Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie grzałki, pomoc. - Cyna nie trzyma grzałki?!

bednar.skc 03 Sty 2018 19:11 690 13
  • #1 03 Sty 2018 19:11
    bednar.skc
    Poziom 6  

Witam,
    Posiadam zmywareczka bosch z grzałka przepływową.
    Po 2 latach opaliła się grzałka, na szczęście przy kostce...
    Lecz po pół roku znów błąd E 15.. Grzałka spalona.. Zeskrobałem izolacje grzałki i jest przerwa w połowie.. Lecz jakiś uparty styk ponieważ cyna nie chce się trzymać... Z czego to jest i jak naprawić te grzałkę?
    Niestety obawiam się że nową jak założę koszt około 200 zł.. Znów będzie się palił...

0 13
  • #2 03 Sty 2018 19:29
    brofran
    Poziom 36  

Grzałki wykonane są z drutów ( taśm ) oporowych . Cyną z kalafonią nie da się ich lutować .
    Chlorek cynku może pomóc , ew. skręcanie na śruby , ale tu raczej brak miejsca . :cry:
    Najlepiej nową grzałkę kup.

0
  • #3 03 Sty 2018 19:32
    bednar.skc
    Poziom 6  

Kupiłbym ale za niedługo pewnie znów się przepali. Wada tych grzałek. A że doszedłem już jak ją szybko wyjąć wolę znaleźć sposób na naprawę ?

0
  • #4 03 Sty 2018 19:41
    mariusz999
    Poziom 16  

Nie wiem jak duże masz to połączenie do wykonania. Może pasta (klej) do napraw szyb samochodowych zda egzamin? Jeśli to tylko mała przerwa to może wystarczy położyć grubszą warstwę tej pasty. Choć skłaniał bym się jednak ku wymianie.

1
  • Pomocny post
    #5 03 Sty 2018 19:42
    Xantix
    Poziom 39  

A naprawa w analogiczny sposób jak ścieżek oporowych na szybie w aucie? Tzn. klejem elektroprzewodzącym? Może to zda egzamin?

0
  • #6 03 Sty 2018 19:48
    bednar.skc
    Poziom 6  

Przerwa jest malutka. Czytałem na forum że kleje nie dadzą rady bo to jest wysoka temperatura...

0
  • #7 03 Sty 2018 19:51
    elekstryk
    Poziom 12  

Drut oporowy się nie polutuje dobrze, ja w podobnej sytuacji nakładałem na koniec grzałki zwykłą kostkę elektryczną i robiłem połączenie skręcane. Wstawić wystarczy kawałek grubego kabla np.2,5mm2 zakończonego złączką, nic nie przerabiałem więcej. U mnie ratowany był piec w ten sposób i działa do dziś.
    Ewentualnie na złomach tego pełno przynajmniej u mnie. Sam myślałem czy nie zaaplikować do podgrzewania glikolu w aucie u ciebie na jakimś prostym sterowaniu triakiem. :)

0
  • #8 03 Sty 2018 20:02
    bednar.skc
    Poziom 6  

Mówisz by do kostki którą mam przylutować nowy obwód z drutu miedzianego? Nawinąć go zamiast tej taśmy?

0
  • #9 03 Sty 2018 20:08
    klamocik
    Poziom 23  

W końcu to grzałka tylko zgrzewanie. transformator 24V z jednej strony grafit z wgłębieniem drugi biegun kombinerki i 3 mm skręcona spirala włożona we wgłębienie stopi się w kulkę.

0
  • #10 03 Sty 2018 20:16
    bednar.skc
    Poziom 6  

klamocik

Nie bardzo rozumiem jak to zrobić.

0
  • #11 03 Sty 2018 20:21
    brofran
    Poziom 36  

klamocik napisał:
    W końcu to grzałka tylko zgrzewanie.

Dobra rada , ale do drutów oporowych . Tu mamy do czynienia z rezystorem napylanym , zatem jedyna ewentualność prowizorycznej naprawy to klej do grzałek szyb samochodowych.

1
  • #13 03 Sty 2018 22:13
    mariusz999
    Poziom 16  

bednar.skc napisał:
    Mówisz by do kostki ktora mam przytutowac nowy obwód z drutu miedzianego? Nawinac go zamiast tej taśmy?

Nic nie nawijaj. Po pierwsze @brofran już wyjaśnił jaki masz tam materiał oporowy i zasugerował jedyne rozwiązanie.
    brofran napisał:
    Tu mamy do czynienia z rezystorem napylanym , zatem jedyna ewentualność prowizorycznej naprawy to klej do grzałek szyb samochodowych.

@elekstryk autor na zdjęciu pokazał element grzejny. Takie ewentualne naprawy to na drucie oporowym a nie na napylanych grzałkach.

0
  • #14 05 Sty 2018 18:06
    bednar.skc
    Poziom 6  

Grzałka naprawiona i działa.
    Skleiłem ją klejem na bazie srebra o którym mówiliście. Na razie działa i się nie przepala ?
    Dzięki za pomoc.

0