Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik od wycieraczek użycie do skrętu

Kubcioo 06 Jan 2018 01:36 1215 7
    Kubcioo
    Level 3  
    Witam, chce zbudować sobie pojazd, napędzany będzie silnikiem od minibike. Do skrętu chcę użyć silników od wycieraczek, od jakiego auta będzie dobry silnik do wycieraczek i był mocny. Waga pojazdu to gdzieś z 15-20kg. Jak podłączyć taki silnik do obornika? Jakbym pod kanał pierwszy jak jest serwo od skrętu dał jakiś ESC? Skręcało by to przez gałkę od skrętu w aparaturze?
    Ture11
    Level 38  
    Jak będziesz miał spory rozstaw osi to zastanów się nad poszukaniem całego mechanizmu wspomagania elektrycznego od jakiegoś pojazdu, w którym silnik jest przy maglownicy. Wiesz, co mam na myśli?

da się kupić nawet poniżej 100zł (np. od Peugeota 207). Problemem może być sterowanie silnikiem, który najpewniej będzie BLDC - no ale przecież my, elektronicy, lubimy wyzwania, tak?

Do przejścia z aparatury RC na silnik od wycieraczek mógłbyś wykorzystać taki ciekawy pomysł:
    1 PAWEL
    Level 42  
    Podłączasz serwo do pierwszego kanału odbiornika, a esc do drugiego kanału.
    Skręt poprzez drążek lub koło jak przy aparaturze samochodowej rc.
    Tylko że większość odbiorników ma dopuszczalne obciążenie 1- 3A.
    Musiał byś zastosować osobne zasilanie silnika układu skrętu.

Kubcioo
    Level 3  
    Ture11 wrote:
    Jak będziesz miał spory rozstaw osi to zastanów się nad poszukaniem całego mechanizmu wspomagania elektrycznego od jakiegoś pojazdu, w którym silnik jest przy maglownicy. Wiesz, co mam na myśli?

da się kupić nawet poniżej 100zł (np. od Peugeota 207). Problemem może być sterowanie silnikiem, który najpewniej będzie BLDC - no ale przecież my, elektronicy, lubimy wyzwania, tak?

Do przejścia z aparatury RC na silnik od wycieraczek mógłbyś wykorzystać taki ciekawy pomysł:

Silnik będzie z tyłu, z przodu będzie tylko jedno koło do skrętu. Cały nacisk będzie na tył więc myślę, że z przodu to będzie gdzieś z 10kg nacisku. Własnie widziałem ten patent z tym serwerem i silnikiem od wycieraczek, tylko nie wiem jak to jest podłączone. Wyjście z serwa jest podłączanie do wyjścia od silnika od wycieraczek? Bez elektroniki?

Dodano po 1 [minuty]:

1 PAWEL wrote:
    Podłączasz serwo do pierwszego kanału odbiornika, a esc do drugiego kanału.
    Skręt poprzez drążek lub koło jak przy aparaturze samochodowej rc.
    Tylko że większość odbiorników ma dopuszczalne obciążenie 1- 3A.
    Musiał byś zastosować osobne zasilanie silnika układu skrętu.

Serwo by nie dało rade skręcić. Więc myślę o silniku od wycieraczek.
    Kubcioo
    Level 3  
    1 PAWEL wrote:
    Na ali serwo 30kg 17$ około 57 zł z bezpłatną przesyłką.
    Lub 33kg za 100 zł na aledrogo.

https://pl.aliexpress.com/item/Original-CYS-S...fb0c-4cde-9b21-601d1c1775b9&priceBeautifyAB=0

Serwo Trackstar Servo TS-700MG 1/5 33.33 kg (7116733956)

Moim zdaniem takie serwo to za małe będzie. Zębatki się szybko zjadą. Chodzi mi tez aby podpiąć mała przyczepkę do pojazdu i coś przewieść.
    Ture11
    Level 38  
    Kubcioo wrote:
    Wyjście z serwa jest podłączanie do wyjścia od silnika od wycieraczek? Bez elektroniki?

Autor filmu w miarę opowiedział - wykorzystuje elektronikę + potencjometr, które są fabrycznie w dowolnym serwie (o ograniczonym kącie obrotu) i do tego dokłada własną "końcówkę mocy", czyli wykonany samodzielnie mostek H. Myślę, że i ten mostek H można po prostu kupić - dałby radę najpewniej i moduł na układach BTS7960 (szukaj modBTS7960 lub IBT-2). Mam jednak obawy, czy wystarczy Ci wiedzy do połączenia tego - bo niestety, pytasz o sprawy proste...
    Kubcioo
    Level 3  
    Ture11 wrote:
    Kubcioo wrote:
    Wyjście z serwa jest podłączanie do wyjścia od silnika od wycieraczek? Bez elektroniki?

Autor filmu w miarę opowiedział - wykorzystuje elektronikę + potencjometr, które są fabrycznie w dowolnym serwie (o ograniczonym kącie obrotu) i do tego dokłada własną "końcówkę mocy", czyli wykonany samodzielnie mostek H. Myślę, że i ten mostek H można po prostu kupić - dałby radę najpewniej i moduł na układach BTS7960 (szukaj modBTS7960 lub IBT-2). Mam jednak obawy, czy wystarczy Ci wiedzy do połączenia tego - bo niestety, pytasz o sprawy proste...

Masz jakiś schemat jak to podłączyć? Ten mostek H to mogę zrobić tylko schemacik potrzebuje. A to serwo to poco podłączył? To zasilanie tego silnika jest osobne niż z odbiornika?