Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik OBRUSN PC 2220 wyświetla błąd Er4

12 Sie 2005 09:57 6690 23
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam problem w zidentyfikowaniu awarii, otrzymuję na wyświetlaczu błąd Er4. Jakby ktoś miał to prosiłbym o przesłanie mi instrukcji obsługi tego falownika. Wszelkie sugestie sprawdzę i odpowiem czy pomogło.

Dodano po 57 [minuty]:

Jeszcze coś:
    Przy włączniu 3 razy migają diody D1 i D2 , a po pojawieniu się błędu miga dioda D1 (zielona)

Dodano po 14 [minuty]:

Jeszcze jedno bo zapomniałem, nie mam podłączonego silnika do niego, czy może to być ten błąd?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 40  
    Arcuss napisał:
    Witam
    Jeszcze jedno bo zapomniałem, nie mam podłączonego silnika do niego, czy może to być ten błąd?

Witam.
    Wpisz w wyszukiwarkę słowo "obrusn".
    Odnośnie pytania: tak, ten błąd może być jeżeli prąd nie płynie do silnika.
    Łatwo to sprawdzisz: weź trzy jednakowe rezystory (o dość dużych mocach) i podłącz w gwiazdę. Jeżeli błąd zniknie to już wszysto wiesz.
    Pozdro
  • Poziom 11  
    Podłączyłem silnik i nic. Dalej jest ten sam błąd.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    silnik nie jast powodem awarji , kody błedów są podobne w mniejszych modelach a instrukcję do nich można znalesc na stronach obrusn . ten błąd to przeciazenie prądowe układó mocy , sprawdz rezystor mocy ok 100 Ω obok przekaźnika na zasilaniu , tranzystory 2n 2907 ,tranzystory igbt na wyjściu moci\y po dwa na faze ,układ lm 339 obok transoptorów .
    Ta usterka jest do zrobienia !!
  • Poziom 11  
    Akurac bląd Er4 to nie jest chyba przciążenie prądowe, bo zlikwidowałem ten błąd przez wymianę zwartego kondensatora w obwodzie LM339N, który zwierał napięcie zasilania tego układu.
    Po wymianie i włączeniu uzyskałem błąd Er3, czyli teraz by sie twój opis zgadzał Camel.
    Do Camela we wrześniu pytałeś kogoś czy jego wesja jest na IGBT czy IRF. Jest jakaś różnica między tymi dwoma układami? Jeżeli jest to napisz mi proszę jaka.

Dodano po 56 [minuty]:

Bede z nim walczyl, jak cos wywalcze to dam znac

Dodano po 8 [minuty]:

Jezeli ma ktos schemat OBRUSN PC2220 lub podobnego to proszę o kontakt.
  • Poziom 14  
    Wersja OBRUSN PC 2220 2.2 kW jest na tranzystorach igbt
    a 1.5 kW mniejsza jest na irf840 płyta procesora się nie rózni prawie niczym można podmienić natomiast płyta obwodów mocy rózni sie budową końcówki mocy aż do transoptorów . według mnie Er 3 wskazuje na : tranzystory końcowe ,lub 2n2907 (sprawdź cały szereg obok nich )
  • Poziom 11  
    Wszystkie tranzystory 2222 i 2907 są dobre, ale nie wiem czy igbt sa dobre, bo jakos trudno je zmierzyć, lub sa ubite. Jakie powinny mieć wartości dobre IGBT?
  • Poziom 11  
    Jednak był uszkodzony jeden tranzystor mocy, wymieniłem oba tranzystory z tej gałęzi i na pewien czas falownik ruszył, ale zaraz potem się wyłączył i pokazał błąd Er8 co oznacza za wysokie napięcie DC lub zbyt szybkie hamowani. Jeżeli któś miał już podobny przypadek niech mi pomoże zgrubnie zlokalizować błąd.

Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

Silnik chodzi i daje się sterować przez około 30 sekund, a potem ukazuje się błąd Er8 tak jak wcześniej pisałem.
  • Poziom 27  
    Falownik ma chyba funkcję pomiaru napięcia na szynie DC - wejdź w ten tryb i zobacz ile ono wynosi. Zmierz napięcie na szynie i porównaj. Jeśli jest ok a falownik pokazuje za wysokie to uszkodzony będzie układ nadzoru tego napięcia - może jakiś rezystorek wysokoomowy pękł ze starości i fałszuje wyniki. Nie sądzę by wystąpiło jakieś dziwne uszkodzenie prostownika tworzące z niego powielacz napięcia - nie wydaje mi się to możliwe.
  • Poziom 11  
    W samej instrukcji obsługi nic nie pisze na temat takiego trybu, możliwe, że są to ustawienia serwisowe, ale dostepu do tych danych nie mam, więc nie mam jak tego sprawdzić. Jakbym miał schemat byłoby trochę łatwiej.
  • Poziom 27  
    W takim razie zmierz woltomierzem napięcie na lini DC.
  • Poziom 11  
    Na linii DC mam 330V
  • Poziom 27  
    Z tego wynika, że padnięty jest jakiś układ nadzorujący napięcie na szynie. Wydaje mu się, że napięcie ponadnormatywnie rośnie i wyłącza falownik. Musiałyś poszukać jakiejś dokumentacji, mój ABB ma funkcję wyświetlania napięcia na szynie.
  • Poziom 11  
    Nie wiem dokładnie jaką ma mieć wartość rezystor dużej mocy, który jest przed komparatorem napięcia i sprawdza poziom napięcia DC. Jest on bardzo gorący i był już wymieniany, ale nie ma na nim wartości - miernik pokazuje ok 20kΩ. Wygląda on tak na 5W, ale tego nie jestem pewien, panuje na nim spadek napiecia 300V.
    Zauważyłem, że jak jest on bliżej elementów (z układu sterowania i komparatora) , to falownik się wyłącza, a jak jest od nich oddalony, to pracuje normalnie.
    Może ktoś napisać jakąś sugestię?
  • Poziom 11  
    Falownik działa, przestał się ukazywać błąd Er8. Wszystkim dziekuję za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A doszedłeś gdzie była usterka, czy "naprawił się sam"?
  • Poziom 11  
    Nie za bardzo wiem po wymianie kondensatora i tranzystorów mocy w jednej gałęzi układ zaczął chodzić, zobaczymy jak będzie się sprawował w praktyce przy normalnym obciążeniu, bo sprawdzałem go na mniejszym silniku.
  • Poziom 27  
    Bardzo prawdopodobne, że przy naprawie ujawnił się zimny lut który to zniknął przy naprawie. ożliwe jednak, że tylko chwilowo styka i jeszcze się ujawni - jeśli nie przelutowałeś całego układu nadzoru napiecia. Życzę jednak aby było ok.
  • Poziom 17  
    może ktoś wie jaki jest zamiennik tranzystora IRG4BC40F ? , potrzebuję 2 sztuki
  • Poziom 17  
    Witam , Falownik OBRUSN PC 2220 , wyświetla ER4 , znalazłem spalone 2 tranzystory T5 i T6 - oba IRG4BC40F , spalony opór R13 - 100om/5W , spalony tranzystor T10 - BC546B (dałem BC547B) , spalony U4 - LM339N(chyba - ale wymieniłem na nowy) , zamiast IRG4BC40F wstawiłem IRG4BC40UPBF , dalej świeci ER4 , nie pali już oporu R13 , nie bardzo wiem co dalej sprawdzać , tranzystory sprawdziłem , raczej dobre (przynajmniej na zwarcie) , może jakieś podpowiedzi mile widziane ;
    nie wiem czy teraz błąd ER 4 nie jest spowodowany nieco innymi tranzystorami IGBT , może ktoś ma większe doświadczenie i podpowie czy musi być orginał czy może być zamienny ?
    drugie pytanie czy przy sprawdzaniu falownika , przynajmniej na stole można nic nie podłanczać na wyjściu , czy raczej czymś obciążyć ?
  • Poziom 15  
    Witam. W pracy posiadam kilka, moze kilkanascie takich falownikow. Stosuje oryginalne tranzystory a spawdzenia dokonuje na "sucho", bez przykrecania radiatora tylko nalezy podlozyc miedzy tranzystory a plyte izolator ja stosuje to co mam pod reka (karton) alby przypadkiem nie bylo zwarcia. Oczywiscie zadnego obciazenia bo pojdzie z dymem. Gry falownik uruchomi sie prawodlowo to nie znaczy ze jest sprawny. Nalezy skrecic go do kupy i sprawdzic podlaczajac silnik. Nich sobie tak chwilke popracuje bedziemy pewni czy jest sprawny. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam. Kiedyś zwróciłem się z zapytaniem do producenta o instrukcję obsługi a ten w odpowiedzi przysłał mi ją. Wiec jeśli komuś trzeba to zamieszczam ją tutaj. Instrukcja jest skanem książeczki zapisana w pdf'ie. Składa się z 19 stron. Zawiera... i tu pozwolę sobie na częściowe przepisanie spisu treści:
    Informacje ogólne, Dane techniczne, Schemat rozmieszczenia elementów przemiennika, Wskazówki do instalacji mechanicznej, Instalacja elektryczna, Opis działania przemiennika, Nastawy parametrów przemiennika, Sygnalizacja stanów działania przemiennika. Instrukcja dotyczy modeli Freqvar 2000 1,1 2,2 i 3,0 kW. Posiadam również instrukcję do modelu Freqvar 3000 jak ktoś chce to też wstawię tylko, że to już się lepiej przegląda i ma 78 stron. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Wstawiam kolejną instrukcję obsługi przemiennika częstotliwości Freqvar serii PC 3220P, PC 3400P, Pc 3550P odpowiada to mocy 2.2 kW, 4.0 kW i 5.5 kW. Instrukcja zawiera 78 stron. Format instrukcji to pdf dlatego też plik jest duży - chciałem przekonwertować go do formatu doc - niestety część zdjęć była niewidoczna, dlatego też pozostaję przy oryginalnym pliku.