Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnału kablówki.

03 Sty 2018 14:21 2010 10
  • Poziom 5  
    Dzień dobry, chciałbym zapytać czy takie rozdzielenie sygnału (schemat widoczny poniżej na obrazku) z kablówki jest poprawne?
    Dziękuje z góry za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    Jedynie to co mogę sprawdzić to sygnał jaki jest w modemie. Nie wiem czy to coś Wam powie.

• Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    A po co Ci za Teleste jeszcze TRATEC do modemu kablowego?
    Jeśli chcesz rozdzielić tv analogową, to ten TRATEC jest potrzebny tam właśnie a nie do modemu

Sygnał na modemie strasznie rozwalony.
    Jak to wszystko rozgałęzisz jeszcze na tyle tv - to możesz stracić nie tylko tv ale i internet.

Myślę, że powinien to zrobić serwis z kablówki (przy takim poziomie sygnału na modemie).
  • Poziom 5  
    O dziwo aktualnie to jakoś działa.
    Oryginalnie była taka konstrukcja jak na obrazku poniżej. Pan z kablówki doczepił się do istniejącego już tego ostatniego splittera 6-WAY
    Powstał taki dziwny twór który pewnie traci sporo sygnału po drodze. Ostatnio jeden kabel od TV został zlikwidowany dlatego też bardzo chciałbym to uprościć i by było prawidłowo zrobione.

Trochę już po forum poczytałem i wychodzi, że zaraz za kablem z sygnałem z kablówki powinna być zwrotnica np:
    GMF-350 Telmor bądź TRATEC TRIS 210E.
    Do gniazda DATA podłączony modem a drugiego gniazda przejście do rozgałęźnika w moim przypadku chyba najlepiej jakiegoś aktywnego.
    Czy dobrze myślę ?

Widziałem, że są zwrotnice z z dwoma wyjściami na TV i jednym DATA. Czy są również zwrotnice z większą ilością wyjść na TV tak by to wszystko w jednym było ?

• Pomocny post
    ip0 napisał:
    Czy dobrze myślę ?

Tak - tylko nie wolno używać splittera aktywnego.
    ip0 napisał:
    Widziałem, że są zwrotnice z z dwoma wyjściami na TV i jednym DATA. Czy są również zwrotnice z większą ilością wyjść na TV tak by to wszystko w jednym było ?

Są, ale nie do kupienia w normalnym handlu.
    Tobie pozostaje taka zwrotnica TRATEC (co już masz?) i rozgałęźnik na tyle wyjść ile potrzebujesz.
    Dajesz tą zwrotnice TRATEC, do portu DATA podłączasz modem (lub ewentualnie ten Teleste, KIEDY jeszcze chcesz tam mieć tv cyfrową, moduł CI lub dekoder), do portu TV dajesz 6 way splittera i idziesz na resztę tv z telewizją ANALOGOWĄ.
    Tylko miej świadomość, że sygnał mocno spadnie!
  • Poziom 5  
    Trochę mnie zmartwiłeś pisząc, że nie mogę mieć splittera aktywnego.
    Obecnie jest podłączonych 5 odbiorników telewizyjnych w tym dwa a niebawem trzy - odbierają tv cyfrową. Po przed moduł CI i dekoder (to chyba nazywa się multi-room w multimediach).

KOCUREK1970 napisał:
    Tobie pozostaje taka zwrotnica TRATEC (co już masz?)

Zwrotnice prawdopodobnie będę musiał kupić, ten mój TRATEC ma jedno wejście i wyjście (zdjęcie u dołu). Więc chyba nawet nie jest zwrotnicą.

KOCUREK1970 napisał:
    Dajesz tą zwrotnice TRATEC, do portu DATA podłączasz modem (lub ewentualnie ten Teleste, KIEDY jeszcze chcesz tam mieć tv cyfrową, moduł CI lub dekoder)

Z tego co piszesz wynika, że odbiorniki z tv CYFROWĄ jak i modem powinny być podpięte za portem zwrotnicy DATA . A z kolei odbiorniki z tv ANALOGOWĄ za portem TV zwrotnicy.
    Dobrze zrozumiałem ?

• Pomocny post
    ip0 napisał:
    Trochę mnie zmartwiłeś pisząc, że nie mogę mieć splittera aktywnego.

W sieci kablowej w lokalu klienta nie wolno korzystać z aktywnych komponentów dostępnych w normalnej sprzedaży w sklepach (wzmocnisz sygnał to i wzmocnisz szumy, które będą przenikały do sieci operatora a to bardzo mu się nie spodoba, bo możesz uziemić przez to innych w Twoim bloku).
    Można wzmocnić sygnał tylko certyfikowanymi i specjalnie do tego celu stworzonymi komponentami jak np. Teleste OV4444
    ip0 napisał:
    Z tego co piszesz wynika, że odbiorniki z tv CYFROWĄ jak i modem powinny być podpięte za portem zwrotnicy DATA

Dokładnie tak - przy czym w TRATECu stosując np. ZWROTNICĘ TRIS-307P - modem dajemy z LEWEJ strony (patrząc od frontu zwrotnicy), potem tv cyfrową (środkowy port), i pod RTV tv analogową (port z PRAWEJ strony).

