Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat 7.5 kW z 3 fazowym wyjsciem bez avr jak zasilic dom jednorodzinny

tomek8484 04 Sty 2018 00:31 1302 26
  • #1 04 Sty 2018 00:31
    tomek8484
    Poziom 13  

Witam. Zakupiłem tanio agregat prądotwórczy 7,5 kW z marketu z 3 fazowym wyjściem 380 V bez stabilizatora avr, dopiero po jakimś czasie się dowiedzialem, że najlepiej kupić agregat, który posiada avr i nadaje się do zasilenia domu jeżeli chodzi o RTV, lodówkę itp. No cóż czasu nie cofne, teraz chciałbym podłączyć zasilanie z agregatu 3 fazy na skrzynkę rozdzielcza i nie mogę znaleźć w sklepie stabilizatora napięcia gdzie ma wejście i wyjście na 380V aby bezpiecznie mieć odpowiednie napięcie tylko są 1 fazowe marki wolt 10000V. Jest jakieś rozwiązanie tego problemu ?

0 26
  • Relpol
  • #2 04 Sty 2018 01:02
    tadgra
    Poziom 16  

Nie ma rozwiązania dla twojego problemu. Agregat absolutnie nie nadaje się do zasilenia urządzeń domowych ze względu na niemożność zapewnienia równomiernego obciążenia faz. Jeżeli chcesz zaryzykować, to wykorzystaj tylko jedną fazę o ile jest takie gniazdo i licz się z tym, że możesz wykorzystać tylko 1/3 mocy. Jak ją obciążysz to zobaczysz jakie napięcie będziesz miał na nie obciążonych fazach a wtedy łatwo sobie wyobrazisz co by się stało z telewizorem zasilanym z tej fazy w momencie gdy na drugiej fazie będzie się uruchamiała jakaś lodówa, lub pompa głębinowa. Chińskie agregaty trójfazowe najczęściej mają pobierane napięcie do sterowania AVR z jednej fazy tak więc przy obciążeniu odbiornikami jednofazowymi może zajść sytuacja,że ta faza będzie dociążona i AVR będzie podnosił napięcie i na tej fazie będzie o.k. ale na słabiej obciążonych możesz dostać 280V. Tak jak wcześniej sugerowałem możesz obciążyć tylko jedną fazę ograniczoną do ok 2,5 kW o ile ten agregat ma rzeczywiście 7,5 kW. Zakup niestety totalnie nie trafiony! Do awaryjnego zasilania domu należy stosować porządne agregaty jednofazowe z odpowiednim zapasem mocy na wszelkie rozruchy urządzeń indukcyjnych.

0
  • #3 04 Sty 2018 05:56
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jest obecnie na rynku ogromna podaż generatorów z demobilu wojskowego - tam szukać w Twoim przypadku. Taki np. Lister jest niemal wieczny. Tylko troche go ,,upgradować" w zakresie opomiarowania i zabezpieczeń.

0
  • Relpol
  • #4 04 Sty 2018 11:11
    tomek8484
    Poziom 13  

Zostaje mi tylko dokupić stabilizator zewnętrzny volt 10000 V i podłączyć jedynie lodówkę, pralkę, telewizor i pompę CO i nic wiecej. Ciągnąć przez całe mieszkanie przedłużacz i tyle jeżeli chodzi o podłączenie w razie awarii no super. :( a jeżeli zewnętrzny avr podłącze do tablicy rozdzielczej tam gdzie wychodzą bezpieczniki 1 fazowe, zda to egzamin? Nie będzie jedynie chodzić indukcja, piecyk do grzania wody i wszysco co jest na 3 fazy.

0
  • #5 04 Sty 2018 11:42
    tadgra
    Poziom 16  

Ale ty nic nie pisałeś, że masz jakieś odbiorniki trójfazowe. Z podłączeniem pralki do zasilania awaryjnego to przesadziłeś. Pralka zabierze Ci całą moc tego agregatu. Co pranie nie może zaczekać na przywrócenie napięcia sieciowego? Co masz na myśli zewnętrzny AVR podłączony do tablicy? AVR reguluje napięcie wyjściowe prądnicy agregatu zmieniając prąd wzbudzenia tej prądnicy. A tak na wszelki wypadek sprawdź czy Ci pójdzie pompa od CO na tym agregacie. Mam wątpliwości. A tak w ogóle to jeszcze nie pochwaliłeś się jakie to cudo zakupiłeś.

