Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica głośnikowa do kolumny (STX)

kejoR_kl 03 Sty 2018 20:38 825 11
  • #1 03 Sty 2018 20:38
    kejoR_kl
    Poziom 2  

Witam, piszę do Was forumowicze z prośbą o pomoc w doborze (zbudowaniu) zwrotnicy głośnikowej do kolumn, które chciałbym zbudować. Na wstępie powiem, że jestem osobą, która stawia pierwsze kroki w DIY – proszę o wyrozumiałość.
    Kolumny, które chce zbudować będą podobnego projektu jak Tonsil Zeus, ale po małych modyfikacjach: Wymiary: 35cm x 30cm x 100 cm, materiał: MDF 18 mm, całość sklejona klejem i dodatkowo aby wzmocnić konstrukcję na wkręty, poniżej konspekt (paint )
    A teraz kilka słów o głośnikach, które chce zamontować:
    1x Wysokotonowy STX T.18.250.8.PH Specyfikacja:
    2x Niskotonowy STX W.27.400.8.MC Specyfikacja:

Specyfikacja głośników w załącznikach

Tunel Bass Reflex 10 cm

Wnętrze chciałbym wygłuszyć w następujący sposób: pierwsza warstwa –pianka polietylenowa przyklejona do ścian obudowy grubości 2mm a następnie matą (wełną owczą) gr 4 mm, kable którym to wszystko połączę to 2x2,50 (czysta miedź)

Nie chciałbym kupować gotowej zwrotnicy głośnikowej, tylko zrobić ją sam aby była ona dostosowana do całego zestawu. Proszę o pomoc w dobraniu cewki, kondensatorów i rezystorów a także schematu podłączenia.

Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc i wyrozumiałość.

0 11
  • #2 03 Sty 2018 23:57
    Przjaciel
    Poziom 9  

Będzie trzeba zastosować dość duży tłumik dla tego głośnika wysoko tonowego, bo zakrzyczy on całą resztę.
    Jeżeli chodzi o samą zwrotnicę to z racji małego zachodzenia charakterystyk ja bym zrobił cięcie możliwie późno, czyli dla 3kHz.
    Rozumiem że połączenie głośników średnio-nisko tonowych będzie zrealizowane w 4ohm?

0
  • #3 04 Sty 2018 07:33
    marian133
    Poziom 37  

1. Te głośniki nie nadają się do współpracy ze sobą.
    2. Zwrotnic nie da się dobrać przez internet (z głowy), jak również te z kalkulatora też się nie nadają.
    3. Obudowa jest za mała o kilkanaście litrów
    4. Wzmocnienia przedstawione na rysunku nie mają sensu

Do tych wooferów min. to driver D.9.500.8.TI z hornem HT-1-214x215.

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/21594-klonujemy-PYLON-AMBER-(10-quot-STX-tuba)

0
  • #4 04 Sty 2018 10:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Patrzę na proponowane głośniki, na projekt obudowy i dochodzę do wniosku, że dla Autora lepiej by było, gdyby skopiował jakiś gotowy projekt... Jak zrobi to dokładnie co do joty - jest szansa, że zagra poprawnie.

0
  • #6 04 Sty 2018 20:45
    kejoR_kl
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, jak wspomniałem stawiam pierwsze kroki i potknięcia muszą być.

Obudowę tworzyłem na podstawie Tonsil Zeus i wg zaleceń producenta tych głośników: "Recommended enclosure: 40L@35Hz - Bass Reflex"
    Liczyłem, że jak są dwa to obudowa powinna mieć min 80L, a obudowa którą zaprojektowałem ma netto 92l. Spowodowane jest to też tym, że zależy mi na tym aby kolumny były jak najmniejsze (możliwie).

