Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Zelmer ZMW3100X (29Z022)- nie grzeje

04 Sty 2018 07:48 1140 10
  • Poziom 9  
    Mikrofalówka Zelmer ZMW3100X (29Z022)- nie grzeje

Witam, posiadam mikrofale Zelmer 29z022. Od pewnego momentu nie podgrzewa potraw. Wszystko inne działa tj. lampka, talerz, kwarc, zegar odlicza.
    Sprawdziłem:
    1. Wszystkie wyłączniki krańcowe
    2. Końcówki magnetronu rezystancja 0,3 miedzy masą nieskończoność
    3. Trafo w.n. rezystancja strona pierwotna 2.8, wtórna od magnetronu 0.3, wtórna miedzy masą a wyprowadzeniem na kondensator 177
    4. Rezystancja diody w jedną stronę 15M w drugą nieskończoność
    5. Pomierzona pojemność kondensatora 1.1µF prawidłowa
    6. Bezpiecznik cały
    7. Napięcie na trafo po pierwotnej 230V

To moja pierwsza mikrofala jaką rozbieram. Proszę o wskazówki co jeszcze sprawdzić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Po uruchomieniu mikrofalówki czy nagrzewa się cylinder magnetronu (w momencie gdy kolega chce grzać potrawę)?
  • Poziom 9  
    Cyliner magnetronu to ten od strony przekładki mikowej?
  • Poziom 22  
    O ile się nie myle to tak. Dawno nie rozbieralem mikrofalówki
  • Poziom 12  
    Czy rozwiązałeś problem?
    Ja mam problem podobny, z tym, że generator czasem się załącza się, a czasem nie: czasem wystarczy poruszać trochę poruszać (dosłownie drgania) pokrętłem mocy i grzanie rusza (słychać buczenie magnetronu). Czasem to nie wystarcza i grzanie całkiem nie rusza. Mam też wrażenie, że problem występuje częściej na wyższych mocach (częściej wykorzystywanych w praktyce). Od czego zacząć? Zimne luty czy cały zespół sterowania?
  • Poziom 30  
    Mogą być wypalone styki przekaźnika zasilającego transformator. Z kuchenką uważaj po po stronie wykonawczej czyli WN kondensator może długo trzymać napięcie ponad 2 kV.
  • Poziom 12  
    Czyli cały zespół sterowania (ten z pokrętłami timera i programu)? Czy bezpieczne jest uruchomienie mikrofalówki ze zdjętą blachą obudowy? Tak, żeby na bieżąco sprawdzać stan styków sterujących magnetronem?
  • Poziom 30  
    Do sprawdzenia cały zespół - nie cały. Może być zimny lut na przekaźniku zasilania magnetronu lub wypalony styk, ale najpierw trzeba całkowicie potwierdzić czy defekt jest po stronie sterowania czy wykonawczej (WN).
    1. Odłącz od zasilania kuchenkę.
    2. Zdejmij obudowę (na wszelki wypadek jeżeli ostatnio pracowała nie wsadzaj paluchów do strony WN, a więc kondensator, dioda, magnetron).
    3) Odepnij przewody zasilania uzwojenia pierwotnego transformatora i podłącz do nich bezpiecznie multimetr (bezpiecznie to znaczy krokodylki izolowane i tak by nie stykało nic z obudową kuchenki ani też z innymi elementami) zakres VAC (tutaj można spodziewać się napięcia maks. 230 V).
    4) Uruchamiasz kuchenkę na grzaniu mikrofalami i sprawdzasz odczyt multimetru. Jeżeli jest w granicach 230VAC to po stronie sterowania powinno być wszystko OK., ale ja bym powtórzył pomiar podpinając tam bezpiecznie żarówkę np. 60W i zmierzył napięcie zasilania multimetrem pod takim obciążeniem.
    Spokojnie po odpięciu przewodów zasilających uzwojenie pierwotne transformatora po stronie WN nic nie będzie się działo z oczywistych powodów.
    Jeżeli czegoś nie rozumiesz to pytaj zanim przystąpisz do działania. Jeżeli nie czujesz się na siłach to lepiej podrzuć do serwisu.
  • Poziom 12  
    Zamówiłem cały panel sterujący przez internet ze znanego sklepu z częściami.
    Wymieniłem go w 15min. największym problemem to było zdjęcie złączek ze starego panela.
    Mikrofala działa normalnie.
    Dziękuję za pomoc !
  • Poziom 30  
    Cóż przekaźnik niech nawet 10 zł a cały moduł programatora pewnie z 200. Ale to już decyzja inwestora. Co do konektorów żeńskich to one mają takie zabezpieczenia które trzeba nacisnąć małym wkrętakiem i wówczas zsuwa się lub wykorzystać do tego celu specjalne cążki ( oczywiście o ile ktoś je ma).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Komplet z plastikową czołówką i pokrętłami (tak, że po zdjęciu blachy obudowy odkręciłem tylko 3 wkręty) kosztował mnie ok. 62zł (z przesyłką). Jakby było ~200zł to bym kupił nową mikrofalówkę...
    BTW: w innych czasach może bym pogrzebał wewnątrz programatora; teraz miało być w miarę tanio, szybko i łatwo...