Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funbox 1D01 a filtrowanie adresów MAC

nowym 03 Sty 2018 18:55 612 18
  • #1 03 Sty 2018 18:55
    nowym
    Poziom 10  

Witam,
    wczoraj wpadłem na genialny pomysł, żeby zrobić coś aby zablokować pracownikom dostęp do wifi. Więc zacząłem szukać w opcjach i znalazłem coś takiego:
    Do FunBoxa jest podłączony po kablu TL-WR841N i dopóki nie zacząłem grzebać w ustawieniach FunBoxa było wszystko ok, rozsyłał sygnał wifi piętro niżej.
    Ale skoro coś się podziało zmieniłem filtrowanie adresów MAC na wyłączone i nadal nie ma internetu po wifi przez TL-WR841N na telefonach, w telewizorze. Jest tylko na laptopie.
    I teraz niem co pokolei robić, żeby był internet na TL-WR841N oraz, żeby było można uniemożliwić pracownikom dostęp do wifi...

Moderowany przez jimasek:

Temat wątku poprawiłem

0 18
  • #2 03 Sty 2018 19:10
    LucekB
    Specjalista Sieci, Internet

Może wystarczy zmienić hasło na inne? Aby go nie znali.
    Do Wi-fi z WR841N pracownicy też nie mają mieć dostępu?

0
  • #3 03 Sty 2018 19:37
    nowym
    Poziom 10  

Jeden pracownik musi mieć wifi i dlatego pewnie ma wtedy reszta...
    Myślałem, że przez te adresy MAC da się zrobić...
    TP link ma być bez ograniczeń.

0
  • #4 04 Sty 2018 09:29
    Nagus
    Poziom 24  

Model Funboxa podaj, a nie jego SSID...
    Ustawienie filtrowania MAC adresu WiFi nie wpływa na połączenie kablowe.
    Funbox i TP-Link rozgłaszają takie samo SSID? Skąd masz pewność, że masz połączenie WiFi z TPLinkiem a nie z Funboxem?
    Jaka jest konfiguracja filtrowania MAC na TP-Linku?

W telefonach i telewizorze zapomnij stare połączenia i podłącz jeszcze raz. Powinny odzyskać łączność.

0
  • #5 04 Sty 2018 09:55
    jprzedworski

Nie znam Funboksa, ale w routerach zwykle blokada MAC ma dwie opcje:
    1. Adresy wpisane są adresami dozwolonymi, a inne są blokowane
    2. Adresy wpisane są adresami blokowanymi, a inne są dozwolone
    Może to "Wyłącz" powoduje, że adresy poprzednio dozwolone stały się zabronionymi (Wyłącz te które są na liście)

0
  • #6 04 Sty 2018 11:41
    Nagus
    Poziom 24  

Funbox obsługuje tylko tryb Zezwól.
    Problem może pojawić się, gdy dwa rutery rozsiewają takie same SSID. W tym przypadku, nawet będąc bliżej TPLinka, autoryzację może obsłużyć Funbox bo też jest w zasięgu. Jak odrzuci autoryzację ze względu na filtrowanie MAC, to nie ma komunikacji.

0
  • #7 04 Sty 2018 15:11
    nowym
    Poziom 10  

Model:
    SAGEMCOM CS 50001 chyba to jest to.
    SSID mają różne.

Dodano po 18 [minuty]:

Porobiłem trochę screenów z ustawień TL-WR841N
    Jaki ma być default gateway?
    Funbox 1D01 a filtrowanie adresów MACFunbox 1D01 a filtrowanie adresów MACFunbox 1D01 a filtrowanie adresów MACFunbox 1D01 a filtrowanie adresów MACFunbox 1D01 a filtrowanie adresów MAC

Dodano po 2 [godziny] 53 [minuty]:

Niby jest sygnał, że połączono ale netu dalej nie ma....

0
  • Pomocny post
    #8 04 Sty 2018 17:07
    LucekB

Masz dwa serwery DHCP i to jeszcze w tej samej podsieci 192.168.1.X
    Kabel z Funboxa masz wpięty do TP Linka do portu LAN czy WAN?

0
  • #9 04 Sty 2018 18:37
    nowym
    Poziom 10  

Kurcze, rzeczywiście, wyłączyłem DHCP na tplinku i jest ok...
    Problem nadal p[pozostaje jak zablokować wifi dla pracowników ale jeden musi mieć dostęp do netu.
    Może w jakiś sprzęt się zaopatrzyć...

0
  • #10 07 Sty 2018 22:33
    makosuu
    Poziom 32  

TP-Link podpięty przez LAN czy WAN? Wnioskuje że LAN i dobrze.

nowym napisał:
    Problem nadal p[pozostaje jak zablokować wifi dla pracowników ale jeden musi mieć dostęp do netu.

Blokuj adresy MAC. To dobry sposób tylko się nie pomyl i nie zablokuj czegoś istotnego

0
  • #11 09 Sty 2018 08:23
    nowym
    Poziom 10  

TP-Link jest podpięty LAN.
    Już miałem włączyć blokowanie adresów MAC ale pojawił się mały problem.
    Gdy przyjdą goście do domu gdzie podpięty jest TP-Link i będą chcieli skorzystać z Wi-Fi to nie skorzystają bo nie będzie ich adresu MAC zezwalającego na dostęp do Wi-Fi.
    Chyba, że komórka będzie robić jako router. Ale nie wiem jeszcze czy tak zadziała, poza tym głupio to wygląda w sensie braku swobody ze skorzystania z Internetu...

