Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88X

05 Sty 2018 01:49 822 30
  • Poziom 3  
    Witam,

Od kilku tygodni zauważyłem, że mój komputer resetuje się podczas pracy.
    Nie jest to częste aczkolwiek upierdliwe. Resetuje się zarówno przy pełnym obciążeniu jak i podczas przeglądania stron w necie. Poniżej podam parametry komputera:

Płyta główna: Gigabyte G1 Sniper rev.3.0 A88X
    Procesor: AMD A10 7700K
    RAM: DDR3 AMD R9 8GB 2x4GB 2133MHz
    Grafika: Radeon RX480 8GB
    Dyski 1. SSD Samsung 120GB
    2. Samsung 1TB SATA III
    Zasilacz: Corsair CS750M 750W
    Napęd: LG BD-Rewriter SATA

Dodam iż RAM po testach Memtestem wyszedł ok, bez błędów.
    Karta graficzna w spoczynku ma 30stopni a w stresie 60.
    Procesor w spoczynku 29stopni, w stresie 50/55, w trybie BOOST powyżej 60stopni.
    Dyski sprawdziłem testem diagnostycznym z poziomu Windows i wyszło ok.
    Płyta, procesor i zasilacz mają już ponad 3 lata. Dyski zakupione rok temu podobnie nagrywarka. Wszystkie aktualizacje wgrane. Bios aktualizowany do najnowszej wersji F11 jaka dostępna była na stronie producenta. Komputer dobrze wentylowany przedmuchiwany raz na pół roku. Po resecie brak jakichkolwiek informacji z kodem błędu. Komputer pod ochroną antywirusa. BARDZO PROSZĘ O POMOC GDYŻ MNIE WYCZERPAŁY SIĘ JUŻ POMYSŁY. Z Góry Thx :))
  • Poziom 35  
    Witam

TITAN1989 napisał:
    Od kilku tygodni zauważyłem iż mój komputer resetuje się podczas pracy.

A wcześniej miało to miejsce jak długo masz zainstalowany system i jaki ?
  • Poziom 3  
    System Windows 10 Pro 64bit, wcześniej było ok, miesiąc temu zresetował się po raz pierwszy
  • Red. Komputery FAQ
  • Poziom 3  
    Dodam jeszcze może to mało istotne ale rok temu podczas czyszczenia, w trakcie demontażu chłodzenia z CPU przypadkiem zdjąłem radiator razem z procesorem, całe szczęście nóżki okey, zamontowałem go spowrotem i działał przez rok czasu okey, poza tym pamiętam że w trybie Boost komputer łapał zawieche podczas grania, problem rozwiązałem poprzez wyłączenie trybu Boost w biosie. okey sprawdze ten program OCCT :))

Dodano po 11 [minuty]:

Ok przy próbie uruchomienia testu Power Supply Niebieski Ekran z Kodem Memory_Menagement, zrzut pamięci i reset ://

Dodano po 6 [minuty]:

Ponownie odpaliłem OCCT i tym razem uruchomiłem ten test ale po minucie znów Blue Screen z kodem BAD_POOL_CALLER

Dodano po 1 [minuty]:

Czy to Grafika?????
  • Poziom 35  
    TITAN1989 napisał:

Czy to Grafika?????

To nie wiesz jaką np. maksymalna temp. może osiągnąć Karta ? Pierw zadbaj o chłodzenie CPU(procesora) i GPU(karty graficznej ),a później poddawaj obciązeniu komponenty w PC
  • Poziom 3  
    Chłodzenie CPU Silentium PC Grandis system Dwuwieżowy podwójny wentylator 120MM kręci się maksymalnie przez cały czas bo tak go w biosie ustawiłem, co do grafiki za pośrednictwem programu gigabyte Aorus Engine ustawiłem start wentylatorów od 20stopni/20% obrotów aż dochodzi do 100% obrotów przy temperaturze powyżej 50 stopni.
  • Poziom 35  
    @TITAN1989

Cytat:
    To jest maksymalna osiągalna bezpieczna temperatura Procesora, której nie powinno się przekraczać, aby nie uszkodzić Procesora A10 7700K

Proponuję przeprowadzić Test, sprawdzenie maksymalnych Temperatur i działanie chłodzenia - Procesora AMD A10 7700K oraz Karty Graficznej Radeon RX 480

Programy
    - CPU-z, Core Temp - Monit Procesora (AMD A10 7700K)
    - FulMark - Monit Karty i wentylatorów Radeon RX 480 i AMD A10 7700K
    - MSI Afterburner - Monit karty, procesora,RAM itp - w trybie rzeczywistym np. podczas grania