Wzmocnienia zastosowane w projekcie są inspiracją po przeczytaniu kliku wątków na elektrodzie postanowiłem zrobić podobnie:
    [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1184184.html[/url]
    [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1542500.html[/url]
    [url=]https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/13982-Budowa-kolumn-estradowych-kilka-pyta%C5%84[/url]

Zawsze starałem się być indywidualistą i stawiać na coś innego niż wszyscy inni, dlatego projekt taki jaki widać :) Reasumując, jestem osobą która uwielbia niskie tony dlatego postawiłem na 2x STX 27cm (wg innych bardzo dobry stosunek ceny co do jakości i dźwięku), kwestia wysokotonowego jak najbardziej mogę go zmienić na inny, przyjmuję wszelkie propozycje (marian133 - dziękuję)

Budżet jaki posiadam to ok max 900-1000zł za zestaw (nie wchodzą w to rzeczy poboczne płyta, kleje, wkręty,szpachla itp)

Wracając do tematu zwrotnic - znalazłem na stronie STX zwrotnicę do zestawu 2xW.30.500.8.MC + D.12.800.8.TI o schemacie:
    Zwrotnica głośnikowa do kolumny (STX), co o niej sądzicie?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

0
  • #7 04 Sty 2018 21:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

1/ Polecana objętość obudowy dla jednego głośnika 40l, a Ty zrobiłeś 92. Nawet odliczając objętości jakie zajmują same głośniki i ewentualne wzmocnienia i BR wyjdzie i tak chyba za dużo? Głośnik (zwłaszcza tego typu - na miękkim zawieszeniu) musi mieć hamulec w postaci sprężystości powietrza - w zbyt dużej obudowie tylko może się roztrzepać.
    2/ Zwrotnica jest do innych głośników niż wybrane przez Ciebie.Do tych co masz należałoby najpierw wyliczyć, potem sprawdzić (pomiary) i ewentualnie poprawić.

marian133 napisał:
    projektów do "naparzania"
    Muszę się przyznać, ze tak właśnie myślałem - że miała by to być kolumna wzorowana na Zeusach...
    A skoro już o zeusach mowa - rozumiem chęć "naparzania" basem, ale co z resztą? Kolumny jak rozumiem do domu, a Ty wybierasz tubowy głośnik wysokotonowy, który ma swoje "specyficzne" brzmienie - O ile na estradzie jeszcze taki głośnik byłby nawet zalecany (bo tam liczy się sprawność a nie jakość) to w donmu -... średnio. No i biorąc pod uwagę wszsytkie wybrane głośniki - co ze środkiem pasma? Czyli wokalami, większa ilością dźwięków instrumentów (gitara, blachy, syntezatory) będzie silnie upośledzona; bo niskotonowych nie jesteś w stanie (bez wpływu na jakość ) ciąć zwrotnicą wysoko, a z kolei wysokotonowy niżej niż może nie zejdzie.
    Oczywiście Altusy jakimi się inspirowałeś tak właśnie mają, ale - wierz mi - nie jest to żaden wzorzec jakości dźwięku. Ich powodem powstania było zrobienie kolumn "pseudoestardowych" - mających brzmienie kiepsko brzmiących kolumn PRO z gatunku "remizowej estrady".
    Wybacz, ale miałem nadzieję (i dlatego o Altusach nie wspomniałem wcześniej), ze jednak masz większe aspiracje...
    A skoro lubisz bas, to może zamiast pchać się w dwie kolumny o kiepskim brzmieniu (cały czas podkreślam brak średnich częstotliwości, które w KAŻDYM rodzaju muzyki są najważniejsze) spróbuj poszukać zestawu z subbasem? Wówczas w każdej z kolumn bocznych (lewej i prawej) mógłbyś użyć tylko jednego głośnika mid-basowego (o mniejszej średnicy, bo basu mieć nie musi) plus wysokotonowy, a w subie zafundować sobie przeznaczony do tego celu większy głośnik basowy?
    Wiem, ze bardziej pracochłonne rozwiązanie, ale - wierz mi - lepsze i dające większe możliwości
    kejoR_kl napisał:
    Zawsze starałem się być indywidualistą i stawiać na coś innego niż wszyscy inni, dlatego projekt taki jaki widać
    . Akurat w dziedzinie akustyki indywidualizm nie sprawdza się. "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb..." - cytując klasyka...

0
  • #8 04 Sty 2018 22:36
    marian133
    Poziom 37  

398216 Usunięty napisał:
    Polecana objętość obudowy dla jednego głośnika 40l, a Ty zrobiłeś 92. Nawet odliczając objętości jakie zajmują same głośniki i ewentualne wzmocnienia i BR wyjdzie i tak chyba za dużo?

