Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat Kraft & Dele,uszkadza regulator AVR

bzyk69ak47 13 Wrz 2019 10:40 2688 43
 • #31
  gimak
  Poziom 38  
  boras_ptu napisał:
  Kolega ma prądnicę samowzbudną bez AVR, i tutaj bym szukał przyczyny.
  Magnetyzm szczątkowy tak sam sobie nie znika.

  To nieprawda, prądnice z AVR też są samowzbudne, a AVR tylko reguluje wartość napięcia. Magnetyzm szczątkowy, tak jak kolega GFM napisał, zależy od własności magnetycznych materiału wirnika. W tym wypadku, aby ten magnetyzm wzmocnić dokładany jest neodym. Tak jest w moim agregacie, do którego po małej przeróbce można dołożyć AVR.
  Zdjęcie wirnika, które zamieścił kol. smerdendes w swoim poście, jest z generatora z AVR i też na nim widać założony magnes (prawdopodobnie neodym). Opis problemu sugeruje na brak wystarczającego magnetyzmu szczątkowego do wzbudzenia. Z opisu wynika, że po wzbudzeniu generatora z obcego źródła, po zatrzymaniu generatora magnetyzm ten szybko słabnie. Ale nie wykluczam również tego, że przyczyna może tkwić w samym AVR, że przy dłuższym postoju powoduje przerwę w obwodzie wzbudzenia, której w tym stanie nie powinno być.
 • #32
  boras_ptu
  Poziom 4  
  Nikt nie napisał, że prądnice z AVR nie są samowzbudne!!!
  Można śmiało zaryzykować stwierdzenie że 99% obecnie sprzedawanych generatorów małej i średniej mocy jest samowzbudne.
  Zanikanie magnetyzmu to proces długotrwały, a magnes jest po to aby wzbudzić prądnicę od pierwszego obrotu wirnika. Domyślam się w prądnicy Kolegi nikt nie grzebał - a jeżeli tak, to sprawdził bym jeszcze podłączenie polaryzacji napięcia na szczotkach.
 • #33
  smerdendes
  Poziom 11  
  Dodam tylko że te badziewie które posiadam jest od nowości nie używane ale stało w magazynie przeszło 5 lat więc jest opcja że magnesy się rozmagnesowały... Elektrycznie wszystko jest ok,oporności się zgadzają i napięcia również (po wzbudzenia podanym napięciem na szczotki)
  Na chwilę obecną zamówiłem kilka małych magnesów neodymowych i jak przyjdą to spróbuję je gdzieś wkomponować do wirnika.Dwie sztuki zamówiłem z dziurą na śrubę ponieważ wolał bym żeby były przykręcone a nie przyklejone,jak się taki odklei to pewnie dopiero by bałagan zrobił:)
  Z tyłu to wygląda jak na załączonym zdjęciu.
  Jak przyjdą magnesy to napiszę co mi z tego wyszło,może komuś przyda się ta wiedza...
  Dzięki za odpowiedzi.Pozdrawiam. Agregat Kraft & Dele,uszkadza regulator AVR
 • #34
  boras_ptu
  Poziom 4  
  Dostałem dzisiaj nowy AVR i już jestem szczęśliwy. w 5min zamontowany i doregulowany do właściwego napięcia. Wszystko działa jak powinno. Tak, jak podejrzewałem - tanie uniwersalne zamienniki nie zawsze są OK. U mnie zadziałał dopiero trzeci - w obudowie ALU i "podobno Polski" - nie wnikam, znów działa i to jest najważniejsze. Nie próbowałem reanimować starego - za 36zł (z przesyłką) się nie opłaci skrobać.
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi i komentarze.
 • #35
  smerdendes
  Poziom 11  
  Magnesy przyszły jednak nie udało się ich przykręcić do tych śrub z boku wirnika ponieważ są zbyt kruche i pękały przy próbie mocniejszego dokręcenia jednak jak zdemontowałem stojan to magnesy wirnika są na miejscu i wydają się być OK,normalnie przyciągają śrubokręt...
  W między czasie kupiłem również nowy regulator AVR i po założeniu to samo czyli wzbudza się po podaniu z zewnątrz niskiego napięcia na szczotki.Jak już się wzbudzi to wszystkie fazy mają prawidłowe napięcie i można je regulować za pomocą potencjometru w AVR...
  Pojęcia już nie mam o co chodzi...
 • #36
  gimak
  Poziom 38  
  Gdyby nie to, co wcześniej pisałeś, że po krótkim postoju generator normalnie się wzbudza, to można byłoby przypuszczać, pole magnetyczne magnesów na wirniku jest przeciwne polu które byłoby wytwarzane przez prąd wzbudzenia i dlatego nie dochodzi do samowzbudzenia. Gdy przyłożysz napięcie do szczotek, to wtedy to pole jest dominujące i dochodzi do wzbudzenia. Tylko w tej sytuacji po wyłączeniu silnika napędowego na chwile po ponownym uruchomieniu nie powinno dochodzić do samowzbudzenia - tak mnie się wydaje.
  Mimo to zrobiłbym próbę uruchomienia generatora z zamienionymi przewodami na szczotkotrzymaczach i sprawdziłbym jaki da to efekt.
 • #37
  smerdendes
  Poziom 11  
  Z zamianą biegunów to na razie nie będę kombinował bo jeszcze coś się upali i dopiero będzie...
  Odesłałem ten ''nowy'' regulator i poprosiłem o przysłanie innego.Oprócz tego że nie działał to jeszcze nie dało się go przykręcić na dwie śruby,rozstaw otworów był minimalnie inny.Dam mu jeszcze jedną szansę,chyba ostatnią.
 • #38
  gimak
  Poziom 38  
  Wg mnie nic nie powinno się upalić, ale Ty decydujesz.
 • #39
  boras_ptu
  Poziom 4  
  Tak najprościej jak się da :)
  Jest taki moment w pracy generatora (przy rozruchu) gdy pole magnetyczne z wirnika (wspomagane magnesami) wytwarza prąd w cewce stojana, który poprzez AVR zasila wirnik, wirnik wytwarza wówczas własne pole, i oba pola mają tą samą wartość.
  Polaryzacja szczotek jest po to, aby te pola się sumowały, a nie znosiły. Jeżeli polaryzacja jest niewłaściwa, magnes ma stałą moc i wzbudza prądnicę do momentu aż źle polaryzowane pole wirnika go nie zredukuje do zera. Jeżeli polaryzacja jest OK to pola się sumują i prądnica się rozkręca.
  Przy chwilowym zasileniu wirnika zewnętrznym źródłem powstaje tak duże pole wirnika, że magnesy nie mogą do wyzerować, więc prądnica działa a AVR dostarcza tyle prądu aby na wyjściu cewki kontrolnej uzyskał ustawione PR-kiem napięcie odniesienia.
  Zamiana polaryzacji nie uszkodzi prądnicy - bardziej już "niedziałać" nie będzie.
 • #40
  smerdendes
  Poziom 11  
  Przyszedł kolejny regulator,podobno sprawdzony i wciąż to samo,zamiana biegunów na szczotkach również nie pomogła.Postanowiłem jeszcze na próbę założyć stary,oryginalny regulator i stało się coś dziwnego,agregat normalnie się wzbudza przy każdym odpaleniu ale napięcie na każdej fazie ma prawie 300V i nic nie daje regulacja pr-kiem na regulatorze... a na szczoty idzie prawie 150V.... Teraz to już nic z tego nie rozumiem.Klient od którego kupiłem podał mi jeszcze telefon do ich serwisu,spróbuję tam jutro zadzwonić i posłucham co mi powiedzą.
 • #41
  boras_ptu
  Poziom 4  
  Miałem dokładnie taki właśnie objaw. 350V na wyjściu z prądnicy i stałe wzbudzenie ponad 100V. Zmiana AVR rozwiązała problem.
  Ja kupiłem tutaj:
  allegro: 7941798949. Zadziałało.
 • #42
  smerdendes
  Poziom 11  
  Widzę że kupiłem w tym samym sklepie.... Na razie stanęło na tym że przyślę trzecią sztukę i zobaczymy co dalej... Słabo mi już:)
 • #43
  boras_ptu
  Poziom 4  
  Widocznie miałam szczęście i dostałem działającą sztukę za pierwszym razem.
  Z tego co pamiętam (bo już nie będę rozbierał prądnicy) na AVR (napięcie kontrolne z odczepu uzwojenia głównego) to około 18V. Uzwojenie dodatkowe (do zasilania AVR) ma około 110V, zasilanie wirnika (na szczotki) to 24V.
  U mnie przy takich parametrach mam na wyjściu z prądnicy 230V.

