Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tarczociąg z pozytywką, a dlaczego nie?

remzibi 06 Sty 2018 00:25 4104 2
  • Tarczociąg z pozytywką, a dlaczego nie?
    Tarczociąg z pozytywką - brzmi dziwnie ? - wcale nie :) .

Już takowy tarczociąg istnieje na Strzelnica KSK Perkun Miszewko.
    Na strzelnicy tej, jak to bywa w każdym klubie strzeleckim, tak i w tym, po zakasaniu rękawów, najcięższa część pracy - część mechaniczna została wykonana osobiście przez prezesa, wiceperezesa i kilku zaangażowanych klubowiczów.
    Mnie przypadła w udziale najlżejsza część prac, czyli wykorzystując zastane materiały i komponenty - zaprojektowanie, wykonanie i napisanie oprogramowania do sterowników tarczociągów. Jest to jedna z moich prac typowo dla własnej satysfakcji, tym razem mam nadzieję przyczyniająca się do rozwoju strzelectwa :) .
    Tarczociągi popędzane silnikami krokowymi bipolarnymi, pracujące w charakterystyce 'trapezoidal velocity" jak w maszynach CNC, sterowniki modułowe z "chopper'owaniem" sterowane kontrolerem procesorowym Atmega328 na bazie Arduino, aby zminimalizować koszta hardware'u. Zastane zestawy (silnik- driver) przystosowane były do pracy z mocą 450W, co stanowczo jest nie do zaakcptowania, ze względu na duże koszta eksploatacji (rachunki za prąd). Po zastosowaniu paru sztuczek hardwarowych i softwarowych, tarczociąg pracuje z poborem mocy około 50W - czyli tyle ile jedna lampa LED na torze - i to jest bardzo zadawalający wynik, zwłaszcza po uwzględnieniu ciężaru pancernych wózków. Mam nadzieję, że oszczędność energetyczna o którą w tym projekcie walczyłem, zostanie doceniona przez władze klubu po dluższym czasie użytkowania, szczególnie po lekturze rachunków za prąd :) .
    Jako, że oprogramowanie sterownika (pisane w C++) do samego tarczociągu nie jest wybitnie trudnym wyzwaniem, postanowiłem strzelcom ocieplić kontakt z tą bezduszną maszyną i dodałem melodyjki na powitanie, jako, że w procesorze zostało jeszcze troche miejsca w pamięci. W każdym tarczociągu/torze jest inna melodyjka aby nie było monotonnie :) .
    Jak do tej pory tarczociągi testują się już od czterech miesięcy i dzialają prawidłowo, wiec mogę tylko zaprosić do Perkun Klub Strzelecko-Kolekcjonerski na osobiste potestowanie.
    Na koniec muszę dodać, że zostałem tez przyjęty jako honorowy członek klubu Perkun - co jest dla mnie niemałym zaszczytem i co z dumą niniejszym ogłaszam :) .

Link

Fajne!
  • #2 20 Mar 2018 11:24
    Steryd3
    Poziom 31  

Witam,
    Widzę, że nikt nie chce się wypowiadać ...ciekawe czemu :) Ja jednak jestem osobą dość odważną więc zacznę :)
    Projekt ciekawy i wykonany b. dobrze- co na filmie było widać. Ogólnie nie jest to temat który przewija się jak pomiar temperatury na DS18B20 więc tym większe wyrazy uznania.
    Niestety...oprócz tego, iż wiemy że działa to nie wiemy wiele więcej. Autor nie podzielił się zasadą działania- np. skąd wózek wie gdzie się znajduje i czy dojechał na wyznaczoną pozycję. Nie ma grama schematu czy kodu programu. Nie wiadomo na czym polegały te triki o których autor wspomina które pozwoliły uzyskać oszczędności energii.
    Sama pozytywka...no nie do końca rozumiem jej zastosowanie. Pierwsze myślałem, że melodyjka będzie grała podczas ruchu wózka po torach...miało by to jakiś sens.

Estetyka panelu użytkownika...słaba.

Ogólnie projekt oceniam pozytywnie choć po zapoznaniu się z nim mam spory niedosyt informacji który mam nadzieje Autor w kolejnych postach zaspokoi.

• #3 21 Mar 2018 17:43
    jalop
    Poziom 24  

Steryd3 napisał:
    Ogólnie projekt oceniam pozytywnie choć po zapoznaniu się z nim mam spory niedosyt informacji który mam nadzieje Autor w kolejnych postach zaspokoi.

Szczegóły, szczególiki @remzibi Pokażesz nam "bebechy"?
    Chciałbym zobaczyć użyte sztuczki, pewnie czegoś nowego bym się nauczył.
    Co pozycjonuje wózek na odpowiednią odległość?