0
  • #6 04 Sty 2018 13:32
    tomek8484
    Poziom 13  

Kupiłem takie cudo. https://m.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-...orczy-npegg7500ztpl-nupower,p163644,l874.html.

A chce do agregatu kupić i podlaczyc

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7100331789

Dodano po 7 [minuty]:

Sprzedawca powiedział do mnie, że ten agregat nie ma stabilizatora awr i trzeba dokupić osobno tak jak podałem wczesniej a w ogloszniu napisane jest ze posiada avr. A co tu chodzi bo już się pogubilem.

0
  • #7 04 Sty 2018 14:02
    tadgra
    Poziom 16  

To jest agregat firmy Nutool. To jeden z lepszych Chińczyków. Moja sąsiadka mająca sklep ma podobny tylko 5.5 kW i jednofazowy. Od 4 lat awaryjnie zasila sklep (lady chłodnicze, lodówki wagę, oświetlenie)).

0
  • #8 04 Sty 2018 14:16
    CYRUS2
    Poziom 37  

tomek8484 napisał:
    Zostaje mi tylko dokupić stabilizator zewnętrzny volt 10000 V i podłączyć jedynie lodówkę, pralkę, telewizor i pompę CO i nic wiecej.

To chyba znacznie więcej niż 1000W.

0
  • #9 04 Sty 2018 14:24
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

CYRUS2 napisał:
    To chyba znacznie więcej niż 1000W.
    To raz, a dwa, ten stabilizator to jest machina wołajaca o pomstę do nieba. Autotransformator skokowo co 10 woltów rozłącza i załącza obciążenie przekaźnikami. :cry:

0
  • #10 04 Sty 2018 15:15
    tomek8484
    Poziom 13  

Przykładowo napisałem pralkę i płytę indukcyjna, chodzi mi głównie o zasilenie dwóch lodówek, zamrazarke, dwa telewizory i dwie małe pompy CO z komputerem oraz światło w mieszkaniu. Skoro ma avr w sobie to mogę podłączyć 3 fazy do skrzynki rozdzielczej i nie będzie skoków napięcia jak w trakcie oglądania przykładowo telewizor LCD zalaczy mi się lodówka i zamrażarka ? Dokupie jedynie przełącznik do skrzynki sieć - agregat i chyba to będzie wszystko jeżeli chodzi o zasilenie agregatem domu. Próbować ?

0
  • Pomocny post
    #11 04 Sty 2018 16:33
    tadgra
    Poziom 16  

Ty chyba nie czytasz co Ci ludzie piszą. Lodówki i zamrażarki mają ciężkie rozruchy, byś się zdziwił jakie. Ta moja sąsiadka która ma 5,5 kW jednofazowy i podłącza pod niego sklep to się zastanawia czy nie kupić takiego z 10 kW bo jak się uruchamia jakaś zamrażarka lub lodówa to agregat aż klęka. Już Ci tłumaczyłem co się dzieje z fazą nie obciążoną w momencie dużego poboru na drugiej fazie. Po raz ostatni Ci mówię, że ten agregat nie nadaje się do zasilania trzema fazami budynku bo popalisz sobie sprzęt. Możesz wykorzystać to gniazdo z 230 [V] ale ograniczając pobór mocy do 2,5 kW i dałby Bóg aby Ci się uruchomiły lodówki i zamrażarki. O równoczesnym ich starcie zapomnij. I jeszcze jedno, mierzyłem oscyloskopem przebiegi napięcia u tej mojej sąsiadki. Nie były za ciekawe. Góra sinusoidy była mocno ścięta a więc było od groma harmonicznych a to może spowodować, że pompka od CO może w ogóle nie wystartować albo będzie piszczeć jak mysz i się w końcu spali. odnośnie tego drugiego wynalazku to kolega Krzysztof już Ci napisał co o tym myśli. Popatrz na czasy reakcji. To tyle ode mnie.
    Pozdrawiam

