Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung RSA1UTMG Side by side uszkodzona przetwornica

05 Sty 2018 10:56 1953 7
  • Poziom 16  
    Witam szanownych kolegów z forum. Czy któryś z użytkowników jest w stanie odczytać mi oznaczenia sterownika przetwornicy. Ze starego układu udało mi się odczytać jedynie 2QR. W załączniku przesyłam fotografie modułu. Pozdrawiam
    Samsung RSA1UTMG Side by side uszkodzona przetwornicaDSC_12..JPG Download (11.5 MB)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator
    rychomuch napisał:
    TNY 266PN
    Na jakim to przekonaniu kolega łaskaw taki wniosek wysnuwać? Jakie dowody na takowe przesłanie?
    kafilomza napisał:
    Ze starego układu udało mi się odczytać jedynie 2QR.
    Zatem chyba tylko jeden to może być układ scalony :arrow: 2QR2280Z :D Samsung RSA1UTMG Side by side uszkodzona przetwornica
  • Poziom 16  
    Też tak kolego myślałem, że to 2QR2280Z pamiętam że idą one w pralkach Samsunga i LG, ale w lodówce jeszcze go nie spotkałem. Także dziękuję za podpowiedź. Jak go znajdę i zamontuje w lodówce dam znać o wynikach. Choć przed montażem abym miał 12V i 5V to już będzie połowa sukcesu :) Jeśli wszystko będzie ok. to kolego poleci podziękuj :)

A co do sugestii kolegi odnośnie układu TNY również byłbym ciekawy skąd taki pomysł może kolega posiada taki moduł? pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam.
    Przepraszam za długi czas odpowiedzi. Po uszkodzeniu pierwszego układu 2QR2280Z popatrzyłem na to jak idą ścieżki i niestety nie zgadza mi się to z nota katalogowa. Czy szanowni koledzy mają jeszcze może jakieś pomysły?
  • Poziom 16  
    Witam wszystkie zainteresowane osoby chęcią pomocy mi w rozwiązaniu problemu.

Dla potomnych, którzy będą mieli podobny problem do mojego przedstawiam rozwiązanie. Drugi układ 2QR2280 również uległ uszkodzeniu. Podstawiłem zamiast niego 2QR0680 niby nota katalogowa ta sama piny też, ale ten postawił do życia przetwornice. Po wymianie sterownika przetwornicy i trzech kondensatorów elektrolitycznych i jednej diody Zenera moduł udało się uratować i oszczędzić sporo złotówek.

Szkoda tylko, że osoby, które na co dzień zajmują się naprawą Samsunga no, ale cóż podobno każdy chce zarobić jak najwięcej...
  • Moderator
    kafilomza napisał:
    Drugi układ 2QR2280 również uległ uszkodzeniu. Podstawiłem zamiast niego 2QR0680 niby nota katalogowa ta sama piny też, ale ten postawił do życia przetwornice.
    Zapewne to tak prosto nie wygląda, a Ty np. (być może nie usunąłeś inne uszkodzenia)... Lub co jak dla mnie jest więcej prawdopodobne te dwa układy scalone były z niepewnej dostawy czy też źródła (takie sytuacje coraz mają miejsce) i są sporą bolączką serwisantów...
    kafilomza napisał:
    Po wymianie sterownika przetwornicy i trzech kondensatorów elektrolitycznych i jednej diody Zenera
    Czyli jakich to elementów (zaznacz na foto) bo w moim mniemaniu to właśnie byłoby informacją istotną dla potomności. Chyba, że takową wymianę zrobiłeś poniekąd w akcie desperacji i bezsilności.
    kafilomza napisał:
    Szkoda tylko, że osoby, które na co dzień zajmują się naprawą Samsunga no
    Jesteś serwisantem AGD, ale zapominasz o jednym... Osoby te nie naprawiają elektroniki na PCB tylko je wymieniają i takowej wiedzy nie zapamiętują (to tak w skrócie) :D
    Samsung RSA1UTMG Side by side uszkodzona przetwornica
  • Poziom 16  
    Tu masz kolego rację coraz mniej jest osób, które naprawiają, a coraz więcej wymieniaczy :) Kondensatory i Zenera wymienione było od razu przed pierwszym podejściem. Kondensatory 220µF/450V 1000µF/35V i 470µF/25V wszystkie puściły elektrolit. Diody Zenera nie pamiętam na płytce oznaczona jako D101. A co do układów to fakt coraz większy bubel robią :)