Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapowietrzanie się grzejników- piec Vaillant ecoTECpro

02 Sty 2018 22:13 810 8
 • Poziom 6  
  W maju 2017r. dokonałem całkowitej wymiany instalacji CO: piec Vaillant ecoTECpro (kondensacyjny, dwufunkcyjny), połączenia miedziane, kaloryfery aluminiowe, wszystko na jednym poziomie. Instalację zrobił koncesjonowany instalator. Ciągłe grzanie od końca października, temperatura wody max 45 st - nie było jeszcze zimna :-) . Zapowietrza się najwyżej położony grzejnik - ręcznikowiec w łazience – odpowietrzam go co kilka dni. Zapowietrzeniu ulegają 1 –2 górne segmenty grzejnika. Instalator wspomniał, że układ może się zapowietrzać i wtedy trzeba do wody w układzie grzewczym dodać czegoś (nie pamiętam czego). Co to jest i czy laik może tej operacji dokonać? Niestety w postach nie znalazłem opisu takiej sytuacji, więc dlatego wywołuje temat.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Nie powinno się łączyć w jednej instalacji miedzi i aluminium. Połączenie takie tworzy tzw. ogniwo elektrolityczne a co za tym idzie - następuje korozja elektrolityczna i galwaniczna. W jej wyniku wydziela się min. wodór, który zapowietrza górną część instalacji. Gdy już posiada się taką instalację C.O. do zładu (wody wypełniającej rury, grzejniki, kocioł....) należy dodać specjalny preparat, który stworzy warstwę ochronną na wewnętrznych powierzchniach nie dopuszczając do przepływu jonów i tym samym zatrzymuje proces korozji. Na rynku jest wiele firm oferujących takie preparaty ich dodanie jest trudne dla laika. Najlepiej wpisać w wyszukiwarce "inhibitory korozji do instalacji c o". Pojawi się wiele firm - zadzwonić i pogadać.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  ttesarow napisał:
  Na rynku jest wiele firm oferujących takie preparaty ich dodanie jest trudne dla laika

  Dolanie inhibitora korozji do instalacji nie jest wcale trudne. Koncentraty mają 1l i starczają do zładu liczącego ok. 100l.
  Ja spuszczam wodę z całego wybranego przez siebie grzejnika i do tego grzejnika wlewam inhibitor, czy inny środek czyszczący. Przydatny do tego celu jest zawór spustowy 1/2 cala, który montuję tymczasowo zamiast odpowietrznika, do tego kawałek węża gumowego i lejek. Wlewać trzeba małymi porcjami. Po wlaniu koncentratu tym samym wężem i lejkiem wlewam trochę wody, aby przepłukać wąż i zawór. Stosuję rękawice ochronne, bo koncentrat nie powinien mieć kontaktu ze skórą.
  Po wlaniu zamykamy zawór i możemy go zostawić albo demontujemy i zakładamy ponownie odpowietrznik. Z tym, że jeśli chcemy zostawić zawór spustowy na stałe do przyszłych prac itp. to musi być on prawidłowo zamontowany i uszczelniony, aby po uzupełnieniu ciśnienia nie było wycieku w trakcie pracy c.o..
  Uzupełniam instalację c.o. wodą, zawór termostatyczny przy grzejniku otwieram na maksa i pozwalam, aby środek rozpłynął się i wymieszał w całej instalacji.

  Jak ktoś chce to może zlecić usługę firmie, choć moim zdaniem to zbędne wyrzucanie kasy w błoto ale jak ktoś ma 2 lewe ręce to lepiej komuś zapłacić.
 • Poziom 6  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Pytałem instalatora, gdy robił instalację, o problemy połączenia Cu-Al, ale powiedział, że obecne grzejniki Al pozwalają na to, dlatego m.in zdecydowałem się na Cu niż np. pex - choć może to błąd :-(
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Dla mnie amatora to grzejniki aluminiowe niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń zawsze będą bardziej podatne na korozję niż grzejniki stalowe przy instalacji miedzianej, więc inhibitor korozji powinien być dolany na samym początku.
  Miedź jest super przy robieniu instalacji w starych lokalach bez generalnego remontu, bo puszczasz rurki na ścianie przy podłodze, zakładasz otuliny i masz spokój. PEX to już raczej do montażu w podłodze, ewentualnie w bruzdach w ścianie, czyli przy budowie nowego domu, albo przy generalnym remoncie razem z posadzkami itp., bo natynkowo to PEX raczej odpada.

  Skoro masz już miedź i aluminium i instalację masz zalaną wodą przez ponad pół roku to na Twoim miejscu dla świętego spokoju najpierw użyłbym środka do czyszczenia instalacji z osadów. Wlewasz tak samo jak inhibitor korozji z tym, że środek czyszczący może być w instalacji przez krótki okres czasu. W zależności od producenta i stopnia zanieczyszczenia instalacji c.o. to środek może pływać po instalacji maksymalnie do ok. 4 tygodni. Potem go wylewasz i robisz płukanie instalacji wodą. Po płukaniu wlewasz inhibitor korozji, który zostaje w instalacji na stałe.
  Po kilku np. 5 latach możesz powtórzyć cykl czyszczenia i wlewasz nowy inhibitor korozji.
 • Poziom 6  
  Hmmm.. z tym płukaniem, już chyba robota dla fachowca, bo trzeba potem z układu - jak rozumiem - całego spuscić wodę, a potem napełnić - to już nie problem. Przy okazji zastanawiam się, tak teoretycznie, a gdyby tak układ napełnić petrygo, czy czymś w tym rodzaju. Czy to ustrzeże od korozji? Dzięki za poradę.
 • Poziom 36  
  antofra napisał:
  bo trzeba potem z układu - jak rozumiem - całego spuscić wodę, a potem napełnić

  Dokładnie, trzeba wylać brudną wodę ze środkiem czyszczącym, potem napełnić świeżą wodą przepłukać i ponownie wylać.
  Spuszczenie wody to też nie problem ale jest to czasochłonne i nieco upierdliwe jeśli nie masz żadnych zaworów spustowych w swojej instalacji.
  antofra napisał:
  napełnić petrygo

  Jak uważasz, ale ja jestem daleki od stosowania środków zastępczych, które nie są dedykowane do c.o., ale nawet do chłodnicy w aucie nie mam zaufania do Petrygo.
  Wolę użyć środka markowego i dedykowanego do instalacji c.o. i mieć problem z głowy. Nadmierne oszczędności czasem bywają zgubne.
 • Poziom 33  
  Z płynem typu Petrygo w przypadku kotła Vaillant wiąże się utrata gwarancji, ponieważ jedyne środki do instalacji jakie zaleca Vaillant to środki produkowane przez firmy Sentinel i Fernox. Podobnie z środkami czyszczącymi i inhibitorami korozji - tylko Fernox i Sentinel są przebadane i dopuszczane.
  Nie wiem czy ci instalator zaproponował zamontowanie na powrocie separatora zanieczyszczeń z wkładem magnetycznym. Jest to bardzo "mądre" urządzenie wyłapujące bród i dodatkowo drobne cząsteczki ferromagnetyczne, które krąż w wodzie i które powodują osadzanie się tych cząstek ferromagnetycznych w pompie kotła, co skraca jej żywotność (ponieważ wszystkie obecnie stosowane pompy elektronicznie sterowane montowane w kotłach mają w sobie rdzeń magnetyczny który przyciąga do siebie te drobinki). Najpopularniejsze filtry/separatory to właśnie produkowane przez firmę Fernox i w komplecie z tym filtrem dostaje się butelkę inhibitora Fernox F1. Tutaj masz info: FERNOX
 • Poziom 14  
  Najwyżej położony grzejnik jest niewłaściwie w poziomie zamontowany.Powietrze musi uchodzić cały w poziomie lub do góry.Jeśli ten warunek nie jest spełniony to w najwyższym punkcie musi być zamontowany kranik do odpowietrzania.Bajer instalatora nie dla mnie.
  Tel.699709665