0
  • #12 04 Sty 2018 20:58
    tomek8484
    Poziom 13  

Ok rozumiem, ograniczę więc tylko do zasilenia pompy CO i dwie lodówki i nic więcej :) ale jeszcze zobaczę na lodówkach jaki mają pobór prądu i piec aby się zmieścic chociaż 4 kW niż 2,5 kW. Już mi nie mogę oddac agregatu do sklepu bo zalałem olej do silnika i benzyne oraz chodził 2 min dla sprawdzenia. Dzięki za pomoc :) wiedziałem że tu dostanę konkretne odpowiedzi do moich pytań. Jak tylko posprawdzam i podłączę kilka rzeczy to dam znac. Pozdrawiam :)

0
  • #13 04 Sty 2018 23:22
    CYRUS2
    Poziom 37  

Jakoś ten agregat napięcie trzyma - nie jest to do calkowicie "na wariata".
    Wzrosty napięcia mogą popalić sprzęty.
    Jeżeli obawiasz sie wzrostów napięcia to zamontuj przekaźniki napięciowe lub kontrolery napięcia.

0
  • #14 04 Sty 2018 23:43
    tadgra
    Poziom 16  

Kolego jak możesz to spróbuj oddać ten agregat uzasadniając, że towar niezgodny ze specyfikacją. Że ma za dużo harmonicznych, że to nie czysty sinus, że nie pracuje Ci automatyka od CO a UPS-y popiskują i nie chcą pracować na agregacie tylko przełączają się na baterie. To są najczęstrze objawy pracy kiepskich agregatów. Spuść benzynę, uruchom agregat na biegu jałowym aby wypalić resztki benzyny z gaźnika i przewodów paliwowych. Spuść do końca olej. Przepłukaj bak denaturatem i go zlej ( na zamkniętym kraniku). Przedmuchaj bak powietrzem, zapakuj wszystko do pudła i spróbuj oddać. Wielu się to udało, m. innymi mnie. Tak oddałem słynnego Stanleya inwerterowego STIG a 3000 generującego prostokąty. Życzę powodzenia.

0
  • #15 04 Sty 2018 23:50
    tomek8484
    Poziom 13  

A w którym miejscu mam zamontować przekaźniki napieciowe ?

0
  • #16 05 Sty 2018 00:01
    jack63
    Poziom 42  

CYRUS2 napisał:
    Jeżeli obawiasz sie wzrostów napięcia to zamontuj przekaźniki napięciowe lub kontrolery napięcia.

Mógłbyś napisać dokładniej o jakie urządzenia (przekaźniki, kontrolery) Ci chodzi?

Kolega tadgra ma 100% racji. O jakimś bzdurnym stabilizatorze zapomnij.
    Z lodówkami nie powinno być problemu przy tej mocy. Natomiast z bardziej zaawansowaną elektroniką bym był ostrożny.
    Znam dość prosty choć kosztowny w eksploatacji sposób na zminimalizowanie ryzyka przewyższenia napięcia i poprawę sinusoidy napięcia nawet przy tak trudnym dla agregatu odbiorniku jak UPS czy duży zasilacz ATX.
    PS.
    1. Benzyna nie może przebywać w uk)adzie paliwowym dłużej jak 5, 6 miesięcy, aby się nie okazało, że jak braknie prądu to silnik nie odpali...
    2. O płycie indukyjnej z agragatu zapomnij.
    3. Stosując mój "patent" z ew. dołożeniem warystorów i bezpiecznika 3f można normalnie zasilić dom przez odpowiedni przełącznik. Oczywiście przy ww zatrzeżeniach.

0
  • #17 05 Sty 2018 02:49
    tadgra
    Poziom 16  

tomek8484 napisał:

Ludzie bzdury piszą a niektórzy to kupują. Przepięciówki montowane w rozdzielnicach to chronią ale przed gwałtownymi skokami napięcia np po uderzeniu pioruna a nie przed powolnym wzrostem napięcia. Weź autotransformator podłącz do niego taką przepięciówkę i powoli podnoś napięcie. Wtedy zobaczysz czy zadziała i przy jakim napięciu. Będziesz zdziwiony!

