Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zgrzewarki ogniw - potrzebne schematy czasowego regulatora.

rsv6 02 Sty 2018 17:19 570 5
  • #1 02 Sty 2018 17:19
    rsv6
    Poziom 5  

Witam Wszystkich
    Pomału nastawiam się do budowy zgrzewarki ogniw z wykorzystaniem transformatora z mikrofalówki.
    Głównie chodzi mi o polecenie jakiegoś czasowego drivera czasowego.

Pierwsze jakie mi się pytanie nasuwa dlaczego do transformatora w nie których tematach jest prostowane napięcie z mostka przed transformatorem??

0 5
  • #2 02 Sty 2018 18:46
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

rsv6 napisał:
    prostowane napięcie z mostka przed transformatorem??

Chyba coś źle przeczytałeś. Transformator wymaga prądu przemiennego do działania. Na wyprostowanym najwyżej się spali lub zadziałała zabezpieczenie. Możesz podać źródło, o co ci chodzi?

0
  • #3 02 Sty 2018 19:11
    rsv6
    Poziom 5  

Kraniec_Internetów napisał:
    rsv6 napisał:
    prostowane napięcie z mostka przed transformatorem??

Chyba coś źle przeczytałeś. Transformator wymaga prądu przemiennego do działania. Na wyprostowanym najwyżej się spali lub zadziałała zabezpieczenie. Możesz podać źródło, o co ci chodzi?

No właśnie tak samo uważam dlatego nie wiem o co im tam chodziło:
    Nowy elektronik 376k

Budowa zgrzewarki ogniw - potrzebne schematy czasowego regulatora.

0
  • #4 02 Sty 2018 19:22
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Aa, widziałem ten obrazek.
    Przez transformator płynie prąd przemienny. Prostowany jest na potrzeby tyrystora który tam widzisz. Tyrystor to w zasadzie sterowana dioda. Po podaniu napięcia między katodę a anodę bez sterowania bramki nie powoduje przepływu prądu. Gdy podasz napięcie na bramkę prąd zaczyna płynąć. Co ciekawe gdy odłączysz napięcie bramki prąd płynie nadal. Dopiero gdy coś innego sprawi że prąd przestanie płynąć wtedy tyrystor przechodzi w stan zaporowy i przy kolejnym podaniu napięcia nie zacznie przewodzić.
    Tyrystor steruje prądem płynącym tylko w jedną stronę. Dlatego na jego potrzeby prąd został wyprostowany. Zamiast tego możesz zainteresować się triakiem. Są to w zasadzie 2 tyrystory połączone równolegle, ale w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu prąd może płynąć w dwie strony. Zastosowanie go sprawia, że mostek prostowniczy jest zbędny.

0
  • #6 02 Sty 2018 20:05
    rsv6
    Poziom 5  

klamocik napisał:

Spoko Chciałbym coś zrobić bardziej precyzyjnego. Z możliwością odczytu czasu jaki jest nastawiony:)

Czy ktoś coś poleci takiego?

0