Nie wiem jak On to policzył, ale za cholerę nie wychodzi mi 92L, czy to licząc z wymiarów wewnętrznych czy zewnętrznych :)

Sama obudowa przedstawiona na rysunku, licząc że te wymiary są wymiarami zewnętrznymi, ma 80L. Po odliczeniu wzmocnień, portów BR oraz głośników, będzie mniej. Natomiast dodając wytłumienie, które w tym przypadku musi być (wysoko cięty, a praktycznie w ogóle nie cięty woofer), pozornie doda litrażu. na koniec wyjdzie litraż podobny, czyli 80L.

Więc te 80L się zgadza, ale 92? no nie wiem skąd się to wzięło.

kejoR_kl napisał:
    Budżet jaki posiadam to ok max 900-1000zł za zestaw (nie wchodzą w to rzeczy poboczne płyta, kleje, wkręty,szpachla itp)

To skoro nie wliczasz do tego obudów, to lepiej zainteresuj się tymi kolumnami: https://stx.pl/stx-f-360-n.html
    Wyjdzie lepiej niż miał byś robić samemu.

0
  • #9 04 Sty 2018 22:44
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    Nie wiem jak On to policzył, ale za cholerę nie wychodzi mi 92L
    Biję się w pierś i przyznaję, że przyjąłem za prawdę to co napisał.

0
  • #10 04 Sty 2018 23:36
    kejoR_kl
    Poziom 2  

Początki zawsze są ciężkie, lecz postaram się być uparty i jednak zrobić je samemu, czuć tą satysfakcję, że zrobiłem to własnymi rękoma na nie klik "kup teraz"

Po przeczytaniu wypowiedzi użytkownika 398216 Usunięty - masz rację co do jakości dźwięku i od razu zacząłem szukać rozwiązania tego które napisał marian133. Na stronie STX zobaczyłem właśnie F-360 i czy jest możliwość aby ja ulepszyć trochę mocniejszymi głośnikami??

T.STX.4.1.200.8 x1 - zostawić
    M.STX.6,5.1.150.8 x1 - zamienić na M.18.200.8.MCX
    W.STX.10.2.200.8 x2 - zamienić na W.27.400.8.MC

Znalazłem też na forum schemat zwrotnicy która (prawdopodobnie) znajduje się w tych kolumnach

Jeszcze raz wielkie dzięki za wyrozumiałość co do mojej osoby...

0
  • #11 05 Sty 2018 09:09
    marian133
    Poziom 37  

kejoR_kl napisał:
    Na stronie STX zobaczyłem właśnie F-360 i czy jest możliwość aby ja ulepszyć trochę mocniejszymi głośnikami??

Tylko odpowiedz na pytanie: w jakim celu?
    Masz odpowiedni wzmacniacz aby chociaż te F-360 zasilić?
    To że głośnik wytrzymuje więcej watów nie oznacza że zagra głośniej od słabszego.
    Zagrał by, gdyby oba głośniki miały tyle samo SPL-u, przy równej charakterystyce i nie filtrowane, wtedy ten co wytrzymuje więcej watów zagra głośniej, ponieważ będzie można w niego wpompować więcej watów.

Nie wiadomo jakie woofery siedzą w F-360, nie wiadomo jak są filtrowane, oraz nie wiadomo ile db osiągniesz na basie filtrując odpowiednio W.27.400... więc nie wiadomo czy w ogólnym rozliczeniu będą miały wyższy SPL.
    Gdyby jednak miały na tym samym poziomie co F-360, to wtedy te na W.27.400 zagrają głośniej jeśli odpowiednio je zasilimy, czyli podłączymy je pod wzmacniacz który w 4 ohmach oddaje + - 500W.
    Posiadasz takowy?

kejoR_kl napisał:

Znalazłem też na forum schemat zwrotnicy która (prawdopodobnie) znajduje się w tych kolumnach

W których kolumnach?
    Bo jak byk jest opis głośników... i to nie są głośniki o których mowa w tym temacie.

0
  • #12 05 Sty 2018 12:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kolega Autor wybaczy, ale śmieszą mnie do łez podobne zachowania... Nie znam się ni w ząb, ale chcę ulepszać... I jak zwykle - MOC, WATY.... Naprawdę nadal uważasz, że to jest najważniejsze?

0