0
  • #18 05 Sty 2018 03:56
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

tadgra napisał:

tomek8484 napisał:

Ja zamontuję kontroler od Cyrusa i będę bezpieczniejszy niż Ci się wydaje... ale to trzeba czytać i czytać między wierszami ;)

0
  • #19 05 Sty 2018 05:02
    tadgra
    Poziom 16  

Czytam,czytam i czytam. Na temat takich kontrolerów to na tym Forum sporo pisze, np Tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2655527.html . I co mu da taki kontroler jak zasili z agregatu 3 fazami instalację domową o dużej asymetrii obciążenia. Agregat to nie sztywna sieć z energetyki. Co chwilę będzie następowało skakanie napięcia na poszczególnych fazach i zadziałanie kontrolera wyłączające napięcie. Odbiorca dostanie szału.
    Jeszcze raz powtarzam: do zasilania urządzeń jednofazowych należy stosować agregaty jednofazowe. Koniec. kropka.
    W przypadku autora tematu, jeżeli nie ma możliwości lub mu się nie chce zwrócić ten nieszczęsny agregat to dla bezpieczeństwa wykorzystałbym te 2,5 kW mocy z jednej fazy, którą dla świętego spokoju można zabezpieczyć kontrolerem napięcia.
    Kolega @ Tomek 8484 napisał:

Cytat:
    ale jeszcze zobaczę na lodówkach jaki mają pobór prądu

To Ci nic nie da, ponieważ lodówka czy zamrażarka mają niewielkie prądy pracy, natomiast mają bardzo wysokie prądy rozruchowe dochodzące do 8In (silniki obciążone kompresorami pod ciśnieniem) i z 1 fazy 2,5 kW, wątpię abyś je równocześnie uruchomił. Wcześniej pisałem Ci, że w sklepie po sąsiedzku z agregatu jednofazowego 5,5 kW jak uruchamiała się sklepowa niewielka lada, to agregat klękał. A Ty masz połowę tej mocy.
    Twój agregat to typowa maszyna na budowę gdzie zasila się 3 fazową betoniarę, krajzegę itp maszyny lub do hydroforni do zasilenia awaryjnego 3-fazowej pompy głębinowej. Dodatkowe gniazdo 1-fazowe służy do zasilenia jakichś elektronarzędzi czy oświetlenia. On nie jest do zasilania elektroniki a elektronika w sprzęcie AGD to obecnie jest wszędzie.

0
  • #20 05 Sty 2018 08:38
    tomek8484
    Poziom 13  

Więc dzisiaj postaram oddac agregat do sklepu a jaki mam kupic agregat w kwocie do 2.800 zł znajdę coś w tej kwocie by móc zasilic dom lub parę rzeczy ?

0
  • #21 05 Sty 2018 13:10
    jack63
    Poziom 42  

tadgra napisał:
    Jeszcze raz powtarzam: do zasilania urządzeń jednofazowych należy stosować agregaty jednofazowe. Koniec. kropka.

Coś w tym jest. Uznajmy to zasadę ogólną na powiedzmy 80% jak w Brydżu, czyli bardzo prawdopodobne.
    Jednak jak zwykle diabeł Tkwi w szczegółach, a tych ostatnich może być mnóstwo tak jak rodzajów/typów/wielkości podłączanych urządzeń.

Przykład:
    tadgra napisał:
    lodówka czy zamrażarka mają niewielkie prądy pracy, natomiast mają bardzo wysokie prądy rozruchowe dochodzące do 8In

Mają nawet więcej, ale szczególnie te większe i starsze sprężarki. Pamiętam, że raz spotkałem sprężarkę o RLA = 37A !!! Rozruch przez kondensator 60uF typowy prąd ok 2.5A. Nowsze z domowego sprzętu mają ok 4*In. a te w dużych i drogich lodówkach mają jeszcze mniej, bo silnik BLDC. Ten ostatni ma mniejsze prądy rozruchowe, ale powoduje inne problemy podobne do dużych zasilaczy ATX... Bo na wejściu ma prostownik i duże kondensatory filtrujące.
    tadgra napisał:
    .. z agregatu jednofazowego 5,5 kW jak uruchamiała się sklepowa niewielka lada, to agregat klękał. A Ty masz połowę tej mocy.