1. Test obciążenia Procesora AMD A10 7700K za pomocą programów - do temperatury ~70C(monit)
    a)
    CPU-z Program obciąża procesor wszystkie rdzenie na 100%
    CPU-z do pobrania --DOWNLOAD -CPU-Z

b)
    Core Temp Program monitoruje temperatury i obciążenie poszczególnych rdzeni Procesora
    Core Temp do pobrania --DOWNLOAD- Core Temp

c)
    W BIOS-ie są tryby pracy wentylatora Procesora
    np. BIOS Setup Utility > Power,(włączasz tryby) CPU Q-Fan Control "na ENABLED" i masz
    - Silent Mode - Tryb Cichy
    - OPTIMAL - Optymalny
    -Performance Mode - Tryb Wydajny

2. Test temperatur Karty Radeon RX 480 przy pomocy FulMark - bezpieczna temperatura dla kart graficznych ~60C, (60-70C) - podaje producent karty (Support)
    a)
    FulMark - Test kilku minutowy( 5-10min zależnie od maksymalnej Temp.) program FulMark testuję kartę pod obciążeniem 100% podając temperaturę i obroty wentylatora/ów w [%] i "RPM" - UWAGA! nie dopuścić do wysokich temperatur.
    FurMark do pobrania--DOWNLOAD FurMark
    Zakładka - GPU Shark okno na podgląd Temperatury i obroty wentylatora/ów
    Zakładka - CPU Burner dodatkowa aplikacja obciążająca procesor (CPU)
    Zakładka - GPU-z informacja o karcie graficznej

- Mozna dodatkowo obciążyć Procesor CPU

3. W TEJ APLIKACJI NIC NIE KOBINUJ ! Aplikacja monitująca podzespoły PC, CPU, GPU, RAM w czasie rzeczywistym MSI Afterburner podczas np. grania
    MSI Afterburner, POLECAM wersje 4.3.0 --DOWNLOAD MSI Afterburner

Film omawiający poszczególne elementy z konfiguracji, ustawień w MSI Afterburner MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych | Poradnik

Poszczególne elementy programu MSI Afterburner na pasku zadań -
    -RivaTuneStaTistiscServer - odpowiedzialny za czcionkę i wielkość oraz miejsce na ekranie
    MSI Afterburner - monit, ustawienia, włączenie poszczególnych parametrów "OSD"

MONIT - MSI Afterburner podczas grania

• Poziom 3  
    Okey, w niedzielę od rana posciagam te programy i porobię testy, wnioski opiszę wieczorem tutaj :)

EDIT
    Sprawdziłem miernikiem napięcia na zasilaczu i wszystkie ok, dzisiaj wpadłem na pomysł i wyjąłem z kompa kartę graficzną i w tej chwili od rana komp pracuje na zintegrowanej i o dziwo ani razu się nie zresetował. Testy w OCCT CPU/CPU LINPACK/POWER Supply ani razu nie wywaliły błędów, i podobnie Furmark. Dlatego też zadziałam jeszcze ze dwa dni na obecnej konfiguracji i prawdopodobnie zareklamuje grafikę.

Scaliłem. RADU23
  • Poziom 43  
    Kody błędów BS wskazują na niestabilny układ CPU/RAM a że kontroler PCI-E też w CPU to problem może leżeć w samym CPU lub w płycie głównej a ujawnia się po montażu karty. Sugeruje ją sprawdzić w innym PC przed odesłaniem.
  • Poziom 3  
    Przechwalilem, na zintegrowanej nie resetuje się ale w czasie pracy znika obraz a komp sprawia wrażenie jak by cały czas normalnie chodził, po prostu znika obraz i muszę go z sieci wyłączyć bo nawet reset ręczny nie działa ://
  • Poziom 3  
    To jeszcze jedna kwestia, siedzę w biosie i obserwuje dłuższą chwilę napięcia i CPU Vcore momentami spada z widocznego 1.464 V na 1.333 V a pozostałe napięcia bez zmian, czy to czegoś dowodzi czy jednak to rzecz nieistotna w szukaniu przyczyny?? Reset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88X
  • Poziom 43  
    Bez znaczenia raczej. Nie wiem szczerze jak w UEFI jest. Normalnie w systemie napięcie będzie skakać zależnie od stanu i obciążenia CPU.
    Rozumiem że reset do domyślnych robiłeś a samo UEFI najnowsze. Żadnego OC nie uskuteczniasz ani ręcznie ani z automatu (typu wysoka wydajność, tryb performance itd, różnie to się nazywać może)
  • Poziom 3  
    Bios aktualizowany, robiłem również reset do domyślnych ustawień, mój procek ma zablokowane mnożnik więc nic nie podkręcanie, jedyne co było ustawione w biosie to automatic boost turbo, jak grałem to standardowe 3.4GHz traktował na 3.8GHz i wtedy sporo temperatura rosła i często tracił stabilność w tym trybie ale to od nowości tak miał i pomimo lepszego chłodzenia które teraz mam procek lipnie znosił wzrost taktowania o 400MHz na każdym rdzeniu ://
  • Poziom 3  
    po wszystkich zabiegach opisanych wyżej, wsadziłem grafe spowrotem, wgrałem jeszcze raz bios z flasha, formatowałem oba dyski i wgrałem od nowa cały system, Bios na domyślnych ustawieniach odpaliłem dziś OCCT i test power supply który trwał około 1,5h po czym zatrzymał się z komunikatem error i cała gama wykresów które niewiele mi mówią ://, może wy mnie naprowadzicie??Reset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88X