0
  • #12 09 Sty 2018 15:26
    makosuu
    Poziom 32  

Jak blokujesz dostęp do WiFI po MAC to blokujesz na funbox a nie TP-Link. Do TP-Linka powinni się podłączyć. Ty nie zezwalasz konkretnym MAC-om na połączenie tylko konkretnym blokujesz połączenie.

0
  • #14 09 Sty 2018 17:23
    makosuu
    Poziom 32  

Nie spodziewałem się ze Livebox jest tak głupi :) i nie da się inaczej. Ale funbox ma dużo opcji nie masz tam jeszcze czegoś? Jakiejś blokady dostępu do internetu czy coś? Nie mam funboxa więc ciężko mi powiedzieć. Wszystkie moje routery mogły blokować konkretne urządzenia.

0
  • #15 09 Sty 2018 17:29
    nowym
    Poziom 10  

Jest np. takie coś:

Cytat:
    podłączanie urządzenia, które wspiera WPS przy użyciu kodu PIN
    Wygeneruj kod PIN modemu FunBox, następnie wpisz kod PIN na podłączanym urządzeniu, jeśli filtrowanie adresów MAC jest włączone i chcesz podłączyć urządzenie WiFi do FunBoxa wciśnij przycisk parowania WiFi z tyłu modemu FunBox. Jeśli filtrowanie adresów MAC jest wyłączone (ustawienia domyślne), należy wprowadzić klucz zabezpieczający WiFi w podłączanym urządzeniu.

0
  • #16 09 Sty 2018 17:34
    makosuu
    Poziom 32  

No mozesz użyć. Tylko nie na każdym urządzeniu będzie można tego użyć. Androidy bez problemu. Chyba że jakieś zabytki.

0
  • #17 10 Sty 2018 08:47
    Nagus
    Poziom 24  

Przytoczony powyżej fragment pomocy to bełkot wynikający ze spartolonego tłumaczenia. Powinien on brzmieć jakoś tak:
    "Wprowadź kod swojego urządzenia. Wpisz kod PIN twojego urządzenia: może być wygenerowany lub umieszczony na naklejce. Wpisz go tutaj i naciśnij 'dodaj'.
    Filtrowanie adresów MAC. Gdy filtrowanie adresów MAC jest włączone, a chcesz dodać nowe urządzenie, musisz najpierw dodaj jego adres MAC do listy. Jeżeli filtrowanie adresów MAC jest wyłączone (ustawienie domyślne), wówczas może zostać podłączone każde urządzenie znające klucz zabezpieczeń."
    W Funboxie/Liveboxie nie można jednocześnie używać WPS i filtrowania MAC, bo te funkcje wzajemnie się wykluczają (jedna wyłącza drugą).

Jeszcze raz:
    Filtrowanie adresów Funbox działa tylko w trybie Zezwól, zatem dopuszczane są tylko urządzenia znajdujące się na liście.
    W TP-Linku z kolei było włączone filtrowanie MAC w trybie Blokuj, czyli dopuszczane są wszystkie urządzenia za wyjątkiem tych z listy.
    Funbox i TPLink mają różne SSID, zatem teoretycznie nie ma problemów z nieprzystającymi ustawieniami filtrowania MAC na obu ruterach.
    TP-Link miał włączony serwer DHCP w tej samej podsieci. Funbox jakoś nie chce współpracować w takiej konfiguracji. Przynajmniej nie z każdym ruterem. Wyłączyłeś DHCP na TP-Linku. Próbowałeś później jeszcze raz załączyć filtrowanie MAC na Funboxie?
    Kabel z Funboxa podłączony jest do portu WAN TP-Linka?

0
  • #18 10 Sty 2018 10:29
    makosuu
    Poziom 32  

Nagus napisał:

Nie jest i to dobrze że jest LAN-LAN.

0
  • #19 12 Sty 2018 07:45
    nowym
    Poziom 10  

Po kolei:

Cytat:
    Przytoczony powyżej fragment pomocy to bełkot wynikający ze spartolonego tłumaczenia.

Po prawej stronie jest oryginalny fragment tego tłumaczenia... ;)
    Cytat:
    W Funboxie/Liveboxie nie można jednocześnie używać WPS i filtrowania MAC, bo te funkcje wzajemnie się wykluczają (jedna wyłącza drugą).

Nie testowałem, bo to powoduje bunt w firmie i w domu gdzie korzysta się z Internetu. Jeżeli to prawda przetestuje to w przyszłym tygodniu w dogodnym czasie.
    Cytat:

Jest podpięty do ETH1 i wszystko działa po staremu i wszyscy są zadowoleni oprócz mnie bo szef naciska, żeby pracownicy nie korzystali z WiFi bo partolą robotę.
    Sytuację mam taką, że muszę:
    - zablokować WiFi żeby pracownicy nie korzystali z netu (ale na jednym z kompów na hali musi być laptop podpięty do netu, kabel to ostateczność choć wolelibyśmy nie)
    - zrobić wspólny dodatkowy dysk
    - albo zrobić jakąś mini bazę online (najlepiej na hasło) żeby można było wpisywać zrobiony towar aby zainteresowane osoby miały do niego wgląd.

0