Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ze sterownika mocy silnika dostać napięcie do sterowania On/OFF

phantomg 02 Sty 2018 18:03 312 5
  • #1 02 Sty 2018 18:03
    phantomg
    Poziom 2  

Witam

Temat może niezupełnie trafny ale nie wiedziałem jak to nazwać.

Problem:

W okapie kuchennym jest regulator (elektroniczny) mocy silnika prądu zmiennego działającego na przesunięciu fazy napięcia względem natężenia.
    Potrzebuję zamienić to przesunięcie na tryb włączony / wyłączony. Czyli bez względu czy ustawię prędkość nawiewu na 1,2,3,4 czy 5, 5 to pełna moc, to mamy włączony, a jak zero, wtedy nie ma napięcia (może jest znikome) na wyjściu układu to wyłączony. Na wyjściu potrzebuję dowolny sygnał do sterowania przekaźnikiem, czyli może to być cokolwiek byle sterowało przekaźnikiem.

Jak to najprościej zrobić?

Proszę o relatywnie posty język. Podstawy znam ale elektronikiem nie jestem :/

0 5
  • Relpol
  • #2 03 Sty 2018 23:13
    onepiotr
    Poziom 24  

Czym ma być przełączany przekaźnik? Przełącznikiem, pilotem ...?

0
  • Relpol
  • #3 03 Sty 2018 23:59
    phantomg
    Poziom 2  

Przekaźnik ma być załączany z wyjścia "regulatora".

Chodzi o to, że okap jest sterowany dotykowym panelem i pilotem IR. Silnik został wymontowany(musiał być), ponieważ w budynku jest wymuszony ciąg w kominie zbiorczym, który jest otwierany elektrozaworem, którym muszę sterować. Zawór jest sterowany 230V i działa ON/OFF. Sterować nim chcę poprzez przekaźnik, który to będzie włączany poprzez wyjście z "regulatora mocy" (oczywiście pomiędzy wyjściem a przekaźnikiem musi być zaprojektowany jakiś układ).

0
  • #4 04 Sty 2018 07:49
    Maly
    Poziom 28  

Musiałem sprawdzać, czy wentylator pieca co pracuje, więc podpiąłem bezpiecznik, diodę, rezystor (50k i chyba z 5W) i diodę optotranzystora do wentylatora. Z drugiej strony tylko 24VDC. Nawet działało.
    Tutaj może bym dał jeszcze kondensator na wyjściu z optotranzystora podtrzymujący sterowany przekaźnik - ewentualnie ten przekaźnik też jakiś elektroniczny, żeby zbyt mocno nie obciążać optotranzystora

0
  • #5 04 Sty 2018 14:48
    czesiu
    Poziom 33  

phantomg napisał:

Jak to najprościej zrobić?
    :/

A sprawdzałeś jak zachowuje się zwykły przekaźnik z cewką 230VAC podpięty zamiast silnika? Myślę że będzie działać.
    Przypuszczam że:
    - napięcie z regulatora na pierwszym biegu wentylatora raczej przekracza 120VAC
    - lepsza elektronika przy uruchamianiu wentylatora podaje przez chwilę pełne 230V żeby wspomóc rozruch (nie wiem czy akurat w tym przypadku tak jest)
    - przekaźnik odpuszcza przy znacznie mniejszym napięciu niż znamionowe, więc myslę że tu będzie trzymał nawet na 1 biegu.

0
  • #6 04 Sty 2018 20:21
    phantomg
    Poziom 2  

Dzięki czesiu, spróbuję i dam znać. Jak by nie działało to Mały dopytam Cię co i jak zrobiłeś :-)

Dzięki za pomoc.

0