Dodano po 42 [minuty]:

A teraz test CPU Linpack i też Error po około 30 minutach ://

Dodano po 56 [sekundy]:

Reset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88XReset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88X

Dodano po 2 [minuty]:

co o tym sądzicie??
  • Red. Komputery FAQ
    Wg odczytu programowego bardzo duże wahania masz na linii 5V. Zmierz jeszcze raz napięcia miernikiem w stresie i w spoczynku. Podaj minimalne i maksymalne wartości dla każdej z linii.

Komputer (CPU i być może RAM) w tym momencie jest nie stabilny. Jak pisałeś w pierwszym poście wykonałeś memtest - ile zrobiłeś przejść?
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    TITAN1989 napisał:
    Memtest szedł 5h, 4x po 13 testów i nic nie wykrył na koniec ://

Nie potrzebnie tylko godzin testowania, wystarczy 3-8minut użyć Program Dr.Web LiveDisk przy odpaleniu z CD/DVD/USB i wczytywaniu przeprowadza zaraz test RAM jak wykryje usterkę pamięci to zatrzymuje sie na pasku (tryb graficzny- wizualny).

Download Dr.Web LiveDisk
  • Poziom 35  
    sylweksylwina napisał:
    Wierzysz, że każdą usterkę RAM wykryje? Wątpię.

U mnie wykryła w 5 przypadkach po teście Memtest. Jeden przypadek,gdzie znajomy miał komputer po diagnozie w sklepie komputerowym z propozycją - wymiana plyty głownej. Usuniecie wadliwego RAMu pomogło. Komputer działa do dziś i mam piwa gratis. :D
  • Poziom 3  
    Dobra uruchomiłem z pendrive dr web i mam takie skanowanie, czy oprócz tego coś tu jeszcze włączyć czy to wszystko?? Reset Komputera /A10 7700K, GA-G1 A88X

Dodano po 17 [godziny] 32 [minuty]:

W dniu dzisiejszym oddałem kompa do serwisu po czym zdiagnozowali zasilacz, wymienili zasilacz. W domu po uruchomieniu systemu zaczęły lecieć Bluscreeny jeden za drugim :// podsuniecie mi pomysł na przyczynę?, na pewno drugi raz go do serwisu nie oddam ://

Dodano po 8 [minuty]:

na Bluscreenie kod błedu np: FAULTY_HARDWARE_CORRUPTED_PAGE
  • Poziom 35  
    TITAN1989 napisał:

W dniu dzisiejszym oddałem kompa do serwisu po czym zdiagnozowali zasilacz, wymienili zasilacz.
    Byłeś obecny jak umieszczali nowy Zasilacz w PC, Zasilacz był wyciągnięty z zapakowanego(zrywali zabezpieczenia ) fabrycznie kartonu.
    TITAN1989 napisał:
    W domu po uruchomieniu systemu zaczęły lecieć Bluscreeny jeden za drugim
    Zle wykonana usługa ! - \Zażądałbym zwrotu kasy.
  • Poziom 3  
    Nie byłem przy tym jak zakładali zasilacz wiem że to ten model który u nich kupiłem, pod kontem zasilania rozwiazali problem, szkoda że nie znaleźli nic więcej, powiem tak po wymianie zasilacza komputer przestał się resetowac ale wywalaja Blue screeny ://, niezależnie od obciążenia, poza tym testy occt dalej wykrywaja błąd i wykresy ze spadkiem napięcia są podobne do tych na starym zasilaczu, czy może być coś nie tak z sekcją zasilania na płycie głównej??