Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód zdalnie sterowany RC

03 Sty 2018 21:24 567 7
  • Poziom 2  
    Witam . Wykonałem zdalne sterowanie na bazie arduino (nano odbiornik i uno nadajnik). Wszystko pięknie ładnie chodzi tylko jak sygnał straci zasięg to samochód zapamiętuje ostatnią zadaną funkcję(czyli np. jedzie do przodu lub do tyłu) nie mając nad nim żadnej kontroli dopóki nie złapie zasięgu. Dodam również że moduły radiowe to nRF 24L01. Proszę o jakieś rady lub informacje czy jest możliwa zmiana tego przypadku w programie.
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Strzelam: jeżeli jest zmienna określająca poziom sygnału to można wykorzystać ją do przerwania działania programu- zastopowania silników w przypadku sydnału na poziomie zera.
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Przydatna funkcja fail safe w modelach rc.
    Która sprawdza sygnał impulsowy z odbiornika za pomocą procesora i włącza się w momencie jeśli impuls jest zakłócony czy to na skutek spadku napięcia zasilania odbiornika lub nadajnika (aparatury) czy innych zakłóceń i utraty sygnału pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.
  • Poziom 2  
    Z tego co przeczytałem to urządzenie failsafe jest wykorzystywana tylko w spalinowych modelach RC, wiec w moim przypadku na nic sie to nie zda.
  • Poziom 29  
    Martial0 napisał:
    Z tego co przeczytałem to urządzenie failsafe jest wykorzystywana tylko w spalinowych modelach RC, wiec w moim przypadku na nic sie to nie zda.

Serio? A dlaczego uważasz, że silnik spalinowy łatwiej wyłączyć niż elektryczny?

Nie pomyślałeś o tym aby nadajnik co 1 sekundę wysyłał jakiś ciąg kontrolny a w odbiorniku zaprogramować timer, który jeżeli nie otrzyma w ciągu 2 sekund ów ciągu kontrolnego to po prostu zatrzyma silniki? Banalne...
  • Poziom 41  
    Martial0 napisał:

Ta funkcja nie tylko bezpieczeństwa jest stosowana praktycznie we wszystkich modelach
    uaktywniana ręcznie lub automatycznie zależnie od producenta aparatury i odbiornika.
    A aparatura odbiornik dla spalinowego czy elektryka jest jednakowo zbudowana.
    Lub osobny moduł failsafe.

https://www.gimmik.net/blog/funkcja-fail-safe/
  • Poziom 2  
    [quote="czareqpl"]
    Martial0 napisał:
    Nie pomyślałeś o tym aby nadajnik co 1 sekundę wysyłał jakiś ciąg kontrolny a w odbiorniku zaprogramować timer, który jeżeli nie otrzyma w ciągu 2 sekund ów ciągu kontrolnego to po prostu zatrzyma silniki? Banalne...

Nie pomyślałem gdyż dopiero zaczynam zabawę z programowaniem. Jeśli jesteś w stanie podpowiedzieć jak to napisać to był bym Ci bardzo wdzięczny.
  • Poziom 29  
    Nawet nie musisz używać Timera. Wystarczy, że w pętli głównej będziesz zwiększał jakąś zmienną (typu "long"). Jeżeli przekroczy jakąś wartość to wyłączasz silniki i wstrzymujesz zwiększanie zmiennej. Za każdym razem gdy otrzymasz z odbiornika wspomniany ciąg kontrolny to zerujesz wartość zmiennej.