Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel RGB na diodach LED sterowany 0-10V

dee jay G 08 Gru 2005 17:55 18847 54
    dee jay G
    Poziom 26  
    Jasne że można tylko za 160zł sam panel + 70zł trafo z opcją DIMMER.
    Trzeba 3 trafa, więc koszt takiego urządzenia wyniesie 160+210=370zł...
    Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
    Aha, dolicz jeszcze wykonanie obudowy ;)

PS: Mam sterowanie!! Kurcze, było tak blisko i takie proste, a ja nawet nie pomyślałem o... Starym, poczciwym NE 555.
    Zwykły generator, powiedzmy 1kHz i zamiast podłączać końcówkę 5 przez kondensator do masy, podaję na nią napięcie sterujące 0-10V.
    Na wyjściu tranzystor mocy do sterowania LED i już :D (Taki układ na każdy z trzech kolorów i po kłopocie)
    Charakterystyka regulacji nie jest aż tak "strasznie" liniowa, ale jest dość dobra i myślę, że do tego urządzenia wystarczy.
  • Pomocny post
    petro1974
    Poziom 11  
    A do rosproszenia swiatła proponuje folir frostową. Najprościej do zdobycia w firmach zajmujacych się sporwadzaniem sprzetu do oświetlenia estradowego. A jak ktos by miał schemat sterowania do takiego własnej roboty panelu RGB i chciał sie nim podzielic to byłbym wdzięczny.
    ctk24
    Poziom 16  
    Ja osobiście zaproponuję staroświeckie aczkolwiek całkiem efektowne rozwiuązanie:
    jeżeli prezentowane tu urządzenia mają współpracować np z muzyką to najlepiej jako kolorofony.

To całkowicie zmienia koszty, nie będą potrzebne kości pamięci, programatory, konsole sterujące itp, wystarczą 3 zwykłe filtry na odpowiednie pasma częstotliwości dżwięku, mikrofon lub wejście liniowe, wzmacniacz operacyjny i układ wykonawczy np na hexfetach lub tranzystorach mocy (w obudowie TO-3)

Pozdrawiam
    petro1974
    Poziom 11  
    U mnie w robocie często sie zdarzało ze chłopaki utłukli kawałek tuby a wtedy wywalało się ją i wkładało nową. Ale jak na złośc od kiedy ja chce cos takiego wyrzezbic i poluje na taka lekko utłuczona osłonke to ciagle nic :) A to by było chyba najlepsze i idealnie by pasowało do oprawki od świetłowki.

Powiedz mi dee jay G jeżeli juz cos wyrzezbiłeś to jakie bys polecił diody czy te o których wspominałes czy cos nowego masz w głowie. Bo ja sobie dzis kombinowałem takimi najzwyklejsymi i dawały bardzo punkty tylko na granicach było jakies mieszanie. Mi chodzi po łowie zeby wykorzystac SMD wtedy mam wieksze pole do zabawy odległoscia od foliii moze bardziej by sie mieszały....
    dee jay G
    Poziom 26  
    Ja jednak użyję Fluxów :P Po jednej z każdego koloru na punkt. Są bardzo jasne i przy zastosowaniu 30szt na panel (po 10 z każdego koloru) , efekt jest super!!
    Nie widziałem jeszcze mocniejszych LEDów (nie licząc tych wszystkich Power LED o mocy dochodzącej do 2W, ale są drogie i trzeba do nich jakieś przetwornice.

Pozdrawiam.
    jemar
    Poziom 12  
    Witam witam zainteresowalo mnie to co piszecie poniewaz pracuje w firmie ktora zajmuje sie oswietleniem scenicznym i potrzebowalismy takich rur na gwalt tzn w czawrtek pomysl a rury na poniedzialek ale takiej ilosci nie moglismy kupic jaka potrzebowalismy i stwierdzilismy ze zmontujemy sami wykonanie bardzo proste rury.diody RGB polutowane na plytce z rezystorami cale paski wlozyliscmy w przezroczysta rurke z plexi i zasypalismy granulatem do farb odblaskowych a piw]erwszym patentem rury bylo wlozenie palek od glutownicy i one tez rozpraszaly swiatlo ale oslabiamy i zostalismy przy granucacie :) po czym rurka zostala pomalowana biala farba w spreyu. i rura niczym praktycznie nie roznila siem od orginalu. A modul wykonawczy tez bardzo prosto zwykly demultiplexer z koncowkami mocy na triakach do tego 3 zwyklem troidy 12v i mostki prostownicze. mam dostep do tanich jednofazowch demulitlexerow dmx512 , modulów wykonawczych i sterownikow z usb na dmx 512 jak ktos byl by zainteresowany to dam kontakt fotki dolacze jutro poniewaz mam je w firmowym kompie :)
    Seba_smd
    Poziom 15  
    Witam!!
    Mam pytanie czy robił już ktoś ten układ http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2158.pdf?sess_id=ba2619054d28b89bd4758f8ed3d227fa jeżeli tak to proszę o napisanie jak on sie sprawuje może jakieś zdjęcia filmik ?
    sadamek
    Poziom 14  
    to co widziales na koncercie to pewnie pixelline 1024 (jak miały około 15cm szerokości) są one kontrolowane przez oprogramowanie pixeldrive a jeżeli to miało około pol metra to były ledmatrixy 128 xeosa, rozbieralem takie urządzenia ale sa nie do skopiowania bo są bardzo proste tylko jest tam wiele takich samych 8051 i maja pozabespieczane programy przed skopiowaniem :-/ w załączniku przesylam pdfa tych pixelline i fotke ledmatrixów (piknik gazety wyborczej 2006)
    Calypsett
    Poziom 23  
    Jestem ciekaw jak to wyszło na 3 kolorach diod. Można w ten sposób uzyskać jednolity snop światła? Myślałem o stworzeniu reflektora w oparciu o ten pomysł.
    Schemat AVT - "Sterownik różnobarwnych diod LED" wygląda na ciekawe rozwiązanie. Tylko nie widzę możliwości ręcznego ustawiania koloru świecenia.

