Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD Toshiba MQ01ACF032 320GB zepsuł się pod Win 8.1 i pojawiła się partycja GPT

sonycollector 05 Sty 2018 17:14 189 13
  • #1 05 Sty 2018 17:14
    sonycollector
    Poziom 5  

Witam,
    Od razu proszę o wyrozumiałość. Trochę się na komputerach znam, pewnie jak każdy tutaj, umiem zainstalować Windows. Ale na dyskach twardych ani ich analizowaniu i naprawie się wcale nie znam.

Dysk HDD Toshiba MQ01ACF032 320GB był zainstalowany w laptopie Dell Latitude E5540 pod Windows 8.1. Działał prawie 2 lata. Przedwczoraj komputer powoli chodził, więc chciałem go zrestartować. Wszystko zamarzło na ekranie, więc przytrzymałem włącznik aż wymusiłem wyłączenie. Po ponownym włączeniu wyświetlił się na niebieskim tle taki komunikat:

:(
    Komputer napotkał problem i należy go
    uruchomić ponownie. Trwa zbieranie informacji o
    błędzie. Po zakończeniu tego procesu komputer zostanie automatycznie uruchomiony ponownie.

Potem na chwilę mignęła stronka z innym tekstem, po czym ekran stał się czarny, choć podświetlony.
    Po ponownym restarcie taka sama procedura.
    Po wymianie dysku, instaluję na laptopie od nowa Windows ale chcę odzyskać dane ze starego dysku.

Poszukałem trochę rad w internecie ale doszedłem do wniosku, że sam nic nie wskóram.

Włożyłem dysk do obudowy na dysk zewnętrzny i podłączyłem przez USB do komputera z Win XP. W "Mój komputer" dysk się nie wyświetla. Poniżej zrzut ekranu z "Zarządzanie dyskami":

a także widoki z programu DMDE (mam z tym programem pierwszy raz do czynienia)
    HDD Toshiba MQ01ACF032 320GB zepsuł się pod Win 8.1 i pojawiła się partycja GPTHDD Toshiba MQ01ACF032 320GB zepsuł się pod Win 8.1 i pojawiła się partycja GPT

Czy jest możliwość, żebym dzięki Waszym radom coś zrobił programowo? Dane nie są aż tak cenne, żebym chciał płacić za ich odzyskiwanie.

Pozdrawiam
    sonycollector

0 13
  • #2 05 Sty 2018 17:17
    Kasek21
    Poziom 43  

Pokaż SMART dysku - screen z programu CrystalDiskiInfo.

0
  • #3 05 Sty 2018 17:18
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Windows XP nie czyta GPT, to jest jedyny problem. Oczywiście można "specjalnie zepsuć" GPT, przerobić na MBR i skopiować dane, po czym powrócić do GPT (o ile przedtem zrobisz kopię pierwszych 34 sektorów) - chyba, że ma zostać MBR. Ponadto daj SMART dysku, być może konieczna będzie kopia posektorowa.

0
  • #5 05 Sty 2018 17:27
    sonycollector
    Poziom 5  

Jak podłączyłem ten dysk przez USB pod Wind 8.1 to co prawda wyświetlił się w "Mój komputer" ale pokazywało, że jest pusty a raczej, że nie można wyświetlić jego zawartości i było napisane, że ma partycję NTFS.

Co to jest SMART dysku i jak to wygenerować?

PS. Dzięki za tak szybką Waszą reakcję - nie spodziewałem się :)

0
  • #6 05 Sty 2018 17:28
    Kasek21
    Poziom 43  

sonycollector napisał:
    Co to jest SMART dysku i jak to wygenerować?

Przecież zamieściłeś w poście powyżej.

0
  • #7 05 Sty 2018 17:30
    sonycollector
    Poziom 5  

Jak mówiłem, znam się na tym niewiele więcej niż na balecie a na balecie nie znam się wcale... ;)

0
  • #8 05 Sty 2018 17:32
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony - jeżeli dane ważne to należy wykonać kopię posektorową.

0
  • #9 05 Sty 2018 17:32
    mati211p

Patrząc na to, że są realokowane sektory i ww. objawy oraz niemonitorowanie C5 i C6 to zalecam wykonanie kopii posektorowej na nowy dysk. Dopiero wtedy dane można odzyskiwać lub spróbować przywrócić system. Ten dysk na pewno nie nadaje się na systemowy ani ważne dane.

0
  • #11 05 Sty 2018 17:36
    sonycollector
    Poziom 5  

Jak się robi tę kopię posektorową, jakim programem?

0
  • #13 05 Sty 2018 18:08
    sonycollector
    Poziom 5  

Dzięki - faktycznie nie pomyślałem, żeby sam poszukać ;) Ciekawe czy sobie poradzę ;)

Dodano po 8 [minuty]:

Przeczytałem na szybko tamten temat i coś mi się wydaje, że chyba nie będę tego robił. W sumie większość, jeśli nie wszystkie dane z tego dysku, jeśli mnie pamięć nie myli ;) , przy odrobinie szczęścia i cierpliwości pościągam sobie z internetu jeśli będę potrzebował - chodzi głównie o instrukcje obsługi do różnych urządzeń. Główna nauczka taka, żeby częściej kopiować ważne dane ;) Dzięki za pomoc :)
    No chyba, że spróbuję - w sumie nic nie ryzykuję... ale nie wiem czy nie utknę na czymś ;)

Dodano po 9 [minuty]:

Linuxa (Ubuntu) co prawda używałem nie raz ale absolutnie nie potrafię instalować w nim programów - jest to dla mnie czarna magia i coś niesłychanie irytującego... )

Zainstalowałem więc Test Disk, który podobno jest alternatywą. Czy ktoś ma cierpliwość prowadzić mnie za rękę, co dalej robić? ;)

Dodano po 5 [minuty]:

Chyba nie będę Wam zawracał głowy, bo nie znam się na tym wcale i błądzę jak we mgle.
    Pozdrawiam raz jeszcze!

0
  • #14 05 Sty 2018 18:40
    mati211p

Mam Ci napisać jak przywrócić partycji czytelność skoro nie chcesz robić kopi, bo dane i tak skądś pościągasz? Bez pracy na sprawnym dysku kopii problem w tym, że po tym zabiegu system z racji awarii tego dysku może stać się niestabilny do czasu odłączenia tego dysku - i dodatkowo jest to operacja w tym momencie kłócąca się z podstawami odzyskiwania danych. Operacje te wykonujesz na własną odpowiedzialność więc i mogą zakończyć się utratą danych znajdujących się na tym dysku.

0