Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to ma sens - mini wieża Sony + głośniki Tannoy?

03 Sty 2018 23:13 627 11
  • Poziom 3  
    Dzien dobry,

Na wstępie zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem, wiec proszę o wyrozumiałość.

Zwracam się do szanownego grona z prośbą o radę.
    Pragnę odtwarzać w miarę spokojną muzykę, bez dużej głośności + ew. Uruchomić dźwięk z TV w pomieszczeniu ok. 18 metrów kwadratowych.
    W tym celu, chciałbym nieco ulepszyć mój mały, skromny domowy system audio, bez ingerencji w sprzęt sterujący.
    Podyktowane jest to tym, że aktualna, mini wieża Sony MHC-NX1 bardzo ładnie wtapia mi się w wystrój mieszkania (jest należycie schowana), a dodatkowo nie chciałbym wydawać większej ilości pieniędzy, gdyż do moich zastosowań owa mini wieża wystarcza w zupełności.
    Jednak, chciałbym nieco ulepszyć dźwięk, wiec pomyślałem o zakupie jakichś w miarę przyzwoitych, nie drogich, używanych kolumn głośnikowych.
    W okolicy, wpadł mi w oko zestaw Tannoy Mercury MX3 w bardzo przystępnej cenie, dobrym stanie i odpowiednim do reszty mieszkania kolorze.
    Wiem, ze nie są to hiper, super audiofilskie głośniki, ale ja audiofilem nie jestem, a muzykę i tak odtwarzam jedynie z serwisów online.
    Wydaje mi się, że do moich zastosowań będą ok, a ja osobiście i tak najprawdopodobniej usłyszę poprawę ponad oryginalnie dołączonymi do wieży głośnikami Sony.

Pytanie moje brzmi następująco:
    Czy Waszym zdaniem takie zestawienie sprzętu ma faktycznie sens i czy uda mi się to bez większego problemu podłączyć.
    Jak zapewne wiecie kable głośnikowe do takich mini wież, to zwykła żyłka bez specjalnych końcówek, więc zastanawiam się czy poza głośnikami będę musiał dokonać jakichś innych modyfikacji.

Czy jest sens wydać 500 PLN na wspomniane głośniki i „żenić” je ze wspomnianą wieża, czy to raczej gra nie warta świeczki?
    Będę wdzięczny za wszelkie obiektywne porady.
    Pozdrawiam,

DAvi
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Witam,
    a czemu kolega sadzi iz ta wieza jest za slaba do "popedzania" tych kolumn glosnikowych ?
    z instrukcji wynika ze Sany ma teoretyczna moc wyjsciowa 100W na kanal przy 4ohm, kolumny maja impedancje 8ohm wiec moc spadnie do okolo 50-60W na kanal. Kolumny maja moc maksymalna 120W wiec gdzie jest problem ?
    Jezeli masz mozliwosc to przetestuj calosc najlepiej w domowych warunkach.
    Ogolnie te Tannoy'e beda brzmialy lepiej niz typowe male glosniki dolaczane do zestawow.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    viayner napisał:
    Witam,
    a czemu kolega sadzi iz ta wieza jest za slaba do "popedzania" tych kolumn glosnikowych ?
    z instrukcji wynika ze Sany ma teoretyczna moc wyjsciowa 100W

Z instrukcji też wynika że z sieci pobiera 190 W więc nie może mieć takiej mocy. Jeśli ma chociaż 50w na kanał to będzie dobrze.
  • Poziom 3  
    Hej,

Tak, jak pisąłem na początku, wieża to SONY MHC-NX1.
    Z instrukcji do tego sprzętu, którą znalazłem w necie wynika:
    DIN power output (rated) 80 + 80 watts (6 ohms at 1kHz, DIN)
    Continuous RMS power output (reference) 100 + 100 watts (6 ohms at 1 kHz, 10% THD)
    Music power output (reference) 160 + 160 watts (6 ohms at 1kHz, 10% THD)
    Front Speaker accepts impedence of 8 to 16 ohms.

