Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie płytki wzmacniacza.

Zakapior99 04 Sty 2018 17:42 1047 5
  • #2 07 Sty 2018 11:11
    atom1477
    Poziom 43  

Zakapior99 napisał:

No chyba nie, bo tam gość mówi o zaleceniach z datasheeta i widać że jego płytka jest właśnie tak zrobiona. A Twoja nie.
    Chodzi tu głównie o pole masy którego u Ciebie nie ma. Od razu dodam że chodzi o pole masy czyli o masę tworzącą pole (jednolitą płaszczyznę). A nie o sam fakt zrobienia w programie poligonu, bez sprawdzenia jak się potem ten poligon wyleje (i bez skorygowania jak się wyleje źle). Niestety u Ciebie poligon wylał by się waśnie źle. Płytkę trzeba mocno przeprojektować.

0
  • #4 07 Sty 2018 13:01
    atom1477
    Poziom 43  

Zakapior99 napisał:
    Za pewne w tej wersji płytki istnieje ten sam błąd związany z masą

Występuje.

Zakapior99 napisał:
    Jest jeszcze jedna płytka znaleziona w internecie czy na niej też istnieje ten błąd?

Na tej prawie nie występuje. Jest prawie ciągła masa. Ale projekt płytki ciągle wymaga wielu poprawek.
    Połączenie układu z masą należy wykonać wieloma przelotkami a nie tylko jedną.
    Kondensatory filtrujące powinny być jak najbliżej nóżek zasilania. A są umieszczone po 2 równolegle tylko po jednej stronie (np. C1 i C3). Trzeba dać po 1 na każdą stronę (C1 po jednej a C3 po drugiej).
    Poza tym kondensatory należy łączyć dużą ilością przelotek do masy. Tam masz dwa kondensatory połączone tylko jedną przelotką. To ogromny błąd.
    Trzeba każdy łączyć minimum jedną osobną przelotką, a jeszcze lepiej dwoma lub trzema przelotkami, np. o tak:
    Gdy na stronie elementów nie ma wypełnienia masą to będzie to wyglądało tak (rysunek z opisem Good):
    To to samo co na poprzednim rysunku tylko trzeba ręcznie dodać ścieżki od padów kondensatorów do przelotek.
    Rezystory R5 i R6 można dać tak żeby uniknąć tych krótkich ścieżek na warstwie Bottom. Polepszy się wtedy płaszczyzna masy.
    Całą tą płytkę można zresztą też znacznie zminimalizować co też polepszy jej jakość.

EDIT. Takie niby małe poprawki na płytce które dużo zmieniają w działaniu urządzenia:

Co się zmieniło?
    1. Zamiast jednego dużego pada pod układem jest sieć przelotek. Do tego zaznaczyłem na zielono obszar gdzie nie powinno być soldermaski. Trzeba tam np. położyć pad SMD. Nie wiem jak to się robi w Eaglu.
    Do tego zamiast połączenia pinów układu IC1 do masy w okolicach kondensatorów daleko obok układu, jest podłączenie dwoma dedykowanymi przelotkami w pobliżu pinów układu.
    2. Kondensatory C1...C4 są umieszczone w bezpośredniej bliskości padów zasilania układu IC1. Każdy pad ma swój kondensator. Kondensatory są połączone z masą za pomocą 3 przelotek. Dodatkowo ważna uwaga żeby nie łączyć bezpośrednio pinów przy kondensatorach C2 i C4. One muszą się łączyć dopiero przy kondensatorze C6.
    3. Kondensatory są łączone z głównymi kondensatorami C5/C6 za pomocą osobnych ścieżek. Ścieżki są do tego tak puszczone żeby z niczym nie kolidowały (a więc nie musiały przechodzić na warstwę Bottom).
    4. Kondensatory elektrolityczne są umieszczone bliżej kondensatorów C5/C6. Trzeba je umieścić jeszcze bliżej (ja rysowałem w Paincie więc niewygodnie było mi je narysować jeszcze bliżej).
    5. Rezystory R3 i R4 są umieszczone jak najbliżej układu, dzięki czemu kondensatory C1 i C3 mogą być umieszczone bliżej układu IC1.
    6. Rezystory R5 i R6 są umieszczone tak żeby pod nimi przechodziły ścieżki zasilania. Pozwala to uniknąć ścieżek na warstwie Bottom.
    7. Powywalane są różne ścieżki zaginane pod kątem 90°. Tzn. są pozamieniane na zagięcia pod kątem 45°. Tak jest ładniej. A przypadku układów o wysokich częstotliwościach tak jest też lepiej dla jakości sygnałów. W tym przypadku to nie ma wielkiego znaczenia ale choćby dla estetyki dobrze jest to poprawić.
    8. I na koniec mało oczywista przeróbka. Rezystory R1 i R2 są przesunięte bliżej układu IC1. Wzmacniacz pracuje jako wzmacniacz odwracający a więc z punktach połączenia rezystorów R1/R3 oraz R2/R4 występuje wirtualna masa. Te punkty są wrażliwe na pojemność do prawdziwej masy. Nim mniejsza pojemność tym lepiej. A żeby pojemność była mała to ścieżki muszą być możliwie krótkie, czyli rezystory R1 i R2 muszą być możliwie blisko układu IC1 (dobrze jest je umieścić jeszcze bliżej niż to narysowałem).
    Jak widać nawet w tak prostym układzie jest dużo szczegółów o które trzeba zadbać.
    A wiele rzeczy ciągle można by jeszcze poprawić.

Do moderatorów: To nie jest gotowiec. Lecz raczej taki kurs jak projektować dobre PCB.

0
  • #5 07 Sty 2018 13:38
    Zakapior99
    Poziom 4  

Zwiększyłem liczbę przelotek obok kondensatorów i zrobiłem masę na poligonie
    Zwiększyć jeszcze liczbę przelotek czy może tak być?

0
  • #6 07 Sty 2018 14:06
    atom1477
    Poziom 43  

Zobacz na mój poprzedni post gdzie wstawiłem poprawione PCB. Jest tam dużo wyjaśnień co zostało zmienione i dlaczego.

0