Nie porównuj lady sklepowej z domową lodówką, bo to zupełnie co innego. Inna wielkość sprężarki, inny sposób jej rozruchu i inny czynnik chłodniczy, który też ma wpływ na "ciężkość" rozruchu.
    Niby agregat 1F ma się lepiej sprawdzać, ale i przy nim też mogą być problemy, choć wynikające z zupełnie innych przyczyn niż prądy rozruchowe silników.
    Przyczyną jest rodzaj obciążenia, który bardzo wpływa na kształt prądu agregatu a przez wzbudzenie i regulator odśrodkowy na kształt i trzymanie napięcia w ryzach.
    Mam doświadczenie w tym zakresie. Raz o mało się nie "przewróciłem" próbując zasilić biuro firmy podczas planowanego wyłączenia. Jeden UPS online 700W potrafił tak wybrać pisanki generatorowi 2,2 kW, że aż byłem załamany. Chwila pomyślunku + kilka czynności i oprócz dużego UPSa chodziły jeszcze dwa małe z komputerami a nawet drukarką laserową.
    Także się da, tylko trzeba wiedzieć jak...

@tomek8484
    Nie wiem czy jest sens sprzedawać ten agregat 3F i kupować 1F. Może się okazać, że zamienił stryjek siekierkę na kijek i jeszcze dopłacił....
    Przy prądnicy 1F pewne problemy będą dokładnie takie same jak dla dla 3F. Opisałem je wyżej.
    Nie dziwię się, że się miotasz. :cry: Ja odradzam sprzedaż ale decyzję i tak musisz podjąć sam. Może rzut monetą będzie lepszy niż "dogłębne" analizy???

0
  • #22 05 Sty 2018 14:30
    tadgra
    Poziom 16  

@Tomek8484 Oddaj ten agregat w cholerę. Kup sobie Eisemann/Geko H2801. To jest Mercedes wśród agregatów. Ja go mam i nie mogę wyjść z zachwytu. W całej rozciągłości obciążenia piękna sinusoida i +-1Hz odchyłki częstotliwości. Zero zakłóceń. Przed zakupem gość z SilesiaAgregaty pozwolił mi na przetestowanie tego agregatu u niego w firmie. Nie miał nic do ukrycia. Po zakupie podłączyłem chałupę i sprawdziłem po kolei wszystkie odbiorniki. Wszystko chodzi nienagannie , łącznie z pompą głębinową 750W co do której miałem pewne wątpliwości. Zresztą poczytaj sobie o tych agregatach.
    http://agregaty.bydgoszcz.pl/dlaczego-eisemann-to-marka-numer-1-na-swiecie/
    Sądzę, że do awaryjnego zasilania domu 2,5 kW wystarczy. Wiedz jedno . W tym niemieckim agregacie 2,5 kW to jest minimum 2,5 kW a w chińskim moc jest taka jaką sobie wymyślą chińczycy lub nakleją u nas w garażu na podróbkę Hondy z Allegro.
    Polecam Ci tego gościa z Katowic bo miał najtaniej ze wszystkich. Ja zapłaciłem 2750 zł

0
  • #23 05 Sty 2018 15:02
    jack63
    Poziom 42  

tadgra napisał:
    To jest Mercedes wśród agregatów. Ja go mam i nie mogę wyjść z zachwytu. W całej rozciągłości obciążenia piękna sinusoida i +-1Hz odchyłki częstotliwości.

Jakiego obciążenia? Nie chodzi o moc nominalną tylko o rodzaj odbiornika.
    Skąd wiesz, że sinusoida jest piękna?
    Cytat:
    Wszystko chodzi nienagannie , łącznie z pompą głębinową 750W co do której miałem pewne wątpliwości.

