Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LD650 -ZC - Pulsuje STANDBY - TV nie włącza się.

03 Sty 2018 21:06 1761 6
  • Poziom 40  
    Witam
    TV jak w temacie
    Płyta zasilacza: EAX61124201/14 ver1.1
    Płyta główna EAX61531909(2)

TV miał kłopoty z włączeniem - włączał się za 5 -10 razem , ale już przestał :(

Teraz po włączeniu do sieci jest 3,65V na zasilaczu. Dioda Standby świeci na stałe.
    Po naciśnięciu przycisku Power dioda standby zaczyna powoli pulsować (tak jest do wyłączenia sieci) a na pinie "Power On" zasilacza pojawia przez chwilę 3,5V i zanika.
    Ponieważ napięcie "Power on" prawie natychmiast zanika inne napięcia pojawiają się też tylko na niewielką chwilę z tym że w niepełnej wartości. Dla 20V dochodzi do 7V a dla 16 do ok 4V.
    Szukać błędu po stronie zasilacza czy płyty głównej?
    Tak na rozum elektronika który parał się tylko analogowymi płytkami któryś z kondensatorów w końcu padł. Tylko który?
    Wszystkie kondensatory elektrolityczne zasilacza wyglądają poprawnie. Nie widać żadnego wylania ani spuchnięcia. Z tym że po kondensatorach SMD (na płycie głównej) nie spodziewam się zauważyć naocznie żadnych objawów w przypadku ich uszkodzenia.
    Któryś z kolegów może mnie naprowadzić?
  • Poziom 22  
    Wylutuj kondensatory elektrolityczne z zasilacza i sprawdź ich pojemność.
  • Poziom 25  
    Podgrzej IC8001 (MP2208).
  • Poziom 24  
    barton21 napisał:
    Wylutuj kondensatory elektrolityczne z zasilacza i sprawdź ich pojemność.

Napisz jeszcze czym.
  • Poziom 40  
    Z tym wylutowaniem i sprawdzeniem wszystkich kondensatorów "elek" w zasilaczu to może nie do końca dobre rozwiązanie. Można ale ...
    Niby mam multimetr z opcją sprawdzania pojemności ale mam mieszane uczucia czy to co pokaże w "laboratoryjnych" warunkach to prawda. Dodam tu, że wszelkie napięcia zasilacza -według mnie- chcą ruszyć bo się pojawiają niewielkie wartości, więc bardziej stawiam na płytę główną dlaczego przestaje podawać napięcie 3,5V . Chyba że ten model zasilacza po chwilowym napięciu na "power on" sam sobie powinien dać "podtrzymanie".
    I tu dodatkowe pytanie: gdy w zasilaczu "zmostkuję" piny podam na stałe napięcie 3,65V na "power on" nie uszkodzę nic (na płycie głównej)? Czy jednak sygnał z płyty głównej jest ok, a zasilacz nie ma "samopodtrzymania" i tu należy szukać usterki?

Pytanie dodatkowe (sprawdzę to, ale...) : co "wyeliminuje" podgrzanie IC8001
    Uszkodzenie tego scalaka? Czy w domowych warunkach (lutownica pistoletowa z "ostrym" grotem) jestem w stanie go wymienić?
  • Poziom 25  
    marek003 napisał:
    co "wyeliminuje" podgrzanie IC8001
    Podgrzaniem nie naprawisz tego układu. Ale coś więcej będziesz wiedział. Nie słyszałem, żeby ktoś taką lutownicą wymienił ten układ. Ma termo-pad.