Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początek z mikrokontrolerami. Dobór sprzętu.

Pinky2244 04 Sty 2018 21:40 918 7
  • #1 04 Sty 2018 21:40
    Pinky2244
    Poziom 2  

Siema wszystkim.
    To mój pierwszy post, choć o dziwo to konto istnieje od 2008, nie wiem jakim cudem, no ale cóż.
    Otóż muszę zrobić pewien projekt (stoper) na mikrokontrolerze atmegi, ale przyznam, że jestem w tym zielony. Mam zatem kilka pytań.

>Czy jest jakiś symulator, gdzie mogę użyć np. Atmega128, a do tego wyświetlacz (konkretnie: max7219)? Czy istnieje taki symulator, gdzie mogę schematycznie połączyć elementy, napisać kod i zobaczyć jak działa?

>Zamiast symulatora, mógłbym to zrobić fizycznie. Zatem mam pytanie - szukając np Atmegi128, znajduję same 'czipy'. Jak znaleźć gotową płytkę, w której będę miał zlutowany układ, z gotowymi portami?

>Czym się różnią różne rodzaje atmegi. Czy w praktyce to duża różnica? I jak to wygląda od strony kodu?

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedź. Każdą pomoc i nieco 'objaśnienie' tematu chętnie przyjmę!

0 7
  • #2 04 Sty 2018 21:46
    excray
    Poziom 39  

Atmega 128 to stary układ. Poszukaj czegoś nowszego. Poszczególne układy różnią się wieloma rzeczami - ilością pamięci RAM, FLASH, peryferiami, częstotliwością pracy, zakresem napięć pracy, itd.

0
  • #3 04 Sty 2018 21:47
    Pinky2244
    Poziom 2  

Pytam o Atmega128 głównie z tego powodu, gdyż projekt szykuję na studia, a tam na takiej operowaliśmy.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Sty 2018 21:49
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Sty 2018 17:43
    Pong.Chu
    Poziom 23  

Pinky2244 napisał:
    Siema wszystkim.

>Czy jest jakiś symulator, gdzie mogę użyć np. Atmega128, a do tego wyświetlacz (konkretnie: max7219)? Czy istnieje taki symulator, gdzie mogę schematycznie połączyć elementy, napisać kod i zobaczyć jak działa?

Istnieje taki program nazywa sie Proteus: https://www.labcenter.com/buy-vsm/
    mozna sobie polaczyc schematycznie elementy i zasymulowac wszystko.

0
  • #6 09 Sty 2018 18:00
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 11 Sty 2018 00:17
    Pinky2244
    Poziom 2  

@tronics
    Właśnie myślę nad Arduino Nano na Atmega328, tylko, że musimy programować w czystym C, w bodaj Atmel Studio. Z tego co wiem, ludzie z kierunku tak właśnie robili, tylko, że musieli wgrać cos(?) na płytkę, by móc w ten sposób pisać swój program.

0
  • #8 11 Sty 2018 12:18
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Mikrokontroler dobiera się do zadania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

Innymi słowy zacznij projektować urządzenie a ustalisz warunki techniczne:
    - jakiego typu wewnętrzne bebechy mikrokontrolera są Ci potrzebne,
    - ile pinów,
    - jakie zasilanie,
    - itd.

Dopiero na tej podstawie wybierzesz któryś z AVR-ów, skoro z ATmega128 już miałeś do czynienia

0