Alternetywą może być sytuacji, gdy ktoś posiada projekt prostszego układu spełniającego tą funkcję.
    sadamek
    Poziom 14  
    każdy piuxel z tych zdjec jest zrobiony ze zwyklych ledów o podwyższonej sasności po 6 nz każdego koloru i daja normalnie białe światło, w rozwiązaniach z wyższej półki (miendzyinnymi w telebimach diodowych) stosuje sie 5 kolorów: pomarańczowy czerwony zielony i niebieski i biały, dzieki temu można kontrolować temperature barwową i dobrze zbalansować biel w kamerach
    Iguana
    Poziom 10  
    Tak czytam i czytam i doczytać się nie mogę. Czy ktoś w końcu zrobił ten sterownik do LEDów? A może ktoś zrobiłby dla mnie taki sterownik? Potrzebuję mieszać kolory w wężu LEDowym R G B Y, tzn ustawić sobie jakiś kolorek i niech już taki zostanie. Wąż ma długość 27 metrów, na metrze jest ok 20 punktów jednej barwy. Czekam na odpowiedź i propozycje współpracy :-)
    Pozdro.
    ryborz
    Poziom 23  
    Napisałem w Delphi program sterujący panelem diodowym RGB 8 segmentów. Sterowanie jest multiplexowane i odbywa się przez port LPT. Teraz tylko muszę poskładać układ z tranzystorami i gotowe. Wynik mojej pracy oczywiście zamieszczę na elektrodzie.
    ryborz
    Poziom 23  
    Panel skończony:) W rurę instalacyjną PEX z obi (3.65zł za 1 metr) wsadzilem 8 ledów RGB. Zmontowałem urządzenie poprawiające wydajność prądową i napięcia port LPT. Zamieszczam przykładowe zdjęcia oraz program sterujący.

malutki000
    Poziom 17  
    witam wszystkich a czy probowal ktoś rozproszyć światło kalką techniczną jak tak to niech powie jak to wyszlo i czy bylo widac jaśniejsze punkty od diod
    Siersciuchyelonky
    Poziom 13  
    Ja zastosowałem diody RGB wspólna anoda.
    Połączyłem 40 szt równolegle ( kolorami oczywiście).
    Następnie zrobiłem 3 regulowane zasilacze 1-14 V na LM317 1A. I z każdego zasiliłem jeden kolor. ( oczywiście przezrezystor 24 ohm 20 W.
    Regulując zasilaczami zmieniam wyświetlany kolor.:)
    Jak narazie działa dobę i bardzo dobrze wygląda :)
    Do sterowania zasilaczem można użyć napięcia 0-10 V jak w temacie ;]
    Siersciuchyelonky
    Poziom 13  
    Pokombinuje teraz nad generatorem PWM na NE 555.
    Diody wsadęe do rury z plexii wysłonię kalką, zobaczymy jak rozproszy światło;]
    Siersciuchyelonky
    Poziom 13  
    Znalazłem rury z plexi specjalnego , które rozpraszają światło :)
    Bardzo ładnie rozprasza światło.
    Kupiłem sobie konsole analogową więc teraz kombinuje jak taką róre podłączyć pod 0-10 V
    A może ktoś już to zrobił ?
    rastabiba
    Poziom 22  
    A czy ktoś zrobił sterownik PWM na 555 sterowany napięciem ? Czytam już z 30 temat i nigdzie nic sensownego nie znalazłem :(
    rastabiba
    Poziom 22  
    Działa dobrze, tylko miałem problem, żeby tym sterować napięciem zewnętrznym. Ale udało mi się doczytać i wiem, że wystarczy pobawić się nóżką 5 ;] Muszę to sobie przetestować :)
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Na nóżce 5 normalnie (jak nie płynie przez nią prąd) powinno być 2/3 napięcia zasilania.
    Jeśli to zmniejszysz, to wydłużysz czas '0' na wyjściu, a skrócisz czas '1'. Tylko kwestia,
    na ile niskie może być to napięcie, żeby jeszcze taka regulacja wypełnienia działała.
    rastabiba
    Poziom 22  
    Według mnie do 1/3.
    Ale jutro sprawdzę to w praktyce .