Często też jest tak, że nie da się takich zwrotnic kupić, więc dla tv analogowej stosuje się bloker KZ (Kanału Zwrotnego 5-65 MHz) przeciwko przenikaniu zakłóceń z tv analogowej w kanał zwrotny dekodera lub modemu i stosuje się tylko małostratny splitter (kablówki rekomendują splittery Teleste).
    Czyli 2 way splitter by rozgałęzić w ogóle sygnał - potem bloker KZ przed splitterem na 6 wyjść dla tv analogowej.
    A na drugą odnogę pierwszego głównego splittera nic jeśli tylko modem, lub następny 2 way splitter (już bez filtra KZ) dla modemu i ewentualnego dekodera cyfrowego, modułu CI itd.
  • Poziom 5  
    KOCUREK1970 napisał:
    TRATECu stosując np. ZWROTNICĘ TRIS-307P

Znalazłem zwrotnice TRIS-307P ale TECHNETIX, czy to jest to samo ? (foto poniżej)
    Czy mogę ją ewentualnie zastąpić zwrotnicą: TELMOR GMDF-354 ? Jeśli tak to czy podłączenie jest takie same co w Tris-307P ?

Pytanie odnośnie splitterów. Czy wykorzystać te z TELESTE czy polecasz/polecacie coś innego mało stratnego ?
    Czy splitter 3-Way z wykorzystanymi dwoma wyjściami a 3 zakrytym rezystorem obciążeniowym 75 Om jest o sporo gorszym pomysłem pod względem straty sygnału niż splitter 2-Way ? Chodzi o to, że aktualnie mam 2 odbiorniki z tv cyfrową, ale za jakiś czas będą to 3 odbiorniki.

Reasumując przedstawiam schemat poniżej jak by to wyglądało.

• Specjalista Sieci, Internet
    ip0 napisał:
    Znalazłem zwrotnice TRIS-307P ale TECHNETIX, czy to jest to samo ?

Tak to samo.
    ip0 napisał:
    Czy wykorzystać te z TELESTE czy polecasz/polecacie coś innego mało stratnego ?

Trzymaj się tego Teleste - korzystają z tego w największych kablówkach.
    ip0 napisał:
    Chodzi o to, że aktualnie mam 2 odbiorniki z tv cyfrową, ale za jakiś czas będą to 3 odbiorniki.

To zastosuj 3 way splitter z rezystorem obciążeniowym na wolnym porcie.
    Jeśli ma tam być i 3 tv, to sprawdzić już przed jego zamontowaniem co się zrobi z sygnałem.
    ip0 napisał:
    Reasumując przedstawiam schemat poniżej jak by to wyglądało.

PRAWIDŁOWO!
    ip0 napisał:
    Czy mogę ją ewentualnie zastąpić zwrotnicą: TELMOR GMDF-354 ? Jeśli tak to czy podłączenie jest takie same co w Tris-307P ?

TAK/TAK.

Tylko pamiętaj też o tym.
    KOCUREK1970 napisał:
    Sygnał na modemie strasznie rozwalony.
    Jak to wszystko rozgałęzisz jeszcze na tyle tv - to możesz stracić nie tylko tv ale i internet.

Moja propozycja jest taka - zleć to wszystko serwisowi z kablówki - jeśli to UPC to koszt całości będzie 50 zł brutto dopisane do faktury (wliczając w to wszystko co będzie potrzebne do zrobienia takiej instalacji).
    Technik wyreguluje też sygnał - choć może się też okazać, że będzie musiał wymienić przewód główny lub nawet modem (sygnał na modemie powinien mieć zbliżone wartości - a u Ciebie rozstrzelone to wszystko w każdą stronę).
    A tak wydasz koło 50/60 zł by to zakupić, potem i tak wezwiesz serwis płatny za 50 zł by wyregulować sygnał - a tak technik w jednej opłacie zrobi to wszystko i za jednym zamachem.

50 zł to koszt płatnego serwisu w UPC - nie wiem w jakiej Ty jesteś kablówce, więc opłata może być inna.
  • Poziom 5  
    Dziękuję Tobie pięknie za pomoc KOCUREK1970 zrobię tak jak mówisz zlecę to serwisowi .

KOCUREK1970 napisał:
    jeśli to UPC to koszt całości będzie 50 zł brutto dopisane do faktury

W Multimediach znalazłem w cenniku: Naprawa lub modernizacja Sieci w Lokalu (na zlecenie Abonenta) - koszt 35 zł.
    Poproszę by zrobili porządek z okablowaniem i że jest słaby sygnał.