A co z lodówką?
    Z resztą sam zaprzeczasz temu co wyżej napisałeś.
    Cosik to podejrzane jest...
    Ps. Przeczytałem stronę z linku. Typowy bełkot marketingowy. Najbardziej urzekła mnie ta " Niemiecka jakość" pisana z dużej litery...
    Przecież każdy serwisant wie co się stało z dawną niemiecką jakością... Pojechała do Chin.
    No i clue sprawy. Testowanie "pod pełnym obciążeniem". Fajnie, tylko jakim?

0
  • #24 05 Sty 2018 17:53
    tadgra
    Poziom 16  

Wiem co piszę bo mam oscyloskop. Obciążenia były takie jakie mam w domu.Uruchomiłem lodówkę, zamrażarkę, pompę, odbiorniki rtv i dla dociążenia do 2.5kW grzejnik. Jak pojadę na wieś to zapiszę oscylogramy na laptopie dla różnych obciążeń i je zamieszczę na elektrodzie recenzując ten agregat

0
  • #25 05 Sty 2018 18:57
    jack63
    Poziom 42  

tadgra napisał:
    Uruchomiłem lodówkę, zamrażarkę, pompę, odbiorniki rtv i dla dociążenia do 2.5kW grzejnik

Czyli dalej nie wiesz o czym ja piszę. Nie rozumiesz problemu. :cry:
    Jednak jesteś na dorej drodze aby go zrozumieć, bo
    tadgra napisał:
    Jak pojadę na wieś to zapiszę oscylogramy na laptopie dla różnych obciążeń i je zamieszczę na elektrodzie recenzując ten agregat

Będzie miło. Bardzo proszę abyś uwzględnił taki zestaw:
    UPS min 500W, ew silny komputer z zasilaczem min 400W ew kilka mniejszych urządzeń z zasilaczami impulsowymi ew. większy prostownik podczas ładowania aku. Coś w ten deseń. Żadnych czajników itp grzejników. + lodówka na deser.

0
  • #26 05 Sty 2018 20:16
    tadgra
    Poziom 16  

Kolego widzę, że usiłujesz mi dokopać. Mam to w nosie. Agregat kupiłem dla moich potrzeb i dla odbiorników jakie posiadam w domku na wsi bo tam mam częste przerwy w zasilaniu. Dla mnie spełnia w 100% swoją rolę. Jeżeli ktoś ma inny charakter odbiorników to dobiera agregat dla swoich potrzeb i wcale nie twierdzę że ten mój będzie najlepszy. Dla potrzeb zasilania jakiejś serwerowni to się pewnie nie będzie nadawał. Dla mnie 2.5 kW jest wystarczające. To jest zasilanie awaryjne. Dla pokrycia pełnego zapotrzebowania mocy musiałbym kupić agregat 50 kW . Mam moc zamówioną 30 kW i zabezpieczenia przedlicznikowe 50A na pokrycie 18 kW ogrzewania, 3 podgrzewaczy wody, płyty ceramicznej, zmywarki, zamrażarki itp.

0
  • #27 05 Sty 2018 20:54
    Akrzy74
    Poziom 39  

tomek8484 napisał:
    Witam. Zakupiłem tanio agregat prądotwórczy 7,5 kW z marketu z 3 fazowym wyjściem 380 V bez stabilizatora avr, dopiero po jakimś czasie się dowiedzialem, że najlepiej kupić agregat, który posiada avr i nadaje się do zasilenia domu jeżeli chodzi o RTV, lodówkę itp

Każdy agregat posiada AVR, z agregatami 3-fazowymi jest ten problem, że pomiar AVR odbywa się na jednaj fazie lub (w droższej wersji) na trzech.
    Temat omawiany wielokrotnie, tak samo jak realizacja ochrony przeciwporażeniowej przy zasilaniu z agregatu przenośnego.
    Zamykam. Przypominam, że z linków o charakterze krótkotrwałym nie będzie można wkrótce skorzystać, a więc nie można myśleć tylko o sobie.

0