  Zrób jeszcze taki test:
  - sprawdź czy nie ma żadnych przebić do masy oraz rezystancje uzwojeń roboczych czy są symetryczne (odłącz AVR od odczepu kontrolnego)
  - podaj na szczotki 24V z zewnętrznego źródła (oczywiści zgodnie z polaryzacją podaną na szczotkotrzymaczu - jedyne napięcie stałe)
  - uruchom agregat i zmierz napięcia na wyjściu uzwojeń: (pomocnicze, kontrolne AVR i wszystkie główne) Jak są w okolicy tego co pisałem powyżej - to tylko AVR zostaje.

  PS. Niektóre modele mają jeszcze uzwojenie 14V połączone tylko z mostkiem prostowniczym.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Aha - i jeszcze jedna uwaga,
  Wyczytałem, że wszystkie AVR do tych chińskich prądnic o mocy do 2kW są dokładnie takie same i różnią się jedynie kondensatorem i obudową.
  Nie patrz na cenę bo "droższy" wcale nie oznacza "lepszy".
 • #44
  smerdendes
  Poziom 11  
  Jednak sprawdza się powiedzenie do trzech razy sztuka.Przysłali tym razem w czarnej,plastikowej obudowie i w końcu ruszył,nawet pasuje na otwory montażowe.Ciekawe ile czasu pociągnie....