Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz lampy Bioprton Pro - Uszkodzony tranzystor TOP249Y

04 Sty 2018 17:14 2154 8
  • Poziom 2  
    Witam,

Posiadam lampę Bioptron Pro firmy Zepter, w której uszkodzeniu uległ układ zasilający - pękł tranzystor TOP249Y - jedyne uszkodzenie widoczne gołym okiem. Zakupiłem więc jedyny dostępny w Internecie zamiennik - TOP249YN i wlutowałem go w miejsce starego.
    Zasilacz oczywiście nadal nie działa - po wymianie podłączyłem go do sieci w szeregu:
    - z żarówką 25W - dioda LED zaczęła pulsować - brak reakcji na załączanie
    - z czajnikiem elektrycznym 2200W - całkowity brak reakcji.
    Poza tranzystorem, gołym okiem nie widać żadnych innych uszkodzeń. Niestety tutaj moje umiejętności się kończą.
    Potrafię zmierzyć parametry podstawowych elementów elektronicznych, ale chyba nie ma sensu wylutowywać wszystkiego i testować multimetrem.

Prośba o pomoc w ew. weryfikacji i wskazaniu uszkodzonych elementów.

Być może na forum jest ktoś z Zielonej Góry, kto może przyjąć zlecenie naprawy lub polecić jakiegoś zaufanego elektronika?
    Bedę wdzięczny za info.

• Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 17  
    Kolego to jest sterownik przetwornicy a nie tranzystor. Wydaje mi się iż sam chyba nie dasz rady z tą przetwornicą. Niestety niektórych elementów bez odlutowania choć jednej nóżki nie sprawdzisz. Bez znajomości zasady działania przetwornic impulsowych będziesz miał ciężko.
    Tu masz dokumentację tego układu. Układ twojej przetwornicy powinien być podobny do tego z typowej aplikacji tego układu. Porównaj i wówczas coś powinno się wyjaśnić.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 2  
    Dziękuję za info. Rzeczywiście mam marne szanse na naprawę we własnym zakresie. Czy któryś z forumowiczów świadczy usługi naprawy tego typu zasilaczy? Jestem sklonny nawet wysłać zasilacz kurierem jeśli w Zielonej Górze nie znajdę nikogo kto podjałby się naprawy.
  • Poziom 17  
    Na stronie Zepter-a jest numer do oddziału w Zielonej Górze.
    ZIELONA GÓRA
    - HA, ME 65-076, ul. Szczekocińska 27,
    tel. 601 573 629
  • Poziom 2  
    Z całym szacunkiem, ale dziękuję za podpowiedź z oddziałem Zeptera. Kilka lat wstecz znajomy zwrócił się do nich z naprawą pęknietego filtra w identycznym modelu lampy. Koszt usługi wyniósł prawie 2k zł...
  • Poziom 34  
    Kolega kup układ dokładnie taki jak ma być z pewnego źródła. Naprawiałem taką lampę kilka lat temu i też miałem problemy. Dopiero chyba na czwartym układzie z innego źródła wszystko ruszyło.
  • Poziom 2  
    Kupiłem na wszelki wypadek dwa takie układy TOP249YN (oryginalnie był tam TOP249Y) z tme - to chyba pewne źródło.
  • Poziom 43  
    Odczytaj dane z żarówki w tej lampie - powinna być na 24V, prawdopodobnie 15W .
    Naprawa tego zasilacza jest nieopłacalna, ale są 2 możliwości:
    - wymiana żarówki na podobną, ale na 230V (wówczas zasilacz/przetwornica nie jest wcale potrzebna (nada się żarówka z oświetlenia lodówki);
    - zastąpienie oryginalnego zasilacza tanim zasilaczem "wtyczkowym" na odpowiednie napięcie i moc.
    Wychwalane przez zeptera zalety tej "cudownej" lampy to jest LIPA, dla nagrzewania skóry nie ma znaczenia, czy oświetla się ją światłem spolaryzowanym, czy nie ...
  • Poziom 34  
    Żarówka wygląda na PAR36
    Rzuuf napisał:
    Wychwalane przez zeptera zalety tej "cudownej" lampy to jest LIPA

:ok: