Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 42LD650 -ZC - Pulsuje STANDBY - TV nie włącza się.

marek003 03 Jan 2018 21:06 2406 6
    marek003
    Level 40  
    Witam
    TV jak w temacie
    Płyta zasilacza: EAX61124201/14 ver1.1
    Płyta główna EAX61531909(2)

TV miał kłopoty z włączeniem - włączał się za 5 -10 razem , ale już przestał :(

Teraz po włączeniu do sieci jest 3,65V na zasilaczu. Dioda Standby świeci na stałe.
    Po naciśnięciu przycisku Power dioda standby zaczyna powoli pulsować (tak jest do wyłączenia sieci) a na pinie "Power On" zasilacza pojawia przez chwilę 3,5V i zanika.
    Ponieważ napięcie "Power on" prawie natychmiast zanika inne napięcia pojawiają się też tylko na niewielką chwilę z tym że w niepełnej wartości. Dla 20V dochodzi do 7V a dla 16 do ok 4V.
    Szukać błędu po stronie zasilacza czy płyty głównej?
    Tak na rozum elektronika który parał się tylko analogowymi płytkami któryś z kondensatorów w końcu padł. Tylko który?
    Wszystkie kondensatory elektrolityczne zasilacza wyglądają poprawnie. Nie widać żadnego wylania ani spuchnięcia. Z tym że po kondensatorach SMD (na płycie głównej) nie spodziewam się zauważyć naocznie żadnych objawów w przypadku ich uszkodzenia.
    Któryś z kolegów może mnie naprowadzić?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    barton21
    Level 23  
    Wylutuj kondensatory elektrolityczne z zasilacza i sprawdź ich pojemność.
    stacho57
    Level 25  
    Podgrzej IC8001 (MP2208).
    maksar
    Level 28  
    barton21 wrote:
    Wylutuj kondensatory elektrolityczne z zasilacza i sprawdź ich pojemność.

Napisz jeszcze czym.
    marek003
    Level 40  
    Z tym wylutowaniem i sprawdzeniem wszystkich kondensatorów "elek" w zasilaczu to może nie do końca dobre rozwiązanie. Można ale ...
    Niby mam multimetr z opcją sprawdzania pojemności ale mam mieszane uczucia czy to co pokaże w "laboratoryjnych" warunkach to prawda. Dodam tu, że wszelkie napięcia zasilacza -według mnie- chcą ruszyć bo się pojawiają niewielkie wartości, więc bardziej stawiam na płytę główną dlaczego przestaje podawać napięcie 3,5V . Chyba że ten model zasilacza po chwilowym napięciu na "power on" sam sobie powinien dać "podtrzymanie".
    I tu dodatkowe pytanie: gdy w zasilaczu "zmostkuję" piny podam na stałe napięcie 3,65V na "power on" nie uszkodzę nic (na płycie głównej)? Czy jednak sygnał z płyty głównej jest ok, a zasilacz nie ma "samopodtrzymania" i tu należy szukać usterki?

Pytanie dodatkowe (sprawdzę to, ale...) : co "wyeliminuje" podgrzanie IC8001
    Uszkodzenie tego scalaka? Czy w domowych warunkach (lutownica pistoletowa z "ostrym" grotem) jestem w stanie go wymienić?
    stacho57
    Level 25  
    marek003 wrote:
    co "wyeliminuje" podgrzanie IC8001
    Podgrzaniem nie naprawisz tego układu. Ale coś więcej będziesz wiedział. Nie słyszałem, żeby ktoś taką lutownicą wymienił ten układ. Ma termo-pad.