownikiem ustawiony na 35'C. U góry trzyma około 21, a na dole 22. Dol się wolniej wychładza, a podłoga elegancko trzyma ciepełko. Rożnica zdecydowanie odczuwalna, na plus dla OP. Tak w zasadzie nic sensowniejszego tu nie wymyśle. Jeszcze moc kotła zmniejszyłem do 30%, żeby wydłużyć czas grzania - akumulowania ciepła w podłodze.

0
  • #28 30 Lis 2018 00:00
    basia1979
    Poziom 2  

Witam, proszę o pomoc. W załączeniu moja szafka z podłogówką :). Zaczęły się mrozy a ja nie bardzo wiem jak to ustawić, aby był komfort cieplny. Mieszkanie nowe dwupoziomowe, dół - 80 m2 ogrzewany w całości podłogówką, góra ok 50 m2 w całości na grzejniki. Ogrzewanie z sieci miejskiej, a więc nie mam żadnego pieca. Od dewelopera jest regulator temperatury, niezależny od podłogówki jest instalowany w każdym mieszkaniu. Niestety instalator od podłogówki polecił, aby regulator temperatury umieścić u góry tam gdzie są tylko grzejniki. I teraz mam problem, bo nie bardzo wiem jak to ustawić, skoro np. u góry w sypialni mi wystarczy tylko 19 stopni a na dole chciałabym 21. Wydaje się to bez sensu, albo czegoś nie rozumiem. Tak więc wyłączyłam regulator i steruję ręcznie podłogówką, odkręcając zawór termostatyczny w szafce,. Temperatura wyjścia wody do podłogi jest aktualnie ustawiona na 25 więc w podłodze jest chłodniejsza, co daje temperaturę na dole przy temp. zewn. ok -3, 19-20 stopni. Przepływy ustawione na 2. Był u mnie jakiś fachowiec i polecił by zamontować jakieś siłowniki połączone wifi (bo teraz inaczej się nie da ) z regulatorami temperatury w każdym z pomieszczeń gdzie jest podłogówka, a u góry regulować na termostatach grzejnikowych. Wydaje mi się z tego co czytam, że mimo wszystko to regulacja automatyczna podłogówki byłaby mniej kosztowna niż tak jak chodzi non stop nawet przy niskiej temp, czy się mylę? Czy warto zainstalować te regulatory w każdym z pomieszczeń , czy może jakiś nowy regulator zamiast tego od dewelopera, który miałby wifi i zczytywałby temp od drugiego z dołu i do tego działałaby podłogówka? Mam nadzieję że załączone zdjęcie wam dużo wyjaśni i będziecie mogli mi coś poradzić, bo na razie czytam i chyba już nie ogarniam,....

0
  • #29 30 Lis 2018 08:40
    ls_77
    Poziom 31  

Nie pokazałaś na zdjęciu jeszcze jaki masz termostat/sterownik do sterowania podłogówką zamontowany na górze. Pewnie robi załącz/wyłącz pompę - tutaj też nie wiemy jak jest podłączony. Jeśli jest przewodowy, to albo przenieść go na dół - trzeba dołożyć kabelek, lub wymienić na bezprzewodowy. Ale tak jak wspomniałem - trzeba zobaczyć jak jest to podpięte.

Osobną sprawą jest regulacja całej podłogówki. Zastosowany układ daje jedynie regulację stałotemperaturową, czyli jedna stała temp. wody w podłogówce. Niekiedy użytkownikom to wystarcza, a niekiedy niestety nie, ponieważ ze zmieniającą się temp. zewnętrzną powinna się zmieniać temp. wody w O.P. tak by zapewnić odpowiedni komfort - to jest reg. pogodowa, ale to już większa ingerencja w układ hydrauliczny + elektryczny (potrzeba wyprowadzenia przewodu el. na zewnątrz do podłączenia czujnika temp. zewnętrznej).

0
  • #30 30 Lis 2018 22:16
    basia1979
    Poziom 2  

W załączeniu - regulator temperatury w mieszaniu. Nie jest on przypisany do podłogówki tylko ogólnie do ogrzewania w mieszkaniu. Regulację samej podłogówki mam w szafce. Na razie jest wyłączony. Nie rozumiem na czym dokładnie będzie polegać jego działanie, jeśli go podłączę. Jeśli dajmy na to przeniosłabym go na dół gdzie jest podłogówka i nastawiła na określoną temperaturę, to w jaki sposób będzie on ją regulować?Nie umiem sobie tego wyobrazić - czy będzie się przekręcać automatycznie termostat w szafce od podłogówki ten z lewej - zwiększając/zmniejszając temperaturę wody w obiegu?, czy też będzie regulować przepływami? Czy dobrze myślę, w tej sytuacji którą mam obecnie , tzn. podłogówka chodzi non stop na 25 stopni, że to pobiera dużo więcej energii niż by działała ze sterownika - tzn. podgrzewałaby się woda domyślam się że na większej mocy ale tylko przez pewien czas. Czy zwiększając przepływ na pętli w danym pokoju przy założeniu nie zmienionej temperatury na wyjściu zwiększę temperaturę w tym pomieszczeniu?

0