Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WYLICZENIA MOCY czy odbiornik jest indukcyjny czy pojemnościowy

03 Sty 2018 21:00 1812 14
  • Poziom 3  
    Witam poszukuję jakiegoś sposobu na ustalenie czy dany odbiornik jest charakteru indukcyjnego lub pojemnościowego w przebiegu prądu przemiennego muszę ustalić z czym mam do czynienia czy z cewką czy kondensatorem.
    Czy da się obliczyć dokładnie mając wyliczone moce czynną, bierną, pozorną
    obliczyć dokładnie wartość mocy pojemnościowej oraz indukcyjnej?
    Proszę o jakieś sugestie naprowadzenia.
    Czy kierowanie się trójkątem mocy oraz trygonometrią jest dobrze obraną drogą ?
    WYNIKI
    MOC CZYNNA-32,499 W
    MOC BIERNA-11,75 VaR
    MOC POZORNA-34,56 V A
    KĄT PRZESUNIĘCIA OK 20STOPNI
    COSINUS fi -0,9403935185
    Szukam tego władnie wzoru aby móc ustalić co to za odbiorniki i zastosować kompensację mocy biernej.
    PROSZĘ O POMOC
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Kolego a podał yś jakiś wzór na wyliczenie mocy pojemnościowej? Z góry dziękuję,
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Najlepiej byłoby gdybyś wrzucił schemat tego układu. Wtedy będzie prościej Ci pomóc :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Jeżeli mamy układ pomiarwy to w po wychyleniu miernika możemy określić charakter odbiornika.

Kraniec_Internetów napisał:
    Wydaje mi się, że jest to istniejąca instalacja z dziesiątkami, jak nie setkami odbiorników.

To w takich układach współczynnik mocy zmienia się co chwilę i mamy do tego specjalne ukłądy regulijące.
    Czy uważasz że setki odbiorników pobierają 32 W mocy i 11 var mocy biernej?
    Tego normalnie wię nie kompensuje,
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Zależy jakiego miernika.

Chodzi mi o watomierz analogowy. Ale watomierz cyfrowy też powinien wskazywać z plusem lub minusem moc.

Niekoniecznie. Urządzenia mogą pracować ciągle z taką samą mocą. Na przykład wentylatory.

Jest to oczywiście możliwe. Ale znacznie częściej są to układy w których odbiorniki właczane są nieregularnie.

Tu mamy skompensować moc w danym wypadku.
    Tak sobie myślę że można dobrać kondensator i jak go załączymy i zwiększy się prąd to znaczy że odbiornik ma charakter pojemnościowy, a jak prąd się zmniejszy to charakter indukcyjny.

Moim zdaniem mamy za mało danych żeby to określić.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Jest to układ jednofazowy.