Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Eltra Dorota - Zakłócenia

02 Sty 2018 20:47 567 10
  • Poziom 11  
    Witam ! Chciałem zapytać o radio AM Dorota czy jest możliwość zlikwidowania zakłóceń naprzyklad gdy ustawię polskie radio to gra głośno wyraznie łapie nawet jakieś włoskie stacje ale cały czas są w tle jakieś trzaski szumy czy nie da się tego wyeliminować
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 21  
  • Poziom 11  
    wkret napisał:
    Prawdopodobnie radio jest troche rozstrojone na wejsciu lub w p.cz.
    a jak to nastroić ?
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jestem przekonany, że odbiór zakłócają pracujące w pobliżu zasilacze impulsowe, lampy LED, świetlówki, komputery, laptopy itp. Nasza jedynka odbiera dobrze tylko dlatego że nadajnik o dużej mocy jest w miarę niedaleko. Moja rada- wyłacz z sieci jeżeli mozesz wszystkie odbiorniki prądu i sprawdź odbiór. Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym może nie dac to razultatu. Najlepiej zabierz odbiornik w miejsce odległe od siedzib ludzkich, przemysłu, (na działkę???) i wtedy sprawdź odbiór. Dorota przy swojej prostej konstrukcji była radyjkiem o przyzwoitej czułości i selektywności.
  • Poziom 11  
    Ok Dzięki bedę miał to na uwadze a jak nie to pokręce tymi małymi cewkami tak się domyślam że są od strojenia
  • Poziom 43  
    sowczak77 napisał:
    to pokręce tymi małymi cewkami
    Nie zdziw się jednak, jeśłi odbiór się pogorszy a nie będziesz umiał wrócić do ustawień pierwotnych...
  • Poziom 11  
    W sumie też może tak być no ale jakbym jedną kręcił jak by nic nie dało wrócił na stare położenie i następna nie da się tak ?
  • Poziom 43  
    Po pierwsze - musiałbyś liczyć ilość obrotów. a po drugie dokładnie zaznaczyć położenie pierwotne.
    Kłopot w tym, że jeśli naprawdę się rozstroił, to na pewno nie tylko na jednym filtrze. Czyli musiałbyś mieć jakąś rozpiskę uzupełniana na bieżąco, żeby nie doszło do tego co pisałem wyżej.
    Takie rzeczy może stroić albo naprawdę doświadczony serwisant, albo mniej doświadczony, ale wyposażony w odpowiednią aparaturę. Amatorskie kręcenie z natury doprowadza do totalnego rozstrojenia filtrów...
  • Poziom 11  
    a jaka to aparatura jeśli można wiedzieć bo ostatnio się przymierzałem do przestrojenia radia taraban 2 noi będzie pewnie zabawa.. Czy dam radę przestroić to radio w domowych warunkach z multimetrem i lutownicą ?
  • Poziom 27  
    Odradzam próby "zestrajania" "Doroty" bylejakimi wkrętakami i bez znajomości rzeczy. Kiedyś mieliśmy takie radio i w wieku 14 lat zepsułem je, bo też usiłowałem "polepszyć" odbiór. Zacząłem kręcić filtrem p.cz. (ten w dużym pudełku ekranującym) i pourywałem przewody od cewki. Było to nie do naprawienia.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za odpowiedzi można zamknąć temat.