W sepcyfikacji głośników Mercury Mx3 są następujące dane:
    Recommended amplifier power - Watts RMS: 10-90
    Recommended power handling - Watts Peak: 120
    Normal impedence: 8 ohms
    Frequency response +/- 3dB: 35Hz - 20kHZ

Dla mnie, skoro podane wartości wieży mieszczą się w tolerancji głosników, wygląda jakby mój pomysł "dał radę".
    Ale, tak, jak pisałem, jestem laikiem, więc proszę Was jeszcze raz o radę.
    Patrząc na te specyfikacje, czy uważacie, że mój pomysł ma jakikolwiek sens?
  • Poziom 39  
    Witam,
    Ja sie wywodze moze z tzw. "starej szkoly" i nie widze problemow aby oba urzadznie nie wspolpracowaly poprawnie, nawet gdyby wzmacniacz mial tylko 2x20W nadal by one wspolpracowaly poprawnie i nie byloby tzw. problemu "z popedem".
    Moze pytanie co tym chcesz naglosnic ? jak duze pomieszczenie i czy chcesz sluchac muzyki czy miec bul uszu na starosc?
    Wracajac do parametrow zgadza sie w instrukcji max pobor mocy to 190W wiec w zadnym wypadku nie uzyskasz 2x160W mocy muzycznej chyba ze tak definjuja moc chwilowa w piku pare us bo pewnie na tyle by pozwolily kondensatory :), realna wydaje sie maksymalna moc rzedy 2x70-80W a dla 8ohm prawdopodobnie 2x50W co w zupelnosci wystarczy nawet do duzego salonu.
    Jak masz mozliwosc potestuj, posluchaj.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Cześć,
    Nagłośnić chcę salon w mieszkaniu wielkości ok 18-20 metrów kwadratowych.
    Na dużej mocy mi nie zależy, bo szanuję swoje uszy, oraz stan psychiczny sąsiadów.

Zależy mi na poprawie barwy i ogólnej poprawie jakości dzwięku ponad standardowe, małe głośniki, które są w zestawie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    @DAvi_900 nie zwracaj uwagi na post #2 i #4 - same bezwartościowe bzdety (sugestia zakupu subwoowera - chcesz stworzyć łomot jak w aucie?). W odsłuchu nie chodzi tylko o łup łup, lecz o całą przestrzeń.
    Z pewnością nie chodzi też o "waty i moc", lecz o poprawę jakości a ta będzie słyszalna. Bez patrzenia i wyliczania czy wieża daje 100W czy 50W. Nagłaśniasz do spokojnego i komfortowego słuchania salon a nie remizę. A to w zupełności wystarczy.
    Masz kasę, kup Tannoy. Jeśli kiedyś zechcesz wymienić sprzęt na inny to kolumny już masz.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Tak jak karak 100%, będzie lepiej, nie super ale wyraźnie lepiej, do tv kablowej na te metry wystarczy. Jeśli te kolumny są niegrzebane niezniszczone to warto, mają 8 om i skuteczność 89dB co przy tej wieży też dobrze.
    Jeśli poczujesz niedosyt to w przyszłości kupisz do nich wzmacniacz.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    radek3p napisał:
    Po pierwsze mini wieża nie popędzi tych głośników zbyt słaba,
    190W poboru z sieci. Przy 8 omach odda z 30W na kanał bez przesadnych zniekształceń. Efektywność tych kolumn to 89db. Przy 30 watach będzie to około 103db. To jest głośno. W takim pomieszczeniu będzie aż za głośno.
    Jasne, brzmienie tej wieży jest przystosowane do fabrycznych kolumn (w sumie to odwrotnie, ale wiadomo w czym rzecz). Jednak Tannoy też jakoś zagrają. Jak? Myślę że lepiej od fabrycznych. Jasne, z dobrym wzmacniaczem będą w stanie zagrać znacznie lepiej, ale tragedii nie będzie. Poza tym, zawsze będziesz mógł dokupić do niej wzmacniacz. Pamiętaj tylko żeby nie przekraczać połowy położenie potencjometru. Dalej rosną silnie zniekształcenia.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    No i mądrego przyjemnie poczytać... A nie tylko "popędzanie", waty i moc. Bo tak naprawdę liczy się jakość i dynamika a nie walenie charczącymi watami po uszach. W domu w 99% słucha się albo cicho albo średnio pogłośnione a przede wszystkim, przyjemnie. Bardzo rzadko na maksa. No chyba, że ktoś promili zażył...
  • Poziom 3  
    Właśnie o taka opinie mi chodziło :-)
    Dziękuje!
    Nie zamierzam bawić się z sąsiadami w „kto ma głośniejszy sprzęt”.
    Dla mnie liczy się poprawa jakości ponad to, co oferowało Sony w oryginale, a potencjometru prawie nigdy nie podkręcaj ponad połowę.
    Myśle, ze spróbuje z tymi Tannoy’ami i kiedyś, tak jak pisał krakarak, ew. dokupię wzmacniacz.
    Jak tylko uda mi się dokonać odsłuchu, podzielę się wrażeniami.
    Jeszcze raz dziękuje za pomoc.