Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk z linuxem - edycja narzędziami Win/Linux

02 Sty 2018 22:06 1617 3
  • Poziom 30  
    Witam.

Mam takie pytanie związane z dostępem do partycji linuxowych.
    Trafia się czasami komputerek z jakąś dystrybucją Linuxa (najczęściej Red Hat) gdzie coś się stało i albo nie uruchamia się albo jakaś konfiguracja jest do zmiany.

Na przykład zmienić port COM pod który podłączona jest myszka w pliku \etc\X11\xorg.conf (tekstowy).

Postawiłem pod Windows program Ext2fsd, dostałem się na partycję, dokonałem zmiany w pliku tekstowym i.. system nie wstaje.
    Jedynie udaje się to zrobić z poziomu tego komputerka.

Dlaczego?
    Jak robić takie akcje?
  • Poziom 31  
    Jeżeli przeszukasz Internet na temat dostępu do partycji "extN" od strony MS Windows, to może spotkasz porady, aby nie stosować proponowanego oprogramowania, ponieważ bywa zawodne. Relacje w drugą stronę są mniej szkodliwe dla partycji NTFS, chociaż także można napsuć.

Dlatego ja stosuję do obsługi linuksowych systemów plików - narzędzia linuksowe, głównie SystemRescueCD lub inne dystrybucje "live". Z poziomu MS Windows próbuję ogarnąć "coLinux". To wydaje się najbardziej bezpieczny sposób dostępu do nośników "extN", ponieważ stosuje serwer Samba i wirtualną sieć LAN. Jednak tu nie chodzi o dostęp serwisowy, czyli np. partycjonowanie, lecz raczej o możliwość zapisu-odczytu nośnika.

Uprzedzam - konfiguracja "coLinuksa" może nie być łatwa (lub ja jestem "nieogarem").

Krzysztof Podstawa
  • Poziom 13  
    Ja do takiego zadania nie uzywał bym MS Windows tylko Dystrybucje LIVE Linux i to odpowiednią do ratowanego systemu.

Nie uzywal bym Ext2Fsd => http://www.ext2fsd.com/

Don't use Ext2Fsd 0.68 or earlier versions with latest Ubuntu or
    Debian systems. Ext2Fsd 0.68 cannot process EXT4 with 64-BIT mode
    enabled, then it could corrupt your data. Very sorry for this
    disaster issue, I'm working on an improvement.

Druga sprawa najpierw przed dzialaniem na dysku z OS i WAZNYMI DANYMI robie backup na innym dysku lub klon tego dysku

=============================================================================================

Wazne w RHEL 7 system plikow domyslny to moze byc XFS czyli nie ext3 lub ext4

=============================================================================================

Czyli mówisz o Red Hat ( RHEL ) masz odpowiedniki takie jak CentOS liveCD i LiveDVD
    RHEL 7.4 wydaje mi się, źe to bedzie CentOS-7-x86_64-LiveGNOME-1708.iso LiveCD wrzucone na pendrive.

Wydaje mi się że ważne jest żeby wersja systemu plikow byla rowna Systemowi LiveDVD

czyli OS twardy dysk, np. RHEL 7.4 kernel 3.10.xxx to system plikow jest w tej konkretnej wersji kernela ( oraz ext2/3/4 programy fsck itd. )

dlatego do edycji zawartosci dysku OS uzywasz tylko livecd np. CentOS z takim samym kernel 3.10.xxx wraz z progarmami do naprawy systemu plikow np. fsck w zaleznosci od systemu plikow czy to XFS czy EXT4
  • Poziom 30  
    pp:) napisał:
    Druga sprawa najpierw przed dzialaniem na dysku z OS i WAZNYMI DANYMI robie backup na innym dysku lub klon tego dysku

Czyli mówisz o Red Hat ( RHEL ) masz odpowiedniki takie jak CentOS liveCD i LiveDVD RHEL 7.4 wydaje mi się, źe to bedzie CentOS-7-x86_64-LiveGNOME-1708.iso LiveCD wrzucone na pendrive.

Witaj.

Backup - jasne, robię za pomocą HDDRawCopy i/lub DMDE. Zwłaszcza że ponad 10 lat temu miałem tak, że dysk po podłączeniu udało się odczytać tylko jeden raz, i na szczęście ten jeden jedyny raz to był program do robienia obrazu RAW dysku. Zrobiłem tak pierwszy raz bo dysk był konający i też Linux którego nie znałem. Potem tylko na obrazie pracowałem wrzucając go na nowy dysk. Ciekawe, też to był RedHat i też specjalizowany komputerek.

Pobrałem dystrybucje Fedory, Knoppixa, jakąś Puppy i będę testował. Zobaczę co jak działa, bo to tylko Pentium M z 512MB RAM.